nnsxnks
16.10.12,17:30
Zdravím!

Chcel by som sa spýtať - stratil som peňaženku v piatok so všetkými dokladmi, v sobotu večer sa našla ale medzitým som to bol už oznámiť na polícii. OP aj vodičák sú teraz evidované ako stratené. Ešte som nežiadal o vydanie nových dokladov. Myslíte, že sa bude dať OP aj vodičák jednoducho vyradiť z evidencie stratených dokladov? Kde a ako to mám urobiť?

V § 12 ods. 1 zákona č. 224/2006 Z. z. o občianskych preukazoch sa píše, že "Ak občan, ktorému bol vydaný nový občiansky preukaz za stratený alebo odcudzený občiansky preukaz, nájde svoj predchádzajúci občiansky preukaz alebo ho inak získa, je povinný ho odovzdať príslušnému okresnému riaditeľstvu Policajného zboru." - mne ale nový vydaný nebol, tak dúfam že mňa sa to netýka, inak by to bolo pekelne absurdné.
neva19
16.10.12,15:35
Ak už raz bola nahlásená strata, alebo krádež dokladov, tým pádom sú už označené ako neplatné a nie je to možné vrátiť späť.
Nemáš inú možnosť len požiadať o vydanie nových dokladov.
nnsxnks
16.10.12,15:42
OK, vďaka. Čiže v prvom rade nemám strácať doklady. V druhom rade ak ich stratím, nemám to hneď oznamovať polícii. Paráda.
Ice dive
16.10.12,16:15
OK, vďaka. Čiže v prvom rade nemám strácať doklady. V druhom rade ak ich stratím, nemám to hneď oznamovať polícii. Paráda.

no a ak to neoznámiš, tak zas riskuješ, že si niekto požičia auto v autopožičovni, zoberie úver a pod... no a potom, potom to bude len paráda, keďže nebola nahlásená strata...
buchač
16.10.12,16:19
OK, vďaka. Čiže v prvom rade nemám strácať doklady. V druhom rade ak ich stratím, nemám to hneď oznamovať polícii. Paráda.

...a do tretice všetko dobré ....


NIKDY nevieš , či nejaký ten doklad nebol zneužitý na nejakú nekalú činnosť ......hypotéka , kataster ....

Takže .... radšej by som nemudroval a hupky - šupky po nové doklady ...
Tie poplatky za vydanie nových dokladov sa vždy rentujú ....teda , ak by k zneužitiu tých pôvodných došlo .........či ....???
lujza.j
16.10.12,16:45
OK, vďaka. Čiže v prvom rade nemám strácať doklady. V druhom rade ak ich stratím, nemám to hneď oznamovať polícii. Paráda.
mimotemy si ty ked takto uvažuješ.....:eek: by som chcela vidieť ako by si sa ksichtil, keby ti na tvoje stratené doklady vybral niekto peniaze keš z účtu v banke a ty by si to nenahlásil......ved načo môžno ich nájdem, aby som si nemusel nové vybavovať....
viktorviktor
16.10.12,17:36
čo sú preštiknuté ak sú označené :-), doklady si nechaj a zajtra zavolaj tam kde si bol oznámiť stratu, že si doklady našiel
misoft
16.10.12,22:08
čo sú preštiknuté ak sú označené :-), doklady si nechaj a zajtra zavolaj tam kde si bol oznámiť stratu, že si doklady našiel
No - ty si to predstavuješ ako Hurvínek válku.
Ak nahlási stratu dokladov na polícii, ona ich v registri dokladov označí ako neplatné (žiadne štikanie), oznamovateľ má potom istotu, že akákoľvek činnosť s využitím týchto dokladov sa stáva neplatnou (t.z. uzatváranie úverov, pôžičok, vyber peňazí a všetko, kde sa preukazuje totožnosť) po termíne nahlásenia straty sú anulované, v niektorých prípadoch sa to už považuje za podvodné konanie.
Ak ich nájde po nahlásení, späť sa to už vrátiť nedá, pretože register dokladov je dosažiteľný z každého oddelenia PZ. Ostáva mu jedine ich odovzdať a čakať na nové - inak pri nahlásení straty dostane dočasný doklad - lajstro o tom, že nahlásil stratu.
A neplatné doklady si u seba aj tak nemôže nechať - je povinný takéto neplatné doklady odovzdať (viď vyššie poznámka o podvodoch).
Viem na čo narážaš - nahlási stratu, dostane nové doklady, má ešte staré, vyberie pôžičku na staré doklady, ale nebude splácať - šak boli stratené a nahlásené - teda to nezobral on, nemusí vrátiť.

Lenže raz narazí kosa na kameň - a on by mohol bručať v klietke.