bejton
16.10.12,19:06
Rodinný príslušník chce darovať nehnuteľnosť mojej maloletej dcére (10rokov). Ako treba postupovať a aké dane v akej výške je potrebné uhradiť? Ďakujem
buchač
16.10.12,17:24
Rodinný príslušník chce darovať nehnuteľnosť mojej maloletej dcére (10rokov). Ako treba postupovať a aké dane v akej výške je potrebné uhradiť? Ďakujem

Na otázku, či maloletý môže vlastniť nehnuteľnosť, existuje jediná správna odpoveď, a to:

...áno môže.

Keďže je to ale obsiahle , viď...

http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-kazdeho/d/darovanie-nehnutelnosti-maloletemu-dietatu.html
george456
17.10.12,10:54
Dobrý deň,
potreboval by som poradiť, su 4 parcely pozemkov su rozdelené medzi 4 vlastníkov-podielvý vlastníci, potreboval by som poradiť, či sa dá jednou darocovou zmluvou previesť podielové vlastníctvo 3 vlastníkov na jedného, aby sa každý stal výlučným vlastníkom pozemku. to znemená že by boli styri darovacie zmluvy na ktorých by boli 3 darcovia a jeden obdarovaný.
ďakujem
danushka
17.10.12,12:10
Dá sa to tak.
Najideálnejšie je ku každej parcele vyhotoviť jednu darovaciu zmluvu, kde traja podieloví spoluvlastníci prevedú svoje podielly na štvrtého podielového spoluvlastníka.
Urobte všetky 4 darovacie zmluvy naraz, naraz ich podpíšte pred notárom a naraz ich aj zavkladujte, aby nik necukol a neostal vo výhode. ;)
Mária27
17.10.12,12:55
Ide o zrušenie a vyporiadanie spoluvlastníctva podľa § 141 občianskeho zákonníka. Sú to vlastne 2 dohody v jednej zmluve: v prvej časti napíšete, že všetci spoluvlastníci súhlasíte so zrušením spoluvlastníctva na všetkých parcelách. V druhej časti napíšete, ako ste sa vyporiadali - že každý zostane výlučným vlastníkom tej a tej parcely - presne to rozpísať.
danushka
17.10.12,13:04
Tak toto je potom Majočka zároveň aj najlacnejší spôsob. Zas som o čosi múdrejšia! :)))
george456
18.10.12,05:08
Ďakujem, a chcem sa ešte spýtať, či stačí overiť pred notárom iba jednu kópiu zmluv čo sa potom ukážu na katastri.ďakujem veľmi pekne za rady!
draik
18.10.12,12:16
Na katastri sa "neukazuje", na správu katastra sa predkladá návrh na vklad, ktorého prílohou sú zmluvy v dvoch vyhotoveniach. Vo Vašom prípade musia byť podpisy všetkých účastníkov úradne osvedčené.
george456
19.10.12,03:22
Ok, ďakujem veľmi pekne všetkým za rady!