vladismenko
16.10.12,19:30
Dobrý deň,

som konateľ v jednej s.r.o. a v spoločenskej zmluve je uvedený riadok:
Na konateľa sa vzťahuje zákaz konkurencie podľa § 136 Obchodného zákonníka

V s.r.o. sme dvaja konatelia. Môžem aj napriek tomu založiť sám novú s.r.o. s rovnakým podnikateľským zameraním ?

ďakujem
tictac7
16.10.12,17:34
....no, v tej spoločenskej zmluve ten zákaz konkurencie nie je pre srandu králikov uvedený....
martin33AA
16.10.12,17:43
Odporúčam aby tvoja nová spoločnosť mala iný predmet činnosti - nie totožný alebo podobný ako v tvojej pôvodnej.
vladismenko
16.10.12,17:43
práve preto sa pýtam. A chcem zistiť, ako to obísť.

1.) je možné zmeniť spoločenskú zmluvu, kde bude povolená konkurencia?
2.) je mozne si vytvorit novú s.r.o. , v ktorej budem jediný konateľ a tá sa stane polovičným vlastníkom firmy, kde sme boli dvaja konatelia?
martin33AA
16.10.12,17:45
zúžiť "zákaz konkurencie" ako je určený zákonom sa nedá
martin33AA
16.10.12,17:49
2.) je mozne si vytvorit novú s.r.o. , v ktorej budem jediný konateľ a tá sa stane polovičným vlastníkom firmy, kde sme boli dvaja konatelia?
Naopak - pôvodná sro by sa tvojej novej stala spoločníkom, lebo ak si to urobil ako to píšeš tak porušiš prave zákaz konkurencie, nakoľko sa staneš konateľom skôr ako nová spoločnosť spoločníkom v pôvodnej
vladismenko
16.10.12,17:51
aha. A môže to byť aj tak, že založím novú spoločnosť a tá pôvodná bude 1% vlastníkom ? A zvyšok budem konateľ ja?
marjankaj
16.10.12,17:58
práve preto sa pýtam. A chcem zistiť, ako to obísť.

1.) je možné zmeniť spoločenskú zmluvu, kde bude povolená konkurencia?
2.) je mozne si vytvorit novú s.r.o. , v ktorej budem jediný konateľ a tá sa stane polovičným vlastníkom firmy, kde sme boli dvaja konatelia?
Toto ti najlepšie bude vedieť objasniť istý pán Vareha zo Zemplína.:---
martin33AA
16.10.12,18:03
to 1% je moc málo:-) To by bolo do oka bijúce. odporúčam medzi 20%-30%
martin33AA
16.10.12,18:04
lebo podľa zákona pri min. základnom imaní 5000, ma minoritný spoločník aj tak 15%
martin33AA
16.10.12,18:05
Tento pán už má podchytené iné kutlochy
martin33AA
16.10.12,18:07
a dúfam že nie si danový dlžník - viac ako 170,-€
vladismenko
16.10.12,18:40
vďaka, ale nie je to protiprávne však ?
vladismenko
16.10.12,18:41
nie som dlžník
sroservis
17.10.12,19:01
Dobry den,
zakaz konkurencie, ak nie je osbitna uprava v spolocenskej zmluve sa vztahuje iba na poziciu konatela, tj mozete si zalozit novu jednoosbovu sro, v ktorej budete jedinym spolocnikom, jej konatelom vsak bude ina osoba/manzelka/. Aj v tomto modeli si vsak musite davat pozor, aby ste pre svoju novu sro nesprostredkuvali obchody spolocnosti /.
dalsie sposoby riesenia su uvedene vyssie:
-nova sro /vy konatel aj spolocnik/ s inym predmetom podnikania ako povodna sro
-nova sro, v ktorej bude mat nejaky , aj minimalny podiel povodna sro, zvysok vy

Ja si myslim, ze by ste si mali najma ujasnit, aky ciel vytvorenim vlastnej sro sledujete.
Zakaz konkurencie sluzi predovsetkym na ochranu spolocnikov a v zasade prava z porusenia zakazu konkurencie moze uplatnit najma spolocnost, ktorej konatel ho porusil /neplati to absolutne, napr. ak by sa povodna spolocnost dostala do konkurzu, riadny konkurzny spravca by sa mal usilovat o uplatnenie prava z porusenia zakazu konkurencie.
vladismenko
17.10.12,21:11
ďakujem