mirka134
16.10.12,20:07
chcela by som sa spýtať k 25.10.2012 mám robiť prechod JU z neplatcu dph na platcu dph podľa §4

som aj registrovany podľa § 7a - vadí to alebo aký to má vplyv?

dotyčný má eschop a kamennu predajnu s tovarom tento tovar si len on vedie vo svojom programe ja len učtujem nákup tovaru - predaj tovaru sklad nie

čo je teraz povinnostou urobiť pri prechode?
1. k 24.10.2012 urobím fyzickú inventuru
môžem si urobiť daaký priemer a vypočítať tovar z ktorého sa odpisuje dph alebo to musí byť presne?

2. čo s fakturami ked mám faktury za tovar ktoré ešte niesu vyplatené
od platcu DPH
od Neplatcu DPH
môžem si aj z nej odpočítať DPH?

alebo až ked ich zaplatím
3. ako je to s tovarom na komis z neho sa odratáva DPH alebo až ked mi vystavia danový doklad?

4. odratáva sa DPH aj z krátkodobého majetku ako sú potrebné náradie na opravu bicyklov stojany a ostatné? - vadí ked som si na ne čerpal dotáciu?
kupoval som aj sedačku - môžem si aj z nej spätne odrátať dph?

dakujem velmi pekne za pomoc a rady na moje vyčerpávajúce otázky
tictac7
16.10.12,18:20
chcela by som sa spýtať k 25.10.2012 mám robiť prechod JU z neplatcu dph na platcu dph podľa §4

som aj registrovany podľa § 7a - vadí to alebo aký to má vplyv?

dotyčný má eschop a kamennu predajnu s tovarom tento tovar si len on vedie vo svojom programe ja len učtujem nákup tovaru - predaj tovaru sklad nie

čo je teraz povinnostou urobiť pri prechode?
1. k 24.10.2012 urobím fyzickú inventuru
môžem si urobiť daaký priemer a vypočítať tovar z ktorého sa odpisuje dph alebo to musí byť presne?

2. čo s fakturami ked mám faktury za tovar ktoré ešte niesu vyplatené
od platcu DPH
od Neplatcu DPH
môžem si aj z nej odpočítať DPH?

alebo až ked ich zaplatím
3. ako je to s tovarom na komis z neho sa odratáva DPH alebo až ked mi vystavia danový doklad?

4. odratáva sa DPH aj z krátkodobého majetku ako sú potrebné náradie na opravu bicyklov stojany a ostatné? - vadí ked som si na ne čerpal dotáciu?
kupoval som aj sedačku - môžem si aj z nej spätne odrátať dph?

dakujem velmi pekne za pomoc a rady na moje vyčerpávajúce otázky

1. Presne treba spísať tovar, ktorý bol obstaraný od platiteľov DPH, resp. dovezený z EÚ a DPH zaplatená do SK ŠR, ktorý sa nachádza na sklade a bol obstaraný posledných 12 mesiacov.

2. Toto Ti hneď tak z hlavy nepoviem - musím kuknúť, alebo nech sa niekto múdrejší vyjadrí - toto je to prečo nemám rada JÚ - ono vôbec nie je jednoduché....

3. až keď budeš mať od nich doklad, tak potom v bežnom období si uplatníš daň na vstupe

4. § 55
Odpočítanie dane pri registrácii platiteľa
(1) Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu27a) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob. Daň pri majetku, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom; platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri znížení odpočítateľnej dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou. Platiteľ nemôže odpočítať daň, ak majetok nepoužije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ.
tictac7
16.10.12,18:29
čítam si odpoveď a už vidím odpoveď aj na 2. - áno, veď §55 hovorí o nadobudnutí a nie o úhrade..... Ale vlastne to nerobíš zvlášť, veď ten tovar už máš na sklade riešiš ho v bode 1.
mirka134
16.10.12,19:38
čítam si odpoveď a už vidím odpoveď aj na 2. - áno, veď §55 hovorí o nadobudnutí a nie o úhrade..... Ale vlastne to nerobíš zvlášť, veď ten tovar už máš na sklade riešiš ho v bode 1.
dakujem ti velmi pekne
a prosím ťa nevieš ako vplýva na to §7a doteraz som dph dávala len ako dan EU
ako to bude teraz ked budem príjimať služby alebo tovar zo zahraničia?

budem už dávať len jedno DP k DPH alebo stále sa budem riadiť podla § 7a a aj § 4
dakujem velmi pekne
tictac7
17.10.12,09:29
dakujem ti velmi pekne
a prosím ťa nevieš ako vplýva na to §7a doteraz som dph dávala len ako dan EU
ako to bude teraz ked budem príjimať služby alebo tovar zo zahraničia?

budem už dávať len jedno DP k DPH alebo stále sa budem riadiť podla § 7a a aj § 4
dakujem velmi pekne

nakoľko už si platiteľom podľa § 4, riadiš sa len tým a teda máš aj nárok na odpočet pri nákupe v tuzemsku od platiteľov, a taktiež Tvoje plnenia sú už zdaniteľné, takže vystavuješ faktúry s daňou (resp. zjednodušené doklady, napr. cez erp). Podávaš len jedno DP k DPH, kde uvedieš, že ho podávaš, ako platiteľ dane.