prepinakos
16.10.12,20:48
Zdravím,

žijem v meste s 20 000 obyvateľmi napadlo mi že by mohlo byť zaujimavé regionálne rádio s dosahom iba v meste a okolí.

Vysielanie správ z regiónu, dopravného servisu z regiónu, prijateľné ceny inzercie pre podnikatelov z regiónu.

Chápem že to všetko ide cez radu pre vysielanie a retrensmisiu hľadám skôr niekoho kto má najeká praktické skúsenosti s tým čo stojí vybavenie licenice a čo stojí potrebný vysielač.
O vybavení štúdia a software mám ake také vedomosti.

Dík za každú radu okrem odkazov na zákony a linky na webpage rady pre vysielanie a retransmisiu tu som si prestudoval :)
martin33AA
16.10.12,19:01
My sme vysielali cez vysielač v okruhu 2km pred 18 rokmi asi 5 dní, bola to celkom sranda, stačilo mám rádiovysielač a volná frekvecia, ktorá sa našla, vstupnáé náklady 50, - Sk:-)
prepinakos
16.10.12,19:33
My sme vysielali cez vysielač v okruhu 2km pred 18 rokmi asi 5 dní, bola to celkom sranda, stačilo mám rádiovysielač a volná frekvecia, ktorá sa našla, vstupnáé náklady 50, - Sk:-)

Not sure if stupid or just trolling. :rolleyes:
cepeckar
04.11.12,00:41
Počítaj radovo v miliónoch korún - resp. min. v státisícoch eur.
Svojho času - koniec deväťdesiatych - sme sa pokúšali o získanie licencie; je to beh na dlhé trate a musíš mať dobre krytý chrbát, ako finančne, tak aj známosťami. Okrem toho, že musíš preukázať prostriedky - nielen na začatie vysielania (stožiar, vysielač, štúdio, technika a pod.), ale ja na prevádzku (platy, prenájom, odvody, poplatky SOZA atd.), kým začne vysielanie na seba zarábať, musíš prekonať spústu vybavovačiek, byrokracie.
Ak máš finančné prostriedky, tak si najprv zisti, či je v danej lokalite voľná frekvencia a tiež jej výkon. Ak je a výkon ťa uspokojí (počítaj s cenotvorbou reklamy, ktorá má rádio uživiť), over si miesto, ci je tam možné namontovať antény, premostiť štúdio, inštalovať búdku s technikou, aká je cena, či sa dá dohodnúť na dlhodobom prenájme, ev. urobiť zmluvu o zmluve. Podobne je to so štúdiom, ďalej so všetkými zainteresovanými organizáciami a inštitúciami. Nájdi si nejaké firmy, ktoré ponúkajú vybavenie na (predpokladám FM) vysielanie - my sme boli celkom spokojní s www.rvr.it, zisti si ceny - od koncoviek káblov až po antény. V prípade spolupráce a kúpy techniky ti spracujú aj technické podklady k špecifike tvojho vysielania. Teda - môžu ti pomôcť spracovať. Zájdi do BA na radu pre vysielanie a retransmisiu, požiadaj, nech ti NAPÍŠU, čo máš všetko zaobstarať, aby si bol zaradený do výberového konania o pridelenie vysielacej licencie (nám sa bežne stávalo, že pri každej návšteve niečo chýbalo) a hor sa!
Ak máš v meste známych, čo ťa podporia a pretlačia v mestských štruktúrach a nejako sa prehryzieš cez papierovačky k schváleniu a udeleniu licencie, možno ti bude stačiť takých 100 -200 tisíc eur. Neviem, ako sa menili ceny, neviem, koľko teraz stojí technika, špecifiká vášho mesta, úskalia získania frekvencie na vaše mesto atď. Píšem v intenciách časov, keď sme boli aktívni my.