peknekamaratstvo
17.10.12,02:38
dobry den, poprosim vas o pomoc..
minuly rok som si kupila 4izbovy byt na hypoteku,ktoru splacam kazdy mesiac(dokopy okolo 450 eur).popri nej splacam mesacne zalohove platby(155 eur), elektrinu(25 eur), plyn(6 eur), upc (26 eur).
moj mesacny prijem je v cistom okolo 908 eur.
od januara 2012 mam v byte podnajomnikov, ktorych mam riadne prihlasenych.prenajimam 3 izby zo 4 a mesacne od nich dokopy dostavam 650 eur)
Chcem sa opytat kedy budem platit dan z prenajmu casti bytu za rok 2012...a chcem niekoho poprosit, aby mi vysvetlil, pripadne vyratal, a pomohol pochopit aku vysoku ciastku by som mala ocakavat, ako funguju vypocty, co vsetko pod to spada...
Zaujima ma, ci ma na to vplyv napriklad ze som drzitelka preukazu ZTP, co niektore dane ovplyvnuje.
Dakujem za pomoc.
srska
17.10.12,04:51
1. nepíšeš tu, či si sa registrovala na miestne príslušnom dú. to bola povinnosť do 30 dní od konca mesiaca, v ktorom si začala nehnuteľnosť alebo jej časť prenajímať (ak nepodnikáš a nemáš už pridelené dič). ostatok nechám iným
peknekamaratstvo
17.10.12,06:16
dobry den,,
hned v prvej vete mam napisane ze najomnikov mam riadne prihlasenych....ha DU som sla hned v januari ako som zacala....dokonca som si kvoli tomu menila aj trvaly pobyt, kedze som ich musela nahlasit v mojom mieste trvaleho bydliska




1. nepíšeš tu, či si sa registrovala na miestne príslušnom dú. to bola povinnosť do 30 dní od konca mesiaca, v ktorom si začala nehnuteľnosť alebo jej časť prenajímať (ak nepodnikáš a nemáš už pridelené dič). ostatok nechám iným
srska
17.10.12,06:31
dobry den,,
hned v prvej vete mam napisane ze najomnikov mam riadne prihlasenych....ha DU som sla hned v januari ako som zacala....dokonca som si kvoli tomu menila aj trvaly pobyt, kedze som ich musela nahlasit v mojom mieste trvaleho bydliskachápal som to takto - na prechodný pobyt, takže tak
tictac7
17.10.12,10:24
dobry den, poprosim vas o pomoc..
minuly rok som si kupila 4izbovy byt na hypoteku,ktoru splacam kazdy mesiac(dokopy okolo 450 eur).popri nej splacam mesacne zalohove platby(155 eur), elektrinu(25 eur), plyn(6 eur), upc (26 eur).
moj mesacny prijem je v cistom okolo 908 eur.
od januara 2012 mam v byte podnajomnikov, ktorych mam riadne prihlasenych.prenajimam 3 izby zo 4 a mesacne od nich dokopy dostavam 650 eur)
Chcem sa opytat kedy budem platit dan z prenajmu casti bytu za rok 2012...a chcem niekoho poprosit, aby mi vysvetlil, pripadne vyratal, a pomohol pochopit aku vysoku ciastku by som mala ocakavat, ako funguju vypocty, co vsetko pod to spada...
Zaujima ma, ci ma na to vplyv napriklad ze som drzitelka preukazu ZTP, co niektore dane ovplyvnuje.
Dakujem za pomoc.

iné príjmy za rok 2012 nie sú? Presnú sumu Ti dnes nikto nepovie.....
Máš 2 možnosti - príjmy vieš - eviduješ si výdavky (Ty si musíš určiť, koľko z toho, čo platíš je "za Teba" a koľko sú náklady za nájomníkov. Je to na Tebe, aby si si tento pomer určila a vedela pri kontrole obhájiť. Do výdavkov môžeš dať aj iné (napr. opravy, maľovka....), na všetko však potrebuješ doklady a musíš si viesť evidenciu výdavkov.
Druhá možnosť - neeviduješ výdavky a uplatníš si paušálne výdavky vo výške 40% z príjmu.
Pri obidvoch možnostiach si môžeš uplatniť 500 EUR, ktoré sú oslobodené od dane. V tom prípade však treba vypočítať pomer 500/celkové príjmy z prenájmu a týmto istým pomerom uplatniť aj výdaje (či už skutočné alebo paušálne).
Nárok na nezdaniteľnú časť základu dane pri tomto druhu príjmov nie je, takže z rozdielu medzi príjmami a výdajmi zaplatíš daň vo výške 19%.

Že si držiteľkou preukazu ZŤP nemá pri zdaňovaní príjmov žiadny vplyv (už niekoľko rokov).