AlaNR
17.10.12,07:28
Našla som veľa tém venovaných DPH z krádeže tovaru a hmotného majetku, ale nie drobného majetku účtovaného do priamej spotreby.

Má sa odviesť odpočítaná daň z ukradnutého mobilu?
Mobil bol zakúpený a DPH odpočítaná v 7/2012 - ukradnutý 10/2012 - čo je zaznamenané aj v oznámení polícii.

Pokiaľ by som mala DPH odviesť, mám to urobiť v mesiaci, kedy škoda vznikla, alebo až keď dostanem od polície vyjadrenie k záveru vyšetrovania?
Adiks
17.10.12,05:47
Z drobného majetku, ktorý nie je predmetom odpisovania a bol účtovaný priamo do spotreby nie si povinná v prípade krádeže odviesť daň z pridanej hodnoty.
srska
17.10.12,05:53
Z drobného majetku, ktorý nie je predmetom odpisovania a bol účtovaný priamo do spotreby nie si povinná v prípade krádeže odviesť daň z pridanej hodnoty.??? a neplatí § 53/5 222/2004 ?
AlaNR
17.10.12,06:04
ak sa drobný majetok v takomto prípade berie ako tovar, tak mi to vychádza na ten §53 ods.5...
Len si nie som istá.
srska
17.10.12,06:08
ak sa drobný majetok v takomto prípade berie ako tovar, tak mi to vychádza na ten §53 ods.5...
Len si nie som istá.je aj § 2 222/2004 - tovar a tovarom je aj mobil aj materiál ....
srska
17.10.12,06:16
mimotemy to lopol ten loptoš, čo sa mu páčila najprv tá mreža?
AlaNR
17.10.12,06:19
hej, loptoš lopol mobil s nabíjačkami a príručnú pokladničku...
ešte aj skrinky poodťahoval, či tam nie je trezor...
Zita5
17.10.12,06:25
Z drobného majetku, ktorý nie je predmetom odpisovania a bol účtovaný priamo do spotreby nie si povinná v prípade krádeže odviesť daň z pridanej hodnoty.

No ja som si to tiež myslela, pokiaľ som neprezrela priložené videoškolenie. Pokiaľ napr. notbook mám v krátkodobom majetku a budem ho evidovať napr.5 rokov , tak som pri ukončení podnikania povinná DPH odviesť vo výške, akú som si odpísala.
Práve.Ing.Minarský to tu v tomto videoškolení vysvetľuje, ale síce na príklade pri ukončení podnikania , však on sám povedal, že zákon o DPH je v porovnaní notbooku evidovanom v krátkodobom majetku a notbooku ktorý odpisujem trošku nespravodlivý .

Ak máte čas, prezrite video .
Ak z toho vychádzam , tak ak nastala krádež aj krátkodobého majetku , ktorý je v evidencii DPH odviesť treba vo výške, akú sme si odpočítali.
Teraz záleží od toho ako si vyložíme...čo je to spotreba takého notbooku a evidencia .....

Možno mám mýlny názor .Čiže vrátenie DPH pri krátkodobom majetku pri krádeži krátkodobého majetku = je to isté ako pri ukončení podnikania.
http://www.youtube.com/watch?v=RmnFMQoFCl4&feature=relmfu
irma1
17.10.12,06:26
Ak zabudneš na oznámenie na políciu a povieš, že si ho stratila, DPH odvádzať určite nemusíš.
Adiks
17.10.12,06:42
Z drobného majetku, ktorý nie je predmetom odpisovania a bol účtovaný priamo do spotreby nie si povinná v prípade krádeže odviesť daň z pridanej hodnoty.
Mal som pred sebou staré znenie zákona z roka 2010, predpokladajúc, že tento paragraf sa určite nemenil, ale chyba lávky, menil sa. Ospravedlňujem sa za chybnú odpoveď. Platí to, čo napísal Srska, že aj pri krádeži neodpisovaného drobného majetku si povinná odviesť DPH.
srska
17.10.12,07:08
Adiks
17.10.12,11:28
Aby som upresnil, tento paragraf sa dokonca ani nemenil, len ja som si ho vyložil tak , ako keby začínal až pasážou " Ak je tovar predmetom odpisovania podľa osobitného predpisu...", ale práve začiatok § 53 ods.5 je dôležitý, lebo práve ten hovorí, že v prípade krádeže každého druhu tovaru, aj neodpisovaného je povinnosť odviesť DPH, na čo ma správne upozornil Srska.
kk11
25.10.12,11:45
Prosím Vás, a v prípade odpisovaného drobného dlhodobého majetku, ktorý je odpisovaný 2 roky, sa ako postupuje? Vracia sa plná výška dph alebo sa zohľadňujú odpisy?
kubkokubko
29.03.13,04:58
A teda ak podnikatel strati mobil, tak musí vrátiť DPH? Alebo ked sa tlačiaren po 2 rokoch vyradi z dôvodu nefunkčnosti? A ak sa dali tieto veci do zásob, treba ich aj nejakými VOZD alebo uzávierkovými operáciami vyradiť? Zákon o UCte a postupy mam prezreté, ale stále si na to neviem odpovedat. Viem ze sa robí vyradovací protokol, ale ci este nejaky iny ukon...Uz mam z toho miš maš dakujem
a_je_to
29.03.13,23:12
Prosím Vás, a v prípade odpisovaného drobného dlhodobého majetku, ktorý je odpisovaný 2 roky, sa ako postupuje? Vracia sa plná výška dph alebo sa zohľadňujú odpisy?

Toto je fakt ťažká otázka. Nie na nezúčastnené odmemorovanie počutého z posledného školenia, ale na vlastné plné zákonné zdôvodnenie. Lebo § 53/5 určuje povinnosť odviesť daň z tovaru /jeho plnej obstarávacej ceny skladovej/ a zo zostatkovej ceny majetku odpisovaného podľa § 22, prenesene 26 až 28, ZoDP. Drobný majetok nie je ani jedno, ani druhé. Z logiky veci vyplýva, že u odpisovaného majetku sa časť odpočítanej DPH zodpovedajúca základu rovnému uplatneným daňovým odpisom už preniesla do vlastných uskutočnených zdaniteľných plnení. Povinnosť vrátenia sa vzťahuje len na DPH z neuplatnenej časti, teda zostatkovú cenu daňovú. Ak si firma trikrát po sebe odložila daňové odpisy, tak má smolu. Vracia DPH z plnej sumy aj po troch rokoch používania, keď je z 3/4 účtovne odpísaný. Drobný majetok sa odpisuje 2 roky určite účtovne a tento odpis je cez neupravovaný nákladový účet aj daňovým odpisom. Predmet musí mať dańovú zostatkovú cenu aj pri tomto odpisovaní. Aj keď nie podľa § 22, ZoDP. Okrem toho, vyradenie tohto predmetu z účtovníctva je odkázané na zápis 549/088+343 a 088/028 ... či už na ktorom účte je to vedené. Ak je na doklade o vyradení uvedený dôvod krádež, tak tam patrí aj DPH. Lebo zostatková cena nebola z voľby firmy prenesená do jej zdaniteľných plnení na výstupe. Právnik môže namietať, že ak nejde o odpisovanie podľa § 22, tak povinnosť odvodu nevznikla, lebo daňová zostatková cena podľa ZoDP nie je. Ale mne ako účtovníkovi, zohľadňujúcemu hmotnú pravdu prípadu, nie iba paragrafové znenie zákona, to vychádza takto. Ale z drobného predmetu, ktorý je už nákladovo v spotrebe a obstarávaciu, ani zostatkovú cenu v účtovníctve nemá, by som DPH neodviedol.
a_je_to
29.03.13,23:59
A teda ak podnikatel strati mobil, tak musí vrátiť DPH? Alebo ked sa tlačiaren po 2 rokoch vyradi z dôvodu nefunkčnosti? A ak sa dali tieto veci do zásob, treba ich aj nejakými VOZD alebo uzávierkovými operáciami vyradiť? Zákon o UCte a postupy mam prezreté, ale stále si na to neviem odpovedat. Viem ze sa robí vyradovací protokol, ale ci este nejaky iny ukon...Uz mam z toho miš maš dakujem

Odpočítaná DPH sa vracia iba u krádeže a z predmetu, ktorý má ešte nejakú cenu, ktorá mohla byť uplatniteľná do daňových nákladov. Teda nebola ešte použitá na uskutočnené zdaniteľné plnenia a musí byť odpísaná z účtovníctva, alebo z evidencie, kde sa ako dôvod vyradenia uvádza krádež. Vyradenie kvôli nefunkčnosti nie je dôvodom na vrátenie DPH. Strata, to je problém odlíšiť od krádeže. Jednoznačne sa musí odviesť, ak je krádež ohlásená polícii, alebo poisťovni, alebo tak bude prezentovaná pri prípadnej daňovej kontrole. Vyradenie kvôli krádeži sa účtuje na 549/112, 121, 123, 132, 082, 088 plus k tomu, ak sa sprace /soft/ do zápisu +343. Ak nie, tak ešte 549/343.
a_je_to
30.03.13,00:33
No ja som si to tiež myslela, pokiaľ som neprezrela priložené videoškolenie. Pokiaľ napr. notbook mám v krátkodobom majetku a budem ho evidovať napr.5 rokov , tak som pri ukončení podnikania povinná DPH odviesť vo výške, akú som si odpísala.
Práve.Ing.Minarský to tu v tomto videoškolení vysvetľuje, ale síce na príklade pri ukončení podnikania , však on sám povedal, že zákon o DPH je v porovnaní notbooku evidovanom v krátkodobom majetku a notbooku ktorý odpisujem trošku nespravodlivý .

Ak máte čas, prezrite video .
Ak z toho vychádzam , tak ak nastala krádež aj krátkodobého majetku , ktorý je v evidencii DPH odviesť treba vo výške, akú sme si odpočítali.
Teraz záleží od toho ako si vyložíme...čo je to spotreba takého notbooku a evidencia .....

Možno mám mýlny názor .Čiže vrátenie DPH pri krátkodobom majetku pri krádeži krátkodobého majetku = je to isté ako pri ukončení podnikania.
http://www.youtube.com/watch?v=RmnFMQoFCl4&feature=relmfu

Výrok z videa o povinnosti vrátiť DPH z 10 ročného notebooku /po skončení registrácie, či krádeži/, ktorý bol kúpený ako drobný majetok neodpisovaný, považujem za totálnu, nehoráznu a neobhájiteľnú blbosť. Lebo nielenže je svojou autorom opísanou povahou antilogický. Ale smeruje aj proti zásadám, na ktorých sú postavené všetky zákony o DPH od roku 1992. Paragrafy nemôžu byť zavesené vo vzduchoprázdne, ale vychádzajú podľa mňa z tých zásad, ktoré som opísal v predchádzajúcich príspevkoch. Zákon sa na oboch stranách prípadného sporu musí vykladať všeobecne dobromyseľne, pre všeobecné blaho právneho štátu, jeho obyvateľov a podnikateľov. A nie najsprostejšie, ako sa len dá. Ta to co za odbornika ? Neviem, komu čo poučné toto video dalo, ale mne iba rozčúlenie. Po ktorom som si musel hneď naliať, lebo by som nezaspal.