SSAndrea
17.10.12,11:01
živnostník platiteľ DPH kúpil v roku 2010 osobný automobil od občana. V roku 2011 ho zaradil do obchodného majetku. Teraz v roku 2012 ho chce z majetku vyradiť. Ja si myslím, že vyradením je povinný odviesť DPH zo zostatkovej ceny auta, len nie som si na 100% istá. Prosím o odobrenie. Ďakujem
Tweety
17.10.12,09:02
Áno je.
srska
17.10.12,09:03
živnostník platiteľ DPH kúpil v roku 2010 osobný automobil od občana. V roku 2011 ho zaradil do obchodného majetku. Teraz v roku 2012 ho chce z majetku vyradiť. Ja si myslím, že vyradením je povinný odviesť DPH zo zostatkovej ceny auta, len nie som si na 100% istá. Prosím o odobrenie. Ďakujemkuk aj sem - video
http://www.porada.sk/t202578-dph-z-kradeze-drobneho-majetku.html#post2164036
marjankaj
17.10.12,09:07
Áno je.
A prečo?
SSAndrea
17.10.12,09:16
No ja si myslím, že sa na neho nevzťahuje žiadne oslobodenie. Veď keby ten majetok kúpil a rovno dal do živnosti od občana a potom ho v roku 2012 predal, tak tiež je povinný odviesť z predaja DPH.
PS ďakujem srska a Tweety za rýchlu odpoveď
srska
17.10.12,09:22
A prečo?lebo mení vlastníka
marjankaj
17.10.12,10:13
lebo mení vlastníka
Vlastník predsa zostáva ten istý.:eek: Nepredáva nikomu. Že by sebe?
srska
17.10.12,11:24
Vlastník predsa zostáva ten istý.:eek: Nepredáva nikomu. Že by sebe?hej? a na čo je v osvedčení o evidencii mot. vozidla kolonka "dátum narodenia/ičo"? ja ako szčo mám tam uvedené ičo. ak napr. v 2013 preradím do osobného užívania - bude tam dátum narodenia.
a zo zostatkovej ceny sa neodvádza dph pri preradení do osobného užívania?
srska
17.10.12,11:51
len doplním - to marjankaj: pozri § 8/3 + § 22/5 zákona 222/2004
marjankaj
17.10.12,12:12
hej? a na čo je v osvedčení o evidencii mot. vozidla kolonka "dátum narodenia/ičo"? ja ako szčo mám tam uvedené ičo. ak napr. v 2013 preradím do osobného užívania - bude tam dátum narodenia.
a zo zostatkovej ceny sa neodvádza dph pri preradení do osobného užívania?
V ktorom zákone je uvedené, že sa to musí prehlasovať na IČO?

Majetok nie je tovar.

§8
(3) Ak platiteľ dodá tovar na svoju osobnú spotrebu, dodá tovar na osobnú spotrebu svojich zamestnancov, dodá tovar bezodplatne alebo dodá tovar na ďalší iný účel ako na podnikanie a ak pri kúpe alebo vytvorení tohto tovaru vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítateľná, považuje sa takéto dodanie tovaru za dodanie tovaru za protihodnotu. Bezodplatné dodanie tovaru na obchodné účely, ak jeho hodnota nepresiahne 16, 60 eura bez dane za jeden kus, a bezodplatné dodanie obchodných vzoriek sa nepovažuje za dodanie tovaru za protihodnotu.

Kúpil od občana, teda bez DPH.
SSAndrea
17.10.12,12:59
Ahoj marjankaj - ja som ten § pozerala asi sto krát a veru som si "neuvedomila" hrubo zvýraznené z tvojho príspevku. To má logiku, aj som písala na drsr, takže keď potvrdia, určite zavesím vyjadrenie do príspevku.

A ak môžem, ak by som takýto majetok (môj prípad) nepreviedla do osobného užívania, ale rozhodla sa ho predať, vtedy som povinná odviesť DPH.
bea
17.10.12,13:12
Ja si myslím, že je jedno, či auto, ktoré si kúpila od občana (a teda DPH si si neodpočítala na vstupe) vyradíš do osobného užívania alebo ho predáš, DPH neodvádzaš. Veď keď si si DPH neodpočítala, tak nemáš ani čo vrátiť...

Teraz som našla takýto článok z PP

http://www.pp.sk/1559/DPH-pri-predaji-motoroveho-vozidla-_DAU43124.aspx

A môj predchádzajúci názor nie je správny v časti predaja. Podľa toho pri predaji treba odviesť DPH.
srska
17.10.12,13:17
V ktorom zákone je uvedené, že sa to musí prehlasovať na IČO?

Majetok nie je tovar.


Kúpil od občana, teda bez DPH.
- a keď to kupoval rovno na firmu, tak mu to ako zapíšu policajti?
- čo je potom podľa teba vyradený majetok?
marjankaj
17.10.12,13:25
Ahoj marjankaj - ja som ten § pozerala asi sto krát a veru som si "neuvedomila" hrubo zvýraznené z tvojho príspevku. To má logiku, aj som písala na drsr, takže keď potvrdia, určite zavesím vyjadrenie do príspevku.

A ak môžem, ak by som takýto majetok (môj prípad) nepreviedla do osobného užívania, ale rozhodla sa ho predať, vtedy som povinná odviesť DPH.
A čo majú potvrdzovať. Veď v zákone je to jasne napísané.

Klikni na posledný odkaz
http://www.google.sk/#hl=sk&sclient=psy-ab&q=prehl%C3%A1senie+auta+na+I%C4%8CO++site:drsr.sk&oq=prehl%C3%A1senie+auta+na+I%C4%8CO++site:drsr.sk&gs_l=serp.12...3329.15499.0.17238.15.15.0.0.0.1.59 8.2895.0j11j3j5-1.15.0...0.0...1c.1.OOp0dCdL6Rs&pbx=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.&fp=9369a656c6ff949d&bpcl=35277026&biw=1280&bih=933

Je tam aj toto


§ 42

Otázka:
Spoločnosť s ručením obmedzeným, platiteľ DPH chce predať osobný automobil, ktorý bol zaradený do majetku spoločnosti po ukončení finančného leasingu . Pri danom osobnom automobile nebol podľa § 49 ods. 7 uplatnený nárok na odpočet DPH. Bude predaj osobného automobilu fakturovať s DPH, alebo bez DPH?
Odpoveď:
Podľa § 42 zákona o DPH je oslobodené od dane dodanie tovaru, ktorý sa výlučne používal na činnosti oslobodené od dane podľa § 28 až 41 bez možnosti odpočítania dane podľa § 49 ods. 3, a dodanie tovaru, pri nadobudnutí ktorého nie je možnosť odpočítania dane podľa § 49 ods. 7 písm. a/, b/, c/ a e/. T.j. predaj osobného automobilu, pri ktorého kúpe si platiteľ nemohol odpočítať daň, je oslobodený od dane.
marjankaj
17.10.12,13:28
- a keď to kupoval rovno na firmu, tak mu to ako zapíšu policajti? Tak ako si to nahlási sám.
- čo je potom podľa teba vyradený majetok? To je aj tak v tomto prípade irelevantné.

Daňovému úradu je to jedno. FO jeden občiansky preukaz, jedno DIČ, Jedna a tá istá osoba.
SSAndrea
17.10.12,13:29
Ja si myslím, že je jedno, či auto, ktoré si kúpila od občana (a teda DPH si si neodpočítala na vstupe) vyradíš do osobného užívania alebo ho predáš, DPH neodvádzaš. Veď keď si si DPH neodpočítala, tak nemáš ani čo vrátiť...

A ktorý § mi hovorí práve o tom predaji??? Ja pozerám do zákona už celý deň ale nič som nenašla. Prosím o usmernenie :confused: Preradenie mi marjankaj vysvetlil, ale nejde mi do hlavy predaj- rada by som vedela ako postupovať, ak by som mala takýto prípad v budúcnosti.

Veď ak zoberiem iný príklad, mám obchod som platiteľ DPH. Nakupujem tovar od platiteľov DPH aj neplatiteľov - ale nevyčleňujem, že tovar nakúpený od neplatiteľa DPH predávam bez DPH. A v zmysle § 8 ods 1 sa za dodanie tovaru považuje aj pre prevod práva nakladať s hmotným majetkom.
JankaO
17.10.12,13:32
živnostník platiteľ DPH kúpil v roku 2010 osobný automobil od občana. V roku 2011 ho zaradil do obchodného majetku. Teraz v roku 2012 ho chce z majetku vyradiť. Ja si myslím, že vyradením je povinný odviesť DPH zo zostatkovej ceny auta, len nie som si na 100% istá. Prosím o odobrenie. Ďakujem
Áno, je povinnosť odviesť DPH zo zostatkovej ceny. V § 8/3 je síce uvedené, že...a ak pri kúpe alebo vytvorení tohto tovaru vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítateľná,..." no toto ustanovenie sa podľa § 85i/2 vzťahuje na autá, ktoré boli kúpené do 31.12.2009, pretože v znení platnom do 31.12.2009 zákon vylučoval odpočítanie dane z motor. vozidiel (podľa §49/7 nebola odpočítateľná). Iný dôvod na oslobodenie pri predaji (prevode) zákon neumožňuje. Keďže od 1.1.2010 je možnosť DPH odpočítať, je teda pri predaji (preradení) je povinnosť odviesť DPH, bez ohľadu nato, či ho kúpil od platiteľa alebo neplatiteľa DPH. To, že podľa § 49 nemôže využiť právo odpočítať DPH, lebo to kúpil od neplatiteľa nie je v zmysle DPH daň neodpočítateľná.
SSAndrea
17.10.12,13:32
Ešte k tomu § 49 ods 7 tam sú už predsa od roku 2010 len tovary na účely pohostenia a prechodné položky. Toto sa týka predsa osobných automobilov nadobudnutých do 31.12.2009. Ale ja som kúpila v 2010????
SSAndrea
17.10.12,13:35
Ahoj Janka písali sme príspevok súčasne :)
nika.sum
17.10.12,13:36
Ja si myslím, že je jedno, či auto, ktoré si kúpila od občana (a teda DPH si si neodpočítala na vstupe) vyradíš do osobného užívania alebo ho predáš, DPH neodvádzaš. Veď keď si si DPH neodpočítala, tak nemáš ani čo vrátiť...

no neviem, s tym vyradenim suhlasim, predsa ak som si neodpocitala tak nemam preco vracat. Ale ked predavam, tak je jedno ci som nieco kupila od platitela DPH alebo neplatitela, ja som platitel a cenu musim navysit o DPH, resp. z predajnej ceny odviest DPH. Zoberte napr. mam maly obchodik(som platitel DPH) a kupim nejaky tovar u neplatitela DPH, nemam narok na odpocet, ale ked ten tovar predavam musim z predajnej ceny DPH odviest. Tak je to aj s majetkom....

Andrejka, prepac ale mala som rozpisane a nevidela som tvoj prispevok (priklad):)
marjankaj
17.10.12,13:37
Áno, je povinnosť odviesť DPH zo zostatkovej ceny. V § 8/3 je síce uvedené, že...a ak pri kúpe alebo vytvorení tohto tovaru vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítateľná,..." no toto ustanovenie sa podľa § 85i/2 vzťahuje na autá, ktoré boli kúpené do 31.12.2009, pretože v znení platnom do 31.12.2009 zákon vylučoval odpočítanie dane z motor. vozidiel (podľa §49/7 nebola odpočítateľná). Iný dôvod na oslobodenie pri predaji (prevode) zákon neumožňuje. Keďže od 1.1.2010 je možnosť DPH odpočítať, je teda pri predaji (preradení) je povinnosť odviesť DPH, bez ohľadu nato, či ho kúpil od platiteľa alebo neplatiteľa DPH. To, že podľa § 49 nemôže využiť právo odpočítať DPH, lebo to kúpil od neplatiteľa nie je v zmysle DPH daň neodpočítateľná.
Teda ak je odpočítateľná, akú daň si mal odpočítať pri kúpe?
JankaO
17.10.12,13:41
Teda ak je odpočítateľná, akú daň si mal odpočítať pri kúpe?
V zmysle DPH neodpočítateľná znamená, že zákon mi priamo zakazuje daň odpočítať, neznamená, že nemôžem odpočítať daň preto, že nespĺňam predpoklady podľa §49.

§ 42
Oslobodenie od dane pri dodaní tovaru, pri ktorom nebola odpočítaná daň Oslobodené od dane je dodanie tovaru, ktorý sa používal výlučne na činnosti oslobodené od dane podľa § 28 až 41 bez možnosti odpočítania dane podľa § 49 ods. 3, a dodanie tovaru, pri ktorého nadobudnutí nie je možnosť odpočítania dane podľa § 49 ods. 7
bea
17.10.12,13:49
A ktorý § mi hovorí práve o tom predaji??? Ja pozerám do zákona už celý deň ale nič som nenašla. Prosím o usmernenie :confused: Preradenie mi marjankaj vysvetlil, ale nejde mi do hlavy predaj- rada by som vedela ako postupovať, ak by som mala takýto prípad v budúcnosti.

Veď ak zoberiem iný príklad, mám obchod som platiteľ DPH. Nakupujem tovar od platiteľov DPH aj neplatiteľov - ale nevyčleňujem, že tovar nakúpený od neplatiteľa DPH predávam bez DPH. A v zmysle § 8 ods 1 sa za dodanie tovaru považuje aj pre prevod práva nakladať s hmotným majetkom.

Už som sa opravila v časti, ktorá sa týka predaja.
marjankaj
17.10.12,13:50
V zmysle DPH neodpočítateľná znamená, že zákon mi priamo zakazuje daň odpočítať, neznamená, že nemôžem odpočítať daň preto, že nespĺňam predpoklady podľa §49.
V ktorom § je to uvedené?
Podľa §49/1 je uvedené kedy mám právo odpočítať daň. Teda ak vznikla daňová povinnosť. Predávajúcemu daňová povinnosť nevznikla, teda si nemám čo odpočítať.
JankaO
17.10.12,13:51
V ktorom § je to uvedené?
Podľa §49/1 je uvedené kedy mám právo odpočítať daň. Teda ak vznikla daňová povinnosť. Predávajúcemu daňová povinnosť nevznikla, teda si nemám čo odpočítať.
§ 42
Oslobodenie od dane pri dodaní tovaru, pri ktorom nebola odpočítaná daň
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-10-2012-a.html#hore)


Oslobodené od dane je dodanie tovaru, ktorý sa používal výlučne na činnosti oslobodené od dane podľa § 28 až 41 bez možnosti odpočítania dane podľa § 49 ods. 3, a dodanie tovaru, pri ktorého nadobudnutí nie je možnosť odpočítania dane podľa § 49 ods. 7
JankaO
17.10.12,14:00
Iný dôvod na oslobodenie pri predaji (prevode), ako v § 42 zákon neumožňuje.
SSAndrea
17.10.12,14:06
Ahoj Janka, ďakujem za vysvetlenie a všetkým za príspevky - porada ma opäť raz nesklamala. Tak teda v obidvoch prípadoch som povinná odviesť DPH, tak ako som si aj na začiatku myslela. Keď mi príde odpoveď z drsr, tak ju tu priložím.
marjankaj
17.10.12,14:40
Iný dôvod na oslobodenie pri predaji (prevode), ako v § 42 zákon neumožňuje.
No ako píšeš, tak to logiku má.
Ale ten zákon mohli aj lepšie napísať. Termín "neodpočítateľná daň" nie je nikde definovaný, ale viackrát sa naň v zákone odkazuje.
marjankaj
17.10.12,14:45
Ahoj Janka, ďakujem za vysvetlenie a všetkým za príspevky - porada ma opäť raz nesklamala. Tak teda v obidvoch prípadoch som povinná odviesť DPH, tak ako som si aj na začiatku myslela. Keď mi príde odpoveď z drsr, tak ju tu priložím.

Takže najlepšie by bolo auto doodpisovať a až potom preradiť.
SSAndrea
18.10.12,04:57
No to ja viem, že radšej doodpisovať, lenže tento živnostník si kupuje autá "hore dole" rok čo rok. A teraz v júli zase doniesol faktúru na kúpu nového auta. No a keď to zhrniem - jeden živnostník, dve autá v majetku, žiadny iný zamestnanci, počet blokov za tankovanie sa zdvojnásobil ale tržby, zákazky oproti minulým obdobiam, rokom nestúpajú, práve naopak klesali o viac ako polovicu.Mne je jasné, že autá nepoužíva len na firemné účely, ale účtovať to tak musím. Takže mu mám vymyslieť akože najlepšie riešenie a teda zvažujem všetky možnosti vrátane možnosti vyradenia staršieho auta z podnikania.
juzek691
18.10.12,08:56
Dobrý deň,
čítam tie príspevky a stále nevidím v nich logiku DPH, že štát má dostať DPH iba raz. Píšeš tu(autor otázky), že "živnostník platiteľ DPH kúpil v roku 2010 osobný automobil od občana. V roku 2011 ho zaradil do obchodného majetku." Ak ho v r.2011 zaraďoval do majetku firmy, potom v r.2010 ho nemohol kupovať ako píšeš, ako živnostník platiteľ DPH, ale ako občan - teda neplatiteľ DPH.
A ta logika, že štát má dostať DPH iba raz? Ak istý občan v roku pred r.2010 kúpil auto v predajni, tá odviedla štátu DPH pri predaji auta. Občan si DPH od štátu nepýtal. Tento občan predal ďalšiemu občanovi v r.2010 toto auto bez DPH a ani si nikto DPH nepýtal keďže to bolo občania. Tento občan už ako podnikateľ platca DPH zaradil v r.2011 auto do podnikania, to tak isto nemalo nič spoločné s DPH. Doteraz DPH stále má štát, lebo v reťazci si ju nikto nepýtal. V r.2012 SZČO vyraďuje toto auto z majetku firmy. Prečo by pri tomto vyradení mal štát dostať DPH druhykrát?????
SSAndrea
18.10.12,11:09
ahoj juzek - to máš ten istý prípad ako napr. pri predaji tovaru:

podnik A (neplatiteľ DPH) kúpi tovar od podniku B (platiteľa DPH)
Podnik B odvedie DPH, ale podnik A keďže nie je platiteľ si DPH neuplatní. DPH zostáva v ŠR
Tento podnik A potom tovar predá podniku C (opäť platiteľ DPH) - všetko bez DPH
a podnik C to následne predá (je jedno či platiteľovi alebo neplatiteľovi), ale keďže je platiteľ DPH, tak musí z predaja odviesť DPH. Takže druhý odvádza DPH do ŠR
.
To proste nemôžem sledovať, že či je DPH v ŠR a ako to bolo predtým, ale či sa na teba vzťahuje oslobodenie alebo nie, nikto iný pred tebou ani po tebe nie je v tomto smere dôležitý.
KEJKA
18.10.12,13:48
pri vyradení majetku sa vracia len tá dPH, ktorá bola odpočítaná.
Len uvádzam na okraj, lebo tieto reťazové nákupy a predaje som prešla len zbežne.
Súhlasím s tým, že štát dostane DPH len raz.
SSAndrea
18.10.12,13:54
Dobrý deň Kejka, ja Vám nechcem odporovať, to by som si nedovolila, považujem Vás veľkú odborníčku, od ktorej si nechám rada poradiť, za čo vopred ďakujem. Ja som ten príklad uviedla v znení napr. maličkých obchodníkov - bežných predajní. A tá otázka čo som zadávala ja pôvodne sa týkala vyradenia majetku.
marjankaj
18.10.12,14:05
ahoj juzek - to máš ten istý prípad ako napr. pri predaji tovaru:

podnik A (neplatiteľ DPH) kúpi tovar od podniku B (platiteľa DPH)
Podnik B odvedie DPH, ale podnik A keďže nie je platiteľ si DPH neuplatní. DPH zostáva v ŠR
Tento podnik A potom tovar predá podniku C (opäť platiteľ DPH) - všetko bez DPH
a podnik C to následne predá (je jedno či platiteľovi alebo neplatiteľovi), ale keďže je platiteľ DPH, tak musí z predaja odviesť DPH. Takže druhý odvádza DPH do ŠR
.
To proste nemôžem sledovať, že či je DPH v ŠR a ako to bolo predtým, ale či sa na teba vzťahuje oslobodenie alebo nie, nikto iný pred tebou ani po tebe nie je v tomto smere dôležitý.
Veď som povedal, že to má svoju logiku. Ale ten zákon trošku domrvili. Zrejme v tej smernici EU, na ktoré sa odkazuje §86, je to definované presnejšie.

Pre teba zostáva otázka.
Prečo teda ten tvoj klient nakupuje od neplatcu DPH? Keby tak čokoládku, ale auto?:eek:
marjankaj
18.10.12,14:07
Kejka, o tom som si tu už podebatil. V paragrafoch je to dosť nejasne popísané. Na školeniach odporúčali prečítať aj smernice EU. Tak načo vlastne máme ten náš zákon?
Aljok
18.10.12,14:32
Pre teba zostáva otázka.
Prečo teda ten tvoj klient nakupuje od neplatcu DPH? Keby tak čokoládku, ale auto?:eek:

Pretože platiteľovi by musel zaplatiť cenu auta navýšenú o DPH.:---:D
marjankaj
18.10.12,17:24
Pretože platiteľovi by musel zaplatiť cenu auta navýšenú o DPH.:---:D
A občan, keď kúpi auto vrátane DPH, tak to ďalej predá bez tej DPH?:eek:
SSAndrea
19.10.12,04:41
Pretože platiteľovi by musel zaplatiť cenu auta navýšenú o DPH.:---:D

No presne preto. Keď to auto v 2010 kupoval, tak nepredpokladal, že ho neskôr zaradí do podnikania. Takže mu bolo lepšie ho kúpiť od občana. Ale v roku 2011 sa situácia zmenila, auto ktoré mal v podnikaní musel s finančných dôvodov predať a tak nechcel "zostať v podnikaní bez auta". Ja už som ho vtedy upozorňovala, že to pre neho nie je výhodné a vravela mu, že bude musieť odviesť DPH, ak sa ho neskôr rozhodne predať alebo vyradiť z podnikania, ale proste to tak chcel, tak som ho zaradila. A teraz je zase na tom "dobre", tak kúpil ďalšie auto a zrazu sú v účtovníctve dve. "A babo raď čo s tým" - úprimne už ma to nebaví, každý rok zaraďovať a vyraďovať autá, ale keď pán má na to platiť DPH, čo mi iné zostáva, len to zaúčtovať.
marjankaj
19.10.12,18:53
No presne preto. Keď to auto v 2010 kupoval, tak nepredpokladal, že ho neskôr zaradí do podnikania. Takže mu bolo lepšie ho kúpiť od občana. Ale v roku 2011 sa situácia zmenila, auto ktoré mal v podnikaní musel s finančných dôvodov predať a tak nechcel "zostať v podnikaní bez auta". Ja už som ho vtedy upozorňovala, že to pre neho nie je výhodné a vravela mu, že bude musieť odviesť DPH, ak sa ho neskôr rozhodne predať alebo vyradiť z podnikania, ale proste to tak chcel, tak som ho zaradila. A teraz je zase na tom "dobre", tak kúpil ďalšie auto a zrazu sú v účtovníctve dve. "A babo raď čo s tým" - úprimne už ma to nebaví, každý rok zaraďovať a vyraďovať autá, ale keď pán má na to platiť DPH, čo mi iné zostáva, len to zaúčtovať.
A prečo to auto nekúpil napríklad za 1500 €?
Prečo ho zaraďoval do majetku, a radšej si nedával dp nákladov 0,183 €/km?
u.erika
23.10.12,16:23
Ojazdený OA zakúpené v Nemecku v r. 2007, na IČO - na faktúre napísané podľa úradného prekladu: Pre oprávnených na prednostné zdanenie nie je možný doklad o dani z obratu, § 25 a USTG. Kupujúci SZČO vtedy zaplatil DPH zo sumy 4900,- Eur slovenskému DU.
Daňové odpisy robil len v roku 2007 a 2010. V ostatných rokoch odpisy prerušené. Zostatková cena daňová je 3257,37 Eur, účtovná 971,36 Eur k 31.12.2011. Auto chce predať súkromnej osobe, za symbolickú cenu, cca. 300,- Eur. Faktúru môže vystaviť bez DPH? Pomôžete mi?
SSAndrea
17.12.12,12:53
Dobrý deň, tak ako som sľúbila, posielam vyjadrenie z DÚ. Zhrnutie: pri vyradení OA z majetku do osobného užívania, ak pri zaradení do obchodného majetku nebola odpočítaná DPH, nie je povinnosť ju odvádzať.


Dobrý deň,
Kompetenčné centrum finančných operácií Banská Bystrica Vám na základe Vašej žiadosti oznamuje nasledovné:
Ak platiteľ dodá tovar na svoju osobnú spotrebu, dodá tovar na osobnú spotrebu svojich zamestnancov, dodá tovar bezodplatne alebo na ďalší iný účel ako na podnikanie a ak pri kúpe alebo vytvorení tohto tovaru vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítateľná, považuje sa v zmysle § 8 ods. 3 zákona o DPH takéto dodanie tovaru za dodanie tovaru za protihodnotu.
Z uvedeného vyplýva, že ak platiteľ kúpil tovar (napr. osobný automobil) od občana - nepodnikateľa, potom daň, ktorou bol tovar pri kúpe zaťažený nie je odpočítateľná, z toho dôvodu platiteľovi pri vyradení tohto tovaru z obchodného majetku daňová povinnosť nevzniká.

Ing. Ľubomíra Mihalisková
Kontaktné centrum podpory
Kompetenčné centrum finančných operácií
Banská Bystrica

Váš dopyt:

Dobrý deň,

chcem Vás poprosiť o radu. Živnostník platiteľ DPH kúpil v roku 2010 osobný automobil. Tento majetok v roku 2010 kúpil od občana, nepodnikateľa a teda nebola vyčíslená na kúpnej zmluve ani DPH.
V roku 2011 ho zaradil do obchodného majetku, pričom za rok 2010 si neuplatnil v zmysle príslušných § daňový odpis.

Teraz v roku 2012 by chcel majetok vyradiť z podnikania do osobného užívania. Vzniká mu povinnosť odviesť DPH zo zostatkovej ceny automobilu?

Veľmi pekne ďakujem za skorú odpoveď.