niniel
17.10.12,10:07
Dobrý deň,
v auguste som okamžite ukončila so zamestnávateľom pracovný pomer z dôvodu nevyplatenia mzdy a zároveň som si uplatnila 2 mesačnú náhradu. Do dnešného dňa mi však nevyplatil mzdu za august, 2 mesačnú náhradu ani stravné lístky od mesiaca jún. Chcela by som sa opýtať ako mám postupovať. Obrátiť sa na súd ? Výzvy som posielala e-mailom, je dobré napísať výzvu aj písomne a zaslať doporučene do vlastných rúk alebo sa môžem obrátiť priamo na súd ? Ako by som mala postupovať ?
Vopred ďakujem za všetky rady.
ivka70
17.10.12,08:15
Je dobre poslat vyzvu s terminom vyplatenia pisomne v obalke s dorucenskou, pripadne sa obratit na pravnika, aby napisal predzalobnu vyzvu.
Ak to nepomoze, potom podat trestne oznamenie, nakolko nevyplatenie mzdy alebo jej casti, ak zamestnavatel ma prostriedny na ucte, je trestnym cinom.

Predpoklada to , ze okamzite skoncenie PP bolo platne.
Mila123
17.10.12,08:52
a čo tak obrátiť sa na príslušný IP?
willma
17.10.12,09:24
IP len skonštatuje porušenie a nemá páky na vyplatenie, na to sú orgány činné v trestnom konaní.
Llívia
17.10.12,09:36
IP len skonštatuje porušenie a nemá páky na vyplatenie, na to sú orgány činné v trestnom konaní.
Ani orgány činné v trestnom konaní nemajú páky na vyplatenie, to len súd.
Inšpektorát práce môže dať pokutu za porušenie zákona, nie? Aj to je malé zadosťučinenie :)
ivka70
17.10.12,09:41
Ani orgány činné v trestnom konaní nemajú páky na vyplatenie, to len súd.
Inšpektorát práce môže dať pokutu za porušenie zákona, nie? Aj to je malé zadosťučinenie :)

Ale k peniazom sa autorka nedopracuje,
zatial co trestne oznamenie bude postupene na sud a vysudi peniaze.

IP nestaci.
ewita888
17.10.12,09:53
Dopracuje, cez garančný fond..
bubkoch
17.10.12,10:03
najjednoduchsie, najrychlejsie a najistejsie je
1. pisomna doporucena vyzva zamestnavatelovi
2. navrh na vydanie platobneho rozkazu na sud (nezabudnut ziadat trovy a uroky)
ivka70
17.10.12,10:26
Dopracuje, cez garančný fond..

Bolo to myslene, ze cez Inspektorat prace sa k peniazom nedopracuje.
A pouzit garancny fond, na to by musela ist firma do konkurzu ...a o nicom takom autorka nepise ....
Llívia
17.10.12,10:45
Ale k peniazom sa autorka nedopracuje,
zatial co trestne oznamenie bude postupene na sud a vysudi peniaze.

IP nestaci.
Návrh na súd musí podať sama, to polícia za ňu neurobí. Alebo sa mýlim?


Dopracuje, cez garančný fond..
Vyplatenie mzdy z garančného fondu je len pri firmách, ktoré skončili v konkurze:

Zákon o sociálnom poistení
§ 12 Platobná neschopnosť zamestnávateľa
(1) Zamestnávateľ je na účely tohto zákona platobne neschopný, ak bol podaný návrh na vyhlásenie konkurzu.
SamuelSK
17.10.12,10:58
ewita888
17.10.12,10:59
Nie, nemusia skončiť v konkurze.. musí byť len podaný návrh na vyhlásenie konkurzu.. a ten môže na súd podať aj ona.. je to bezplatné..
ewita888
17.10.12,11:02
najjednoduchsie, najrychlejsie a najistejsie je
1. pisomna doporucena vyzva zamestnavatelovi
2. navrh na vydanie platobneho rozkazu na sud (nezabudnut ziadat trovy a uroky)
možno vtedy je to tak, ako píšeš, ak má firma majetok.. lebo ak nemá, aj exekútor si môže...
alaya1
14.12.12,07:40
Chcem sa opytat, ak zamestnavatel skonci s pracovnikom PP- okamzite skoncenie a nasledujuci mesiac mu nevyplati mzdu, ako ma postupovat zamestnanec? Ako dlho cakat.
mzdarka renca
14.12.12,07:43
Chcem sa opytat, ak zamestnavatel skonci s pracovnikom PP- okamzite skoncenie a nasledujuci mesiac mu nevyplati mzdu, ako ma postupovat zamestnanec? Ako dlho cakat.
ak mu zamestnávateľ nevyplatí mzdu v riadnom výplatnom tertmíne, najskôr by som zam-ľovi poslala list, že žiada o výplatu mzdy a ak ju v termíne ...... nevyplatí, obráti sa zamestnanec na súd a taktiež to oznámi na Inšpektoráte práce.
Tweety
14.12.12,07:44
Chcem sa opytat, ak zamestnavatel skonci s pracovnikom PP- okamzite skoncenie a nasledujuci mesiac mu nevyplati mzdu, ako ma postupovat zamestnanec? Ako dlho cakat.
(1) Mzda je splatná pozadu za mesačné obdobie, a to najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca, ak sa v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve nedohodlo inak.
alaya1
14.12.12,07:46
(1) Mzda je splatná pozadu za mesačné obdobie, a to najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca, ak sa v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve nedohodlo inak.


V pracovnej zmluve ma napisane, splatna nejneskor 15. dna v mesiaci.
Tweety
14.12.12,07:47
V pracovnej zmluve ma napisane, splatna nejneskor 15. dna v mesiaci.
Áno, veď presne tak, ako som uviedla v §129 ZP. Čiže majú to v PZ, platí ten dátum.
mzdarka renca
14.12.12,07:49
V pracovnej zmluve ma napisane, splatna nejneskor 15. dna v mesiaci.
ak mu do pondelka 17.12.2012 nevyplatia mzdu, ihneď by som zamestnávateľovi písala list, nie je na čo čakať.
alaya1
14.12.12,07:51
dakujem, urobim to, len co tam napisat, aky § citovat, je to velky hajzel. dakujem pekne za radu.
Tweety
14.12.12,07:59
dakujem, urobim to, len co tam napisat, aky § citovat, je to velky hajzel. dakujem pekne za radu.
Veď som uviedla § 129 ZP, kedy je splatnosť mzdy, prehliadla si?
mzdarka renca
14.12.12,08:01
Nakoľko som do dnes, t.j. 17.12.2012 neobdržal výplatu za 11/2012, splatnú v zmysle Pracovnej zmluvy 15.12.2012, § 129 ZP Vás týmto žiadam o jej okamžité vyplatenie najneskôr do 20.12.2012. V prípade, že mi mzda aj napriek tejto žiadosti nebude vyplatená v termíne, budem nútený sa obrátiť na príslušný Inšpektorát práce a svoje nároky žiadať súdnou cestou.

§ 129
Splatnosť mzdy
(1) Mzda je splatná pozadu za mesačné obdobie, a to najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca, ak sa v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve nedohodlo inak.

(2) Na žiadosť zamestnanca musí mu byť mzda splatná počas dovolenky vyplatená pred nastúpením dovolenky.

(3) Pri skončení pracovného pomeru vyplatí zamestnávateľ zamestnancovi mzdu splatnú za mesačné obdobie v deň skončenia pracovného pomeru, ak sa nedohodli inak, najneskôr však v najbližšom výplatnom termíne nasledujúcom po dni skončenia pracovného pomeru.
alaya1
14.12.12,08:23
dakujem velmi krasne....poslem to hned rano, 1.triedou do vlastnych ruk, otazka je, ci to preberie.
grigula
14.01.13,07:57
Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať, ako postupovať v prípade nevyplatenia mzdy, ak zamestnávateľka stále tvrdí, že zamestnanec nemá vysporiadané všetky záväzky voči nej, tým myslím, že neprebral všetky doklady (má Skončenie prac. pomeru v skúšobnej dobe, Potvrdenie o zamestnaní). Odmieta komunikovať, ignoruje doporučené výzvy, neodovzdala výplatnú pásku ani výplatu. Nakoľko sa jedná o môjho manžela, ktorý je cudzinec a komunikácia v slov. jazyku nebola na plnohodnotnej úrovni, bola som nútená vybaviť si plnú moc, pretože sa odmietala so mnou baviť, že som iba manželka. Aj napriek tomu, nereaguje a navyše sa mi začala vyhrážať. Manžel z práce odišiel ešte v máji min. roku. Dlhú dobu mi posielala urážajúce emaily, vyvolávali mi jej terajší zamestnanci, keď som sa povyhrážala IP, nakoľko je to chránené pracovisko. A pokiaľ viem, manžel nie je jediný, ktorý bol takto oklamaný, takých ľudí je viac, čo využila a nezaplatila ani cent. Poraďte prosím, ako ďalej postupovať, už len z princípu, že mám po krk tejto hyeny, hoci možno manžel nikdy mzdu neuvidí. Ďakujem