Natka
22.09.04,10:02
Prosím Vás, čo mi všetko treba zariadiť (v banke, na DÚ...), keď chcem vystaviť faktúru na odberateľa v Čechách, ktorému sme poskytli službu. Sme platcami DPH a odberateľ nie je. Viem, že vystavujem faktúru bez DPH. Ďakujem
Jamka
22.09.04,08:28
V banke a na DU netreba nič zariaďovať. Hlavne treba mať v poriadku zmluvu medzi Vami a ČR (o vykonanej službe), z ktorej bude jasné miesto zdanitelného plnenia ... v zmysle zákona o DPH a od toho sa potom odvíja aj vystavenie faktúry.
Natka
22.09.04,09:23
Jamka, dík. Myslela som, že treba na fa do zahraničia uvádzať aj SWIFT či IBAN.Ešte som s tým nerobila.
vladan
22.09.04,10:46
Natka, je potrebné uviesť na faktúre SWIFT aj IBAN, pretože úhrada tvojej pohľadávky pôjde z iného štátu ako je Slovensko. Je to potrebné aj na prevod tvojmu partnerovi, lebo ak by si mu dala normálne číslo účtu (nie v IBAN kóde), tak by ti asi platba neprišla :-( Takže na faktúru daj aj SWIFT aj IBAN a k vystaveniu faktúry si prečítaj § 73 zákona o DPH - aby si všetko mala OK :-)
Pekný deň
janaGT
22.09.04,10:50
súhlasím s vladan, je potrebné uvádzať aj IBAN a SWIFT
emily
22.09.04,10:52
Prosím Vás, čo mi všetko treba zariadiť (v banke, na DÚ...), keď chcem vystaviť faktúru na odberateľa v Čechách, ktorému sme poskytli službu. Sme platcami DPH a odberateľ nie je. Viem, že vystavujem faktúru bez DPH. Ďakujem
Si si taká istá, že fa má byť bez DPH, keď ide na druhej strane o neplatcu DPH. Je potrebné presne podľa služby pozrieť zákon o dph.
Natka
22.09.04,11:10
Bola som si istá, ale už nie som si istá. Takže idem študovať.
emily
22.09.04,11:47
Bola som si istá, ale už nie som si istá. Takže idem študovať.
O akú službu vlastne ide?
hron
22.09.04,14:37
Mno, tak v tomto brajgeli si zrejme treba urobit poriadok. Uz som cital kopec inych diskusii o tom, ako hradit DOSLU fakturu - ze sa ma samozdanit kazdym, kto ju obdrzi - platca - neplatca, akurat platca si potom uhradenu dan moze odpocitat.
No a toto je zase zrkadlovy obraz. Ak vystavujem fakturu do zahranicia, tak vystavujem BEZ DPH, pricom prijemca sa ma samozdanit.
Tot sedliacka uvaha.
K nej uz len dodatok, ze vystavovatel faktury podla ktorehosi paragrafu "ruci" za uhradenie DPH prijemcom faktury...
bodliak
22.09.04,15:38
Neplatca DPH, prijemca tovaru alebo sluzby sa od urciteho limitu musi zaregistrovat pre dan z pridanej hodnoty. Potom bude prijimat sluzbu bez DPH a samozdanovat ju.
Alebo si myslis, ze vramci EU neplatca DPH dostane nieco bez dane a stat ho necha len tak pobehovat a samozdanovat ?
Nieeee....
hron
22.09.04,17:37
Neplatca DPH, prijemca tovaru alebo sluzby sa od urciteho limitu musi zaregistrovat pre dan z pridanej hodnoty. Potom bude prijimat sluzbu bez DPH a samozdanovat ju.
Alebo si myslis, ze vramci EU neplatca DPH dostane nieco bez dane a stat ho necha len tak pobehovat a samozdanovat ?
Nieeee....
Mno, len dve vety a uz len tie si vzajomne odporuju. Takze:
podla prvej bude samozdanovat prijimanu sluzbu (tovar) ziskanu bez dph.
O.K.
Ale hned druha veta to popiera (parafrazujem transformaciu z otazky na odpoved :-)):
Neplatca DPH teda nedostane nieco bez dane a teda nebude samozdanovat.

Noaleto zas o.k. nie je, lebo podla zakona stat nechava pobehovat a samozdanovat aj neplatcu dane. Dokonca nie len nechava, ale mu to uklada za povinnost.

Hron
p.s. bavime sa samozrejme o objemoch nad 420.000 Sk.
Natka
23.09.04,04:59
Ja sa bavím o 20 000,- Sk, ale dúfam, že sa na tom nič nemení, keďže chcem zajtra vystavovať faktúru do Čiech bez DPH. Nech si to tam ten náš klient zdaní ako sa patrí sám. :o)
rage1
23.09.04,08:02
Keď už sa teda bavíte o tých službách do zahraničia, ako je to v prípade, ak zabezpečujeme technickú realizáciu výstavného stánku na výstavisku na Slovensku pre zákazníka, ktorý má sídlo v Čechách, a je registrovaný platiteľ DPH v Čechách. Ako mu mám vystaviť FA?

Je to moj prvý kontakt so zahranicim
emily
23.09.04,08:16
Keď už sa teda bavíte o tých službách do zahraničia, ako je to v prípade, ak zabezpečujeme technickú realizáciu výstavného stánku na výstavisku na Slovensku pre zákazníka, ktorý má sídlo v Čechách, a je registrovaný platiteľ DPH v Čechách. Ako mu mám vystaviť FA?

Je to moj prvý kontakt so zahranicim
Podľa mňa s DPH, práce sú vykonané na Slovensku
Petronela
24.09.04,11:19
Podľa § 7 zákona o DPH limit 420 000,-Sk platí len pre dodanie tovaru z členských krajín a nie pre dodanie služieb. Pri službách je potrebné vedieť o aký druh služieb sa jedná. Podľa môjho názoru pri službách s miestom dodania SR účtovať s DPH. Pri službách s miestom dodania v CR bez DPH- umožnuje sa prenos danovej povinnosti na príjimateľa služby, t. j. príjmateľ sa musí zdaniť, t.j. podá danové priznanie, ale ako neplatca DPH nemá zároveň nárok na odpočet .
Natka
28.09.04,05:34
Myslím, že už mi je to jasné. Ak ja vystavujem faktúru za právnu službu platcovi alebo neplatcovi DPH do Čiech, vždy vystavujem bez DPH, on si to tam zdaní.Platca si DPH uplatní, neplatca si môže tak akurát pískať.Ďakujem, dúfam, že je to tak na 100%, lebo začínam mať akosi veľa toho do Čiech. :o)