mackova
23.02.06,00:37
chcela by som sa spytat na predavky, mam prijem zo zavislej cinnosti 60 128,- Sk a z prenajmu mojho sukromneho domu za cely rok 2005: 216 000,- Sk.
dan vznikla 20 100,-Sk, mam platit preddavky, ak nemam prijem zo zivnosti?
Neviem si poradit.
Dakujem.
evina
23.02.06,00:11
chcela by som sa spytat na predavky, mam prijem zo zavislej cinnosti 60 128,- Sk a z prenajmu mojho sukromneho domu za cely rok 2005: 216 000,- Sk.
dan vznikla 20 100,-Sk, mam platit preddavky, ak nemam prijem zo zivnosti?
Neviem si poradit.
Dakujem.
Nakoľkko Ti daň presahuje 20 000,- len o 100 SK, predpokladám, že ak od daňového základu 2005 odpočítaš odpočitateľnú položku platnú pre rok 2006 tak Ti DP vyjde nižšia ako 20 000, a teda nebudeš mať povinnosť platiť preddavky..


Ináč ale platí, že príjmy z prenájmu nehnuteľnosti sú príjmami podľa §6 ods. 3:
3/ Príjmami z prenájmu, ak nejde o príjmy uvedené v odseku 1 a v § 5, sú príjmy z prenájmu nehnuteľností.
Preddavky sa neplatia len v prípade činností uvedených v paragrafe 34 ods. 9:
9) Preddavky na daň podľa predchádzajúcich odsekov neplatí daňovník, ktorý poberal v predchádzajúcom zdaňovacom období len príjmy uvedené v § 7 alebo § 8, alebo z ktorých sa daň vyberá podľa § 43 alebo príjmy zo závislej činnosti, ktoré sú zdaňované podľa § 35, pričom môže ísť aj o kombináciu takýchto príjmov.

V Tvojom prípade ide o kombináciu príjmov podľa §5 a 6 a teda máš povinnosť platiť preddavky. Budeš ich platiť však v polovičnej výške, nakoľko máš aj príjem zo závislej činnosti

10) Daňovník, ktorého základ dane tvorí súčet čiastkových základov dane a jedným z nich je aj čiastkový základ dane z príjmov zo závislej činnosti, neplatí preddavky na daň, ak tento čiastkový základ dane tvorí viac ako 50 % z celkového základu dane. Ak čiastkový základ dane z príjmov zo závislej činnosti tvorí 50 % a menej, preddavky na daň sa platia v polovičnej výške.