Miroslav Fitoš
17.10.12,18:28
Čaute,

aby som sa predstavil, volám sa Miroslav Fitoš, mám 17 rokov a o pár mesiacov dovŕšim 18 rokov a veľmi rád by som sa pustil do podnikania. Už nejaký čas sa zaujímam o tvorbu web stránok prípadne marketing tak by som rád svoje skúsenosti nejak využil. Čoho sa však obávam sú však všetky tie povinnosti o ktorých skoro nič neviem.

Je možné, že tieto otázky tu už boli, no rád by som vedel ako je to v súčasnosti.

1) Čítal som, že:
"Platcom sa stávaš pri poskytnutí alebo prijatí služby/tovaru v rámci EU a platcom sa nemusíš stať pri prijatí a poskytnutí služby/tovaru z tretích krajín..."
A keďže chcem využívať napríklad Google Adsense, ktorá má pobočku niekde v Írsku tak sa budem musieť stať platcom DPH, chápem tomu správne?

2) Aké mám povinnosti, keď sa stanem dobrovoľným platcom DPH? Aký je rozdiel medzi tým, keď som platca DPH a keď nie som?(teda okrem toho, že budem platiť DPH :) )

3) Čo všetko musím ako živnostník robiť? Okrem daňového priznania musím niečo vyplňovať? Čo sa týka účtovnictva, stačí keď si budem odkladať faktúry a raz ročne to hodím nejakej útočníčke?

4) Je ešte niečo na čo by som nemal zabudnúť?

Ďakujem veľmi pekne za každú odpoveď...

M.Fitoš
Miroslav Fitoš
20.10.12,16:11
Nikto nič?
evho
20.10.12,16:52
Mirko, tvoje obavy o platení DPH sú neopodstatnené. Nová novela o DPH sa týka iba už registrovaných platcov DPH. Pokiaľ začneš podnikať a dosiahneš obrat 100000 EUR (posledných 12 mesiacov podnikania) tak už budú zákony zmenené a to ťa nemusí teraz trápiť. Ak sa staneš SZČO, tak si nájdi účtovníčku ("útočníčku"?) tá ti poradí, ak jej nič nebudeš hádzať, ale slušne požiadaš o radu a pomoc. Posmešných a arogantných ľudí je už neúrekom a ty sa na trhu musíš naučiť správať dôstojne, diplomaticky, .... atď. Držím ti palce, aby si vykročil správnym smerom.
BXLmiami
20.10.12,16:55
Tak teda ja Ti odpoviem.Predpokladám,že ešte chodíš do školy.Takže ak chceš podnikať,začni robiť najprv to,na čo si zvyknutý a síce čítaj a študuj.Poradu.Začni hore a skonči dole,pozri si zákony týkajuce sa daní a odvodov a hlavne dôkladne,ale skutočne dôkladne prečítaj témy o exekutoroch.A potom sa rozhodni.Skôr nie.A ver mi,je to dobrá rada.
Economic
21.10.12,17:29
Je mi veľmi sympatické, ako pekne si sa predstavil. No naozaj ako píše BXLmiami, skôr než sa vrhneš na podnikanie, naozaj najprv si pozri zákon o dani z príjmu, zákon o DPH.... Tu na Porade nájdeš toho ozaj veľa popísaného a hlavne vysvetlého. A ak sa rozhodneš vážne pre podnikanie, naozaj najdôležitejšia osoba, ktorá by ťa mala sprevádzať tvojimi podnikateľskými krôčkami bude práve tvoja účtovníčka. Viem o čom píšem.
Dubak2000
21.10.12,18:10
ak sa nic nezmenilo tak by si mal byt platcom DPH zo slusieb z poskytnutych/prijatych z krajin EU. Ja nie som uctovnik takze to viem len priblizne. Ale mam sro kde to tiez tak mame a najme preto, ze platime google za adwords a tam musime DPH platit na Slovensku. Ale ako tu uz radili je dobre najst si uctovnicku co o tom vie a poradi. Ale pozor na vyber uctovnicky, nie kazda ovlada vsetko, je ich dost takych co len nahadzuju udaje do pocitaca a potom nevedia poradit co je preteba najlepsie. takze si over ci pracuje s podobnymi pripadmi ako planujes ty, pripadne si rady overuj.
Inak marketing na internete vyuzivam a mozem pripadne poradit co by som ako klient ocakaval. pred nejakym casom clovek, co sa dnes tvari ako SEO guru nam dodaval sluzby a vysvetloval som mu co by mal reportovat klientovi aby zaujal:) A ak sa mohol presadit on, tak potom kazdy.... takze mozem pripadne poskytnut nejaku konzultaciu, poradit, napisat co si myslim skor ako to budes skusat na realnom klientovi... Samozrejme zdarma. V pripade zaujmu napis sukromnu spravu.