brani
17.10.12,19:32
Ahojte poradaci,
pred 4 rokmi sa u nas v bytovke montovali termostaticke ventily, spiatočkove šrúbenia a pomerove rozdeľovače. Celu srandu sme si hradili mimo FO - to dohadoval byvaly predseda. Pred nejakym casom som ale zistil, ze 3 byty sa nemontovali jeden nebol zastihnutelny, druhy vyhodil monterov z bytu ze on to nechce a treti je prazdny byt v dlhodom sudnom dedicskom konani.
Rozhodol som sa dat domontovat vsetky nalezitosti do bytov, ale tusim ze bude problem, preto sa pytam ako je to zakonne podchytene, pokial sa rozhodlo davno ze budu mat vsetci ( o com neexistuje ziadna zapisnica zo zhromazdenia) ako mam postupovat aby som donutil tychto 2 vlastnikov aby sa im potrebne nalezitosti domontovali, ten prazdny byt dame z FO a prihodime to ako nedoplatok k bytu.
naklady na teplo rozpocitavame 30:70, vyuctovanie nam robi externe spravca a ten mi tvrdi ze je zo zakona aby bolo aspon 80% bytov namontovanych ze tie 3 dorobia odhadom. Nepaci sami to lebo takto odhadovali aj vodu v byte kde nebol merac a po montazi meraca sa ukazalo ze mame noveho vitaza v spotrebe a 1izbovy byt s 2ludmi minie rocne 125m3 teplej a 130m3 studenej vody a ako vidim v zime, teplotu v byte znizuju otvorenim okna, lebo tie povodne ventily sa uz urcite nedaju zatvorit a maju 2funkcie otvorene a zatvorene.
Ponuka na domotaz 1bytu vychadza cca 500€ a poprosim o radu o co sa mam opriet v sprievodnom liste ktory budem posielat s cenami aby sme ich donutili potrebne veci domontovat. nejaky zakon pripadne paragrafy ....
dik
brani
brani
17.10.12,17:50
nepacia sa mi nahradne vypocty, vid odsek s vodou a nahradnym vypoctom. ako je nahradny vypocet zadefinovany v zakone ???
nechcem demontovat, chcem domontovat a viem co s peniazmi, a pride mi zvlastne ze ja som dal tieto peniaze pred 4 rokmi a iny z dovodu ze nezostane na chlast nemusi. poprosim rady opierajuce sa o zakonne moznosti nepotrebujem rady ako to neurobit, chcem poradit ako to urobit aby to bolo koser a nech si kazdy plati za to co spotrebuje ked uz si to tak vlastnici rozhodli.
sito
17.10.12,18:46
A tvoj názor je aký? Je vykurovací systém domu spoločný?
Tibor889
17.10.12,21:36
Bez ohľadu na zákony ale logikou:
Vykurovací systém je spoločným zariadením až po termostatický ventil, ktorý zabezpečuje hydraulické vyváženie. PRVN sú tiež spoločným zariadením.
Dôvod: Hydraulické vyváženie až po odberné miesto je možné zabezpečiť jedine vyvážením po termostatický ventil, taktiež reguláciu teploty na odbernom mieste pomocou termostatickej hlavice. Ak Vlastník svojvoľne systém naruší, poškodzuje ostatných vlastníkov bytov. PRVN sú súčasťou systému rozpočítania nákladov na teplo. Ak je porušená časť systému (aj keď na to výpočet pamätá) má vplyv aj na platbu ostatných vlastníkov v dome. Ak sú používané pomery ZZ a SZ 50:50 a menej ZZ , je vysoká pravdepodobnosť že pri nepetržitom odbere poškodzuje iných vlastníkov bytov. Preto je dôležité mať inštalované TRV a PRVN zo spoločných prostriedkov. Ak sa jedná o dodatočnú montáž, treba zohľadniť rozdiel v cene ak by boli montovaný v riadnom termíne a dodatočnom termíne a dať mu preplatiť napr. prepravné náklady, vypúšťanie a napúšťanie systému a pod. Samotný materiál a montáž (v pôvodnej cene) by mal znášať dom ako celok. Samozrejme ak Váš dodávateľ HV a PRVN bol korektný a vyfakturoval len zrealizované práce a dodaný materiál.
brani
18.10.12,06:57
SITO: ano vykurovaci system je spolocny, a preto je mojou snahou domontovat chybajuce casti v tychto bytoch
Tibor89: vdaka za vysvetlenie, logiku to urcite ma. Pytal som sa preto na zakonne moznosti pripadne vyhlasky, lebo pri tychto vlastnikoch mi logika nepomoze a ako som pisal vsetci si to hradili mimo FO zo sukromnych prostriedkov v com vidim asi najvacsi problem, pretoze to budeme musiet zatiahnut z FO a nasledne vymahat od vlastnikov a ak dojde k najhorsiemu - sud tam ide logika uplne nabok, a chcel som mat potvrdene slova spravcu ze staci 80% a riesi sa to nahradnym vypoctom ... .
Tibor889
18.10.12,11:32
80% nie je nikde v zákone ani norme. A týka sa to len PRVN , nie ventilov. Ventily musia byť všade, inak nie je systém vyvážený. 80% osadených PRVN je všeobecná požiadavka vyplývajúca z toho, že ak je nenamontovaných viac ako 20% rozúčtovanie je už veľmi deformované. Bez ohľadu na to ako boli práce financované je hydraulika resp. vykurovací systém spoločný. Zák. 182 par. 11..
Kvaka
18.10.12,11:48
SITO: ano vykurovaci system je spolocny, a preto je mojou snahou domontovat chybajuce casti v tychto bytoch
Tibor89: vdaka za vysvetlenie, logiku to urcite ma. Pytal som sa preto na zakonne moznosti pripadne vyhlasky, lebo pri tychto vlastnikoch mi logika nepomoze a ako som pisal vsetci si to hradili mimo FO zo sukromnych prostriedkov v com vidim asi najvacsi problem, pretoze to budeme musiet zatiahnut z FO a nasledne vymahat od vlastnikov a ak dojde k najhorsiemu - sud tam ide logika uplne nabok, a chcel som mat potvrdene slova spravcu ze staci 80% a riesi sa to nahradnym vypoctom ... .
Môžete sa na schôdzi dohodnúť, že všetkým sa z FO tie vynaložené prostriedky vrátia, ovšem, ak na to máte. Dočasne si zdvihnite platby do fondu, ak by bolo málo. Aj tak je to v prípade rozúčtovania nákladov na osadenie PRVN skoro jedno, lebo náklady sú približne úmerné veľkosti bytu (počtu PRVN).
PASKOV
18.10.12,14:02
Rozdělit náklady za ÚT tak, že 30% rozdělím rovnoměrně na m2 považuji za chybu, neboť na radiátorech máte namontované PRVN.


Údaje na displejích PRVN jsou často až +- 40% od reality.

PRVN po montáži na radiátory nelze kalibrovat a tím
nevíme, co vlastně zobrazují.

Vyhláška 630/2005 Zz je na vaši straně , neboť dotyčný byt bez namontovaného PRVN platí více než ostatní.

Náhradním určením platí 150% spotřební složky.
sito
18.10.12,14:50
MilKa!
sito
18.10.12,15:23
SITO: ano vykurovaci system je spolocny, a preto je mojou snahou domontovat chybajuce casti v tychto bytoch
Tibor89: vdaka za vysvetlenie, logiku to urcite ma. Pytal som sa preto na zakonne moznosti pripadne vyhlasky, lebo pri tychto vlastnikoch mi logika nepomoze a ako som pisal vsetci si to hradili mimo FO zo sukromnych prostriedkov v com vidim asi najvacsi problem, pretoze to budeme musiet zatiahnut z FO a nasledne vymahat od vlastnikov a ak dojde k najhorsiemu - sud tam ide logika uplne nabok, a chcel som mat potvrdene slova spravcu ze staci 80% a riesi sa to nahradnym vypoctom ... .

Tak spoločný?! A nepripadá ti to hlúpe, aby si každý vlastník riešil spoločné veci po svojom a za svoje?!


Bez ohľadu na zákony ale logikou:
Vykurovací systém je spoločným zariadením až po termostatický ventil, ktorý zabezpečuje hydraulické vyváženie. PRVN sú tiež spoločným zariadením.
Dôvod: Hydraulické vyváženie až po odberné miesto je možné zabezpečiť jedine vyvážením po termostatický ventil, taktiež reguláciu teploty na odbernom mieste pomocou termostatickej hlavice. Ak Vlastník svojvoľne systém naruší, poškodzuje ostatných vlastníkov bytov. PRVN sú súčasťou systému rozpočítania nákladov na teplo. Ak je porušená časť systému (aj keď na to výpočet pamätá) má vplyv aj na platbu ostatných vlastníkov v dome. Ak sú používané pomery ZZ a SZ 50:50 a menej ZZ , je vysoká pravdepodobnosť že pri nepetržitom odbere poškodzuje iných vlastníkov bytov. Preto je dôležité mať inštalované TRV a PRVN zo spoločných prostriedkov. Ak sa jedná o dodatočnú montáž, treba zohľadniť rozdiel v cene ak by boli montovaný v riadnom termíne a dodatočnom termíne a dať mu preplatiť napr. prepravné náklady, vypúšťanie a napúšťanie systému a pod. Samotný materiál a montáž (v pôvodnej cene) by mal znášať dom ako celok. Samozrejme ak Váš dodávateľ HV a PRVN bol korektný a vyfakturoval len zrealizované práce a dodaný materiál.

Nie len to hrubo, všetko od päty domu, rozvody, stúpačky, odbočky zo stúpačiek ventily, hlavice, radiátory, PRT na nich, dodané teplo, ba aj náklady za to dodané teplo sú spoločné, a aj vlastníci o nich môžu spoločne rozhodovať ich rozpočítaní, ale môžu sa na to aj spoločne vy... ako na trabanta. Vtedy podľa URSO sa rozpočítajú.

A nás som mal takého kámoša, Keď správca zabezpečil montáž H. vyregulovania, tak presvedčil 9, že nie, nech si nedajú. A nedali. Správca im každému poslal písmo, že z akého zákona je to povinnosť. A potom si už dali. Ale zo spoločného fondu dostali presne toľko, čo ostatní pri hromadnej výmene. Rozdiel si museli uhradiť, doplatiť sami, tak rozhodli vlastníci, a tak som to aj ustrážil. Za hlúposť sa platí. Nie všetci, tí hlúpi. Ale niekedy a niekde je hlúpa väčšina vlastníkov.

Pri PRT súhlasil, že dá namontovať, a to mal správca požiadavku 90 % bytov, ale potom prišiel, že v televízii dávali, že tie merače sú na ..ču, že ich nechce, až sedem ich zasa prehovoril, aj si nedali. Správca mal v smernici, navrhol, že kto nemá, tak 1,2 násobok priemeru. Hovado!!! Mal som známeho a ten mi dal rozsudok, jasné bez mena, dodnes neviem kto tak dopadol. Ale v dome mali dohodnuté, že ten kto nemá PRT uhradí nie 1,5 násobok priemeru, ale 1, násobok najvyššej úhrady bytu o rovnakej podlahovej ploche. V jednote je sila. Ostatní tak tiež u nás schválili a po dvoch ročných vyúčtovaniach mali všetci, nikto ich nenútil. Sami bežali za správcom, prosím vás namontujte mi tie PRT. Samozrejme tiež dostali zo spoločného FO len toľko, čo ostatní, rozdiel zo svojej peňaženky.

Ak pomôže? Spoľahni sa na silu kolektívu, teda väčšiny, Ak nie, vyser sa na to, keď ostatným to nevadí.
PASKOV
18.10.12,16:22
Velmi hodně experimentální práce provedl Doc. Patočka s PRVN.

Nejprve jako profesor na TÚ Libereci od r 1980.

V současnosti je majitelem velmi úspěšné firmy VIPA a s jeho vlastní, originální variantou systému PRVN.

Je kritikem trubičkové lobby a jejich PRVN namontovaných na radiátorech.

Odchylky až +- 40% od reality PRVN jsou výsledkem objektivního měření Doc. Patočky v klimatizovaných komorách a s pomocí kalibrovaných měřidel.

Tyto neradostné výsledky publikoval na konferencích v Liberci, v odborných časopisech a
stránce www.vipa.cz

Na druhé straně je sám terčem kritiky např. ARTAV.

VIPA je přece konkurence na trhu s PRVN.

Navíc narušuje klišé hry čísly PRVN

- tzv. rozpočítávání EUR z teplo ÚT.

PS
Dobrý trik je, když 70 až 80% rozdělím podle m2 a zbytek podle čísel na PRVN.
Zajímavá hra pro dospělé.
brani
18.10.12,18:04
Môžete sa na schôdzi dohodnúť, že všetkým sa z FO tie vynaložené prostriedky vrátia, ovšem, ak na to máte. Dočasne si zdvihnite platby do fondu, ak by bolo málo. Aj tak je to v prípade rozúčtovania nákladov na osadenie PRVN skoro jedno, lebo náklady sú približne úmerné veľkosti bytu (počtu PRVN).

Prostriedky z FO potrebujeme urcite na ine veci ako vratenie penazi, islo by o sumu cca 11.000€, cesta je jasna donutit dotycnych o domontovanie potrebnych veci.
brani
18.10.12,18:10
[QUOTE=sito;2165229]Tak spoločný?! A nepripadá ti to hlúpe, aby si každý vlastník riešil spoločné veci po svojom a za svoje?!
/QUOTE]

ano vela veci sa tu robilo 16 rokov ako v divočine, k nicomu nic neexistuje, ja uz druhy rok patram a napravam co sa da a toto je posledna vec ktoru treba doriesit.
brani
18.10.12,18:23
Rozdělit náklady za ÚT tak, že 30% rozdělím rovnoměrně na m2 považuji za chybu, neboť na radiátorech máte namontované PRVN.

pri rozhodovani na schodzi bol navrh ze vacsiu cast treba dat na m2 este ze je v tej vyhlaske max 50% na m2, teda som sa tych co to navrhli pytal naco sme si dali namontovat PRVN, odpovede som sa nedockal, teraz je to tych 30:70
brani
18.10.12,18:31
[QUOTE=brani;2165307]

To si dobrý

vies co neviem ci som dobry, ale uz mi to po roku co tu byvam liezlo tak na nervy, ze inac sa nedalo, nechapem ludi ktory si myslia ze ich byt zacina a konci za dverami jeho bytu. Tiekla nam strecha, tieklo mi okolo dazdoveho zvodu- zamokla dalsia stena, zamakala mi stena v obyvacke samozrejme vsetko po rekonstrukcii, koeficient na SV 1,49, chodbove okna rozbite, nedaju sa zavriet, minulu zimu upratovacke zmrzla voda pri umyvani schodov, nefukcne hydranty, v pivnici 40cm vody, kvapkajuce rozvody vody..... nechce sa mi ani pokracovat, ako minule poznamenal sused ze konecne sa tu da byvat.

Tou poslednou vecou som mal na mysli ze som zahasil to co bolo uz totalne akutne.
pikoska bola ked som bol zaregistrovat SVB na danovy urad po 16 rokoch fungovania, teta na mna pozerala ako keby som pristal z marsu, este ze to bola tak dlha doba ze nam nemohli dat ani pokutu.
Julian
18.10.12,18:43
Niečo o tom hovorí § 11, odsek 3), Zákona 182/1993 Z.z. v znení neskorších predpisov:

(3) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu alebo nebytového priestoru zástupcovi spoločenstva, správcovi a osobe oprávnenej vykonávať opravu a údržbu za účelom vykonania obhliadky alebo opravy, ak opravu nezabezpečí sám alebo ak ide o opravu spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu prístupných z jeho bytu alebo montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a nebytovom priestore a odpočet nameraných hodnôt; ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru neumožní na požiadanie vstup do bytu, zodpovedá za škody vzniknuté takýmto konaním.
brani
18.10.12,18:55
Niečo o tom hovorí § 11, odsek 3), Zákona 182/1993 Z.z. v znení neskorších predpisov:

(3) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu alebo nebytového priestoru zástupcovi spoločenstva, správcovi a osobe oprávnenej vykonávať opravu a údržbu za účelom vykonania obhliadky alebo opravy, ak opravu nezabezpečí sám alebo ak ide o opravu spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu prístupných z jeho bytu alebo montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a nebytovom priestore a odpočet nameraných hodnôt; ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru neumožní na požiadanie vstup do bytu, zodpovedá za škody vzniknuté takýmto konaním.
Ano tento zakon poznam, ale pri rozmeneni na drobne ide v tomto odseku o to aby spristupnil byt, nedonuti ho to aby to zaplatil z vlastnych prostriedkov tak ako aj ostatny pred tymi 4 rokmi pretoze rozhodnutie vlastnikov o tejto investicii a sposobe platby nieje nikde zapisane . No nejako to podla vasich rad skusim pospajat, v predchadzajucom bola spomenuta aj vyhlaska, skombinujem to do listu s ponukou firmy na domontaz a snad to bude bez problemov, ked nie pojde to prikazom a ked ani tak nie ..... pridem sa radit opat.

vdaka vsetkym
brani
Julian
18.10.12,19:03
Ale ak to bolo odsúhlasené na schôdzi, tak sa ho ani nemusíte doprosovať.
Kvaka
18.10.12,19:03
Prostriedky z FO potrebujeme urcite na ine veci ako vratenie penazi, islo by o sumu cca 11.000€, cesta je jasna donutit dotycnych o domontovanie potrebnych veci.Asi si ma nepochopil, napíšem polopate. Z fondu si vrátite, čo ste zaplatili zo svojho za PRVN. Potom tam opäť dáte tie isté peniaze, ktoré si odsúhlasíte na schôdzi ako jednorazový príspevok na PRVN, tento príspevok upravíte podľa m2, čím napravíte chybu, čo ste urobili. Tentokrát budú musieť prispieť aj tí, čo PRVN nemajú. Hoci aj na splátky. A bude po probléme. Predpokladám, že väčší byt má aj viac meračov, malo by to zhruba sedieť.
brani
18.10.12,19:12
Asi si ma nepochopil, napíšem polopate. Z fondu si vrátite, čo ste zaplatili zo svojho za PRVN. Potom tam opäť dáte tie isté peniaze, ktoré si odsúhlasíte na schôdzi ako jednorazový príspevok na PRVN, tento príspevok upravíte podľa m2, čím napravíte chybu, čo ste urobili. Tentokrát budú musieť prispieť aj tí, čo PRVN nemajú. Hoci aj na splátky. A bude po probléme. Predpokladám, že väčší byt má aj viac meračov, malo by to zhruba sedieť.

No jasne lopata tomu chybala, uz tomu rozumiem, ale ked toto vyklopim na schodzi aj s lopatou, myslim ze kazdy bude kukat jak puk a hlavne sa to zas nebude tykat tych co treba, ty tam samozrejme nechodia a dodatocne to vysvetlovat nabudem. co bolo bolo, dam im to oznamom s cenovou ponukou a dufam ze to prejde.
brani
18.10.12,19:16
Ale ak to bolo odsúhlasené na schôdzi, tak sa ho ani nemusíte doprosovať.
neviem ci to bolo odsuhlasene, kym, kolkymi za a proti a ci vobec na schodzi a aj ked ano neexistuje k tomu zapisnica, prave preto tu domontaz musim vyriesit tak aby sa to domontovalo a zaplatilo rovnako ako sa to realizovalo v minulosti.
PASKOV
19.10.12,02:07
Osobně si myslím, že chybějící PRVN na radiátorech
nic podstatného nenarušují ve vašem BD.

Je velmi nevýhodné mít nenamontované PRVN, neboť platím v tomto případě i teplo souseda na úrovni 150% spotřební složky.



Vidím, že jsou nejasnosti okolo rozpočítání tepla v BD pomocí PRVN.


Obvyklá značná odchylka od reality displeje PRVN:
--- prvá položka je skutečné teplo dodané do místnosti pomocí ÚT
--- druhá položka je údaj displeje PRVN
jsou pomocí základní složky chytře maskováná


Varianta č1:
--- 100% --- rozpočtu tepla ÚT na m2

Je přece jasné, že při 100% rozpočtu tepla ÚT na m2 mám PRVN na radiátorech jen na okrasu.


Varianta č2:
--- 80% --- rozpočtu tepla ÚT na m2

V tomto případě potom

rozdělují jen 20% EUR za teplo ÚT v BD podle čísel PRVN

a je jasné, že vlastníci budou v BD spokojeni, neboť budou malé rozdíly za teplo v BD a nebude co závidět.



Varianta č3:
--- 50% --- rozpočtu tepla ÚT na m2

V tomto případě potom

rozděluji již 50% EUR za teplo ÚT v BD podle čísel PRVN

a je jasné, že budou někteří vlastníci v BD spokojeni, neboť budou větší rozdíly za teplo v BD a bude co závidět.


Varianta č3:
--- 30% --- rozpočtu tepla ÚT na m2

V tomto případě je to současný stav vašeho BD.

rozdělují 70% EUR za teplo ÚT v BD podle čísel PRVN

a je jasné, že někteří vlastníci v BD budou spokojeni, neboť budou vvsoké rozdíly úhrad za teplo v BD a bude co velmi závidět.


Takové triky jsou možné s čísly PRVN, neboť nejsou to měřidla a nikdo uvedené postupy nekontroluje.

PS
Vodoměry jsou *** určené meradla *** a tím mají státní metrologický dozor.

Není možné manipulovat s čísly na bytových vodoměrech během rozpočítaní tak, jak je obvyklé u PRVN.
brani
19.10.12,05:29
PASKOV: ano mam tiez pocit po precitani prispevkov ze samostatne PRVN nic nenarusia, ale len samotne PRVN tvorí z celej v ponuky 16% z celkovej ceny. Ostatok su polozky srubenia, hlavice, predlzenia, montaz ...

k tym prepoctom - v bytovom dome sa podla mna ani neda vyriesit veci tak aby boli spokojny vsetci, vzdy sa najde niekto alebo nieco co niekomu bude prekazat, rozhodnutie o montazi PRVN slo davno mimo mna a pravdu povediac ja by som ich nedaval montovat, pretoze "psychologicky" vysledok krabicky na radiatore je tak velky ze niektory dochodcovia sedia v zime vo vetrovke v obyvacke a kuria v trojizbovom byte len v jednej miestnosti naco doplacaju susedia okolo nich.
sito
19.10.12,17:29
SITO: ano vykurovaci system je spolocny, a preto je mojou snahou domontovat chybajuce casti v tychto bytoch
Tibor89: vdaka za vysvetlenie, logiku to urcite ma. Pytal som sa preto na zakonne moznosti pripadne vyhlasky, lebo pri tychto vlastnikoch mi logika nepomoze a ako som pisal vsetci si to hradili mimo FO zo sukromnych prostriedkov v com vidim asi najvacsi problem, pretoze to budeme musiet zatiahnut z FO a nasledne vymahat od vlastnikov a ak dojde k najhorsiemu - sud tam ide logika uplne nabok, a chcel som mat potvrdene slova spravcu ze staci 80% a riesi sa to nahradnym vypoctom ... .

No, a spoločné zariadenia treba financovať zo spoločného FO, na ten musia všetci prispievať. A na základe čoho ich chceš vymáhať? Však tí, čo si ich nedali za svoje, povedali, že ani zo spoločného FO si ich nedajú?

Takže, na FO sú peniaze, on napriek tomu neumožní. Ale potom je to možné dosiahnuť, len spôsobom rozpočítania nákladov, tak, aby to pocítili pri úhrade nákladov tie byty, ktoré nemajú PRT. Aby si ich dali namontovať. Ak si dajú, tak nie toľko budú uhrádzať, koľko sa im napočíta náhradným, dohodnutým spôsobom. Ale len toľko ako im pripadne na ich byt podľa PRT a dohodnutého spôsobu rozpočítania nákladov za teplo.

Nejaký 1,5 násobok je vlastne pre nich výhra. Väčšinu nákladov predsa znášajú, tí čo majú PRT a pritom tí , čo ich nemajú sa vôbec nemusia obmedzovať v potrebe tepla v byte, spotrebe tepla v dome.

Jasné, treba zamedziť tomu, aby niektorí nezneužili PRT na nekúrenie, využívanie spoločného systému, spoločného tepla na nepriame vykurovanie svojho bytu susednými bytmi.

Dá sa to?
sito
19.10.12,17:34
[QUOTE=sito;2165229]Tak spoločný?! A nepripadá ti to hlúpe, aby si každý vlastník riešil spoločné veci po svojom a za svoje?!
/QUOTE]

ano vela veci sa tu robilo 16 rokov ako v divočine, k nicomu nic neexistuje, ja uz druhy rok patram a napravam co sa da a toto je posledna vec ktoru treba doriesit.


Klobúk dole!!!

brani, čo ti bráni?

Barani?
sito
19.10.12,17:59
Osobně si myslím, že chybějící PRVN na radiátorech
nic podstatného nenarušují ve vašem BD.

Je velmi nevýhodné mít nenamontované PRVN, neboť platím v tomto případě i teplo souseda na úrovni 150% spotřební složky.



Vidím, že jsou nejasnosti okolo rozpočítání tepla v BD pomocí PRVN.


Obvyklá značná odchylka od reality displeje PRVN:
--- prvá položka je skutečné teplo dodané do místnosti pomocí ÚT
--- druhá položka je údaj displeje PRVN
jsou pomocí základní složky chytře maskováná


Varianta č1:
--- 100% --- rozpočtu tepla ÚT na m2

Je přece jasné, že při 100% rozpočtu tepla ÚT na m2 mám PRVN na radiátorech jen na okrasu.


Varianta č2:
--- 80% --- rozpočtu tepla ÚT na m2

V tomto případě potom

rozdělují jen 20% EUR za teplo ÚT v BD podle čísel PRVN

a je jasné, že vlastníci budou v BD spokojeni, neboť budou malé rozdíly za teplo v BD a nebude co závidět.



Varianta č3:
--- 50% --- rozpočtu tepla ÚT na m2

V tomto případě potom

rozděluji již 50% EUR za teplo ÚT v BD podle čísel PRVN

a je jasné, že budou někteří vlastníci v BD spokojeni, neboť budou větší rozdíly za teplo v BD a bude co závidět.


Varianta č3:
--- 30% --- rozpočtu tepla ÚT na m2

V tomto případě je to současný stav vašeho BD.

rozdělují 70% EUR za teplo ÚT v BD podle čísel PRVN

a je jasné, že někteří vlastníci v BD budou spokojeni, neboť budou vvsoké rozdíly úhrad za teplo v BD a bude co velmi závidět.


Takové triky jsou možné s čísly PRVN, neboť nejsou to měřidla a nikdo uvedené postupy nekontroluje.

PS
Vodoměry jsou *** určené meradla *** a tím mají státní metrologický dozor.

Není možné manipulovat s čísly na bytových vodoměrech během rozpočítaní tak, jak je obvyklé u PRVN.
Kde to žiješ? Nevieš? Na Slovensku?
PASKOV
20.10.12,03:41
Přepočítal jsem situaci zadavatele.

Nutit k montáži PRVN ostatní tři byty je zbytečná buzerace.


Vaše pravidlo:
30% fixní složka
70% variabilní složka


a dovolená odchylka v nákladech na topení +- 40%
( to je trik na laiky od některých firem)

dává prakticky stejné platby za topení v toleranci:

+-5%

PS
Na vašem případě vydělá jen dodavatel PRVN.
sito
20.10.12,06:06
Přepočítal jsem situaci zadavatele.

Nutit k montáži PRVN ostatní tři byty je zbytečná buzerace.


Vaše pravidlo:
30% fixní složka
70% variabilní složka


a dovolená odchylka v nákladech na topení +- 40%
( to je trik na laiky od některých firem)

dává prakticky stejné platby za topení v toleranci:

+-5%

PS
Na vašem případě vydělá jen dodavatel PRVN.



Že nemáš všetky prsty na rukách, aj závity máš postŕhané.

:eek: Zaujímavý výsledok +/- 5 %.

Ako si to?
sito
20.10.12,07:01
Zázraky sa dejú! Nie vždy, a v tomto prípade, noo, neviem ...

Sám to za zrak, alebo zázrak???
trisestri
20.10.12,08:27
PASKOV: ano mam tiez pocit po precitani prispevkov ze samostatne PRVN nic nenarusia, ale len samotne PRVN tvorí z celej v ponuky 16% z celkovej ceny. Ostatok su polozky srubenia, hlavice, predlzenia, montaz ...


k tym prepoctom - v bytovom dome sa podla mna ani neda vyriesit veci tak aby boli spokojny vsetci, vzdy sa najde niekto alebo nieco co niekomu bude prekazat, rozhodnutie o montazi PRVN slo davno mimo mna a pravdu povediac ja by som ich nedaval montovat, pretoze "psychologicky" vysledok krabicky na radiatore je tak velky ze niektory dochodcovia sedia v zime vo vetrovke v obyvacke a kuria v trojizbovom byte len v jednej miestnosti naco doplacaju susedia okolo nich.

to bol jeden velky odrb,ked presvedcovali k montazi,tak nam uplne zatajili ze to nie je klasicky merac,ale iba taka sprosta hracka na legalne okradanie susedov,ani teraz energetik nepovie ze to su nejake blbe rozdelovace ktore jednym poriadne beru a druhym neodovodnene pridavaju,asi vedia preco,vsak oni v tych znevyhodnenych bytoch nebyvaju,vtedy by nepresviedcali-ano vzdy bude pri kazdej variante niekto nespokojny,ale tu ide o take pravidla ktore by boli aspon elementarne spravodlive a nie legalizovane okradanie ked jeden plati za teplo 650 eur a druhy 80 eur pri rovnakej rozlohe bytu aj ked ten co plati viac ma chladnejsie v byte-ked vedeli ze teplo sa neda objektivne merat,tak sa mali na to vykaslat,nie este sme si museli cvakat PRTV,mala ostat platba podla metrov stvorcovych,nebolo to idealne,ale ani neboli take obrovske rozdiely sposobene subjektivnymi faktormi a bolo by mozno menej chorych a podvedenych,/menej by sa setrilo na ukor zdravia/
PASKOV
20.10.12,09:19
Doufám, že budou další matematické řešení a

porovnáme výsledky.
verkaz
20.10.12,09:39
vyves zápisnicu, kde bol p odsúhlasený zvýšený príspevok do Fo a mali byť na schôdzi keď sa hlasovalo a povedať svoj názor
Tibor889
20.10.12,12:34
Filozofická otázka:
Je penalizácia 1,5 násobkom mernej spotrebnej zložky pri rozpočítavaní v pomere 30/70 vôbec penalizácia?
Prikladám graf v ktorom je porovnanie rozpočítania toho istého domu v pomere 30/70 a metódou +-40% . sú tam uvedené aj hraničné hodnoty, teda -40,+40 a 1,5 násobok priemeru. Všetky byty majú PRVN. Ak by nejaký nemal , bola by platba pri 30/70 vyššia ako všetky ostatné? Pri +-40 ano.
Myslím že tu dostane odpoveď aj Paskov na jeho 5%.
Tibor889
20.10.12,12:38
to bol jeden velky odrb,ked presvedcovali k montazi,tak nam uplne zatajili ze to nie je klasicky merac,ale iba taka sprosta hracka na legalne okradanie susedov,ani teraz energetik nepovie ze to su nejake blbe rozdelovace ktore jednym poriadne beru a druhym neodovodnene pridavaju,asi vedia preco,vsak oni v tych znevyhodnenych bytoch nebyvaju,vtedy by nepresviedcali-ano vzdy bude pri kazdej variante niekto nespokojny,ale tu ide o take pravidla ktore by boli aspon elementarne spravodlive a nie legalizovane okradanie ked jeden plati za teplo 650 eur a druhy 80 eur pri rovnakej rozlohe bytu aj ked ten co plati viac ma chladnejsie v byte-ked vedeli ze teplo sa neda objektivne merat,tak sa mali na to vykaslat,nie este sme si museli cvakat PRTV,mala ostat platba podla metrov stvorcovych,nebolo to idealne,ale ani neboli take obrovske rozdiely sposobene subjektivnymi faktormi a bolo by mozno menej chorych a podvedenych,/menej by sa setrilo na ukor zdravia/

Chybné výsledky nie sú chybou techniky ale výpočtu, ktorý niekto určil - je to zlyhanie na viacerých miestach, ale vždy chyba človeka. Pri rozúčtovaní sa bohužiaľ stretávajú všetky zlé ľudské vlastnosti- lakomosť, závisť, lenivosť atd. Nikto sa tu nesťažuje na techniku ako takú , jedine Paskov aj to má z analýzy jednosnímačových PRVN zpred x rokov, ktoré mali naozaj odchýlku +-30%, ale dvojsnímačovými prístrojmi bola odstránená. Už som tu vešal technické požiadavky na PRVN, nikto nenamietal. Určené meradlá majú podobné tolerančné pásmo, samozrejme trocha inak definované. Tiež je pri nich tolerancia 3-10% podľa typu a podmienok.
To že niekoľko ľudi v poradí pri inštalácii urobilo niekoľko chýb je záležitosť ľudí a výpočtu. Ale ťažko je naprávať staré a už zabehnuté chyby. Už zostanú len sťažovatelia a rypáci že je všetko na hovno.
A prečo to už nejde napraviť? Viď graf. 80-90% ľudí je spokojných, tak prečo zmenu? Veď nech tí ostatný platia. (lakomosť).
trisestri
20.10.12,13:03
Chybné výsledky nie sú chybou techniky ale výpočtu, ktorý niekto určil - je to zlyhanie na viacerých miestach, ale vždy chyba človeka. Pri rozúčtovaní sa bohužiaľ stretávajú všetky zlé ľudské vlastnosti- lakomosť, závisť, lenivosť atd. Nikto sa tu nesťažuje na techniku ako takú , jedine Paskov aj to má z analýzy jednosnímačových PRVN zpred x rokov, ktoré mali naozaj odchýlku +-30%, ale dvojsnímačovými prístrojmi bola odstránená. Už som tu vešal technické požiadavky na PRVN, nikto nenamietal. Určené meradlá majú podobné tolerančné pásmo, samozrejme trocha inak definované. Tiež je pri nich tolerancia 3-10% podľa typu a podmienok.
To že niekoľko ľudi v poradí pri inštalácii urobilo niekoľko chýb je záležitosť ľudí a výpočtu. Ale ťažko je naprávať staré a už zabehnuté chyby. Už zostanú len sťažovatelia a rypáci že je všetko na hovno.

odpoved je v tvojom prispevku vyssie,ak sa oplati platit 1,5 nasobok priemeru,tak je to chore,ze taky system legalizovanej kradeze existuje a vobec nejde o zavist.ak by si byval v znevyhodnenom byte a mal platit cez 600 eur pri priemere teplot okolo 19-20 stupnov a tvoj sused mal to stastie ze byva napr na 5 poschodi pri tep.22-23 stup.a platil by za teplo 80 eur pri rovnakej rozlohe bytu,inak by si spieval,lebo tie rozdiely nie su nicim opodstatne, len tym nezmyslom ako PRTV, kto ma z nich osoh jasne ze najde 100 dovodov preco to bude obhajovat-ze sa nikto neztazuje-nuz ako som pisal o sladka ty nevedomost.
trisestri
20.10.12,13:09
problem je v tom ze ty rypaci a stazovatelia maju pravdu,ale bohuzial vacsina ma kralovske zlavy na ich ukor a po krestansky ak je to na osoh,hovno ich trapi nejaka spravodlivost a prirodne zakony
Tibor889
20.10.12,13:17
Ale kto im kazal aby si rozpocitali s takym pomerom a koeficientami? A na zaklade coho?
PASKOV
20.10.12,13:42
PRVN nejsou měřidla a tam je zakopaný pes.

Nikdo z legální metrologie se uvedenými hračkami pro dospělé nebaví,
aproto je možné o nich klidně rozšiřovat absolutní bludy a
úplně beztrestně.
PASKOV
20.10.12,14:05
Dvojsnímačové PRVN jsou jen marketingový trik na laiky,

neboť mají prakticky stejné možnosti,

jako trubičky BRUNATA z před 100 lety


Drzá trubičkové lobby je nepoučitelná,
neboť musí ohlupovat laiky.
PASKOV
20.10.12,14:22
Přepočítal jsem situaci zadavatele.
Nutit k montáži PRVN ostatní tři byty je zbytečná buzerace.
Dovolená odchylka v nákladech na topení +- 40%

Varianta č1:

Vaše současné pravidlo:
30% fixní složka
70% variabilní složka
Namontováním PRVN se zvýší platba bytu max o 4% oproti stavu bez PRVN.

Varianta č2:

Vaše nové pravidlo:
40% fixní složka
60% variabilní složka
Namontováním PRVN se zvýší platba bytu max o 7% oproti stavu bez PRVN.

Varianta č3:

Vaše nové pravidlo:
50% fixní složka
50% variabilní složka
Namontováním PRVN se zvýší platba bytu max o 11% oproti stavu bez PRVN.

Varianta č4:

Vaše nové pravidlo:
60% fixní složka
40% variabilní složka
Namontováním PRVN se zvýší platba bytu max o 14% oproti stavu bez PRVN.


Vidíme, že hlavně vydělá dodavatel PRVN.
PASKOV
20.10.12,15:14
Zkušenosti ARTAV

Nadpis:
matematická metoda korekcí +/- 40%
Otázka:
V našem domě byla ve vyúčtování tepla 2006 provedena korekce +/- 40% tak, že jednomu bytu, který překročil hranici +40% ca o 5000,-- Kč (naprosto bez opodstatnění vybočující hodnota - pravděpodobně způsobená bezohledně extrémním vytápěním a trvalým větráním) byla tato převyšující částka odečtena a tato byla bez jakéhokoliv principu zcela nahodile různými částkami rozdělena mezi všechny ostatní uživatele bytů bez ohledu na jejich výši nákladů. Domnívám se, že by korekce měla být provedena matematicky tak, že pokud se vyskytnou extrémy mimo interval +/-40%, tak všichni kdo mají hodnotu nákladů na m2 nadprůměrnou měli by mít korekturu zápornou a to úměrně vzdálenosti od průměru a opačně ti s hodnotou podprůměrnou, by měli být korigováni plusovou hodnotou úměrnou vzdálenosti (rozdílu) od průměru. Takovým postupem by docházelo ke "spravedlivému" přibližování všech nákladů k průměru v duchu vyhlášky tak, že extrémní hodnoty by se zastavily u předepsané hranice +/- 40%. Jaký máte názor na tuto problematiku??

Odpoved:
Zcela souhlasím s Vaším názorem. Nemohu Vám poradit nic jiného, než změnit firmu, která vám provádí rozúčtování.
Asociace rozúčtovatelů nákladů na teplo a vodu již asi před pěti léty zpracovala a svým členům poskytla počítačový program, který všechny odchylky nákladů od průměru pružně stlačí tak, aby se vešly do limitu daného vyhláškou.

Korekce je nelineární a progresivní pro větší odchylky.
Rozúčtování, která se jen málo liší od průměru zůstávají nedotčena.


PS
Bulharské konstanty v praxi.
PASKOV
20.10.12,16:01
Klasické ohlupování: **** PRVN jsou označovány jako měřidla Pomocí PRVN nelze určit spotřebu bytu v kWh/m2 **** Informace ze Slovenska Ako sa mení od januára 2010 rozpočítavanie tepla v bytových domoch
Martin Kováčik, Pravda | 24. októbra 2009 8:00


Od januára za zmení nielen spôsob rozpočítavania tepla medzi krajnými bytmi a tými, ktoré sú v strede bytového domu, zmení sa aj jednotka, v ktorej sa teplo počíta. Po novom to bude v kilowatthodinách
Zmeny pre dom, v ktorom byty majú na radiátoroch merače Náklady v dome na vykurovanie sa budú naďalej deliť na základnú zložku a spotrebnú zložku. Podiel základnej zložky, ktorá sa rozráta podľa plochy bytov, a spotrebnej zložky, ktorá sa rozráta podľa hodnôt nameraných na radiátorových meračoch tepla, sa však mení Podiel základnej zložky (plochy bytov) pri rozpočítavaní tepla regulačný úrad určoval doteraz na 30 až 50 % (ak sa byty nedohodli, tak 40 %). Úrad stanovuje po novom podiel na 60 % za podmienky, že sa vlastníci bytov nedohodnú ľubovoľne inak. Podiel spotrebnej zložky (nameria ju radiátorový merač) pri rozpočítavaní tepla regulačný úrad určoval doteraz na 50 do 70 % (ak sa byty nedohodli, tak 60 %). Úrad stanovuje po novom podiel na 40 % za podmienky, že sa vlastníci bytov nedohodnú ľubovoľne inak. Úpravu rozpočítavania regulačný úrad vykonal tak, že vydal vyhlášku 358/2009, čím doplnil vyhlášku 630/2005 Úprava zvýši účty za teplo pre byty vnútri paneláku a, naopak, zníži účty okrajovým či rohovým bytom. Celkovo sa medzi bytmi platby za teplo pri rovnakom míňaní tepla zblížia Vplyv zmeny na rozpočítavanie tepla - modelový príklad dvoch bytov Zadanie: Priemerný bytový dom so šiestimi podlažiami a 36 bytmi má obytnú plochu asi 1 440 m2. Priemerná dlhodobá spotreba tepla v dome na kúrenie je 0,5 GJ/m2 plochy bytov a v dome sa tak ročne míňa 720 GJ tepla, pričom jeden gigajoul (GJ) tepla stojí 25 eur (750 korún). V dome sú dva podobné 3-izbové byty s plochou 60 štvorcových metrov, z ktorých jeden je na treťom podlaží obkolesený a vykurovaný aj inými bytmi. Druhý byt je rohový na najvyššom podlaží a je nútený pre zachovanie tepelného komfortu viac kúriť. Koľko platia oba byty za teplo doteraz a koľko budú po zmenách rozpočítavania na budúci rok? Staré rozpočítanie (30 % podľa plochy a 70 % podľa meračov) Vnútorný 3-izbový byt - Spolu 30 % tepla v dome sa rozpočítava podľa plochy, čo je na daný byt 9 GJ (225 eur). Zvyšných 70 % tepla v dome sa rozpočítava podľa meračov. Keďže byt kúri málo (je vykurovaný okolitými bytmi), radiátory používa minimálne - minie nimi ročne 5 GJ (125 eur). Spolu za teplo na kúrenie byt platí 350 eur (10 500 Sk) Rohový 3-izbový byt - Spolu 30 % tepla v dome sa rozpočítava podľa plochy, čo je na daný byt 9 GJ (225 eur). Zvyšných 70 % tepla v dome sa rozpočítava podľa meračov. Keďže byt kúri veľa (nie je vykurovaný okolitými bytmi, má chladné múry), radiátory používa veľa - minie nimi ročne 20 GJ (500 eur), aj keď mu je spotreba pri zúčtovaní znížená o 20 % (koeficient 0,8). Spolu za teplo na kúrenie byt platí 725 eur (21 800 Sk) Nové rozpočítanie (60 % podľa plochy a 40 % podľa meračov) Vnútorný 3-izbový byt - Spolu 60 % tepla v dome sa rozpočíta podľa plochy, čo je na daný byt 18 GJ (450 eur). Zvyšných 40 % tepla v dome sa rozpočíta podľa meračov. Byt kúri rovnako málo a podľa meračov sa navyše rozúčtuje menej tepla, a tak byt "na radiátoroch" minie 4 GJ (100 eur). Spolu za teplo na kúrenie byt zaplatí 550 eur (16 600 Sk) Rohový 3-izbový byt - Spolu 60 % tepla v dome sa rozpočíta podľa plochy, čo je na daný byt 18 GJ (450 eur). Zvyšných 40 % tepla v dome sa rozpočíta podľa meračov. Byt kúri rovnako veľa, ale podľa meračov sa rozúčtuje menej tepla, a tak byt "na radiátoroch" minie 8 GJ (200 eur), aj keď mu je spotreba pri zúčtovaní znížená o 20 % (koeficient 0,8). Spolu za teplo na kúrenie byt zaplatí 650 eur (19 600 Sk) Rohové byty budú naďalej chránené koeficientmi Množstvo minutého tepla, ktoré na radiátoroch namerajú merače, sa pri rozpočítavaní tepla v bytoch s nevhodnými polohami znižuje. Regulačný úrad v tomto smere odporúča koeficienty, ktoré sa oproti minulej vyhláške nemenia. Koeficientmi sa vynásobí nameraná spotreba tepla a tak sa zníži. Byty v dome si môžu zvoliť vlastné koeficienty. Regulačný úrad odporúča koeficienty na nasledujúcej úrovni: - miestnosť s dvoma vonkajšími stenami (rohová miestnosť) - 0,90 - miestnosť s dvoma vonkajšími stenami, z ktorých jedna smeruje na sever alebo východ - 0,82 - tretia stena susediaca s vonkajším prostredím - 0,93 - najvyššie podlažie - plochá strecha - 0,80 - najvyššie podlažie - pod nevykurovanou, neupravenou povalou - 0,85 - najnižšie podlažie - nad terénom, nevykurovanou pivnicou - 0,80
Tibor889
20.10.12,16:36
Tvoj názor. Podľa Teba sú 90% ľudí na Slovensku a v Čechách úplný hlupáci, lebo to majú doma. Ja mám taký názor, že im to nebolo dodané so všetkými informáciami ktoré k tomu patria a celé to booom s problémami s rozúčtovaním priniesol Techem a Ista z Nemecka, lebo sa vôbec nezamýšľali aké domy sú u nás a neprispôsobili sa. Jednoducho skopírovali to čo bolo bežné a dobré na ich domy. Prvá vyhláška bola upravená našimi "najmúdrejšími" v tom domčeku vedľa hradu podľa ich obrazu, lebo sa tu také rozúčtovanie používalo najčastejšie. (pri odparovacích pomerákoch to nebol "až " taký probém, lebo neexistovaly nulové námery a veľký rozptyl dielikov). A tak táto blbosť dostala aj oporu v zákone. Keď prišli na to , že to blbosť je (pár súdnych sporov to preukázalo) rýchlo vyšla novela. Ale aj tak stále nechceli nikoho počúvať (tí naši namúdrejší) že je blbosť dávať niečo fixne do vyhlášky všeobecne pre všetky domy a ešte aj dať voľnú ruku ľuďom na to aby tú blbosť posrali ešte viac a legálne.
PS: +-40 metódu sme zaviedli od roku 2005 a snaha bola ju aj dostať do vyhlášky ako aj viac dôležitých vecí. Ale lobby silnejších a múdrosť (najmúdrejších) zvíťazila.
Tibor889
20.10.12,17:20
Krásny dnešný citát od Ďura Mokrého: Nie vždy stačí mávať rukou, niekedy je lepšie pohnúť prstom. Týka sa aj tejto témy.
PASKOV
20.10.12,17:54
Zákony obvykle tvoří lobby a
je zbytečné se schovávat za poslance.

Celý cirkus okolo PRVN by nemusel být z moji strany tak vyhrocený,
kdyby existovala aspoň elementární slušnost od trubičkové lobby.

Je mi jasné, že běžný vlastník bytu nestudoval podrobně legální metrologii a
její nástroje ochrany seriózního obchodu.

Zde osobně vidím zbytečnou vatu,
neboť ani zdaleka běžné informace o možnostech PRVN se neblíží realitě.

Pochopitelně i samotné rozúčtování má dost vaty a
v případě metody max 40%
i skryté Bulharské konstanty.

Nesmysly na displejích PRVN se opraví tzv. vhodnými čísly.

Spokojenost vlastníka je zaručená.

Kde je chyba?
Tibor889
20.10.12,18:00
Kde si v tej metóde videl bulharské konštanty? Tých 40% ? Nie sme v čechách, tam boli vďaka blbému zákonu. To je tam jediný parameter. (okrem koeficientov, ale tie viem tiež fyzikálne zdokladovať)
PS: Ja sa za nikoho neschovávam a ani nemusím. O spravodlivosti a metóde rozpočítania prednášam kade tade od 2004. Moje svedomie je čisté voči každému pred ktorím som vystúpil.
Prednášal a publikoval som minimálne na 14tich konferenciách, 8 stretnutí SVB, na 8 stretnutiach ZV domov v správe, 6x v novinách, 3x v televízii. A to nehovorím o stovkách schôdzí vlastníkov bytov, o tom, že za časť som musel aj platiť lebo to brali ako reklamu, pritom reálny príjem bol velké nič, lebo každý sa už upísal inému rozúčtovateľovi ktorý na neho zvysoka kašle.
Čo dobrého (okrem týchto demagogických rečí na porade) si pre slovenských vlastníkov urobil TY?

Otázka na poraďákov-predsedov alebo ZV:
Koľkých konferencií týkajúcich sa rozpočítania nákladov na teplo a vodu Ste sa zúčastnili?
PASKOV
20.10.12,18:39
Určitě jsem nepotěšil.

Pro zadavatele jsem odpověděl i číselně doufám, že se moje čísla potvrdí.
Vlastníci si téměř nepomohou.

Jediný reálný užitek má v jeho případě jen dodavatel PRVN.
Tibor889
20.10.12,18:44
Ale tu ide aj o vyváženie sústavy !!! Nebuď slepý, nejde tu len o PRVN !!!
PASKOV
20.10.12,19:02
Kdyby měli problém v BD s rozvodem tepla,
tak by již v minulosti musely být pokusy o nápravu.

Malé procento mimo standard neudělá hydraulický zkrat.


Myslím si, že je lepší nechat radiátory v trvale neobsazeném bytě bez tlaku a tak snížit riziko nechtěné potopy.

Radiátory mají okolo 30 let a to je jejich životnost.

Sám jsem již musel několik vyměnit.
Tibor889
20.10.12,19:07
Ale to je ich vlastná iniciatíva, nikto ich do toho netlačí !!! Čítaj zadanie.
A mimochodom, vo vysokoodporovej sústave spraví 16% nenamontovaných radiátorov "slušný" hydraulický skrat, ktorý poškodzuje namontovaných. Vo vysokoodporovej sústave pretečie cez 16% nenamontovaných radiátorov až 40% prietoku a diferenčný tlak klesá na tretinu. Samozrejme že z údajov, ktoré máme nevieme či a aké termostatické ventily majú namontované a ako je to vyprojektované- staticky alebo dynamicky. A nikto nehovoril že sú byty neobývané a už vôbec či majú spiatočkové ventily.
PASKOV
20.10.12,19:51
Já rozumím tomu, že špatné odhady na SV a TV vyprovokovaly dořešit i ÚT.


Trvale pootevřené okna v zimě se vyskytují i tam,
kde jsou namontované termostatické hlavice a PRVN.

O nedotápění v BD zadavatele nebyla zmínka a tak nevíme,
zda uvedený problém je v jejich BD.
Tibor889
20.10.12,20:11
Nikto nepísal že majú trvale pootvorené okná. A trvale pootvorené okná nezvýšia výkon radiátora na 200% a ani na 150% - pozri si graf výkonu vyk. telesa.
Tibor889
20.10.12,20:38
Naša diskusia mi príde srandovná :-) :
Tvoj príspevok :A
Odpoveď : argumenty k A
Tvoj príspevok :B
Odpoveď : argumenty k B
Tvoj príspevok :A
Odpoveď : argumenty k A
Tvoj príspevok :C
Odpoveď : argumenty k C
Tvoj príspevok :A
Odpoveď : argumenty k A
Pričom: A = Jediný užitek má jen dodavatel PRVN + Bulharské konstanty + ohlupování + PRVN nejsou měřidla + Pomocí PRVN nelze určit spotřebu bytu v kWh/m2 + hra s čísly pro dospělé
A ostatné je mimo tému.
PASKOV
21.10.12,01:50
Je pravda, že někdy jsem nedal přímé odpovědi a za to se omlouvám.

Mezi státním metrologickým dozorem za měřidla a měření a
vlastní 100% zodpovědností za aplikaci PRVN je zřejmý rozdíl.
Uživatelúm PRVN často tato podstatná informace chybí.

Poznámka 1.
Ve své současné praxi na měření vezmu měřidla a nesu já plnou zodpovědnost za vhodnost a jejich stav - kalibraci měřidel musím sám zabezpečit.


Poznámka 2.
Já registruji regulaci teploty v BD pomocí trvale pootevřevých oken
( okolo 10 - 16 ks ) rozmístěných dost rovnoměrně po fasádě BD.
Tak si úspěšně pomá sousední BD po zateplení.

Poznámka 3.
Pootevřené okno na schodišti ochlazuje a bere zbytečně teplo skoro celému BD.

Poznámka 4.
Výkon tělesa je jedna věc a množství tepla spotřebované v místnosti druhá.
S úplně vypnutými radiátory se teplota v zatepleném BD se drží na 20 stC.

Musím odebírat teplo z vlastních těles, když jej nepotřebuji?
Mám regulovat teplotu pootevřenými okny a tak zvýšit spotřebu?
PASKOV
21.10.12,03:03
Zadavatel informoval:
----
Ponuka na domotaz 1bytu vychadza cca 500€

Pred nejakym casom som ale zistil, ze 3 byty sa nemontovali jeden nebol zastihnutelny, druhy vyhodil monterov z bytu ze on to nechce a treti je prazdny byt v dlhodom sudnom dedicskom konani.

------

Myslím si, že je to dost a je nutné zvážit užitek investice.


Jsou to dvě samostatné úlohy.

Prvá úloha: PRVN

Svoje úvahy na možnosti PRVN jsem uvedl přímo jako číselný efekt a text okolo.


Druhá úloha: Termostatické ventily a vyregulování soustavy

Nevíme nic o stavu rozvodu tepla, aproto diskutovat je problematické.
sito
21.10.12,07:58
Ale tu ide aj o vyváženie sústavy !!! Nebuď slepý, nejde tu len o PRVN !!!

Tibor, hlavne o náklady, peniaze, že, IDE!
sito
21.10.12,08:12
Krásny dnešný citát od Ďura Mokrého: Nie vždy stačí mávať rukou, niekedy je lepšie pohnúť prstom. Týka sa aj tejto témy.


Ale? Pohne sa prst, ruka bez toho, čo je v hlave? Hlava môže vplývať na prsty, s ktorými má nervové spojenie, priame. Keď s dá, tak sa môže, ale keď to nejde, tak, ten kto aj napriek tomu chce, musí, ale NEMUSÍ sa mu to podariť.


Ale čo vplýva na tie hlavy, keď zdvýhajú ruky a rozťahujú prsty do tvaru písmena V, že by víťazstvo? Ale koho? ČO ICH BUDE BOLIEŤ VIAC, RUKY, ALEBO HLAVY? POTOM???
sito
21.10.12,08:30
Nikto nepísal že majú trvale pootvorené okná. A trvale pootvorené okná nezvýšia výkon radiátora na 200% a ani na 150% - pozri si graf výkonu vyk. telesa.

Teraz som v lese. Vraj treba isť na to, niekedy od lesa, ale výkon radiátora je jeho výkon. Dodávateľ tým, že zvýši teplotu vody, vykurovacieho média. Neovplyvní tým dodávku tepla do domu, bytového na päte domu, fakturačnom merači, vo svoj prospech?
sito
21.10.12,08:40
Naša diskusia mi príde srandovná :-) :
Tvoj príspevok :A
Odpoveď : argumenty k A
Tvoj príspevok :B
Odpoveď : argumenty k B
Tvoj príspevok :A
Odpoveď : argumenty k A
Tvoj príspevok :C
Odpoveď : argumenty k C
Tvoj príspevok :A
Odpoveď : argumenty k A
Pričom: A = Jediný užitek má jen dodavatel PRVN + Bulharské konstanty + ohlupování + PRVN nejsou měřidla + Pomocí PRVN nelze určit spotřebu bytu v kWh/m2 + hra s čísly pro dospělé
A ostatné je mimo tému.

Vieš, aj na porade sú ľudia, ktorých je treba pochopiť.

Ale, keď je niekto opakujúci



http://www.youtube.com/watch?v=b5Oug9ni3fQ



Taktiež môže povedať, že aj ja som, a nie len ja, osle, osly, nástroje na brúsenie. Ide o to čo je treba, alebo čo chceme vybrúsiť, pretiahnuť, presadiť.
sito
21.10.12,09:34
Kdyby měli problém v BD s rozvodem tepla,
tak by již v minulosti musely být pokusy o nápravu.

Malé procento mimo standard neudělá hydraulický zkrat.


Myslím si, že je lepší nechat radiátory v trvale neobsazeném bytě bez tlaku a tak snížit riziko nechtěné potopy.

Radiátory mají okolo 30 let a to je jejich životnost.

Sám jsem již musel několik vyměnit.

A nie je to tvoje myslenie, aj príčinou dopadu dvoch bytov tvojho syna? Ak tak myslia aj jeho susedia, ako ty?
trisestri
21.10.12,11:43
to uz fakt sa ta absurdita len nabaluje jak .ujistan-ked zdrazovali,tak vraveli ze treba setrit,ako sa zacalo setrit,tak tvrdia ze treba zdrazovat lebo ludia setria a to nie len teplo,nedavno tak argumentovali pri zdrazovani vodneho a stocneho http://byvanie.pravda.sk/peniaze-a-paragrafy/clanok/75051-ludia-setria-na-kureni-teplari-ziadaju-zvysenie-cien/
jarosa
21.10.12,13:04
Brani ,pomerové merače musia mať zo zákona 657/2004 všetci vlastníci ,ak sa nerozhodnú inak nadpolovičnou vačšinou hlasov v dome.....tí 3 čo nemajú ...im musí správca uplatniť SANKIU vo výške 1,5násobku priemernej hodnoty zo spotrebnej zložky ...,ktorá ide vo Váš prospech...teda o to menšie náklady na teplo budete mat Vy OSTATNí ...viď.VYHLášKA č.630/2005 ...MOžETE si rozhodnúť aj o inom sposobe rozpočítania tepla napr. zmeniŤ POMER 30:70 v lubovolnom pomere alebo rozpočítat teplo iba podla m2....ten prázdny byt ma predsa vlastníka,ktorého vie správca alebo si zistíš na www.katasterporál.sk
a kontakt nanho má isto správca,takisto sa sankcia učtuje aj za neumožnenie odpočítania vodomeru na TV .....CENA 500,-eur je presne za čo? ak za pvrn a termohlavice je neúmerne prehnaná......z Tvojho príspevku usudzujem,že Váš správca nie je profesionálne zdatný alebo Vás zavádza.......
nunenko
21.10.12,15:15
to uz fakt sa ta absurdita len nabaluje jak .ujistan-ked zdrazovali,tak vraveli ze treba setrit,ako sa zacalo setrit,tak tvrdia ze treba zdrazovat lebo ludia setria a to nie len teplo,nedavno tak argumentovali pri zdrazovani vodneho a stocneho http://byvanie.pravda.sk/peniaze-a-p...zvysenie-cien/ (http://byvanie.pravda.sk/peniaze-a-paragrafy/clanok/75051-ludia-setria-na-kureni-teplari-ziadaju-zvysenie-cien/)
podstatné je koľko % je oprávnený zisk z 1 kWh variabilnej zložky tepla. Koľko je to?
PASKOV
21.10.12,16:10
Zdroj: PRAVDA

Cena tepla pre domácnosti sa v budúcom roku pravdepodobne zvýšia.
Teplári totiž už avizujú potrebu zvýšenia fixnej zložky ceny tepla, ktorá tvorí zhruba 30 % z celkovej ceny.......



Zkušenost z našeho BD.

Roky 2009 až 2011:

Fixní složka za teplo = 46%
brani
21.10.12,17:21
Brani ,pomerové merače musia mať zo zákona 657/2004 všetci vlastníci ,ak sa nerozhodnú inak nadpolovičnou vačšinou hlasov v dome.....tí 3 čo nemajú ...im musí správca uplatniť SANKIU vo výške 1,5násobku priemernej hodnoty zo spotrebnej zložky ...,ktorá ide vo Váš prospech...teda o to menšie náklady na teplo budete mat Vy OSTATNí ...viď.VYHLášKA č.630/2005 ...MOžETE si rozhodnúť aj o inom sposobe rozpočítania tepla napr. zmeniŤ POMER 30:70 v lubovolnom pomere alebo rozpočítat teplo iba podla m2....ten prázdny byt ma predsa vlastníka,ktorého vie správca alebo si zistíš na www.katasterporál.sk (http://www.katasterporál.sk)
a kontakt nanho má isto správca,takisto sa sankcia učtuje aj za neumožnenie odpočítania vodomeru na TV .....CENA 500,-eur je presne za čo? ak za pvrn a termohlavice je neúmerne prehnaná......z Tvojho príspevku usudzujem,že Váš správca nie je profesionálne zdatný alebo Vás zavádza.......

K tej sankcii zistim v priebehu tyzdna ako im to rozpocital , vlastnika viem len je zopar rokov po smrti a byt je stale bez vlastnika - v dedisckom konani resp. na súde,
no a tych 500€ je :
Termostatické ventily radiátorov - dodávka a montáž
Radiátorový ventil V-exakt II rohový bronz poniklovaný ET 10 3/8" 8ks
Radiátorový ventil V-exakt II rohový bronz poniklovaný ET 15 1/2" 2ks
Radiátorový ventil V-exakt II priamy bronz poniklovaný kratší o 13mm ET 15 1/2" 6ks
Termostatická hlavica K so zabud. snímačom štandardné prevedenie 16ks
Regutec šroubenie rohové bronz poniklovaný EARE 15 1/2" 1ks
Regutec šroubenie priame bronz poniklovaný DARE 15 1/2" 7ks
Predĺženie 1/2", dĺžka 15 až 25 mm 2ks
Vypúšťanie a napúšťanie stúpačky a organizačné zabezpečenie 9ks
elektronický dvojsnímačový rozdeľovač Minometer M 6® 16ks
Montáž a organizačné zabezpečenie (rekapitulácia z tabuliek Termostatické ventily a Regulátory tlaku)
Dodávka a montáž termostatických ventilov, spiatočkových šrúbení a pomerových rozdeľovačov - montáž vo vykurovacej sezóne
1 649,90 € /3byty

k cene -povodnu ponuku som nevidel , a na tuto nedokazem reagovat a posudit kedze je rozpocitana podla povodneho projektu a cena za 1byt je priblizna tomu co som platil akurat ked som kupil byt, cize ty co nemaju nech im domontuju podla tychto cien. Akurat aby som im znizil cenu som poziadal o ponuku mimo vykurovacej sezony, lebo naklad Vypúšťanie a napúšťanie stúpačky a organizačné zabezpečenie = 493€ + dph je asi uplne mimo.
brani
21.10.12,17:24
Ale kto im kazal aby si rozpocitali s takym pomerom a koeficientami? A na zaklade coho?

Nikto nekazal, poslali papier z bytoveho ze si mame odsuhlasit ako budeme rozpocitavat naklady na teplo. Pomer sme si urcili mi a odsuhlasili koeficienty pre znevyhodnene byty .
brani
21.10.12,17:33
vsetkym bytom (okremtych predmetnych 3) boli montovane termostat. ventil heimeeier thermolux K, spiatockove ventily a vyregulovanie sustavy.
2 byty su obyvane, treti nieje ale kuri sa v nom nonstop
brani
21.10.12,17:42
Problemy boli kazdy rok ci uz zo zavzdusnenim, slabym tlakom, a prvu zimu po instalacia sa prislo nato ze voda tecie naopak, zevraj odbornici prehodili potrubia

---Myslím si, že je lepší nechat radiátory v trvale neobsazeném bytě bez tlaku a tak snížit riziko nechtěné potopy.
Radiátory mají okolo 30 let a to je jejich životnost.---

Asi nebyvas nad takym bytom, prvy rok boli vypnute radiatori a vsetci vratane mna nadavali, okrem toho som mal nad sebou nezateplenu strechu, proste balada.

Ako donutis niekoho aby vymenil 30 rocny radiator?? nijako!!! jedine tak ze mu praskne a potom musi vymenit aj s vymalovanim a upratanim bytu pod nim.
brani
21.10.12,17:53
Já rozumím tomu, že špatné odhady na SV a TV vyprovokovaly dořešit i ÚT.


Trvale pootevřené okna v zimě se vyskytují i tam,
kde jsou namontované termostatické hlavice a PRVN.

O nedotápění v BD zadavatele nebyla zmínka a tak nevíme,
zda uvedený problém je v jejich BD.

Spatné odhady a neriesenie nicoho vyprovokovali doriesit veci tak aby nam nespadol dom na hlavu.

Znizovat teplotu v prekurenej miestnosti otvorenim okna pretoze ventilom sa to neda lebo ma 30rokov a rozpocitanim 150% z priemeru kde ten priemer vychadza z toho ze kazdy setri koli 70% z meracov moze byt nakoniec zaujimave cislo, no v kazdom pripade si dam poslat cislaz vyuctovania k tymto bytom a porovnam s mojim.
Tibor889
21.10.12,18:16
Na väčšinu pripomienok Paskova si odpovedal sám, Vypúšťanie a napúšťanie stúpačky a organizačné zabezpečenie = 493€ + dph je asi uplne mimo.- to je naozaj vela, max 100€ .
Sprístupnenie neobývaného bytu treba riešiť so správcom a ostatný jedine dohovorom, prípadne argument že im navýšite na schôdzi penalizáciu na 2 násobok ak si to nedajú urobiť a pri pomere 30/70 (týmto ho neodsúhlasujem) by som si vôbec z toho nerobil ťažkú hlavu.
Tibor889
21.10.12,20:16
Určené meradlá? Neurčené? Rozdeľovače? Aj tak sa všetkým smejú- platiť treba !!! :-D
brani
22.10.12,05:13
Presiel som cisla a platby v roku 2011 a tu su vysledky:
1. byty s meracom 37m2 cca na rovnako 346€, vypocet nahradnym sposobom pre byty bez meracov rovnakej velkosti 420€
2. byty v jednej vetve pod sebou 380€, 712€, 480€, 740€, 504€ - hrubo je byt bez meraca kde bezali radiatori nonstop celu zimu, ten posledny 504€ je môj, na 75% zatepleny a je aj zateplena strecha, cisla na meracoch po zatepleni strechy 30% oproti predchadzajucemu roku
sito
22.10.12,09:50
Neuviedol si priemer na jeden m2, ani m2 bytov.

Ale najprv priemer podľa tých, čo nemajú PRT.

1. 420 : 1,5 = 280
2. 740 : 1,5 = 493

Ten druhý by mal mať podlahovú plochu o 76 % väčšiu ako ten prvý.

Skúsim podľa tých nad sebou, tie sú asi rovnaké. Nie je výhodnejšie pre toho druhého si dať neodpísať stavy na PRT, môže kúriť neobmedzene a zaplatí tiež len 1,5 násobok priemeru na byt.

Ale keby mal zaplatiť 1,5 násobok najvyššej úhrady rovnakého bytu, tak by to bolo, 712 x 1,5 = 1 068 €. To by hádam už začal uvažovať o tom či si dá namontovať PRT a uhradí podľa nich, alebo vždy ten 1,5 násobok najvyššej úhrady.

Po odčítaní priemeru 493 je výsledok 575 €.

Ale 740 - 712 = 28 €, bude ho tých 28 € motivovať?
trisestri
22.10.12,10:17
Neuviedol si priemer na jeden m2, ani m2 bytov.

Ale najprv priemer podľa tých, čo nemajú PRT.

1. 420 : 1,5 = 280
2. 740 : 1,5 = 493

Ten druhý by mal mať podlahovú plochu o 76 % väčšiu ako ten prvý.

Skúsim podľa tých nad sebou, tie sú asi rovnaké. Nie je výhodnejšie pre toho druhého si dať neodpísať stavy na PRT, môže kúriť neobmedzene a zaplatí tiež len 1,5 násobok priemeru na byt.

Ale keby mal zaplatiť 1,5 násobok najvyššej úhrady rovnakého bytu, tak by to bolo, 712 x 1,5 = 1 068 €. To by hádam už začal uvažovať o tom či si dá namontovať PRT a uhradí podľa nich, alebo vždy ten 1,5 násobok najvyššej úhrady.

Po odčítaní priemeru 493 je výsledok 575 €.

Ale 740 - 712 = 28 €, bude ho tých 28 € motivovať?

a prečo by ho malo motivovat?-raz sa tu vypisuje ako tie PRTV su iba sproste hracky ktore udavaju nejake cisla a potom chceme trestat tych co nechcu platit za nejaku sprostost-cize nestaci ze kvoli tym hrackam sused plati vykurovanie susedom,este ho aj nutime aby si tie hracky zaplatil,lebo inak nech neplati 1,5 nasobok priemeru ale 1,5 nasobok najvysej uhrady,nema to opru ani v spravodlivosti ani v logike-nemaju vam susedia platit tak nahodou cele vykurovanie,aj byvanie len preto ze nevyhrali byty v loterii a maju smolu ze sa im usli prave tie znevyhodnene?-ze nieco odhlasuje väcsina,tak nech si to ta vacsina aj zaplati-to co vyhovuje vacsine,neznamena ze je to spravne a spravodlive.
Tibor889
22.10.12,11:09
A kto Vám nakukal že aj po montáži bude kúriť naplno ? Veď ak bude kúriť priemerne tak ušetrí 240€ za sezónu !!! A zároveň sa odstránia poruchy a ušetrí aj dom o niečo viac.
A k tej lotérii mám vlastný názor: Kde na svete okrem Československa je krajina ktorá umožnila "odkúpiť" byty do osobného vlastníctva za takú cenu ako to bolo tu? Koľko desiatok tisíc milionárov v SR z roka na rok a skoro zadarmo !!! Keď už tie byty boli skoro zadarmo, tak sa treba s tým zmieriť a postarať sa, aby im nepadli na hlavu a nestála prevádzka majland. Samozrejme prvým predajom bytu sa na toto zabúda a nový majiteľ má iný pohľad na vec- kúpil byt "za milión". To je len u nás rarita, že s pribúdajúcim vekom budovy cena rástla. Nie je to na hlavu?
trisestri
22.10.12,11:16
tu je takmer vsetko na hlavu,aj 50 rocny zdevastovany dom na dedine za milion /36000 eur/
PASKOV
22.10.12,13:59
Zatím mi nikdo neoponoval, aproto opakuji situaci zadavatele.


Nutit k montáži PRVN ostatní tři byty je:

zbytečná buzerace a vyhozené peníze.


Dovolená odchylka v nákladech na topení +- 40%
( Některé firmy nabízejí tuto možnost )

Vaše současné pravidlo:
30% fixní složka
70% variabilní složka

Namontováním PRVN se zvýší platba bytu:

max o 4% oproti stavu bez PRVN.



Jednotlivé byty:

Majitel bytu co je vyhodil - určitě nemontovat PRVN
Byt u soudu - určitě nemontovat PRVN
Nedostupný majitel a současně neužívaný - určitě nemontovat PRVN
Tibor889
22.10.12,14:17
toto je zadanie:
poprosim o radu o co sa mam opriet v sprievodnom liste ktory budem posielat s cenami aby sme ich donutili potrebne veci domontovat. nejaky zakon pripadne paragrafy ....
PASKOV
22.10.12,15:41
Překvapujemě,
že majitel firmy na rozúčtování tepla ÚT v BD

nepoužije argument:

náklady - výnosy.
PASKOV
22.10.12,16:16
Autorovi témy doporučuji prostudovat zákon: 476 / 2008 Zz

Užitečný je zejména § 6.

Jsou tam uvedené zajímavé pokuty:
200 - 8000 EUR
Tibor889
22.10.12,16:18
1. Hlavné náklady na montáž už využité boli, nedá sa počítať s celkovými nákladmi na dorábku vs. výsledný efekt pre ostatných
2. Nepoznáš správanie uvedených 3 bytov po montáži- Ak budú kúriť naplno, zaplatia viac ako skutočne spotrebujú kvôli 30/70, ak budú kúriť priemerne tak ušetria: nepísal som to, lebo myslím že každý vie deliť a výsledok je 2, t.j. návratnosť pre domontované byty = 2 roky, ak budú šetriť extrémne (neobývané byty) , ich platba ročná = investícia - návratnosť rok, ale nepríjemné je, že okolitým bytom platba stúpne.
3. Kalkulovať s jednou rovnicou o 10 neznámych vieš asi len Ty:
Neznáma a ako bude fungovať hydraulika po montáži
Neznáma b ako sa budú správať vlastníci po montáži
Neznáma c aký je počet bytov v dome
Neznáma d aká je plocha bytov
Neznáma e aké sú náklady (všeobecne všetky, aj keď to uvádzaš na percentá nie je to zanedbateľné)
Neznáma f poloha bytov
Neznáma g aký je počet vykurovacích telies v objekte
Neznáma h výkon vykurovacích telies
Neznáma i ako sa budú správať užívatelia v ďalšom roku oproti predchádzajúcemu podobné ako b
Neznáma j ostatné faktory na ktoré som zabudol

Tebe vyšlo 4%, ja na základe mojich vedomostí si netrúfnem "TYPOVAŤ" , na to máme iné agentúry. Si lepší, založ si stávkovú kanceláriu.
Tibor889
22.10.12,17:18
Ak nemáš slov, budem pokračovať. Ak je nenamontovaných 16% vykurovacích telies, ich výkon je cca. 1,15 až 1,20 násobok oproti ostatným stále otvoreným, pri stálom otvorení. Pri rozpočítaní 30/70 a vyššej strednej teplote radiátora by bola ich platba najvyššia v dome, viac ako 1,5 násobok, ako sme si už ukázali. t. j ak by bol zachovaný tento stav "hydrauliky" a namontovali by im "len meradlá" platili by najviac v dome. Ostatný by len ušetrili. Ak to tebe "supervzorcom o 10 neznámych" vyšlo 4% tak 4% za teplo od každého vlastníka robí určite vyššiu sumu ako je cena inštalácie.
Ale ja neľúbim typovanie, preto nepokračujem, ideálne by bolo keby si "zverejnil svoju múdrosť a vzorec", ktorým si na 4% prišiel.
brani
22.10.12,17:46
Neuviedol si priemer na jeden m2, ani m2 bytov.


priemer na m2 je 7,72€/m2 podla rozuctovania 2011 , tie uvedene byty v 2. su rovnakej velkosti a orientacie k svetovym stranam velkost bytu 67m2
brani
22.10.12,17:51
v kazdom pripade som sa dozvedel nove veci a viac pochopil suvislosti s rozuctovanim, pospajam to do listu kde bude NUTNE dorobit to co je potrebne k hydraulickej regulacii a spravnemu fungovaniu sustavy a PRT dam na vyber s informaciou o rozpocitavani nakladov 30:70 resp v pripade ze nie o 150% priemeru a cenami z ponuky.

vdaka vsetkym

brani
sito
22.10.12,20:55
priemer na m2 je 7,72€/m2 podla rozuctovania 2011 , tie uvedene byty v 2. su rovnakej velkosti a orientacie k svetovym stranam velkost bytu 67m2

Takže, ak 7,72 x 67 = 517, tak 1. byt je od priemeru -26,5 %; 2. je od priemeru +37,7 %; 3. je od priemeru -7,16 %; 4. je od priemeru +43,1 %; 5. ty si od priemeru -2,51 %.

Teraz otázka, ten byt pod tebou nekúri? Ak nekúri, je to prínos pre dom, ale nie pre tvoj byt, teba. Proste si ako nad nevykurovaným suterénom, o čosi lepšie. Ale sám to nevyriešiš. Ale ako celok dom, spoluvlastníci to môžete. Rozhodnutím o spôsobe rozpočítania nákladov za dodané teplo, Nemusí byť spravodlivý, ani nemôže byť! Ale môže byť účinný? Či nie?

Ak je to byt, ktorý nie je dedične vysporiadaný, to neznamená, že byt nemá vlastníka, vlastníkov. Niekto predsa musí mať kľúč? Tak treba požiadať súd, kto je povinný z dedičov sprístupniť byt.

Vieš, keby ste to platili z FO, tak je povinný na to prispieť, ale keď to vidíte tak, že to je jeho, tak čo vás to trápi, aj to či kúri, alebo nekúri.

Ale ono to tak nie je, ale väčšina vlastníkov si to tak vysvetľuje v bytových domoch. Neuvedomujú si, že najprv je dom, až potom byt v dome. A nie, ako aj niektorí správcovia domov tvrdia, že čo je za dverami bytu je majetkom vlastníka, nie spoluvlastníkov domu, spoločných zariadení. A potom kde je chyba, kto je zodpovedný za problém?
sito
22.10.12,21:04
Tu nie, asi? Ale v tých konkrétnych bytových domoch, môžu byť niektorí, ba aj väčšina!
PASKOV
22.10.12,23:06
http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/zakon-o-energetickej-efektivnosti/


Zákon č. 476/2008 Z. z - úplné znenie

Zákon o efektívnosti pri používaní energie (zákon o energetickej efektívnosti) a o zmene a doplnení zákona č. 555/2005 Z. z. o energetickej hospodárnosti budov - Zákon č. 476/2008 Z. z - úplné znenie


……
§ 6

Povinnosti pri spotrebe energie v budovách


(1) Vlastník veľkej budovy10)

a) s ústredným teplovodným vykurovaním je povinný

1. zabezpečiť a udržiavať hydraulicky vyregulovanú vykurovaciu sústavu v budove,


2. vybaviť sústavu tepelných zariadení slúžiacich na vykurovanie automatickou reguláciou parametrov teplonosnej látky na každom tepelnom spotrebiči v závislosti od teploty vzduchu vo vykurovaných miestnostiach s trvalým pobytom osôb,

b) s centrálnou prípravou teplej vody je povinný zabezpečiť a udržiavať hydraulicky vyregulované rozvody teplej vody,
c) je povinný poskytnúť prevádzkovateľovi monitorovacieho systému súbor údajov o celkovej spotrebe energie za predchádzajúci kalendárny rok, ak o to prevádzkovateľ monitorovacieho systému požiada.

(2) Povinnosti podľa odseku 1 môže vlastník veľkej budovy10) previesť zmluvou na správcu.

(3) Za splnenie povinnosti v odseku 1 v bytovom dome zodpovedá spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov alebo správca, s ktorým majú vlastníci bytov a nebytových priestorov v bytovom dome uzavretú zmluvu o výkone správy podľa osobitného predpisu.11)

(4) Povinnosti podľa odseku 1 sa nevzťahujú na vlastníkov priemyselných stavieb, dielní, budov slúžiacich pre poľnohospodársku výrobu a vybraných budov podľa osobitného predpisu.12)



§ 13

Dozor


(1) Dozor nad dodržiavaním tohto zákona vykonáva Štátna energetická inšpekcia (ďalej len "inšpekcia"), 18) ktorá

a) kontroluje dodržiavanie zákona,
b) ukladá opatrenia na odstránenie zistených nedostatkov a kontroluje ich plnenie,
c) prejednáva správne delikty a priestupok,
d) predkladá ministerstvu návrh na vyčiarknutie audítora zo zoznamu energetických audítorov.


§ 14

Správne delikty a priestupok


(1) Správneho deliktu sa dopustí právnická osoba a fyzická osoba - podnikateľ, ktorá ako

a) výrobca podľa § 4 ods. 1 pri prevádzke, rekonštrukcii a budovaní zariadenia na výrobu elektriny a zariadenia na výrobu tepla nedodrží energetickú účinnosť premeny energie ustanovenú všeobecne záväzným právnym predpisom,
b) výrobca podľa § 4 ods. 2 pri budovaní nového zariadenia na výrobu elektriny alebo pri rekonštrukcii existujúceho zariadenia na výrobu elektriny energetickým auditom nepreukáže možnosť dodávky využiteľného tepla,
c) prevádzkovateľ podľa § 5 ods. 1 až 5 nevyhodnotí energetickú účinnosť, energetickú náročnosť alebo nezašle výsledky hodnotenia do 31. marca prevádzkovateľovi monitorovacieho systému a nezverejní ich na svojej internetovej adrese alebo nepožiada o ich zverejnenie podľa § 5 ods. 6,


d) vlastník veľkej budovy podľa § 6 ods. 1 alebo správca veľkej budovy podľa § 6 ods. 2



1. nezabezpečí hydraulické vyregulovanie vykurovacej sústavy v budove,


2. nevybaví sústavu tepelných zariadení slúžiacich na vykurovanie automatickou reguláciou parametrov teplonosnej látky na každom tepelnom spotrebiči v závislosti od teploty vzduchu vo vykurovaných miestnostiach s trvalým pobytom osôb,


3. nevybaví rozvody tepla a teplej vody vhodnou tepelnou izoláciou,


4. neposkytne prevádzkovateľovi monitorovacieho systému súbor údajov o celkovej spotrebe energie za predchádzajúci kalendárny rok, ak o to prevádzkovateľ monitorovacieho systému požiada,




§ 15

Pokuty


(1) Inšpekcia uloží za správny delikt pokutu

a) podľa § 14 ods. 1 písm. a) a b) a g) od 200 eur do 20 000 eur,
b) podľa § 14 ods. 1 písm. c) od 200 eur do 3 000 eur,
c) podľa § 14 ods. 1 písm. d) od 200 eur do 8 000 eur,
d) podľa § 14 ods. 1 písm. f) od 200 eur do 2 000 eur,
e) podľa § 14 ods. 1 písm. e) od 200 eur do 30 000 eur.
sito
22.10.12,23:27
476

ZÁKON

zo 4. novembra 2008
o efektívnosti pri používaní energie (zákon o energetickej efektívnosti)
a o zmene a doplnení zákona č. 555/2005 Z. z. o energetickej hospodárnosti budov
a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 17/2007 Z. z.



Čl. IV.


Tento zákon nadobúda účinnosť 1. januára 2009 s výnimkou § 5 v čl. I, ktorý nadobudne účinnosť 1. januára 2010, a § 4 a § 11 ods. 1 písm. b) v čl. I, ktoré nadobúdajú účinnosť 1. januára 2013.


Ivan Gašparovič v. r.
Pavol Paška v. r.
Robert Fico v. r.
PASKOV
22.10.12,23:31
V životě jsem měl štěstí na vynikající učitele a školy:

SPŠE Frenštát
ČVUT Praha
STU Bratislava


Úplně všechno, co jsem se naučil, jsem potom v praxi potřeboval.




Matematická statistika zatím nemá jednotnou teorii,
ale i tak lze ji s úspěchem aplikovat v praxi.

Je vhodná na složité problémy s komlikovanými vazbami.


V moji analýze podstatný limit tvoří max 140% nejvyšší možná úhrada za teplo.

Postup časem zde zveřejním.




Pozn.

Na funkci chyb úhrad za teplo nemají vliv:

Jednotková cena tepla
Plocha bytu
Orientace bytu na světovou stranu
Podlaží bytu
...
PASKOV
23.10.12,01:06
http://www.realbyt.sk

Novela vyhlá‘ky ÚRSO č. 630/2005 Z.z. 15. septembra 2009 nadobudla účinnosť vyhlá‘ka Úradu pre reguláciu sieťových odvetví

č. 358/2009 Z.z. z 20.8.2009,

ktorou sa mení a dopĺňa vyhlá‘ka 630/2005 Z.z., ktorou sa ustanovuje teplota teplej úžitkovej vody na odbernom mieste, pravidlá rozpočítavania množstva tepla dodaného na prípravu teplej úžitkovej vody a rozpočítavania množstva dodaného tepla.
Novela vyhlá‘ky reaguje na zavedenie novej meny a aktualizuje mernú jednotku tepla, t.j. slovenské koruny nahrádza eurami a gigajouly nahrádza kilowatthodinami.
Okrem tejto "technickej zmeny" je ale pre vlastníkov bytov a NP dôležité poznať zásadné zmeny v rozpočítaní množstva tepla.
V bytových domoch, ktoré majú na vykurovacích telesách in‘talované pomerové rozdeľovače tepla dochádza k zásadnej zmene (§7, odseky 1,6 a 10). Podľa novely základná zložka tepla na vykurovanie, t.j. tá časť, ktorá sa rozpočítava konečným spotrebiteľom v závislosti od podlahovej plochy tvorí 60% a spotrebná zložka, t.j. tá časť, ktorá sa rozpočítava v závislosti od indikovaných údajov pomerových rozdeľovačov tepla tvorí 40% z celkových nákladov na dodané teplo na vykurovanie.
Doteraz bol vo väč‘ine bytových domov v na‘ej správe pomer medzi základnou a spotrebnou zložkou opačný, t.j. spotrebná zložka tvorila väč‘iu časť nákladov na teplo, spravidla 70%. Novela rovnako ako pôvodná vyhlá‘ka uvádza koeficienty zohľadňujúce nepriaznivú polohu miestnosti v objekte rozpočítania. Na‘e praktické skúsenosti z predchádzajúcich rokov svedčia o tom, že vlastníci bytov v jednotlivých domoch majú rôzne názory na objektívny pomer základnej a spotrebnej zložky, ale aj na používanie koeficientov.

Novela vyhlá‘ky umožňuje vlastníkom hlasovaním rozhodnúť o odli‘nom postupe pri rozpočítavaní tepla, a to konkrétne v zmysle §7, odsek 10 vyhlá‘ky, ktorý znie: "Ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov dohodnú podľa osobitného predpisu inak, rozpočítavanie množstva dodaného tepla na vykurovanie podľa odsekov 1 až 9 sa neuplatňuje".


Podľa vyhlá‘ky 358/2009 Z.z. bude prvýkrát rozpočítané dodané množstvo tepla v teplej úžitkovej vode a množstvo tepla na vykurovanie za rok 2010.
PASKOV
23.10.12,01:41
http://www.pravda.sk/

Ľudia šetria na kúrení, teplári žiadajú zvýšenie cien SITA | 21.10.2012 11:05
Ceny tepla pre domácnosti sa v budúcom roku pravdepodobne zvýšia.

Teplári totiž už avizujú potrebu zvýšenia fixnej zložky ceny tepla,


ktorá (http://www.inclick.sk/returns/redirect.php?goto=2409&pr=0.1&w_id=544&tstamp=1350959528&pid=785&cd=8226637d583eba7866048a878180e81e&f=1) tvorí zhruba 30 % z celkovej ceny.



Ako uviedol predseda predstavenstva Slovenského zväzu výrobcov tepla Miroslav Obšivaný, dôvodom zvýšenia tejto zložky ceny tepla je každoročný pokles spotreby tepla. Ten je spôsobený realizáciou rôznych úsporných opatrení zo strany odberateľov, ako je napríklad zatepľovanie.

Výrobcovia tepla však upozorňujú, že zvýšenie jednotkovej ceny tepla vo fixnej zložke nemusí automaticky (http://www.inclick.sk/returns/redirect.php?goto=2412&pr=0.1&w_id=4556&tstamp=1350959528&pid=785&cd=cf0217958bfd6771718c4896759703b9&f=1) znamenať pre odberateľov aj zvýšenie nákladov na teplo.

“Jednotková cena (http://www.inclick.sk/returns/redirect.php?goto=1841&pr=0.1&w_id=1408&tstamp=1350959528&pid=785&cd=a40f24b7ab7ab87b4a3bb4b9db661192&f=1) tepla nie je strašiakom. Všetko závisí od toho, koľko si odberatelia tepla objednajú, koľko ho spotrebujú, ako budú šetriť a či výrobca investuje do modernizácie tepelného hospodárstva,“ vysvetlil Obšivaný.

....

Poznámka:

Je to klasická mediání hra teplárenské lobby a URSO


PS
Topolčianská ul.
Bratislava:

Fixní složka za teplo ÚT:

Rok 2009 --- 50%
Rok 2010 --- 53%
Rok 2011 --- 53%
PASKOV
23.10.12,17:50
Slíbené jednoduché vztahy pro BD * brani *


Údaje viz * brani * č75 č85

Měrná platba za ÚT rok 2011: 7.72 EUR / m2

Výpočet pro byty, které neplatí více ani méně než ostatní byty:

Byt 37 m2

Fix = 86 EUR platba za m2
Var = 200 EUR platba za dílky PRVN
Celkem=286 EUR


Byt bez PRVN k= 1.5 analýza od PASKOV
Fix = 86 EUR platba za m2
Va r= 300 EUR platba za dílky PRVN
Celkem=386 EUR


Byt bez PRVN k= 1.67 uplatněné v BD Brani
Fix = 86 EUR platba za m2
Var = 334 EUR platba za dílky PRVN
Celkem=420 EUR


Mezní limit 140% Byt zaplatí = 400 EUR
Mezní limit 150% Byt zaplatí = 428 EUR





Výpočet pro byty, které neplatí více ani méně než ostatní byty:

Byt 67 m2

Fix = 155 EUR platba za m2
Var = 362 EUR platba za dílky PRVN
Celkem=517 EUR


Byt bez PRVN k= 1.5 analýza od PASKOV
Fix = 155 EUR platba za m2
Va r= 543 EUR platba za dílky PRVN
Celkem=698 EUR


Byt bez PRVN k= 1.62 uplatněné v BD Brani
Fix = 155 EUR platba za m2
Var = 585 EUR platba za dílky PRVN
Celkem=740 EUR


Mezní limit 140% Byt zaplatí = 724 EUR
Mezní limit 150% Byt zaplatí = 776 EUR

Vidíme, že uplatněním limitu 140% nebo 150% jsou maximální platby bytú bez PRVN od téchto hodnot v toleranci +- 5%.


Montáž PRVN na silu je zbytečná buzerace.

Kdo nešetří na teple, tak po namontování PRVN a s uplatněním limitú bude platit skoro stejně( +- 5% ), jen PRVN jsou u něho jen na okrasu, aproto jsou to pro něho úplně vyhozené peníze.



Kdo má potřebu šetřit na ÚT, ten si sám nechá namontovat PRVN.
Tibor889
24.10.12,04:50
Nerozumiem Tvojmu predpokladu že neobývané byty budú po montáži TRV a hlavicami a PRVN kúriť naplno. Načo?
Skôr by som sa obával druhého extrému- že radiárory uzavrú úplne. Ale to by už Tvoje výpočty neplatili že?
nunenko
24.10.12,08:02
http://www.pravda.sk/

Ľudia šetria na kúrení, teplári žiadajú zvýšenie cien

SITA | 21.10.2012 11:05
Ceny tepla pre domácnosti sa v budúcom roku pravdepodobne zvýšia.

Teplári totiž už avizujú potrebu zvýšenia fixnej zložky ceny tepla,


ktorá (http://www.inclick.sk/returns/redirect.php?goto=2409&pr=0.1&w_id=544&tstamp=1350959528&pid=785&cd=8226637d583eba7866048a878180e81e&f=1) tvorí zhruba 30 % z celkovej ceny.



Ako uviedol predseda predstavenstva Slovenského zväzu výrobcov tepla Miroslav Obšivaný, dôvodom zvýšenia tejto zložky ceny tepla je každoročný pokles spotreby tepla. Ten je spôsobený realizáciou rôznych úsporných opatrení zo strany odberateľov, ako je napríklad zatepľovanie.

Výrobcovia tepla však upozorňujú, že zvýšenie jednotkovej ceny tepla vo fixnej zložke nemusíautomaticky (http://www.inclick.sk/returns/redirect.php?goto=2412&pr=0.1&w_id=4556&tstamp=1350959528&pid=785&cd=cf0217958bfd6771718c4896759703b9&f=1) znamenať pre odberateľov aj zvýšenie nákladov na teplo.

“Jednotková cena (http://www.inclick.sk/returns/redirect.php?goto=1841&pr=0.1&w_id=1408&tstamp=1350959528&pid=785&cd=a40f24b7ab7ab87b4a3bb4b9db661192&f=1) tepla nie je strašiakom. Všetko závisí od toho, koľko si odberatelia tepla objednajú, koľko ho spotrebujú, ako budú šetriť a či výrobca investuje do modernizácie tepelného hospodárstva,“ vysvetlil Obšivaný.

....

Poznámka:

Je to klasická mediání hra teplárenské lobby a URSO


PS
Topolčianská ul.
Bratislava:

Fixní složka za teplo ÚT:

Rok 2009 --- 50%
Rok 2010 --- 53%
Rok 2011 --- 53%

Ošíva sa ale problém je v tomto:
výrobca fakturuje odberateľovi:


a) variabilnú zložku maximálnej ceny tepla vynásobenú nameraným množstvom tepla na
odberom mieste,
b) fixnú zložku maximálnej ceny tepla s primeraným ziskom vynásobenú regulačným
príkonom na odbernom mieste.

pričom sa regulačný príkon vypočíta:
Regulačný príkon odberného zariadenia na odbernom mieste sa vypočíta ako podiel (http://www.urso.gov.sk:8088/CISRES/Agenda.nsf/0/05ACBFD31912326BC1257968003D5103/$FILE/0148_2012_T.pdf)
nameraného množstva tepla dodaného na vykurovanie a prípravu teplej úžitkovej vody v roku (http://www.urso.gov.sk:8088/CISRES/Agenda.nsf/0/05ACBFD31912326BC1257968003D5103/$FILE/0148_2012_T.pdf)
2010 v kWh a počtom hodín 5300. (http://www.urso.gov.sk:8088/CISRES/Agenda.nsf/0/05ACBFD31912326BC1257968003D5103/$FILE/0148_2012_T.pdf)

preto ak všetci odberatelia znížia spotrebu tepla na polovicu (regulačný príkon bude polovičná hodnota) a preto fixná zložka sa musí zdvojnásobiť. V jednom konkrétnom prípade 50% úspora tepla zvýši prepočítanú jednotkovú cenu kWh o 37% (bez započítania oprávneného zisku pre variabilnú zložku).
Pri čom je pravda, že celkovo zaplatí konečný spotrebiteľ o 25%-30% menej.
Tibor889
24.10.12,08:10
Podľa mojich informácií väčšina dodávateľov tepla ide hore 10-15% na fixnej zložke. Najväčšie navýšenie (v % konečnej ceny) bude v TT a Hlohovci, kde fixná zložka tvorí až 90% ceny tepla( kvôli lacnému teplu z Bohuníc), ale aj tak bude cena jedna z najnižších v SR.
PASKOV
24.10.12,13:54
Vlastník bytu je na 100% zodpovědný za rozúčtování tepla v BD.


Kdo má potřebu šetřit na ÚT,

ten si sám nechá namontovat PRVN.


PS
Zatím tři byty platí okolo 168% střední platby a
to je vždy výhodné pro * brani * a zbytek v BD.


Nevidím rozumný dúvod se této výhody dobrovolně a iniciativně zbavovat
Tibor889
24.10.12,14:01
Každý podľa svojho vedomia a hlavne svedomia že? :-D
Lotarka
09.11.12,11:36
Vy čo ste tu, čo sa týka vyregulovania a ostatných podobných vecí múdrejší, poprosím Vás o vysvetlenie.

Tento rok sme zateplili činžiak. Vyregulovanú sústavu a PRVN máme od roku 2008. Na moje počudovanie, vraj ani skôr zateplené činžiaky v našom okolí neabsolvovali znovu nastavenie vyregulovania sústavy. Mám síce viacej otázok, no toto sú také hlavné:
- Tým, že sa nespraví nové nastavenie vyregulovania podľa potrieb už po zateplení, budeme zbytočne platiť za dodané teplo, ktoré zbytočne pretečie našou sústavou?
- Ak by sme nové nastavenie vyregulovania spravili ako jediný na obvode, môže to mať pre nás nejaký zlý vplyv? napríklad hlučnosť v stupačkách, ktorá sa síce aj teraz riadne zvýšila.

Ďakujem za odpovede.
Tibor889
09.11.12,13:09
Preregulovanie po zateplení treba určite urobiť. Ale treba dozrieť, aby boli na pätu domu alebo sekcií namontované regulátory diferenčného tlaku. Tie zabránia aj hluku, aj nadmernej spotrebe (v spolupráci s radiátorovými ventilmi - aký typ máte?)
Ak to urobíte ako jediný na okruhu bude jediný negatívny vplyv závisť ostatných.
Lotarka
10.11.12,07:44
Termostatické hlavice máme Honeywell.
Takéto máme tiež http://www.herz-sk.sk/assets/Uploads/1-4007-01m.jpg
keď budem mať čas, tak to naše konkrétne odfotím, ale zdá sa mi, že je to také isté.
To je ten regulátor diferenčného tlaku?
Tibor889
10.11.12,21:01
Super, takže máte asi všetko, len treba poriešiť nové nastavenie, samozrejme to treba prerátať na nové tepelné straty. Možno bude nutná výmena regulátora za menší, ale to povie až výpočet. Mám skúsenosti že po zateplení bol tak nízky prietok, že to regulátor v pôvodnej dimenzii nezvládal a začal kmitať. Tam nie je inej pomoci.
Takmerstarec
11.11.12,06:14
to uz fakt sa ta absurdita len nabaluje jak .ujistan-ked zdrazovali,tak vraveli ze treba setrit,ako sa zacalo setrit,tak tvrdia ze treba zdrazovat lebo ludia setria a to nie len teplo,nedavno tak argumentovali pri zdrazovani vodneho a stocneho http://byvanie.pravda.sk/peniaze-a-paragrafy/clanok/75051-ludia-setria-na-kureni-teplari-ziadaju-zvysenie-cien/

Toto koreluje s absurdnym myslenim ekonomov, ktori sa nahanaju za rastom HDP (Hrubeho domaceho produktu). To, ze rast HDP nekoreluje s rastom zivotnej urovne radovych obcanov, vacsiny, nepozoruju, nevnimaju, nemaju o tom ziadne povedomie. Preto nemam rad ekonomov. Okrem nich nemam rad poistovakov, bankarov a realitkarov. Vsetko prizivnici spolocnosti.
Takmerstarec
11.11.12,06:49
Ale to je ich vlastná iniciatíva, nikto ich do toho netlačí !!! Čítaj zadanie.
A mimochodom, vo vysokoodporovej sústave spraví 16% nenamontovaných radiátorov "slušný" hydraulický skrat, ktorý poškodzuje namontovaných. Vo vysokoodporovej sústave pretečie cez 16% nenamontovaných radiátorov až 40% prietoku a diferenčný tlak klesá na tretinu. Samozrejme že z údajov, ktoré máme nevieme či a aké termostatické ventily majú namontované a ako je to vyprojektované- staticky alebo dynamicky. A nikto nehovoril že sú byty neobývané a už vôbec či majú spiatočkové ventily.

Javi sa mi, ze sa v problematike vyregulovania sustavy vyznate. Mame takyto problem. Vykurovacia sustava u nas vyuziva lokalny bytovkovy zdroj tepla (aj ohrev TUV je z tohto zdroja) pre 3/4 zo 16-ich bytov. Meranie je wathodinmetrami pre kazdy byt zvlast, i spolocne v kotolni. Meranie wathodinmetrami bolo realizovatelne preto, ze rozvody do jednotlivych bytov su zo spolocnych stupaciek vodorovne v podlahach ( nie su stupacky prechadzajuce bytmi). Na radiatoroch su osadene termostaticke ventily. Ako je to kurenie vyprojektovane, staticky alebo dynamicky, neviem posudit, pretoze nepoznam problematiku do takejto hlbky. Hydraulicke vyregulovanie bolo vykonane specializovanou firmou (stalo to dost penazi). Po case sa vsak zopar clenov spolocenstva postazovalo, ze maju dostatocne teplo a chcu upravit vyregulovanie. A aj opacne nasiel sa byt, ktory pozadoval upravu kvoli nedostatocnemu vykurovaniu. Specialista zo spominanej firmy prisiel a prestavil (priskrtil, resp. uvolnil) privod vykurovacej vody do tychto bytov. Ako technik sa pozastavujem nad tym, ze to takto urobil. Moja predstava dovtedy bola, ze vyregulovanie vychadzalo z vypoctov a ze cela sustava je citliva na hydraulicke tlakove pomery v kazdej jej casti. Preto som predpokladal, ze akakolvek zmena v jednotlivom byte znamena narusenie nastavenych hydraulickych pomerov v celej vyregulovanej sustave a ocakaval by som, ze sa musi korigovat opat nastavenie pred kazdym bytom. Nic take vsak ten specialista znova nerobil.
Teraz naviac nespokojny clen spolocenstva (vraj uplne vypina radiatory ventilmi) tvrdi, ze ma teplo a preto pozaduje namontovanie solo regulacie svojho bytu, aby si mohol rucne prednastavenim pozadovanej hodnoty (coho neviem) aj uplne vyradit vykurovanie bytu (nepotecie vykurovacie medium nielen cez radiatory, ale ani v podlahovych rozvodoch k radiatorom). Poradil mu to, specialista, ktory robil vyregulovanie sustavy. Opakujem, udivuje ma to. Povolenim tohto doplnku by sme dostali do bytovky dalsi nevykurovany byt (jeden uz mame, ked clen s lokalnym kurenim nevykuruje vobec) co hrozne narusa tepelne pomery v bytovom dome.
Prosim o Vase odborne nazory na problematiku vyregulovania takejto vykurovacej sustavy, pripadne kritiku nasich minulych postupov alebo poziadavky na upresnenie popisu stavu.
Takmerstarec
01.12.12,13:08
Iba posuvam. Prosim nie je tu na porade nikto z odboru, kto by tu zaujal k vyssie uvedenemu problemu nejake stanovisko, napisal nazor na hydrostaticke vyregulovanie ? Napadlo mi este doplnit, ze v pripade dalsej regulacie na vstupe do bytu pojde uz o tretiu regulovanu uroven v kaskade: Prva je vlecna regulacia kondenzacneho kotla z vonkajsej teploty obytneho domu, druha uroven by bola regulacia bytu na vstupe rozvodov kurenia do bytu na pozadovanu teplotu v byte a tretia je regulacia termostatickym ventilom na teplotu v miestnosti. Myslim si, ze bez dokladnej identifikacie takto regulovanej sustavy sa o nejakom hydrostatickom ci termostatickom vyregulovani neda vobec uvazovat.

Mozno aj hydrostaticke vyregulovanie je nezmyslom v takejto sustave. Ale nie som specialista na oblast ustredneho vykurovania (a dobry kamarat, ktory by mi vedel na to dat odpoved zial uz zomrel).
zknihy
01.12.12,18:30
Iba posuvam. Prosim nie je tu na porade nikto z odboru, kto by tu zaujal k vyssie uvedenemu problemu nejake stanovisko, napisal nazor na hydrostaticke vyregulovanie ? Napadlo mi este doplnit, ze v pripade dalsej regulacie na vstupe do bytu pojde uz o tretiu regulovanu uroven v kaskade: Prva je vlecna regulacia kondenzacneho kotla z vonkajsej teploty obytneho domu, druha uroven by bola regulacia bytu na vstupe rozvodov kurenia do bytu na pozadovanu teplotu v byte a tretia je regulacia termostatickym ventilom na teplotu v miestnosti. Myslim si, ze bez dokladnej identifikacie takto regulovanej sustavy sa o nejakom hydrostatickom ci termostatickom vyregulovani neda vobec uvazovat.

Mozno aj hydrostaticke vyregulovanie je nezmyslom v takejto sustave. Ale nie som specialista na oblast ustredneho vykurovania (a dobry kamarat, ktory by mi vedel na to dat odpoved zial uz zomrel).

Hydrostatické vyregulovanie si zobral odkiaľ? Od agentov s teplou vodou ?
Je hydrostatický tlak - závisí od výšky vodného stlpca / mení sa s výškou / expanzka v kotolni musí dať vyšší, aby voda prišla všade /// nemá nič spoločné s regulovaním.
1, ekvitermika (riadi teplotu odchádzajúcej vody v kotolni )
2, hydrodynamické vyregulovanie sústavy UK sa snaží dosiahnuť (cez reguláciu hydraulických odporov v jednotlivých vetvách (ak sa dá, tak aj cez reguláciu obehovky v kotolni) ), aby každé vykurovacie teleso malo primeraný tlak (nízky spôsobí pomalé prúdenie a teplá je iba časť radiatora // vysoký zas preženie vodu tak rýchlo, že sa nestihne ochladiť o projektovaný tepelný spád = behá veľa a odovzdá málo tepla - - nie je využitá schpnosť radiatora dodávať teplo)
3, termostatický ventil snaží sa udržať (regulovaním prietoku) udržať teplotu v miestnosti na statickej (na ňom prednastavenej ) teplote

Takže pokiaľ máš problémy s termitmi a nerozoznáš hrušky od jablk, nechaj tak.
pepsikova
01.12.12,19:30
.mimotemy.keď počujem slovo "ventil", obchádzajú ma mrákoty!..pred asi mesiacom ma vytopil radiator a tak som musela kúpiť nový, aj dať namontovať..hlásenie na OSBD na prenesenie merača zo starého na nový šlo už 4x...pani povedala, že ja čakám zhruba mesiac, ale sú aj takí, čo čakajú aj 3-4 mesiace....a že ona s tým nič nenarobí, lebo vraj len jedna firma z BA to robí a tí na nás nemajú čas...fčuľ čo?..mám kúriť, či nemám kúriť,..ešte síce zima nie je, ale čochvílka bude...a činžákový pánboh mi dá zaplatiť všetku spotrebu v celého vchodu, lebo nemám merač a všetci ostatní nekúria, lebo sú lakomí a spotreba bude...mám plakať, alebo sa na to vykašlať?..
..to len tak...:confused:..pri čítaní názvu témy...
zknihy
01.12.12,19:39
.mimotemy.keď počujem slovo "ventil", obchádzajú ma mrákoty!..pred asi mesiacom ma vytopil radiator a tak som musela kúpiť nový, aj dať namontovať..hlásenie na OSBD na prenesenie merača zo starého na nový šlo už 4x...pani povedala, že ja čakám zhruba mesiac, ale sú aj takí, čo čakajú aj 3-4 mesiace....a že ona s tým nič nenarobí, lebo vraj len jedna firma z BA to robí a tí na nás nemajú čas...fčuľ čo?..mám kúriť, či nemám kúriť,..ešte síce zima nie je, ale čochvílka bude...a činžákový pánboh mi dá zaplatiť všetku spotrebu v celého vchodu, lebo nemám merač a všetci ostatní nekúria, lebo sú lakomí a spotreba bude...mám plakať, alebo sa na to vykašlať?..
..to len tak...:confused:..pri čítaní názvu témy...

Kúr (aby ti oné nezmrzlo) veď máš oficiál vymenený aj nahlásený
a rozúčtovať nedáva on (aj keď s tým psom a výťahom to bolo veľmo ftipné :D ) , ale správca
zknihy
01.12.12,19:44
.mimotemy.keď počujem slovo "ventil", obchádzajú ma mrákoty!..pred asi mesiacom ma vytopil radiator a tak som musela kúpiť nový, aj dať namontovať..hlásenie na OSBD na prenesenie merača zo starého na nový šlo už 4x...pani povedala, že ja čakám zhruba mesiac, ale sú aj takí, čo čakajú aj 3-4 mesiace....a že ona s tým nič nenarobí, lebo vraj len jedna firma z BA to robí a tí na nás nemajú čas...fčuľ čo?..mám kúriť, či nemám kúriť,..ešte síce zima nie je, ale čochvílka bude...a činžákový pánboh mi dá zaplatiť všetku spotrebu v celého vchodu, lebo nemám merač a všetci ostatní nekúria, lebo sú lakomí a spotreba bude...mám plakať, alebo sa na to vykašlať?..
..to len tak...:confused:..pri čítaní názvu témy...

spotreba nemeraná schválne sa počíta podľa rozhodnutia vlastníkov

spotreba nemeraná vis major sa počíta inak - ja som urobil vyúčtovanie podľa vyhlášky ( za 01 - 09 ) bez odčítavania PRVN
pepsikova
01.12.12,20:09
Kúr (aby ti oné nezmrzlo) veď máš oficiál vymenený aj nahlásený
a rozúčtovať nedáva on (aj keď s tým psom a výťahom to bolo veľmo ftipné :D ) , ale správca..

..veľmo ftipné sa opakuje aj teraz,presne na deň mi vypočítal, odkedy dokedy som mala vlani psíka, dátumovo upresnil, kedy mi odišiel pepsikoláčik a kedy som doniesla Robina.........ale potešila som ho aj ja tentokrát,keďže som si pokecala s klebetnou susedkou o tom, že na dôchodok plánujem chalupu a dvor, a klebety tu letia rýchlejšie ako hamburger z neba, tak som sa nechala aj počuť, že byt predám cigánskej rodine s 8 deťmi....(ale nyje, žeby som bola odporná, ja som schopná mu to aj urobiť:)
srska
01.12.12,20:12
..

..veľmo ftipné sa opakuje aj teraz,presne na deň mi vypočítal, odkedy dokedy som mala vlani psíka, dátumovo upresnil, kedy mi odišiel pepsikoláčik a kedy som doniesla Robina.........ale potešila som ho aj ja tentokrát,keďže som si pokecala s klebetnou susedkou o tom, že na dôchodok plánujem chalupu a dvor, a klebety tu letia rýchlejšie ako hamburger z neba, tak som sa nechala aj počuť, že byt predám cigánskej rodine s 8 deťmi....(ale nyje, žeby som bola odporná, ja som schopná mu to aj urobiť:)aneb - jak se pomstit sousedum:D
pepsikova
01.12.12,20:17
aneb - jak se pomstit sousedum:D..

..nie, ja nie som pomstychtivá...ale, pamatáš, rehotalo sa celé slovensko, ked som napísala prvýkrát, že moj pes platí za výťah, v ktorom sa vozí so mnou...bude to 1:1...:D:D
Takmerstarec
01.12.12,21:22
Hydrostatické vyregulovanie si zobral odkiaľ? Od agentov s teplou vodou ?
Je hydrostatický tlak - závisí od výšky vodného stlpca / mení sa s výškou / expanzka v kotolni musí dať vyšší, aby voda prišla všade /// nemá nič spoločné s regulovaním.
1, ekvitermika (riadi teplotu odchádzajúcej vody v kotolni )
2, hydrodynamické vyregulovanie sústavy UK sa snaží dosiahnuť (cez reguláciu hydraulických odporov v jednotlivých vetvách (ak sa dá, tak aj cez reguláciu obehovky v kotolni) ), aby každé vykurovacie teleso malo primeraný tlak (nízky spôsobí pomalé prúdenie a teplá je iba časť radiatora // vysoký zas preženie vodu tak rýchlo, že sa nestihne ochladiť o projektovaný tepelný spád = behá veľa a odovzdá málo tepla - - nie je využitá schpnosť radiatora dodávať teplo)
3, termostatický ventil snaží sa udržať (regulovaním prietoku) udržať teplotu v miestnosti na statickej (na ňom prednastavenej ) teplote

Takže pokiaľ máš problémy s termitmi a nerozoznáš hrušky od jablk, nechaj tak.
Dakujem za kritiku, som prilis lenivy, takze poradu vyuzivam na ucenie sa.
Z Vasho uvedeneho poucenia som prisiel k zaveru, ze hydraulicke vyregulovanie je pre samostatne vetvy (vodorovne rozvody) do bytov vecou experimantalneho nastavenia (postupne skrtenie v hydraulickom odpore az pokial niektory radiator uz prestava mat vyhriatu celu plochu; vtedy je dostatocny tlak na to, aby radiatory vyhrievali celou plochou) a prietokom vody do kazdeho radiatora nastavovanym termostatickym ventilom sa da dosiahnut znizovanie prednastavenej maximalnej teploty v miestnosti. Dalsi regulacny clen na vstupe do vetvy rozvodu do bytu, ktory by podla pozadovanej hodnoty reguloval skrtenie by vlastne iba zabezpecoval to, ze postupne by sa zmensoval prietok a radiatory by sa neohrievali cele.
Mam vsak dalsiu otazku: Nedochadza regulovanim prietoku do radiatora termostatickym ventilom k tomu, ze ich priskrtenim v celom byte sa voda popod radiatory v rozvode v byte neochladi (mensi prierez = vacsi prietok; radiatory predstavuju hydraulicky odpor; hydrostaticky tlak pod radiatormi je rovnaky ) a nevyuzije sa potom jej projektovany tepelny spad? Je to zrejme na experimentalny vyskum :). Ten sa vsak v bytoch nerobi, najnovsie sa objavuje snaha predavat dalsi regulacny clen, co ma zrejme hlavne obchodny ciel a zabezpecenie pohodlia, aby sa nemuseli nastavovat termostaticke ventily.
Nie je chybou ak sa priskrtenim termostatickeho ventilu prestane ohrievat cela plocha radiatora? To sa u nas deje. Neklesne teplota v celom radiatore, ale iba sa prestane vyhrievat cely; tepla je iba jeho cast.
srska
02.12.12,04:47
..

..nie, ja nie som pomstychtivá...ale, pamatáš, rehotalo sa celé slovensko, ked som napísala prvýkrát, že moj pes platí za výťah, v ktorom sa vozí so mnou...bude to 1:1...:D:Dto aj ja platím 5 rokov za zeba a využil som ho možno 5-6x (bývame na prvom)
zknihy
02.12.12,06:48
Dakujem za kritiku, som prilis lenivy, takze poradu vyuzivam na ucenie sa.
Z Vasho uvedeneho poucenia som prisiel k zaveru, ze hydraulicke vyregulovanie je pre samostatne vetvy (vodorovne rozvody) do bytov vecou experimantalneho nastavenia (postupne skrtenie v hydraulickom odpore az pokial niektory radiator uz prestava mat vyhriatu celu plochu; vtedy je dostatocny tlak na to, aby radiatory vyhrievali celou plochou) a prietokom vody do kazdeho radiatora nastavovanym termostatickym ventilom sa da dosiahnut znizovanie prednastavenej maximalnej teploty v miestnosti. Dalsie regulacny clen na vstupe do vetvy rozvodu do bytu, ktory by podla pozadovanej hodnoty reguloval skrtenie by vlastne iba zabezpecoval to, ze postupne by sa zmensoval prietok a radiatory by sa neohrievali cele.
Mam vsak dalsiu otazku: Nedochadza regulovanim prietoku do radiatora termostatickym ventilom k tomu, ze ich priskrtenim v celom byte sa voda popod radiatory v rozvode v byte neochladi (mensi prierez = vacsi prietok; radiatory predstavuju hydraulicky odpor; hydrostaticky tlak pod radiatormi je rovnaky ) a nevyuzije sa potom jej projektovany tepelny spad? Je to zrejme na experimentalny vyskum :). Ten sa vsak v bytoch nerobi, najnovsie sa objavuje snaha predavat dalsi regulacny clen, co ma zrejme hlavne obchodny ciel a zabezpecenie pohodlia, aby sa nemuseli nastavovat termostaticke ventily.
Nie je chybou ak sa priskrtenim termostatickeho ventilu prestane ohrievat cela plocha radiatora? To sa u nas deje. Neklesne teplota v celom radiatore, ale iba sa prestane vyhrievat cely; tepla je iba jeho cast.

celú sústavu = od kotolne až po jednottivé stupačky (trubky na ktoré je napojených viac vykurovacích telies)
projektant kotolne musí navrhnúť obehovku s takým dynamickým tlakom, aby bola schopná prekonať VŠETKY hydraulické odpory sústavy s rezervou

a hydraulickým (hydrodynamickým) vyregulovaním sa tento dynamický tlak čerpadla parciálne rozdeľuje medzi :
- bytové domy (kurenár pre ne vypočítal pre ne potrebný parciálny tlak na päte domu)
- a v každom z nich potom na stupačky
- dobrý kúrenár to vypočíta (experimenty iba dodatočne a málo - - ak to nejako nejde tak ako by malo) a nemalo by sa podľa "pocitov" ,ale podľa prístrojov

PS
Opravím :
- radiatory majú v podstate nulový hydraulický odpor

málo info = ťažko povedať (ale mal by to byť iba výnimočný / prechodový jav

normálne by malo byť ,že (začnem od studenej miestnosti a fixne nastaveného ventilu / rovnakej vonkajšej teploty = rovnakej teploty vstupnej vody - takže sa mi mení iba reálna teplota miestnosti /// pootočenie termoventilom v procese ktorý je dolupopísaný by sa počet možných stavov rozmnožil) :
- celý radiator je horúci
- celý radiator je teplý
- celý radiator je vlažný
(tu môže byť ten precodový stav)
- celý radiator je studený
zknihy
02.12.12,06:50
to aj ja platím 5 rokov za zeba a využil som ho možno 5-6x (bývame na prvom)

To sa chváliš , alebo sťažuješ ???? :D
pepsikova
02.12.12,06:57
..no, to je debat na dlho..ja platím 10 rokov za 4 a bývali sme do septembra 2...plus pes..
pepsikova
02.12.12,06:59
to aj ja platím 5 rokov za zeba a využil som ho možno 5-6x (bývame na prvom)..

..no ..u nás činžákový pánbožko býva na prvom a za výťah neplatí...už 4 roky....predtým neplatil, lebo tam nebola zastávka...má výsady:)..je mi to fuk..
Takmerstarec
02.12.12,10:41
celú sústavu = od kotolne až po jednottivé stupačky (trubky na ktoré je napojených viac vykurovacích telies)
projektant kotolne musí navrhnúť obehovku s takým dynamickým tlakom, aby bola schopná prekonať VŠETKY hydraulické odpory sústavy s rezervou

a hydraulickým (hydrodynamickým) vyregulovaním sa tento dynamický tlak čerpadla parciálne rozdeľuje medzi :
- bytové domy (kurenár pre ne vypočítal pre ne potrebný parciálny tlak na päte domu)
- a v každom z nich potom na stupačky
- dobrý kúrenár to vypočíta (experimenty iba dodatočne a málo - - ak to nejako nejde tak ako by malo) a nemalo by sa podľa "pocitov" ,ale podľa prístrojov

Dakujem za odpovede. Vy vsak uvazujete vo vacsich dimenziach, mne ide o domovu kotolnu kde dynamicky tlak cerpadla ma vysoku rezervu (ide iba o stvorpodlazny obytny dom)

PS
Opravím :
- radiatory majú v podstate nulový hydraulický odpor

málo info = ťažko povedať (ale mal by to byť iba výnimočný / prechodový jav

normálne by malo byť ,že (začnem od studenej miestnosti a fixne nastaveného ventilu / rovnakej vonkajšej teploty = rovnakej teploty vstupnej vody - takže sa mi mení iba reálna teplota miestnosti /// pootočenie termoventilom v procese ktorý je dolupopísaný by sa počet možných stavov rozmnožil) :
- celý radiator je horúci
- celý radiator je teplý
- celý radiator je vlažný
(tu môže byť ten precodový stav)
- celý radiator je studený
V nasich bytoch fungujeme teda stale v prechodovych stavoch. Termostaticke ventily nastavujeme tak, ze sme na hranici kedy radiator zacina ohrievat. Setrime. Prevazne vykurujeme vodorovnymi rozvodmi do bytov v podlahe od stupaciek, ktore su spolocne v spolocnych priestoroch pre kazdy vchod jedna vstupna stupacka a jedna odtokova klesacka. Inac ale poradcovia, ako pan sito i ini, tu na porade radia takto na zacinajuci ohrev nastavovat termostaticke ventily. Ako funguje watthodinmeter (mame ich na meranie spotreby pre kazdy byt) ked by sa teplota nestihla ochladit v rozvode do bytu na projektovany teplotny spad, pripadne sa neochladi takmer vobec, ked mera aj prietok, to tiez nevieme. Watthodinmetre sluzia na rozpocitavanie nakladov na vyrobene teplo (40 % z celkoveho vyrobeneho tepla) pre jednotlivych clenov spolocenstva.Je vsetko v poriadku s hydraulickym vyregulovanim, ked aj pri plne otvorenych termostatickych ventiloch sa radiatory nevyhrievaju cele? V kotolni je vlecna regulacia od vonkajsej teploty. Ci iba pri mrazoch -15 stupnov vonku sa pri danom hydraulickom vyregulovani maju zohriat cele plochy radiatorov? Je ucinnost vykurovania zavisla od prevedenia radiatora (rebrove, plosne, ine)? Tesim sa a vopred dakujem za dalsie poucenia.
zknihy
02.12.12,13:56
Dakujem za odpovede. Vy vsak uvazujete vo vacsich dimenziach, mne ide o domovu kotolnu kde dynamicky tlak cerpadla ma vysoku rezervu (ide iba o stvorpodlazny obytny dom)

V nasich bytoch fungujeme teda stale v prechodovych stavoch. Termostaticke ventily nastavujeme tak, ze sme na hranici kedy radiator zacina ohrievat. Setrime. Prevazne vykurujeme vodorovnymi rozvodmi do bytov v podlahe od stupaciek, ktore su spolocne v spolocnych priestoroch pre kazdy vchod jedna vstupna stupacka a jedna odtokova klesacka. Inac ale poradcovia, ako pan sito i ini, tu na porade radia takto na zacinajuci ohrev nastavovat termostaticke ventily. Ako funguje watthodinmeter (mame ich na meranie spotreby pre kazdy byt) ked by sa teplota nestihla ochladit v rozvode do bytu na projektovany teplotny spad, pripadne sa neochladi takmer vobec, ked mera aj prietok, to tiez nevieme. Watthodinmetre sluzia na rozpocitavanie nakladov na vyrobene teplo (40 % z celkoveho vyrobeneho tepla) pre jednotlivych clenov spolocenstva.Je vsetko v poriadku s hydraulickym vyregulovanim, ked aj pri plne otvorenych termostatickych ventiloch sa radiatory nevyhrievaju cele? V kotolni je vlecna regulacia od vonkajsej teploty. Ci iba pri mrazoch -15 stupnov vonku sa pri danom hydraulickom vyregulovani maju zohriat cele plochy radiatorov? Je ucinnost vykurovania zavisla od prevedenia radiatora (rebrove, plosne, ine)? Tesim sa a vopred dakujem za dalsie poucenia.

Vieš,alebo si iba myslíš, že obehovka má prebytok dynamického tlaku ?
že tak nastavujete termoventily je OK
my máme inak :
obývačka na 4
detská na cca 5
(sú na uhlopriečke bytu - - pootvárané dvere )
spálňa 1
kuchyňa 1
Kalorimeter by mal priebežne merať teplotu vstupnú + výstupnú + prietok
Integráciou získa množstvo tepla kWh (MJ )
40 % je málo
Termoventil otvára podľa rozdielu teplôt (na ňom nastavená - skutočná v miestnosti) = neviem
Ekvitermika riadi stále ( dobre vypočítané a vyregulované kúrenie by malo rozohriať celý radiator povedzme pri 5-6 stupňovom rozdiele ) t.j. ten radiator bude mať pri nule vonku povedzme 45 stupňov a pri mínus 5 55 stupňov

"Účinnosť" vykurovania závisí od tepelného odizolovania vnútorného a vonkajšieho priestoru
Ak si myslel plynulú a plochú krivku rozloženia teplôt v miestnosti, závisí od
- zatienenia radiátora (záclony)
- prúdenia
- umiestnenia (býva v mieste najväčších strát)
- konštrukcie , materiálu, tvaru
sito
03.12.12,10:55
Dakujem za odpovede. Vy vsak uvazujete vo vacsich dimenziach, mne ide o domovu kotolnu kde dynamicky tlak cerpadla ma vysoku rezervu (ide iba o stvorpodlazny obytny dom)

V nasich bytoch fungujeme teda stale v prechodovych stavoch. Termostaticke ventily nastavujeme tak, ze sme na hranici kedy radiator zacina ohrievat. Setrime. Prevazne vykurujeme vodorovnymi rozvodmi do bytov v podlahe od stupaciek, ktore su spolocne v spolocnych priestoroch pre kazdy vchod jedna vstupna stupacka a jedna odtokova klesacka. Inac ale poradcovia, ako pan sito i ini, tu na porade radia takto na zacinajuci ohrev nastavovat termostaticke ventily. Ako funguje watthodinmeter (mame ich na meranie spotreby pre kazdy byt) ked by sa teplota nestihla ochladit v rozvode do bytu na projektovany teplotny spad, pripadne sa neochladi takmer vobec, ked mera aj prietok, to tiez nevieme. Watthodinmetre sluzia na rozpocitavanie nakladov na vyrobene teplo (40 % z celkoveho vyrobeneho tepla) pre jednotlivych clenov spolocenstva.Je vsetko v poriadku s hydraulickym vyregulovanim, ked aj pri plne otvorenych termostatickych ventiloch sa radiatory nevyhrievaju cele? V kotolni je vlecna regulacia od vonkajsej teploty. Ci iba pri mrazoch -15 stupnov vonku sa pri danom hydraulickom vyregulovani maju zohriat cele plochy radiatorov? Je ucinnost vykurovania zavisla od prevedenia radiatora (rebrove, plosne, ine)? Tesim sa a vopred dakujem za dalsie poucenia.

Hlavica má byť nastavená tak, aby pri dosiahnutí maximálnej možnej teplote, ktorú je schopné dodané teplo do miestnosti zabezpečiť, dosiahnuť uzatvorila vysoko odporový ventil a zamedzila ďalšiemu odberu tepla, plytvaniu s teplom. Povedzme 24 °C. Ak si vlastník nastaví, že mu odstavuje úž pri 21 °C, mal by to poznať na úhrade nákladov za jeho byt, ale ak sa 60 % rozdeľuje podľa m2, má to zmysel pre neho?

Samozrejme, že sa to musí prejaviť aj na hodnotách PRT, alebo určených meradlách pre jednotlivé byty. A jasné, že aj na fakturačnom merači na päte domu.

Mne osobne nevadí, že mi nehreje ani jeden radiátor celý. Podstatné je, že mám v miestnostiach teplotu od 20 do 22 °C.

Pri pomere 30 : 70 % to už trocha poznám, že platím menej ako priemer na môj byt o takých 55 - 60 %. A to bývam nad nevykurovaným suterénom, ba pod jednou miestnosťou mám aj vchod do vchodu.

Pri pomere 60 : 40 % by som platil od priemeru tak o 70 - 75 % menej. A investícia 120 € za PRT a minimálne 12 € za rozpočítanie nákladov, ročne. No, nebolo by to na prd!!! :);)