zelinka32
17.10.12,20:10
Prosím o radu. Kúpili sme starší byt a bolo nevyhnutné vymeniť ventily a hlavice na radiátoroch nakoľko boli nefunčné. Radiátori sme sa rozhodli nemeniť, lebo boli v poriadku. Prácu nám vykonával odborník v čase keď sa ešte nekúrilo. Vypustil stupačku, celý systém, odvzdušnil radiátori a namontoval čo bolo treba, bez žiadnej škody. Problém nastal ako sa spustil systém a suseda začala plakať že sa jej v dvoch izbách nekúri a aj spoločné rúry, ktoré prechádzajú cez kúpelňu sú studené. Samozrejme,že sa dopracovala po oslovení všetkých vlastníkov až ku nám a zistila,že my sme vypúšťali systém a dovolili sme si robiť opravu radiátorov. Podotýkam,že máme 4 izbový byt a ostatné tri radiátori boli v poriadku a nikto sa nesťažoval. Chcem sa spýtať či je nevyhnutné o takýchto veciach informovať správcu a preferovať fyzickú osobu, ktorá vykonáva pre tých starších vlastníkov opravy tohto typu X-rokov. My sme si vybrali človeka z inej správcovskej spoločnosti, ktorý sa stará o mnoho zložitejšie systémy a mali sme pocit,že nerobíme nič zlé. Dnes mi žiaľ susedka vykričala,že sme si to mali robiť cez ich bytové družstvo a konkrétne cez ich pracovníka, ktorý pýtal omnoho viacej peňazí ako človek, ktorý nám to robil. Nemám pocit,že by sme niečo zanedbali. Vraj ten dotyčný pozná systém, mám to chápať tak,že keď bytové družstvo, ktoré má 100 rokov skrachuje a dotyčný pán umre, tak náš systém je v ťahu. Prosím poraďte mi, naozaj nemám z toho dobrý pocit. Pritom o nič extra závažné nejde, nikoho sme nevytopili neohrozili.
Julian
17.10.12,19:19
Pokiaľ je vykurovacia sústava vyregulovaná, tak správca by mal vedieť o tom, a upozorniť vás čo máte dodržať (napr. dimenzia ventilu), aby sa sústava nerozladila.
Suseda nad vami je na vrchnom poschodí? Ak nie tak má možno zlý sklon radiátorov a treba ich odvzdušniť cez ventil radiátora (povoliť šrúbenie pri ventile). Nie je to neriešiteľný problém (zavolajte pracovníka čo vám menil ventily a on to zvládne).
zelinka32
17.10.12,20:48
pracovník tu dnes bol, zaútočil na pani susedku slovne, ona na mňa ohľadom človeka, ktorého nikto nepozná atď, tak sa to zbytočne zamotáva a problém sa riešil tak,že skontroloval prívody v pivničných priestoroch, všetky trubice boli horúce a skúsil aj tie ventily, to bude zrejme tá dimenzia, ktorá mohla zlyhať a sústava sa mohla rozladiť??? rozumiem tomu ako laik. Suseda je na prvom poschodí,my sme na treťom, nad nami je byt, ktorý je neobývaný. Medzi nami je stará pani, ktorá ani v izbách nekúri, tak jej prihriala do karát. Tento problém riešiť nemuseli, lebo dotyčný čo byt vlastnili tieto záležitosti neriešili. Myslím,že nejde skutočne o vážny problém, len ma zarazila intenzita komunikácie a definovanie môjho problému do ktorého som nepatrním namočila aj pani susedu a jasne,že o tom vie už pomaly celý dom.
Tibor889
17.10.12,21:22
Najdôležitejšie je odvzdušniť na najvyššom podlaží, ak nikto nižšie nemá tú možnosť, tak ste v slepej uličke. Je to ešte možné na šróbení ventilov, ale to je spojené s rizikom vytopenia. Bez odvzdušnenia nemusí kúriť žiadny radiátor. Odporúčam uzavrieť všetky stupačky na prívode, spiatočku nechať otvorenú, na cca 3-4 hodiny, potom odvzdušniť hore a otvoriť. Na začiatku vykurovacej sezóny je 90% problémov vzduch vo vykurovacích telesách. Čo sa týka domu, ak Ste mali staré rad. ventily, je treba riešiť vyregulovanie systému- v dome nemôže byť x druhov radiátorových ventilov. Spolu s vyregulovaním= termostatizáciou máte obdržať aj manuál na prevádzku vykurovacej sústavy, ktorý popisuje aj výmeny ventilov (zakázané) aj radiátorov.
zelinka32
18.10.12,06:31
do vykurovacej sústavy sa vôbec nezasahovalo, môj osobný názor je ten že ide o banálnu chybu, susedky majú vypnuté radiátori a vzduch stojí v systéme. a ďalšiu bublinu spravili oni, lebo o tom nevedeli a problém je na svete. no nič, údajne ich mám upozorniť nato, aby mali radiátori na maximum a zohnať suseda, ktorý neobýva byt nad nami a zabezpečiť odvzdušnenie radiátorov a vyhrievacích trúbiek, ktoré prechádzajú kúpelňou. dalo sa tomuto incidentu určite vyhnúť. človek sa učí na vlastných chybách.
Julian
18.10.12,18:24
pracovník tu dnes bol, zaútočil na pani susedku slovne, ona na mňa ohľadom človeka, ktorého nikto nepozná atď, tak sa to zbytočne zamotáva a problém sa riešil tak,že skontroloval prívody v pivničných priestoroch, všetky trubice boli horúce a skúsil aj tie ventily, to bude zrejme tá dimenzia, ktorá mohla zlyhať a sústava sa mohla rozladiť??? rozumiem tomu ako laik. Suseda je na prvom poschodí,my sme na treťom, nad nami je byt, ktorý je neobývaný. Medzi nami je stará pani, ktorá ani v izbách nekúri, tak jej prihriala do karát. Tento problém riešiť nemuseli, lebo dotyčný čo byt vlastnili tieto záležitosti neriešili. Myslím,že nejde skutočne o vážny problém, len ma zarazila intenzita komunikácie a definovanie môjho problému do ktorého som nepatrním namočila aj pani susedu a jasne,že o tom vie už pomaly celý dom.

Ak je sústava vyregulovaná, znamená to, že do každého vykurovacieho telesa je vypočítaný taký otvor (odpor) ventilu, aby bol zabezpečený prietok vykurovacieho média do každého telesa.
Ak pri výmene ventilov nebola dodržaná táto podmienka, stalo sa to, že do vašich radiátorov tečie viacej vody ako by malo. Podľa fyzikálneho zákona tepla voda je ľahšia, stúpa hore a cestou menšieho odporu. Tým sa stalo to, že do radiátorov na nižších poschodiach sa tepla voda "nehrnie".
Som toho názoru, že práve toto je príčinou daného stavu.
Skúste to overiť tak, že vo vašom byte zatvoríte všetky ventily. Ak susede pod vami začne kúriť, tak chyba je v tých ventiloch. Je to najjednoduchšie a najrýchlejšie.
brani
18.10.12,19:05
Po 3 zimach a neustalom probleme pri nabehu kurenia sme zavesili na nastenku oznam aby pocas celeho roka ludia pootvarali ventily az do nabehu kurenia - vysledok ? tento rok nabeh okamzite, vsade a bez problemu.
Ako je uvedene vyssie treba odvzdusnit radiator uplene hore, a nasledovnu sezonu dodrzat zasadnu vec a to nechat otvoreny cely system.
Myslim ze chyba nieje v tom ze ste menili radiator, my sme tiez nastenkovymi upozorneniami trvaly na tom ze pri zasahu do kurenia musi vlastnik nahlasit tuto skutocnost na bytovom (oznam pripravili oni) a nasledne volal vlastnik ze chce namontovat nove radiatory a co mu povedali? naco volate co si neviete zavriet ventil v pivnici? tak si vlastnik zavrel ventil za tak ze zacal tiect a problem bol na svete.
zelinka32
19.10.12,05:33
Julian: hneď po zásahu odborného pracovníka si susedka na prvom poschodí dala na plno chybné radiátori, my tiež ale pani pod nami sme sa nedoklopali tak sme fičali celú noc na plné obrátky a ráno som išla za ňou a tvrdila mi že radiátori idú naplno a že neznesie to teplo:-) Tak celkom neviem či bude práve ten problém ako vy opisujete. Uvidíme fakt čo sa udeje keď sa to odvdušní a vypeckujú všetci radiátori na maximum, čo oni nie sú vôbec zvyknutý, lebo ich neustále vypínajú a to je chyba údajne. Vraj som to mala dať robiť takému čo vie tie radiátori spraviť aj v plnej prevádzke a bez toho aby zasahoval do systému. S tým som sa ešte nestretla, ale údajne je to možné. No uvidíme, problém je stále v štádiu riešenia a určite si vašu radu poznačím a prekonzultujem z odborníkom. Vopred vďaka.
zelinka32
19.10.12,05:42
Julian: hneď po zásahu odborného pracovníka si susedka na prvom poschodí dala na plno chybné radiátori, my tiež ale pani pod nami sme sa nedoklopali tak sme fičali celú noc na plné obrátky a ráno som išla za ňou a tvrdila mi že radiátori idú naplno a že neznesie to teplo:-) Tak celkom neviem či bude práve ten problém ako vy opisujete. Uvidíme fakt čo sa udeje keď sa to odvdušní a vypeckujú všetci radiátori na maximum, čo oni nie sú vôbec zvyknutý, lebo ich neustále vypínajú a to je chyba údajne. Vraj som to mala dať robiť takému čo vie tie radiátori spraviť aj v plnej prevádzke a bez toho aby zasahoval do systému. S tým som sa ešte nestretla, ale údajne je to možné. No uvidíme, problém je stále v štádiu riešenia a určite si vašu radu poznačím a prekonzultujem z odborníkom. Vopred vďaka.