moniq81
23.02.06,05:31
Čaute, potrebujem radu!!!

Situácia je nasledovná:

Ide o konateľa a súčasne spoločníka a súčasne zamestnanca v s.r.o.
Ten poberá v s.r.o. minimálnu mzdu. Okrem toho je riadnym zamestnancom inde-hlavný prac.pomer. Na daňovom úrade mi povedali, že nezdaniteľnú časť si môže uplatniť len u jedného zamestnávateľa. To znamená, že z tej min. mzdy sa bude odvádzať daň zrážkou??? Je potrebné sa pre takúto daň registrovať a lehota je 15 dní??? Je pravda, že sa musí odviesť do 15. nasled. mesiaca po vyplatení príjmu???
Ako je to s odvodmi do Soc. a zdrav. poist.? Musí ich odvádzať aj z tej min. mzdy, ak ich platí v rámci hlav. prac. pomeru z hlavného príjmu???

Prosím pomôžte!!! Som z toho zúfalá!!!
Katarína STR
23.02.06,05:14
Áno, nezdaniteľnú časť si môže uplatniť len raz, respektíve len u jedného zamestnávateľa, lebo je to nezdaniteľná časť na daňovníka, nie na zmluvu, či pracovný pomer.

Podľa mňa je to normálna mzda vyplatená na základe pracovnej zmluvy, kde sa platí všetko poistné a neodvádza sa daň zrážkou ale je to normálny preddavok.

A už neexistuje hlavný a vedľajší pracovný pomer.
Jana Motyčková
23.02.06,09:41
Súhlasím s odpoveďou Kataríny a doplním - zrážková daň sa použije, len ak by v niektorom mesiaci v tom pracovnom pomere, kde si neuplatňuje nezdaniteľnú časť, jeho zdaniteľný príjem bol nižší alebo rovný 5000 (napr. kôli PN).

Na zrážkovú daň sa neregistruje, ale oznamuje sa do 15.dňa nasledujúceho po zrazení - t.j. ak vyplatíte mzdu za január vo februári, oznámite zrážkovú daň do 15.marca.

Odvody sa odvádzajú zo všetkých PP, s výnimkou, že odvody do SP zamestnanca majú byť v úhrne od všetkých zamestnávateľov maximálne z maximálneho VZ. T.j. ak napr. v jednom PP má príjem (VZ) 20000, v druhom by mal mať VZ pre NP zamestnanca iba 3738. Ak to nevie zamestnávateľ zrealizovať, zamestnanec si môže žiadať o vrátenie poistného v SP.

Zdravotné poistenie sa pre preddavky posudzuje v každom zamestnaní samostatne, v ročnom zúčovaní sa príjem z oboch zamestnaní porovná s maximálnou hranicou, v prípade prekročenia sa rozdiel vráti.