sofia323
18.10.12,08:19
Ahojte,
prosím Vás o radu. Náš zamestnanec mi priniesol žiadosť o ošetrovné I. a II. diel. Čo teraz s tým? Mám mu to potvrdiť a do sociálnej poisťovne si obe zanesie sám (na OČR bol 1 deň) alebo I. aj II. diel posiela zamestnávateľ. Pretože na stránke sociálnej poisťovne som našla tieto povinnosti poistenca a zamestnávateľa:

Povinnosti poistenca / príjemcu dávky


v podaniach uvádzať rodné číslo (identifikačné číslo sociálneho zabezpečenia)
poistenec je povinný príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne preukázať skutočnosti rozhodujúce na vznik, a na zánik nároku na ošetrovné, nároku na jej výplatu a jej sumu a po písomnej výzve Sociálnej poisťovne povinnosť preukázať tieto skutočnosti do 8 dní odo dňa doručenia výzvy, ak neurčila inú lehotu

vznik nároku na ošetrovné sa preukazuje najmä predložením I. dielu žiadosti o ošetrovné
zánik nároku na ošetrovné a jeho sumu, príp. na zmenu sumy ošetrovného sa preukazuje najmä predložením II. dielu žiadosti o ošetrovné a oznámením relevantných skutočností (dosahovanie príjmu zamestnanca počas ošetrovania/starostlivosti)

príjemca dávky je povinný do 8 dní oznámiť príslušnej pobočke zmenu v skutočnostiach rozhodujúcich na trvanie nároku na dávku, nároku na jej výplatu a jej sumu
do 8 dní písomne oznámiť príslušnej pobočke zmenu mena a priezviska
oznámiť Sociálnej poisťovni identifikačné číslo sociálneho zabezpečenia osoby, z dôvodu ošetrovania alebo starostlivosti ktorej si uplatňuje nárok na ošetrovné (rodné číslo); pozn. ak sa uplatňuje nárok na ošetrovné tlačivom Sociálnej poisťovne, rodné číslo je uvádzané na žiadosti
Povinnosti zamestnávateľa


predložiť Potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku (http://www.porada.sk/616/1567s?&prm2=5204), na individuálne vyžiadanie pobočky Sociálnej poisťovne, z dôvodu, že neeviduje údaje o zamestnancovi (vymeriavacie základy, registračné údaje) potrebné k posúdeniu nároku na nemocenskú dávku
Podľa nich by si obe časti mal zaniesť zamestnanec. Ja si to len prefotím. Ako to teda je?
drobeceva
18.10.12,06:32
OČR od prvého dňa platí SP/obe časti odovzdávaš/.
Potvrdenie z-ľa od nového roku už nie sme povinní dávať na SP. Jedine, že sú nejaké nezrovnalosti, má právo SP si vyžiadať. Ja si robím kópie, ktoré si aj dávam potvrdiť na SP /nikdy nevieš/, potrebuješ to aj tak zadať do kalendára z-ca. Takže keď dávam ostatné PN-ky, nemám problém podať za z-ca aj OČR-ku.
sofia323
18.10.12,06:54
Takže, keď mi zamestnanec prinesie obe časti, potvrdím ich a ofotím. Následne originály odošlem poštou do sociálky?
drobeceva
18.10.12,06:59
Takže, keď mi zamestnanec prinesie obe časti, potvrdím ich a ofotím. Následne originály odošlem poštou do sociálky?
áno
sofia323
18.10.12,07:04
ďakujem. A nie je to povinnosť zamestnanca doniesť si to tam? Veď povinnostou zamestnávatela je len predložit potvrdenie ak si ho sociálka vyžiada. Alebo sa mýlim?
drobeceva
18.10.12,07:06
ďakujem. A nie je to povinnosť zamestnanca doniesť si to tam? Veď povinnostou zamestnávatela je len predložit potvrdenie ak si ho sociálka vyžiada. Alebo sa mýlim?
nie, SP je jedno, kto to doručí. :)
sofia323
18.10.12,07:13
:-) tak ďakujem.