nikulik
23.02.06,06:05
Ahojte poraďáci, posielam na vysokú školu prihlášku, ku ktorej musím priložiť aj životopis. Naposledy som sa životopisom zapodievala ešte na škole, čiže žiadne pracovné skusenosti tam neboli.
Preto by som sa chcela opýtať, čo by som mala napísať do životopisu, ak chcem napísať kde všade som pracovala, PRACOVNÉ SKÚSENOSTI, alebo pracovná prax?
vladan
23.02.06,05:48
nikulik
23.02.06,06:07
Ďakujem za link...:)
Ešte by som mala jednu otazočku, do pracovných skúsenosti sa píše aj terajšia práca, alebo len tie, kde som pracovala, ak pracujem od januára 2005 ešte stále, tak to tam nepíšem?
camelfly
23.02.06,07:41
ale ano, napis si ju tam a dodaj, ze pracovny pomer trva
nikulik
18.04.06,05:45
Ahojte, prajem pekný den a zároven Vas chcem poprosit ci neviete niekto novinky ohladom zivotopisu, čo sa zmenilo, lebo kamarat mi minule rozpraval, ze uz sa do zivotopisu nepise zakladna skola, ze to bolo kedysi, čo vy na to?
Chobot
18.04.06,05:52
Ahojte, prajem pekný den a zároven Vas chcem poprosit ci neviete niekto novinky ohladom zivotopisu, čo sa zmenilo, lebo kamarat mi minule rozpraval, ze uz sa do zivotopisu nepise zakladna skola, ze to bolo kedysi, čo vy na to?

Je to na pisateľovi, či si tú ZŠ uvedie alebo nie, nikde to predpísané alebo zakázané nie je.

Ak to bola klasická ZŠ, tak si myslím, že nemá význam ju tam uvádzať, lebo povinná šk. dochádzka platí pre všetkých a je skoro samozrejmé (česť tmavým výnimkám), že ju každý absolvoval. Ak to bola nejaká špeciálna ZŠ (nie osobitná :D ) alebo so špeciálnym zameraním (napr. jazyky, matematika) a má to súvis s odbornosťou - ten matematik, tak nech si ju tam uvedie.

Treba však pamätať na to, aby bol životopis čo najstručnejší. Beletrizovaný životopis je pre uchádzanie sa o zamestnanie absolútne nevhodný.
nikulik
18.04.06,07:44
Ďakujem. Zaklady su mi jasne, ja len ci sa nieco nezmenilo podľa normy.
rada
18.04.06,17:25
:rolleyes: Základné charakteristiky „dobrej“ žiadosti

Žiadosť predovšetkým musí byť napísaná gramaticky a štylisticky správne. Z formálnej stránky by mala spĺňať aj určité estetické predpoklady (rozvrstvenie informácií, prehľadnosť, vyznačovanie...). Mala by obsahovať jasné, stručné (ale nie strohé) a presné informácie o uchádzačovi.
Dobrá žiadosť obsahuje:
- Základné bibliografické údaje o uchádzačovi (meno, priezvisko, adresa, telefón, mesto a dátum podania žiadosti);
- Informácie o adresátovi (meno firmy, oddelenie, meno a priezvisko zodpovedného pracovníka, adresa firmy);
- Predmet žiadosti;
- Oslovenie;
- Vlastný text žiadosti (dôvod prečo sa uchádzate o miesto, krátky popis kvalifikácie, vedomostí a predpokladov pre miesto, možný termín nástupu a záver žiadosti);
- Pozdrav;
- Podpis;
- Zoznam príloh, ktoré sa posielajú spolu so žiadosťou.


Základné charakteristiky „dobrého“ životopisu

Životopis by mal byť stručný, prehľadný a hutný. Informácie, ktoré uvádzate v ňom by mali byť predovšetkým pravdivé. Prikrášlené alebo nepravdivé informácie vás môžu doviesť k nepríjemnostiam počas osobného stretnutia. Tak ako pri žiadosti, aj pri písaní životopisu treba dbať na gramatiku a estetiku. „Dobrý“ životopis obsahuje nasledujúce oblasti:
- Názov
(napr. biografia, životopis alebo meno a priezvisko uchádzača)
- Osobné údaje
(napr. meno a priezvisko, telefón, e-mail, fax, rodinný stav, dátum narodenia...)
- Profesionálna (doterajšia) prax
(napr. meno firmy, údaje o pozícii, o čase strávenom v tejto pozícii, o náplni práce )
- (Dosiahnuté) Vzdelanie
(napr. rok nástupu a ukončenia, názov strednej školy, vysokej školy, postgraduálnej formy, kurzov a certifikátov)
- Osobitné schopnosti, zručnosti a vedomosti
(napr. kategória vodičského preukazu, jazyky, práca s PC, konkrétne odborné vedomosti)
- Záujmy
- Iné informácie
(napr. publikačná činnosť, register trestov, rôzne povolenia...)
-Miesto, dátum a vlastnoručný podpis


Základné charakteristiky „dobrého“ motivačného listu

Ako zo samotného názvu vyplýva motivačný list má za úlohu motivovať, a to potencionálneho zamestnávateľa, aby sa stretol z uchádzačom, ale aj uchádzača aby vysvetlil svoje postoje, potreby, skúsenosti... Motivačný list ponúka priestor človekovi, aby sa prezentoval vo forme eseji, číže nie tak štruktúrovane a formálne ako v životopise a žiadosti.
V rámci motivačného listu by sa mala prejaviť kreativita uchádzača. V ňom by mal predovšetkým hovoriť o sebe ako o osobnosti, čo neraz predstavuje problém. Vedieť jasne a precízne vyjadriť svoje očakávania, svoje potreby, názory nie je ľahké. Osobitným problémom je úprimne, ale nie nápadne vyzdvihnúť svoje pozitíva a identifikovať svoje negatíva. Písanie motivačného listu nás istým spôsobom pripravuje na samotný pohovor a mal by obsahovať (ako to v inzeráte nie je ináč stanovené):
-Očakávania od života a od práce (úvod všeobecnejšieho rázu);
- Predstavy o zamestnaní (predstavy o firme, pozícii o ktorú sa uchádzame a náplni práce);
- Čo očakávam od kolegov, týmu, šéfa? (aký štýl práce a vedenia nám najviac zodpovedá, čo nám najviac vadí, čo nám najviac pomáha);
- Čo im môžem ponúknuť? (ako ma hore uvedené podmienky na pracovisku stimulujú, ktoré z mojich potenciálov rozvíjajú, s čím môžu moji kolegovia počítať);
- Moje silné stránky (najmenej tri vlastnosti, ktoré považujem za svoje pozitíva);
- Moje slabé stránky (najmenej tri vlastnosti, ktoré považujem za svoje nedostatky);
- Požadovaná výška platu (niekedy zamestnávateľ vyžaduje aj túto položku).
minni
06.11.06,09:52
do motivacneho listu by som osobne slabe stranky a ani vysku pozadovaneho platu neuvadzala, nevrha to dobre svetlo....
Slavena
06.11.06,10:17
Aj slabé stánky môžu niekedy zavážiť ako silné. Napr. také puntičkárstvo alebo prehnaný zmysel pre poriadok. Takže niečo takéto by bolo vhodné uviesť do tých slabých stránok. A výšku požadovaného platu nie je vhodné si stanovovať, pokiaľ sa niekto o prácu ešte len uchádza.