tasarita
18.10.12,09:48
Ahoj. Som tu uplne nova, este sa tu nevyznam, tak pardon ak pochybym. Dohnal ma sem uz vyse mesiac tahajuci sa problem. Ide o to, ze 13.9.2012 u nas bola 1dnova odstavka teplej vody - nieco menili. Lenze nam odvtedy riadne netecie! My mame sprchovy, ale suseda nad nami – 6.poschodie povedala, ze musi vypustit pol vane kym jej nabehne tepla voda. Uz sme to hlasili nasej spravkyni vchodu, ale ta ma asi v pazi kedze byty na ich strane tu teplu vodu maju. Ona tam v podstate ani nebyva a teraz jej navyse zomrela mama. Vzdy len nahodi chapavu tvar s tym, ze tam zavola. Tato suseda zo 6.posch., to uz dlho nahanala, najskor tiez u spravkyni a potom osobne chodila na bytove, kde ju vzdy odfajcili s tym, ze ved sa to riesi a ze je jedina kto sa chodi stazovat. Ked sa veci nehybali sami sme odskocili na bytove. Tam niekoho najst bolo umenie, bolo to tam ludoprazdne. Podarilo sa nam tam odchytit jedneho Ing. a, ze on tak vie, ze to uz je opravene, ze to da preverit a ze to ma riesit nasa spravkyna. Staaale nic. Ked tam volam cez den, nikto nebere telefony. Potom sa moj muz v praci nahodou stretol s riaditelom, ktory je kamaratom jeho sefa, tak moj manzel povedal co je vo veci a ten mu povedal ze to preveri. Na druhy den mu oznamil, ze uz to mame opravene, ze tam boli robotnici a ze odvzdusnili u susedy na 6tom. Prideme domov, voda zasa studena. Tak ideme hore k susede, vraj tam nikto nebol a ze to je cely den aj tyzden doma!!! Inak sa zvykli vyhovarat aj nato, ze uplne hore na 7.poschodi nikto nebyva, tak to nevedia odvzdusnit. Alebo, ze ved nam budu menit rozvody, tak daju poziadavku nech zacnu nasim vchodom. Ze do Vianoc by to mohlo byt hotove. No dakujem pekne. Kazdy kazdeho len kryje, nevedia normalne povedat meno na koho sa obratit, bud o probleme nepoculi ini zasa naopak, vedia o nom a ze sa to riesi, dalsi zasa maju info, ze zavada je odstranena. Proste kazdy povie nieco ine. Mne sa jedna o to, ze ako a kde mam ziadat, aby nam nebola uctovana tepla voda za toto obdobie. Lebo muz sa umyva hned po praci a ja az vecer pred spanim ked dovarim, upracem... cize kazdy den vypustime tu vodu 2x! Chcem to dnes namerat do vedra, kolko to robi litrov, vynasobit dvoma na vsetky dni od toho 14.9.2012. Chcela som mat pritom od nich robotnika akoze svedka, ktory mi potom aj podpise tuto ziadost. Som kvoli tomu aj volala dnes na bytove, ale vzdy tuto moju poziadavku schvalne prepoculi. Uz neviem co robit, niekedy som sa umyla aj v tej studenej a to uz citim, ze na mna nieco lezie. Otrasne nieco!
nunenko
18.10.12,10:38
Treba sa obrátiť s problémom na ŠEI.
Krajský inšpektorát ŠEI Bratislava, Mierová 19, 827 15 Bratislava 2 - budova MH SR
riaditeľ KI ŠEI – Ing. Jozef Petrenčík
tel. č.: 02/53 63 03 78, fax: 02/53 42 10 10, e-mail bratislava@seiki.sk (bratislava@seiki.sk)
Krajský inšpektorát ŠEI Trnava, J. Bottu. č. 4, 918 46 Trnava
riaditeľ KI ŠEI - Ing. Štefan Dubovský
tel. č.: 033/55 12 616, fax: 033/55 12 616, e-mail trnava@seiki.sk (trnava@seiki.sk)
Krajský inšpektorát ŠEI Nitra, Novozámocká 222, 949 05 Nitra
riaditeľ KI ŠEI – Ing. Stanislav Ďurfina
tel. č.: 037/65 33 760, fax: 037/65 33 760, e-mail nitra@seiki.sk (nitra@seiki.sk)
Krajský inšpektorát ŠEI Trenčín, Hurbanova 59, 911 01 Trenčín
riaditeľ KI ŠEI – Ing. Pavol Martonka
tel. č.: 032/74 30 356, fax: 032/74 35 684, e-mail trencin@seiki.sk (trencin@seiki.sk)
Krajský inšpektorát ŠEI Žilina, Košická 11, 010 01 Žilina
riaditeľ KI ŠEI – Ing. Vladimír Gajdoš
tel. č.: 041/50 06 237, fax: 041/50 06 236, e-mail zilina@seiki.sk (zilina@seiki.sk)
Krajský inšpektorát ŠEI Banská Bystrica, Rudlovská cesta 53, 974 28 Banská Bystrica
riaditeľ KI ŠEI – Ing. Peter Saksun
tel. č.: 048/41 41 721, fax: 048/41 41 721, e-mail bbystrica@seiki.sk (bbystrica@seiki.sk)
Krajský inšpektorát ŠEI Košice, Krivá 23, 041 94 Košice
riaditeľ KI ŠEI – Ing. Jozef Sedlák
tel. č.: 055/67 70 936, fax: 055/67 79 921, e-mail kosice@seiki.sk (kosice@seiki.sk)
Krajský inšpektorát ŠEI Prešov, Hurbanistov 1, 080 01 Prešov
riaditeľ KI ŠEI – Ing. Ladislav Tomko
tel. č.: 051/77 22 344, fax: 051/77 25 427, e-mail presov@seiki.sk (presov@seiki.sk)


Písomne s podpísanou žiadosťou (slovenskou poštou, mailom nestačí) o preverenie vzniknutej situácie a žiadať prešetrenie podozrenia na porušenia §3 vyhlášky 630/2005.
§ 3
Teplota teplej úžitkovej vody na odbernom mieste Dodávateľ teplej úžitkovej vody zabezpečí teplotu teplej úžitkovej vody na odbernom mieste v takej výške, aby teplota teplej úžitkovej vody na výtoku u konečného spotrebiteľa dosiahla najmenej 45 stupňov Celsia a najviac 55 stupňov celsia pri dodržaní podmienok podľa osobitného predpisu2.
Tibor889
18.10.12,11:04
A ak si chceš skúsiť pomôcť sama:
Uzavri na stúpačke prívod teplej vody, cirkulačku nechaj otvorenú. Choď na najvyššie poschodie a v byte pusti plným prúdom teplú vodu na 10-20 sekúnd. Vypustí sa vzduch. Ak bude prúd slabý je zanesené potrubie cirkulácie a treba to riešiť výmenou. Ak nejde vôbec voda, je cirkulácia niekde zatvorená alebo upchatá, s tým asi neurobíš nič. Ak je to len vzduch, problém bude vyriešený. Potom prívod otvoriť a hotovo.
Jurino
18.10.12,11:42
V našej bytovke sme mali podobný problém. Keď som sa tam nasťahoval tak ľudia vraveli, že tam netečie horúca voda už ôsmy rok. Neskutočné! Ale keby tiekla aspoň teplá, ale tiekla vlažná. Na schôdzach správca na naše podnety nereagoval, iba prehlásil a mávol rukou "Ach áno, zase len ten váš problémový vchod". Jednoducho netreba ústupiť a konať. Treba vytiahnuť eštébáka za ušiská a druhú zodpovednú osobu za vajčiská a poriadne s nimi zakývať, aby z tejto danej situácie nikto neprofitoval a ľudia dostali to, za čo si platia. Treba konať rázne a nekompromisne a potom sa odrazu všetko vyrieši behom týždňa vo Váš prospech :D
Tibor889
18.10.12,12:28
,

Zastavili
pustili
nejde

Treba pozrieť :
odvzdušňovák na najvyššom poschodí
filter v pivnici na stupačke
Neviem ako ty ale ja som v bytovke ešte odvzdušňovák a filter na stupačke teplej vody nevidel a to som ich už zopár videl. Ale ak majú, tak ano. A ozaj, ako vieš že zastavili a pustili a nejde? Si z toho domu? Ak ano prečo si im to neopravil?
tasarita
18.10.12,13:09
No a podla Vas mame narok, ze by sme teda za toto obdobie nemuseli platit celu sumu za spotrebovanu teplu vodu? Toho by som sa ako mohla domahat? Ved za minuly rok sme mali nedoplatok 299€ a to voda isla v poriadku, tak fakt mam obavy. Sice predtym tam byvala moja starka, takze mala aj nizsiu spotrebu a tym padom aj nizsie nastavene platby.
nunenko
18.10.12,13:58
No a podla Vas mame narok, ze by sme teda za toto obdobie nemuseli platit celu sumu za spotrebovanu teplu vodu?
napísať na poradu je málo..., Uplatniť nárok? A na základe čoho? že si myslíš, že voda nie je dostatočne teplá? No to sa dokáže na základe meranie ŠEI. Dodávateľ tepla v teplej vode pri postupuje pri výpočte nákladu podľa vyhlášky, teda pochybujem že by sám od seba ponúkol kompenzáciu.
Objektívnu zodpovednosť za dodržanie štandardu kvality teplej vody nesie v plnej miere ten kto teplo v teplej vode rozpočítava konečnému spotrebiteľovi (správca, SVB), a jemu bude uložená sankcia od ŠEI.
Tibor889
18.10.12,15:27
Rotoped ty boduješ! Toľko gólov do vlastnej som ešte nevidel. Čo veta to perla. Odkial si? Som veľmi zvedavý kde je toľko ľudí ktorí sa nechajú predvedčiť na také blbosti, idem tam predávať.
Tibor889
18.10.12,15:47
A neurobil by si mi láskavosť a odfotil to?

PS: Kto som ja vie každý, ja sa neskrývam každý druhý deň za nový nick.
Tibor889
18.10.12,15:54
Nepíšem o 45 oC ale o dohrievači. A ak je chyba v dome (stačí ak nie je vyvážená teplá voda) tak je z toho dodávateľ tepla vonku a môžu za to vlastníci. A ako funguje ten dohrievač? Vážne ma to zaujíma ako sa dá dohrievať cirkulujúca voda. Pls foto.
Tibor889
18.10.12,16:12
Neviem čo fajčíš, ale musí to byť dobrý matroš.
nunenko
18.10.12,16:52
Nepíšem o 45 oC ale o dohrievači. A ak je chyba v dome (stačí ak nie je vyvážená teplá voda) tak je z toho dodávateľ tepla vonku a môžu za to vlastníci. A ako funguje ten dohrievač? Vážne ma to zaujíma ako sa dá dohrievať cirkulujúca voda. Pls foto.
ale súd ten naj to vidí takto:

Podľa§ 2 ods. 3 uvedenej vyhlášky dodávku tepla na prípravu teplej úžitkovej
vody je dodávateľ povinný dodávať tak, aby teplota teplej úžitkovej vody na výtoku
u konečného spotrebiteľa bola najmenej 45°C a najviac 55°C.


Vzhľadom na uvedene skutočnosti Najvyšší súd SR dáva za pravdu
žalovanému, že žalobca ako správca sa uzavretím zmluvy o výkone správy
dobrovoľne zaviazal okrem iného zabezpečiť konečnému spotrebiteľovi
dodávku teplej úžitkovej vody v zmysle platných predpisov, ktorými sú zákon
č. 657/2004 Z.z. o tepelnej energetike v znení neskorších predpisov a vyhláška
Ministerstva hospodárstva SR č. 152/2005 Z.z. o určenom čase a kvalite
dodávky tepla pre konečného spotrebiteľa, kde sú zakotvené povinnosti
žalobcu ako dodávateľa vo vzťahu ku konečnému spotrebiteľovi a preto
tvrdenia žalobcu o tom, že žalovaný mal zohľadniť skutočnosti vyplývajúce
zo zmluvy o výkone správy medzi žalobcom a vlastníkmi bytov sú právne
irelevantné. Tieto tvrdenia žalobcu sú naviac i v rozpore so samotným článkom
II. ods. 2 písm. a) zmluvy o výkone správy, kde sa správca (žalobca)
dobrovoľne zaviazal zabezpečiť dodávku tepla na vykurovanie a prípravu TUV
v normách a za podmienok podľa platných predpisov.

viac: http://www.supcourt.gov.sk/data/att/4466_subor.pdf
Tibor889
18.10.12,17:09
Žalobca nemohol zaviniť porušenie povinnosti uvedenej v § 17 ods. 3 písm. a) zákona, pretože napriek snahe o odstránenie závadného stavu mu v tom bránili samotní vlastníci bytov, ktorí v danom prípade sú konečnými spotrebiteľmi. Žalovaný mal zohľadniť skutočnosti vyplývajúce zo zmluvy o výkone správy medzi žalobcom a vlastníkmi bytov, ktoré majú podstatný vplyv na otázku zavinenia, pretože zmluva o výkone správy je uzatvorená na základe delegácie zákona, a to v zmysle § 8a ods. 1 zákona č. 182/1993 Z.z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov, pričom zákon ustanovuje jej podstatné náležitosti, medzi ktoré patria aj zásady hospodárenia s prostriedkami fondu prevádzky, údržby a opráv, vrátane rozsahu oprávnenia disponovať s nimi.

Veď som napísal správne že dodávateľ tepla je z toho vonku. Správca sa môže aj postaviť na hlavu ak mu vlastníci nedovolia vyregulovanie urobiť a dostane pokutu za nich. Je to naozaj hlúpe ale je to tak. Nemali si to dávať do zmluvy. Možno by im pomohlo ak by mali zápisnicu zo schôdze že to vlastníci zamietli.
Tibor889
18.10.12,17:45
Rotoped, nemá význam na teba reagovať, lebo zajtra keď tvoje príspevky zmiznú by som musel mazať, lebo by nedávali zmysel. Každý si na to urobí názor sám.
PS1: na päte domu nemáš "dohrievač" ale pätný merač teplej vody s oddelovacím výmenníkom. Vratnou -studenšou vodou samozrejme nemôže dohrievať prívodnú teplejšiu.
Odvzdušňovák sa na teplú vodu nemontuje- batéria na najvyššom podlaží funguje ako odvzdušňovák.
Akýkoľvek filter ti nenapraví tvrdosť vody, jedine chemická úprava alebo osmotický filter. Elektronické zariadenia len dočasne zabraňujú kryštalizácii minerálov.
PS2: Ja som vyškolený praxou a samoštúdiom, projektantov si platím.
nunenko
18.10.12,17:53
Veď som napísal správne že dodávateľ tepla je z toho vonku. Správca sa môže aj postaviť na hlavu ak mu vlastníci nedovolia vyregulovanie urobiť a dostane pokutu za nich. Je to naozaj hlúpe ale je to tak. Nemali si to dávať do zmluvy. Možno by im pomohlo ak by mali zápisnicu zo schôdze že to vlastníci zamietli.
rozhodnutie vlastníkov, ktoré odporuje zákonu je bezpredmetné, správca je ale vo vnútri, aj keď v dolnej hranici sankcii.Správa domu nie je len brať poplatky, a myslieť, že nie sú postihnuteľní.

dodávateľ tepla je z toho vonku, ale len ak práve on nie je ten čo rozpočítava teplo
nunenko
19.10.12,05:19
Správca sa môže aj postaviť na hlavu ak mu vlastníci nedovolia vyregulovanie urobiť a dostane pokutu za nich.
tak to by som veru netvrdil, pokutu dostane len a len za svoju neschopnosť, ignoráciu nevedomosť.
V zákone bolo uvedené:
S I E D M A Č A S Ť SPRÁVNE DELIKTY
P oku t y
§ 35

d) od 500 Sk do 5 000 Sk za porušenie ustanovení § 17 ods. 5 a § 18 ods. 6.

§ 17 ods. 5 znel:
(5) Konečný spotrebiteľ je povinný umožniť dodávateľovi, ktorý rozpočítava množstvo tepla dodaného na prípravu teplej úžitkovej vody, alebo odberateľovi, ktorý rozpočítava množstvo tepla dodaného na prípravu teplej úžitkovej vody,
a) vykonávanie jeho povinností uvedených v odseku 3 písm. b), odseku 3 písm. a)
b) odčítanie údajov z určených meradiel spotreby teplej úžitkovej vody v čase oznámeného termínu na odčí-
tanie spotreby tepla,
c) chrániť určené meradlo spotreby teplej úžitkovej vody pred neoprávneným zásahom,
d) prístup k určenému meradlu spotreby teplej úžitkovej vody na účel jeho kontroly na nevyhnutnú dobu
v termíne dohodnutom s dodávateľom alebo s odberateľom



odsek 3 písm. b)
zabezpečiť obstaranie, zapojenie, udržiavanie a overovanie určených meradiel na meranie pretečeného
množstva teplej úžitkovej vody spotrebovanej konečným spotrebiteľom v súlade s osobitným predpisom,

Zákon 99/2007 povinnosti konečného spotrebiteľa rozšíril o § 25 ods. 3
(4) Konečný spotrebiteľ je povinný umožniť dodávateľovi, ktorý rozpočítava množstvo tepla dodaného
v teplej úžitkovej vode alebo odberateľovi, ktorý rozpočítava množstvo tepla dodaného v teplej úžitkovej vode
a) vykonávanie jeho povinností uvedených v odseku 3 písm. a) a b) a § 25 ods. 3,

a teda ich znenie:
a) dodržiavať určenú teplotu teplej úžitkovej vody u konečného spotrebiteľa,
b) zabezpečiť obstaranie, zapojenie, udržiavanie a overovanie určených meradiel na meranie množstva teplej úžitkovej vody spotrebovanej konečným spotrebiteľom v súlade s osobitným predpisom,2

V § 25 ods. 3 písmeno b) znie:
b) zabezpečiť jedenkrát za rok pred začiatkom vykurovacieho obdobia technickú prehliadku tepelných zariadení za odberným miestom na účel zistenia prevádzkyschopnosti a funkčnosti týchto zariadení.

A čo z toho vyplýva? Ten, kto je dodávateľ, ktorý rozpočítava ... nezaplatí pokutu za vlastníkov, ak pozná zákon, ale zaplatí vlastník ktorý mu to neumožnil, ale až ak sa dodávateľ obráti na ŠEI. Na to, aby sa mohol na ŠEI a bol úspešný, tomu musí predchádzať stav kedy sa snažil reálne svoju povinnosť splniť.
tasarita
19.10.12,06:32
Dakujem vam za vsetky prispevky aj za tie zakony, ze ste mi to sem tak pekne na tacke predlozili a ze ste vobec mali volu sa tym zaoberat! Urcite pomohlo mat minimalne prehlad i ked hlasim novy stav, tepla voda od vcera vecera funguje bez problemov HURA!!!
Indeed
19.10.12,06:49
Dakujem vam za vsetky prispevky aj za tie zakony, ze ste mi to sem tak pekne na tacke predlozili a ze ste vobec mali volu sa tym zaoberat! Urcite pomohlo mat minimalne prehlad i ked hlasim novy stav, tepla voda od vcera vecera funguje bez problemov HURA!!!

Všetko trvá určitý ČAS,

hadam nechceš aby po odstávke systemu na 1 deň , na druhý deň všetko správne v celom rozsahu a plne fungovalo

Inak v témy sa miešali fazuľky s pomarančmi....

Iný systém je vykurovací /kde spomínali tie stupačky a odvzdušňovanie/ a iný systém je na ohrev teplej vody

su to dva od seba NEZAVISLÉ systémy

Aby v každom byte bola VŽDY k dispozíci tepla voda /spomínanych 45-55°C/ v šachte musí byť okrem stupačky TUV a SV ešte tzv. "vratné potrubie teplej vody" ktorým cirkuluje tepla voda späť k miestu ohrevu,
tak je zabezpečené aby po otvorení kohútika išla hneď teplá voda bez potreby vypúšťania veĺkého množstva vody,ktorá medzitým v potrubí vychladla

To že si musela vypúšťať vodu aby potom začala tiecť teplá, znamená,že vratný system obehu teplej vody nebol funkčný,
možno kvoli tomu,že v ten jeden deň na mieste montáže nebol prítomný elektrikár a teda nebol kto zapojiť obehové čerpadlo.. napríklad
Indeed
19.10.12,09:41
povedal som,že napríklad... možno menili toto obehové čerpadlo, alebo menili bojler napríklad...