1zivnostnik
18.10.12,11:55
dobry den, mam nasledovny problem, bral som prispevok na zivnost, ako realitak, avsak hlupak som si neotvoril podnikatelsky ucet ale vsetko som riesil z bezneho uctu, reku uctovnictvo urobim dodatocne.. moj problem je ten ze z toho uctu som bezne platil kartou rozky v obchode a tak, mam tam milion malych vydavkov, no a ketze som cerpal ten prispevok uctovnictvo si musim viest, a potrebujem vediet ci mam teras uctovat kazdu jednu polozku co isla na osobnu spotrebu, ci sa to neda urobit nejak inac, pripadne ci musim mat vypisy z uctu ci sa to nejak kontroluje ak by som to napriklad v uctovnictve zhrnul do jednej polozky alebo take nieco...
veronikasad
18.10.12,10:05
Nahlásil si v stanovenej lehote súkromný účet na DU, že ho budeš využívať na podnikanie ?
1zivnostnik
18.10.12,10:08
nic som nikde nenahlasil... na urade prace som sa pytal na to, na zivnostenskom, povedali ze normalne to mozem pouzivat na podnikanie, nikto mi nehovoril nic o nahlasovani. prispevok mi normalne prisiel na ten ucet.
veronikasad
18.10.12,10:11
nic som nikde nenahlasil... na urade prace som sa pytal na to, na zivnostenskom, povedali ze normalne to mozem pouzivat na podnikanie, nikto mi nehovoril nic o nahlasovani. prispevok mi normalne prisiel na ten ucet.
Tak to je väčší problém ako zaúčtovanie súkromných výberov. Šetriť na účtovníčke sa nie vždy vyplatí. Pokuta za nesplnenie oznamovacej povinnosti ťa zrejme neminie. (netvrdím, že súkromný účet nemôžeš používať na podnikanie)
1zivnostnik
18.10.12,10:11
teda na danovom ket som vybavoval dic ja uz si nepamtam co som hlasil ale ak sa ma na to pytali tak urcite som im povedal ze budem pouzivat svoj sukromny ucet
veronikasad
18.10.12,10:12
teda na danovom ket som vybavoval dic ja uz si nepamtam co som hlasil ale ak sa ma na to pytali tak urcite som im povedal ze budem pouzivat svoj sukromny ucet
Nestačí že si im to hovoril, ak si číslo účtu neuviedol do žiadosti o registráciu, vyrobil si si problém ...
1zivnostnik
18.10.12,10:15
no ak tam bola polozka do ktorej trebalo uviest cislo uctu, tak som ho tam urcite uviedol. iny ucet totiz nemam. skratka ja si nepamatam co bolo v lajstri na danovom pred pol rokom a kopiu toho lajstra nemam :D
1zivnostnik
18.10.12,10:20
ale rad by som dostal odpoved aj na svoju otazku vyssie... tych poloziek je tam fakt vela, ket si otvorim IB mam tam na 4 stranach len vydavky, vybery kartou, drobne platby cez net... to vsetko uplne vsetko musim uctovat? ak som napriklad nieco objednal z eshopu, ale na osobnu spotrebu nema to spolocne nic s podnikanim, tak to oznacim ako platbu na sukromny ucel?
veronikasad
18.10.12,10:34
ale rad by som dostal odpoved aj na svoju otazku vyssie... tych poloziek je tam fakt vela, ket si otvorim IB mam tam na 4 stranach len vydavky, vybery kartou, drobne platby cez net... to vsetko uplne vsetko musim uctovat? ak som napriklad nieco objednal z eshopu, ale na osobnu spotrebu nema to spolocne nic s podnikanim, tak to oznacim ako platbu na sukromny ucel?
odpoveď na tvoju otázku súvisí s nezodpovedanou mojou - či si účet nahlásil ako podnikatelský (využívaný na podnikanie). Ak ano a vedieš účtovníctvo, účtuješ o každom pohybe na účte. Inak ti nebude sedieť zostatok vo výkaze o majetku, ktorý je prílohou DP.

Mimo témy - na súkromné účely míňaš prostriedky dotácie, ktorú si dostal z UP ?
1zivnostnik
18.10.12,11:08
takto pri zacati zivnosti som mal vlastne zdroje, v hotovosti , prispevok mi bol zaslany na ucet, veci v sulade s podnik. zamerom som hradil z uctu, avsak z uctu som hradil aj sukromne platby. Prijem ktory som mal z realitky (faktury + prijmovy doklad vsetky doklady normalne mam) som dostal v hotovosti a neprevadzal som ho na ucet, nechaval som si ho ako hotovost, teda peniaze ktore mi mali ostat z prispevku na zivnost normalne mam, akurat vecsinu mam v hotovosti. je to nejaky problem? ja viem ze som to dobabral ale nerad by som vracal cely prispevok, takisto si nemozem uplatnit pausalnu dan lebo takisto by som musel vracat prispevok. je nejaka cesta?
1zivnostnik
18.10.12,11:11
a dalsia vec je ze neviem ako mam zauctovat napriklad z prispevku som mohol kupit osobny pocitac, avsak iba do vysky 600 eur aj nejake drobne a zvysok som si musel hradit z vlastnych zdrojov. a neviem ako to mam zauctovat ket pc mam na jednej fakture a samozrejme ze je to viac ako tych 600 eur.
KEJKA
18.10.12,13:37
zaúčtuješ každú položku z bežného účtu, inak to bude nepreukazné. Všetky osobné výdavky od rožkov počnúc.......... dáš ako VNZD=oosbná spotreba, len aby to v PD bolo identifikovateľné.
Výdavky súvisiace s podnikaním už budeš učtovať tak, akoby šlo o podnikateľský účet.
príspevok - ak ti ho dali na účet uvedieš medzi príjmy.
PC zaúčtuješ v plnej výške do nákladov.
Druhá vec je preukázať použitie dotácie, to môžeš mimo účtovníctva - založ si zložku o príspevku, uvedieš tam jeho výšku, potom kartu A4-list čerpanie dotácie.
A tam spíšeš rad radom č. dokladov, ktoré sú uznané na čerpanie dotácie, prípadne rovno tam dávaj kopie tých dokladov. /originály potrebuješ v účštovníctve/. Až tam budeš písať č. dokladu=faktúry za PC, tak neuvedieš plnú sumu, ale len to maximum 600 EUR.
Na konci snaženia napr. v tomto roku ti vyjde že z dotácie si minul toľko a tolko, zvyšok ti zostane do dalšieho roka.
Asi tak.
nahlasovanie účtu - no je to pravda, že nahlasovať treba. Poučenie - z každého papiera, ktorý neikam odovzdáš, treba urobiť kopiu. Účet sa uvádza aj priamo na DPFO - je tam na to kolonka, tak by som sa s tým veľmi netrápila. Už si aj tak po termíne, takže ti zostáva len dúfať, že si to č.účtu uviedol na tom papieri, o ktorom si myslíš, že si to tam písal............inak nerieš.
1zivnostnik
18.10.12,13:58
diki presne toto takto som to potreboval pocut.. z netu som si stiahol vzor toho lajstra co sa vypisuje pri registracii na danovy, a je tam povinne cislo uctu takze urcite som ho tam uvadzal :D cize toto mam v suchu. dik za info! presne koli tomu som zakladal tento topic, lebo zajtra musim odovzdat ten vykaz o cerpani dotacie, a tam ma pyta pri kazdej polozke uviest aj cislo pod akym je konkretna polozka vedena v uctovnictve. s prvymi vecami nemam problem lebo tie som kupoval hned na zaciatku ale jednu vec som kupoval az neskor, a medzi tym mam x osobnych poloziek, takze to cele musim zauctovat aby mi to sedelo :D no fakt tam mam asi okolo 100 osobnych poloziek to kym zauctujem :D no nic mam co robit cely vecer :D ja som taky sprosty ze vsetko platim kartou :D odteras nosim so sebou hotovost...