xeva
18.10.12,17:59
Priznám sa, že nemám o tejto oblasti žiadnu vedomosť, preto sa obraciam sem so žiadosťou o radu. Môj známy odstavil pred domom auto a zabudol zatiahnuť ručnú brzdu. Auto sa pohlo smerom ku vedľajšej budove. Vo vozidle, ktoré stálo cca 25 metrov pred ním pred vedľajšou budovou sedeli dvaja dospelí s dieťaťom. Keďže sa jedná o rovný terén, nezabrzdené auto /Citroen Berlingo, prázdne/ sa pohybovalo veľmi pomaly - cca 7 km/hodinu, podľa šetrenia polície. Vodička, ktorá sa vracala ku autu, v snahe zabrániť zrážke vozidiel vošla pred blížiace sa auto a snažila sa ho rukami ubrzdiť. Chcela tak vraj zabrániť poškodeniu jej auta, ktoré nedávno prišlo zo servisu. Samozrejme sa jej to nepodarilo a vozidlo známeho jej pritlačilo nohy. Po tom, čo tento zistil, čo sa stalo, zavolal záchranku a následne prebehlo šetrenie dopravnej polície. Podľa prvých vyšetrení si mala nehoda podľa vyjadrenia lekára vyžiadať PN max. do 5 dní, nakoľko nedošlo k žiadnej zlomenine ani väčšiemu pomliaždeniu. Nehodu známy oznámil poisťovni ešte v zákonnej lehote, nakoľko sa dozvedel, že vodička svoju PN "naťahuje" kvôli plneniu poisťovne, dokonca tak , že sa dozvedel, že spáchal trestný čin. Dnes mu volal prokurátor a oznámil mu termín výsluchu. Teraz ku tomu, v čom potrebujem poradiť : môže ísť známy na tento výsluch sám, alebo by bolo lepšie vziať si na pomoc advokáta ? Prečo ? Bol dlho nezamestnaný a konečne sa mu podarilo zamestnať, v pracovnej náplni má aj obstarávanie materiálu pre zákazky, teda pri strate vodičského preukazu by bol zase bez práce. Neviem, čo mu za túto nehodu hrozí. Jedná sa o mladého človeka, ktorý nemá žiadne podobné skúsenosti . V poisťovni mu pani vravela, že je to bežné, že ľudia naťahujú PN a podobne nafúknu takéto veci, len aby dostali lepšie plnenie. Ďakujem za názory aj rady.
pinta
18.10.12,16:39
Nečakala by som, brala by som hneď právnika, mám vlastnú skúsenosť.Sama by som už nešla vypovedať, pretože otočia výpoveď ako chcú v prospech známeho alebo ako im vyhovuje.
draik
18.10.12,20:23
Ešte by si mohol preveriť, či škodu bude kryť PZP.