Oldi
22.09.04,08:43
Dobrý deň!

Chcel by som Vás poprosiť o Vaše názory na túto tému:

Firma SR,platca DPH,nakúpila od AT firmy,platcu osobný automobil, ktorý však má najazdené viac ako 6000km, nespĺňa teda špecifikum nového dopravného prostriedku v zmysle zákona o DPH.
AT firma toto auto fakturuje s DPH. Ako to bude u nás na Slovensku ? Vyplýva SR firme povinnosť platiť DPH ? Ktoré § to ustanovujú ? Mne to vychádza tak, že to ide celé mimo DPH. Povinnosť platiť daň by bola iba pri novom aute.
A ako to je s odpočtom ? Pri osobnom aute nie je možnosť odpočítať daň, takže ak by išlo o nové auto, SR firma by odviedla daň ale nemohla by odpočítať.

Vopred ďakujem za Vaše názory. Želám pekný deň.
Oldi
22.09.04,12:09
Nikto nič ? :(
Oldi
24.09.04,08:25
Prosím Vás, nikto nemáte s touto oblasťou skúsenosti ?
marianna
24.09.04,08:55
Oldi, skús pozrieť stránku www.euroinfo.gov.sk (http://www.euroinfo.gov.sk) , malo by tam byť o kúpe áut toho dosť. Čo sa týka nákupu nového auta, podľa mňa nárok na odpočet by si mal mať ak si platca, ak si neplatca tak nie. Myslím že na stránke DRSR je niejaký pokyn k autám a DPH.
alexaneta
24.09.04,11:05
nárok na odpočet z kúpeného ojazdeného auta nemáš pretože to by sa bilo rakúšania odvedú DPH v rakúsku na výstupe a ty si dáš odpočet v SR? to neexistuje DPH sa musí vstup aj výstup vysporiadať v jenom štáte.Náš zákon o DPH je v rozpore lebo §49 ods.1 síce povoľuje odpočet z ojazdených áut ale §49 ods1 ho zároveň vyvracia a stanovisko daňového riaditeľstva je také, že nemáte nárok na odpočet a DPh musíte odviesť iba v prípade predaja tohto auta ak dosiahnete zisk.
pekný deň
Oldi
28.09.04,12:02
Ďakujem pekne.
ivet
01.10.04,07:01
Podľa §44 a) je od dane oslobodené nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu, ak by dodanie takéhoto tovaru platiteľom v tuzemsku bolo oslobodené od dane. (Dodanie ojazdeného os. auta na Slovensku je oslobodené od dane, pretože pri jeho nadobudnutí nie je možnosť odpočítania dane - §42).
Teda aj nadobudnutie ojazdeného os. auta z EU je oslobodené od dane. Nevykazuje sa ani v daňovom priznaní.
Ahoj