revik
19.10.12,08:09
Dobry den,

zaujimal by ma nazor odbornikov na nasledovnu informaciu. Moja mama zdedila dom, ktory v minulom roku nasledne predala. predaj sa premietol v DP za rok 2011 a vznikol jej aj nedoplatok na ZP, ktory ma zaplatit v tychto dnoch. Chcem sa opytat, po zaplateni tohto nedoplatku je podla vas mozne podat dodatocne danove priznanie za rok 2011, kde by si tento nedoplatok uplatnila ako naklad, ktory by jej znizil zaklad dane? Dakujem za akukolvek informaciu.
Xanti
19.10.12,06:11
Nie,
ale zaplatenú sumu do ZP v roku 2012 si môže uplatniť pri podaní DP za rok 2012 tj. do 31.3.2013. Vraj to tak nie je. Pardon, za zavádzanie.
Ester plus
19.10.12,06:30
Ak bol tento predaj zdedeného dom predmetom dane z príjmu, t.j. nebol od dane z príjmu oslobodený, tak je to tak ako píše Xanti.
veronikasad
19.10.12,06:33
Dobry den,

zaujimal by ma nazor odbornikov na nasledovnu informaciu. Moja mama zdedila dom, ktory v minulom roku nasledne predala. predaj sa premietol v DP za rok 2011 a vznikol jej aj nedoplatok na ZP, ktory ma zaplatit v tychto dnoch. Chcem sa opytat, po zaplateni tohto nedoplatku je podla vas mozne podat dodatocne danove priznanie za rok 2011, kde by si tento nedoplatok uplatnila ako naklad, ktory by jej znizil zaklad dane? Dakujem za akukolvek informaciu.
Overovala som na infolinke DR SR, zníženie základu dane je možné riešiť len dodatočným DP za rok 2011. Zaplatené poistné sa nezahrňa do poistného, ale je výdavkom OZ podľa § 8.
revik
19.10.12,06:34
veronikasad
19.10.12,06:35
tato informacia teda zavadza? http://ekonato.tvnoviny.sk/clanok/sekcia/domace/vyhrali-ste-v-sutazi-a-musite-platit-vieme-ako-vytlct-od-statu-peniaze-naspat.html
nezavádza, po podaní DDP naozaj dostane daňovník 19 % zo zaplateného poistného späť.
revik
19.10.12,06:36
aha, v tom pripade nezavadza, dakujem
L-M
19.10.12,06:45
nezavádza, po podaní DDP naozaj dostane daňovník 19 % zo zaplateného poistného späť.

Môžem sa opýtať, prečo to nie je tak ako píše Xanti, keďže tento nedoplatok bol zaplatený- teda bude až v roku 2012. Môže podať DDP za rok 2011 aj keď fyzicky tento odvod v roku 2011 do ZP nezaplatila?
Vopred ďakujem za vysvetlenie
veronikasad
19.10.12,06:51
Môžem sa opýtať, prečo to nie je tak ako píše Xanti, keďže tento nedoplatok bol zaplatený- teda bude až v roku 2012. Môže podať DDP za rok 2011 aj keď fyzicky tento odvod v roku 2011 do ZP nezaplatila?
Vopred ďakujem za vysvetlenie
Lebo ... (opýtaj sa tvorcov zákona) - odpove´d z infolinky DR SR je taká ako som napísala v predch.príspevku. Už by mohli vydať aj nejaký metodický pokyn k tejto problematike ...
L-M
19.10.12,06:57
Lebo ... (opýtaj sa tvorcov zákona) - odpove´d z infolinky DR SR je taká ako som napísala v predch.príspevku. Už by mohli vydať aj nejaký metodický pokyn k tejto problematike ...

O.k ďakujem pekne, to by sme sa museli asi stále pýtať, keď oni teraz tvoria a novelizujú ako najatí ......
A ešte ma napadol jeden prípad ak SZČO, predal automobil už v súkr.majetku- po preradení do 5 rokov- - tiež mu teraz prišiel nedoplatok na RZZP. čo s tým? Je to nejakých 98 €. Do nákladov roku 2012- resp. zapl. poistné si to nemôže dať, keďže sa to netýka podnikania. Je možné tiež podať DDP za rok 2011?

ďakujem
veronikasad
19.10.12,07:00
O.k ďakujem pekne, to by sme sa museli asi stále pýtať, keď oni teraz tvoria a novelizujú ako najatí ......
A ešte ma napadol jeden prípad ak SZČO, predal automobil už v súkr.majetku- po preradení do 5 rokov- - tiež mu teraz prišiel nedoplatok na RZZP. čo s tým? Je to nejakých 98 €. Do nákladov roku 2012- resp. zapl. poistné si to nemôže dať, keďže sa to netýka podnikania. Je možné tiež podať DDP za rok 2011?

ďakujem
Tiež len formou dodatočného DP. Inak - pýtala som sa teraz v DRAKovi na názor p. Mihála - som zvedavá na jeho odpoveď.
revik
19.10.12,07:00
tiez ma napadlo, ako je mozne, ked realne sa tento nedoplatok uhradi v r.2012, ze je moznost dodatocneho DP. Moze sa toto dodatocne DP podat az po zaplateni nedoplatku? co v pripade, ak jej vyhoveli a umoznili jej splatkovy kalendar, max. do pol roka to bude uhradene.
veronikasad
19.10.12,07:02
tiez ma napadlo, ako je mozne, ked realne sa tento nedoplatok uhradi v r.2012, ze je moznost dodatocneho DP. Moze sa toto dodatocne DP podat az po zaplateni nedoplatku? co v pripade, ak jej vyhoveli a umoznili jej splatkovy kalendar, max. do pol roka to bude uhradene.
Zrejme to bude možné až po zaplatení (žiadny metodický pokyn DR som ešte nevidela)
L-M
19.10.12,07:08
Tiež len formou dodatočného DP. Inak - pýtala som sa teraz v DRAKovi na názor p. Mihála - som zvedavá na jeho odpoveď.

Ak teda podá DDP, vrátili by mu 19% z 98 €- takže 18,62 € ?
A ak príjem z preja automobilu bol podľa §8 bod.c- tak k tomu výdavok v DDP bude tých 98€ a doklad bude výkaz o nedoplatku z RZZP aj s potvrdením o zaplatení?- dobre tomu rozumiem?
Už som otravná, ale fakt tomu nerozumiem ...

ďakujem
veronikasad
19.10.12,07:12
Ak teda podá DDP, vrátili by mu 19% z 98 €- takže 18,62 € ?
A ak príjem z preja automobilu bol podľa §8 bod.c- tak k tomu výdavok v DDP bude tých 98€ a doklad bude výkaz o nedoplatku z RZZP aj s potvrdením o zaplatení?- dobre tomu rozumiem?
Už som otravná, ale fakt tomu nerozumiem ...

ďakujem

Pozri do DRAKa - odpoveď p. Mihála. S podaním dodatočného DP sa neponáhľaj - môj názor že k tomu výsledku RZZP budeš musieť k dodatočnému DP priložiť aj doklad o zaplatení.
Ester plus
19.10.12,07:12
Tento výdavok - nedoplatok na RZZP sa podľa § 8 ods. 4 a 5 musí viazať k príjmu. A keďže príjem z predaja časovo predchádzal výdavku, tak si výdavok môžme douplatniť podaním DDP, pretože ináč by akože prepadol nárok na uplatnenie vo výdavkoch ovplyvňujúcich základ dane. To je môj názor.
veronikasad
19.10.12,07:15
L-M
19.10.12,07:19
Pozri do DRAKa - odpoveď p. Mihála. S podaním dodatočného DP sa neponáhľaj - môj názor že k tomu výsledku RZZP budeš musieť k dodatočnému DP priložiť aj doklad o zaplatení.

Ďakujem
Ester plus
19.10.12,07:23
začarovaný kruh, DP, RZZP, DDP DPFO, Dodatočné RZZP, po zaplatení DDP DPFO ... :D
Kvaka
19.10.12,07:55
Ako riešiť nedoplatok som písala včera večer tu http://www.porada.sk/t74094-dodatocne-danove-priznanie.html#post2165263
Vychádzala som z usmernenia MFSR http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=5506
Toto usmernenie sa týka príjmov podľa § 5 a § 6. Podmienkou uplatnenia v DDP je preukázateľné zaplatenie nedoplatku. Myslím si, že princíp uplatnenia nedoplatku by mal ostať zachovaný. Ak sa zníži minuločný zákla dane, mala by ZP urobiť na požiadanie poistenca nové RZ. Možno by mal komunikovať iba DÚ a nahlásiť ZP zníženie základu dane. Ak niekto naďalej poberá príjmy, tak toto ZP zaplatené v roku 2012 ako nedoplatok by si mohol uplatniť v roku 2013.
Kvaka
19.10.12,07:57
Dobry den,

zaujimal by ma nazor odbornikov na nasledovnu informaciu. Moja mama zdedila dom, ktory v minulom roku nasledne predala. predaj sa premietol v DP za rok 2011 a vznikol jej aj nedoplatok na ZP, ktory ma zaplatit v tychto dnoch. Chcem sa opytat, po zaplateni tohto nedoplatku je podla vas mozne podat dodatocne danove priznanie za rok 2011, kde by si tento nedoplatok uplatnila ako naklad, ktory by jej znizil zaklad dane? Dakujem za akukolvek informaciu.Ak tvoja mama zdedila dom, napíš, od koho a ako dlho ho mal poručiteľ vo vlastníctve, možno by bol tento príjem z predaja oslobodený.
veronikasad
19.10.12,08:11
Ako riešiť nedoplatok som písala včera večer tu http://www.porada.sk/t74094-dodatocne-danove-priznanie.html#post2165263
Vychádzala som z usmernenia MFSR http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=5506
Toto usmernenie sa týka príjmov podľa § 5 a § 6. Podmienkou uplatnenia v DDP je preukázateľné zaplatenie nedoplatku. Myslím si, že princíp uplatnenia nedoplatku by mal ostať zachovaný. Ak sa zníži minuločný zákla dane, mala by ZP urobiť na požiadanie poistenca nové RZ. Možno by mal komunikovať iba DÚ a nahlásiť ZP zníženie základu dane. Ak niekto naďalej poberá príjmy, tak toto ZP zaplatené v roku 2012 ako nedoplatok by si mohol uplatniť v roku 2013.
V tejto téme riešime nedoplatok z § 8. Aj podľa vyjadrenia p. Mihála je zaplatené poistné možné uplatniť len podaním dodatočného DP za rok 2011
Kvaka
19.10.12,08:24
Veronika, veď píšem, že toto usmernenie sa týka príjmov podľa § 5 a § 6. Ale je to snáď jedno, keď je tam nedoplatok aj z iného príjmu. Malo by platiť to isté.
Kvaka
19.10.12,08:30
Ak by nanovo usmernili, ako uplatniť nedoplatok, tiež by som to riešila iba cez DDP, ale je to viac roboty pre úradníkov aj poistencov, takže kto má príjem v roku 2012 by to mohol uplatniť tak, ako doteraz. Len čo s tými dôchodcami, ktorí nie sú povinní podať DP a podajú si ho, aby im bola daň vrátená. Tam by sa to nedalo uplatniť, daň sa môže vrátiť len do výšky zaplatenej. Preto by som v každom prípade uvítala, aby si nedoplatok mohol uplatniť každý, či už cez DDP alebo v DP za rok 2012.
salsa
19.10.12,08:33
Tiež by ma zaujímalo k tejto téme,či má niekto skúsenosť s poistného plnenia z komerčnej poisťovne za ušlý zárobok , ktoré mi bolo vyplatené v roku 2011 za čas PN , dostala som poistné plnenie 830,00 € , musela som ho uviesť v DP za rok 2011 a teraz som dostala RZZP za r.2011 aj oni chcú z toho ZP. To sa mi už zdá vrchol , platím si životné poistenie už zo zdanených peňazí a keď z toho dostanem nejaké peniaze,tak musím odovzdať štátu 19+14 % .
revik
19.10.12,08:57
ona ho v jeden rok zdedila, aj predala, myslim, ze v tomto pripade to nie je od dane oslobodene...
veronikasad
19.10.12,08:58
ona ho v jeden rok zdedila, aj predala, myslim, ze v tomto pripade to nie je od dane oslobodene...
Zdedila od koho ?

(1) Od dane je oslobodený príjem

...
b) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov, ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov)
Kvaka
19.10.12,09:03
ona ho v jeden rok zdedila, aj predala, myslim, ze v tomto pripade to nie je od dane oslobodene...Pýtala som sa na to, od koho ho zdedila, ak od poručiteľa, ktorý bol v priamom rade, tak ak on ho mal vo vlastníctve viac ako 5 rokov, je to od dane z príjmu pri predaji oslobodené.
revik
19.10.12,10:30
Pýtala som sa na to, od koho ho zdedila, ak od poručiteľa, ktorý bol v priamom rade, tak ak on ho mal vo vlastníctve viac ako 5 rokov, je to od dane z príjmu pri predaji oslobodené.

zavetom jej ho odkazala jej sesternica, ktora ho zdedila pradavno po rodicoch...
JAJA11
19.10.12,10:46
takže to nie je oslobodené od dane a teda ani od ZP... :-(
Kvaka
19.10.12,10:54
zavetom jej ho odkazala jej sesternica, ktora ho zdedila pradavno po rodicoch...
Jaja má pravdu, nie je to poručiteľ v priamom rade, takže príjem nie je oslobodený od dane.
pivko
19.10.12,11:04
mimotemy taká rýchla otázočka: zdedím niečo po rodičoch ,ak by som to okamžite predal budem platiť daň?
JAJA11
19.10.12,11:05
mimotemy taká rýchla otázočka: zdedím niečo po rodičoch ,ak by som to okamžite predal budem platiť daň?

dôležité je čo budete predávať a ako dlho to vlastnili.... ak by nevznikla povinnosť platiť daň vašim rodičom, nevznikne ani vám....
veronikasad
19.10.12,11:06
mimotemy taká rýchla otázočka: zdedím niečo po rodičoch ,ak by som to okamžite predal budem platiť daň?
Podľa toho ako dlho rodičia nehnutelnosť vlastnili.

Odpoved máš tu

http://www.porada.sk/t202702-p3-dan-z-predaja-domu-nedoplatok-na-rzzp-uplatnenie-v-dodatocnom-danovom-priznani.html#post2165684
Kvaka
19.10.12,11:06
mimotemy taká rýchla otázočka: zdedím niečo po rodičoch ,ak by som to okamžite predal budem platiť daň?Ak to spolu aj s poručiteľom budete vlastniť 5 rokov, nie.
pivko
19.10.12,11:14
vlastnili to 40r tak že asi platiť nebudem. Tak?
veronikasad
19.10.12,11:15
vlastnili to 40r tak že asi platiť nebudem. Tak?
Nie, nebudeš. ide o oslobodený príjem.
vladan
25.02.14,10:35
Tiež by ma zaujímalo k tejto téme,či má niekto skúsenosť s poistného plnenia z komerčnej poisťovne za ušlý zárobok , ktoré mi bolo vyplatené v roku 2011 za čas PN , dostala som poistné plnenie 830,00 € , musela som ho uviesť v DP za rok 2011 a teraz som dostala RZZP za r.2011 aj oni chcú z toho ZP. To sa mi už zdá vrchol , platím si životné poistenie už zo zdanených peňazí a keď z toho dostanem nejaké peniaze,tak musím odovzdať štátu 19+14 % .

nie je toto poistné plnenie príjem oslobodený podľa § 9 ods. 2?
Katy a R
25.02.14,10:45
vladan - reaguješ na starší príspevok - zadávateľka si to už určite poriešila dodatočným DP (uplatnila si výdavky a ZP) :)
- a nie je to oslobodený príjem ;)