JanaSys
23.02.06,07:51
Zdravím,
veľmi súrne potrebujem poradiť. Ak sa štátny podnik dňa 15.1 transformuje na akciovú spoločnosť. má teda firma počas jedného mesiaca dve IČO a dve ICDPH a podáva dve daňové priznania k DPH (za každú samostatne), čím sa riadiť pri zaradení dokladov do tej ktorej firmy (z pohľadu DPH).
Pri vyšlých je to jasné, ale pri dodavateľských faktúrach?
Podľa dátumu dodania na faktúre? Čo keď je dátum dodania 5.1. (teda ešte š.p) ale faktúra je vystavená na akciovku? Je vtedy nárok na odpočet.
Neprinútite telekomunikácie aby to prerobili.
Naozaj je to veľmi súrne. Vďaka vopred.
Jana Acsová
23.02.06,16:19
Sú veci, ktoré nie je možné riešiť na Porade. Mám za to, že toto je jedna z nich. Skúste si to prejednať so správcom dane.

Ak skutočne podávate dve daňové priznania, akokeby za dva subjekty, mám za to, že rozhodujúci by mal byť dátum dodania.

V prípade, že a.s. je právnym nástupcom š.p. tak by postup nemusel byť rozporovaný. V prípade ST je určite rozhodujúce aj to, kedy faktúru vystavujú. Ak ju vystavujú už voči novému subjektu, uvádzajú údaje známe v čase vystavenia faktúry ... a tak zrejme bude postupovať viac subjektov. Hoci dodávka bola uskutočnená ešte voči pôvodnému subjektu. Túto situáciu doporučujem konzultovať.

Zdá sa mi však nelogické, ak sa jedná prípad právneho nástupníctva podávať dve daňové priznania. To sa mi javí, akoby pôvodný subjekt ukončoval svoje pôsobenie platiteľa ... a to mi pripadá ako ukončenie registrácie. Pritom v § 81 ods. 8 vylučuje povinnosti spojené s ukončením registrácie. Právny nástupca sa stáva platiteľom zo zákona.

Verím, že je to súrne ... ale riešenie tejto situácie sa nemôže nechávať na poslednú chvíľu.
JanaSys
24.02.06,06:14
Ďakujem, v pondelok som sa to dozvedela, dnes mám mať na to hotový program a nakoniec to možno ani nebude potrebné. Mne sa to od začiatku nezdalo. Bližšie informácie ale nemám. Odpoveď bola : dostali sme pokyn od nadriadených urobiť dve, tak by mali byť dve. Preposlala som ale túto tému, tak snáď ...
Ešte raz díky.
montecristo
24.02.06,06:19
Nakoľko už v otázke figurujú dve identifikačné čísla pre DPH, obidve spoločnosti budú musieť podať daňové priznania za uvedené zdaňovacie obdobie (t.j. do 25-teho dňa po skončení zdaňovacieho obdobia a v daňových priznaniach uvedú len tú časť zdaniteľných plnení podľa vzniku daňovej povinnosti) pričom skutočnosť, že dochádza k nadobudnutie podniku - platiteľa je nadabúdateľ povinný oznámiť správcovi dane a odo dňa nadobudnutia sa nadobúdateľ stáva platiteľom dane. Nakoľko pri daňovej povinnosti je jasné, ktorou osobou bolo zdaniteľné plnenie uskutočnené, pri odpočte dane je dôležité ktorej osobe bolo uvedené zdaniteľné plnenie faktúrované. Nakoľko nárok na odpočet dane je možné si uplatniť len ak daňový subjekt má vystavený daňový doklad podľa § 71 zákona o dph. Z uvedeného by som doporučoval, aby daňový subjekt žiadal od svojich dodávateľov vystavovať daňové doklady z dátumom dodania po 15. 1. už len pre nový subjekt. Pri odpočte dane u vystavených faktúr po 15. 1. za dodanie tovaru a služieb pred týmto dátum (pričom deň zdaniteľného plnenia je po 15. 1. - napríklad ST kde deň zdaniteľného plenia je až koniec mesiaca) by nemal byť problém, nakoľko z právneho ako aj vecného hľadiska ide o tú istú osobu. Iné by to bolo ak by pôvodný subjekt nezanikol bez likvidácie, ale zostal naďalej pôsobiť.