serena
19.10.12,11:22
ahojte
potrebovala by som pomoc. robili sme (platca dph, Ju) prepravu:
1., pre EU firmu z EU do CH, vyfakturovala som to bez DPH a dala som do suhr.vykazu r. 15. je to spravne?
2., pre CH firmu z EU do EU, fakturovala som bez DPH, do suhr.vykazu som to nedala. je to ok? a treba to zapisat do DP k DPH a ked ano tak do ktoreho riadku?
dakujem za pomoc
serena
19.10.12,13:22
pomoze mi niekto?
serena
22.10.12,07:10
nikto mi nevie pomoct? prosim...
serena
22.10.12,10:55
nikto mi nepomoze? preco?
kimart
22.10.12,11:34
podľa mňa do SV áno, do tlačiva DPH nie k bodu 1
a bod 2 nejde ani do SV ani do tlačiva DPH
fue
22.10.12,11:44
potrebovala by som pomoc. robili sme (platca dph, Ju) prepravu:
1., pre EU firmu z EU do CH, vyfakturovala som to bez DPH a dala som do suhr.vykazu r. 15. je to spravne?
- predpokladám, že tá firma z EU je takisto plátcom DPH a poskytla Ti svoje IČ DPH. Ak áno tak sa postupuje podľa §15/1 - fakturácia bez DPH. S tým súhrnnyým výkazom si to poplietla, pretože ten nemá riadok č. 15, predpokladám, že si myslela na DP DPH. Ja tieto služby neuvádzam do riadku č. 15 - pretože to nie sú služby oslobodené od dane ( ak sa netýkajú § 46 u nás a je dôležité či to neriešia aj zákony dph v štatoch eu kde tá preprava prebehla ) - je tu iba prenesená daňová povinnosť na príjemcu služby. Ale k tomu nech sa ti vyjadrí aj niekto iný. Do súhrnného výkazu to uvádzaš !
2., pre CH firmu z EU do EU, fakturovala som bez DPH, do suhr.vykazu som to nedala. je to ok? a treba to zapisat do DP k DPH a ked ano tak do ktoreho riadku?
Švajčiarsko nie je štátom EU, je potrebné mať od tejto firmy potvrdenie o postavení daňového subjektu, ktorý je vydaný daňovou správou v treťom štáte. Ide o to či je plátcom obdobnej dane ako je u nás dph. Ak je plátcom mala by ísť fakturácia bez dph, do SV nie. Ak nemáš od firmy toto potvrdenie potom fakturácia s dph - samozrejme slovenskou.

Nezmieňuješ sa však o akú prepravu ide - tovaru, ľudí ( u nás ju napr. rieši aj § 46 ) ???!!! aj to je veľmi dôležitá informácia
serena
22.10.12,15:51
dakujem velmi pekne za odpoved. boli prepravy tovaru a nie ludi. este bod c.: do DP DPH treba do r. 17., ano?
fue
22.10.12,16:30
dakujem velmi pekne za odpoved. boli prepravy tovaru a nie ludi. este bod c.: do DP DPH treba do r. 17., ano?

v bode 1 ja by som nedával do DP DPH nikde z riadkov 15,16,17 a vôbec nikde do DP - kvôli tomu, že nejde o službu oslobodenú od dane !!! a na riadku 15,16,17 sa uvádzajú tovary a služby oslobodené od dane. Ide iba do SV.
v bode 2 riadok 17
kimart
23.10.12,04:46
mám otázku, ak slovenská dopr. spoločnosť (platca DPH)vykonáva prepravu pre inú SK spoločnosť (tiež platca )do tretích krajín, je táto služba tiež bez DPH a dáva sa tiež do DPH riadok 17?
kimart
23.10.12,05:55
prosím, mne neporadíte?
kimart
23.10.12,06:25
moc pekne prosíííím, aspoň mi to potvrďte ak mám pravdu. Niekedy sa tu na porade zamotám, a potom som si nie istá....