raja
19.10.12,15:50
Dobrý deň,
Mám otázku ohľadom vystavenia faktúry za dodanie tovaru z Českej republiky. Česká spoločnosť je platcom DPH a dodá tovar slovenskej firme, ktorá je neplatcom DPH dňa 15.9. Faktúru za tovar však vystaví až 28.9., kde je uvedené spolu dodanie tovaru z 15.9. a druhá dodávka tovaru z 28.9.
Faktúra je vystavená Českou spoločnosťou bez DPH, nakoľko dňom 28.9. sa slovenská spoločnosť stala platiteľom DPH- registrácia je 28.9.
Je to tak správne? Alebo musí byť vystavená faktúra za tovar 15.9. s českou DPH a druhé dodanie tovaru 28.9. bez DPH?
Ďakujem za odpoveď
raja
22.10.12,09:03
Prosím o pomoc, ďakujem
martinez
22.10.12,09:30
ja si myslim, ze ta faktura z 15.9.2012 by mala byt s ceskou DPH... v momente dodania tovaru nebol odberatel platitelom DPH, a tiez si nemyslim, ze mozete urobit samozdanenie z dodania 15.9.2012, nakolko Vam to neumoznuje§11,4,b (nie ste platitelom, ani osobou registrovanou podla §7)
raja
22.10.12,09:54
Ďakujem.
Nemôže sa jednať o čiastkovo dodávaný tovar, ktorý bude fakturovaný na konci mesiaca? Na konci mesiaca je už spoločnosť platiteľom DPH.
Ester plus
22.10.12,11:56
Daňová povinnosť pri tomto vašom nadobudnutí tovaru z EU vzniká českej strane dňom vyhotovenia faktúry t.j. 28.9. A vaša strana má povinnosť tovar samozdaniť taktiež dňom vyhotovenia faktúry českou stranou. V tento deň ste už mali registráciu DPH.
raja
22.10.12,12:04
Myslíte si teda, že je správne, keď česká spoločnosť vystaví jednu faktúru dňom 28.09., v ktorej bude uvedená spolu dodávka tovaru z 15.9 a 28.9.. A potom môže česká aj slovenská spoločnosť tovar samozdaniť, keďže týmto dňom sú obidve spoločnosti už platcami DPH.
Len podýtakam, že žiadosť na dobrovoľnú registráciu na DPH bola podaná 10.9., čiže pred prvým dodaním tovaru z EU.
Ester plus
22.10.12,12:22
Nie je rozhodujúce kedy bola podaná žiadosť o registráciu. Ale keď si čítam zákon o DPH §19 odst. 8 a následne § 20 odst. 1 tak mi to takto vychádza.
raja
22.10.12,12:41
Ja si tiež myslím, že takto by to malo byť, ale na túto otázku mi pani cez informačnú telef.linku finančnej správy, odpovedala, že dňa 15.9. je slovenská firma neplatcom DPH a teda česká firma nemôže fakturovať na konci mesiaca bez DPH, ale musí rozdeliť na 2 faktúry.
Ale stále mi to nie je jasné. Veď keď si ako neplatca DPH objednám tovar od slov.platcu DPH a ten mi tovar dodá napr.15.9., ale faktúru vystaví až 30.9.,(keď už som platcom DPH), tak nikto nerieši, čo bolo tých 15-dní a môžem si odpočítať DPH.
Ester plus
22.10.12,13:39
No je to zložité v čase objednania tovaru ste kartičku IČ DPH nemali ale v čase vyhotovania faktúry, už ste ju mali a daňová povinnosť vzniká českej strane dňom vyhotovenia. A ako chce tento prípad riešiť česká strana?
raja
22.10.12,14:17
to práve teraz riešime.
martinez
23.10.12,15:24
ano, ja by som upravil svoj povodny nazor a priklonil sa nakoniec k alternative preskumania toho, kedy vlastne vznikla danova povinnost... ak danova povinnost vznikla dnom vystavenia faktury a nie 15.dnom nasledujuceho mesiaca, mali by sme skumat, ze ci ku dnu vzniku danovej povinnosti (ku dnu vystavenia faktury) bol nadobudatel platitelom.. a to bol. Cize podla mna ceska firma fakturovala spravne bez DPH a slovenska firma ma povinnost urobit samozdanenie.