Lila
19.10.12,15:03
Naši zamestnanci sa stravujú v restauracii, ktorá nieje platcom DPH. Mesačne dostávame fa za obedy. Cena obeda je 2,60 €.

Naša kalkulacia
náklady 55% 1,43
zamestnanec 1,15
prísp. SF 0,02
spolu 2,60

Myslím, že by sme mali za tieto obedy odvádzať aj DPH. t.j. zamestnanec 1,15 x 1,20 t.j. 1,38 €.
Učtovníčka ma ubezpečuje, že DPH sa za poskytnuté obedy neodvádza.
Myslím, že to je len v prípade nákupu CENÍN napr. od ACCOR Slovakia. Lebo oni ceniny aj predávajú
bez DPH. Prosím o radu, ďakujem:confused:
veronikasad
19.10.12,13:20
Mám opačný prípad - prosím tiež o radu. Živnostník - platitel DPH - nakupuje obedy pre zamestnancov od platitela DPH. (uplatňuje si odpočet DPH na vstupe). Cena obeda vrátane DPH je 3,79€. VOZD je 55 % z ceny 3,80€, alebo zo skutočnej ceny obeda bez DPH ?
Tvorba SF je nízka, zamestnanci nedoplácajú za obed nič, rozdiel je VNZD u živnostníka.

Treba odviesť DPH na výstupe z ceny obeda, ktorá je VNZD u živnostníka ?
Tweety
19.10.12,13:34
Mám opačný prípad - prosím tiež o radu. Živnostník - platitel DPH - nakupuje obedy pre zamestnancov od platitela DPH. (uplatňuje si odpočet DPH na vstupe). Cena obeda vrátane DPH je 3,79€. VOZD je 55 % z ceny 3,80€, alebo zo skutočnej ceny obeda bez DPH ?
Tvorba SF je nízka, zamestnanci nedoplácajú za obed nič, rozdiel je VNZD u živnostníka.

Treba odviesť DPH na výstupe z ceny obeda, ktorá je VNZD u živnostníka ?
VOZD je max. 55% zo stravného pri PC v trvaní 6-12 hod. Od 1.9. z hodnoty 4.-€.
Dph sa odvádza z ceny obeda bez dane, ktorú platí zamestnanec.
veronikasad
19.10.12,13:37
VOZD je max. 55% zo stravného pri PC v trvaní 6-12 hod.
Dph sa odvádza z ceny obeda bez dane, ktorú platí zamestnanec.
Majka, ďakujem.

Stretla som sa s názorom, že DPH-čku treba odviesť aj zo sumy, ktorá je pre zamestnávatela VNZD. Zamestnanec neplatí nič - podľa tvojho názoru nie je nutný odvod dane na výstupe ?
Tweety
19.10.12,13:40
Majka, ďakujem.

Stretla som sa s názorom, že DPH-čku treba odviesť aj zo sumy, ktorá je pre zamestnávatela VNZD. Zamestnanec neplatí nič - podľa tvojho názoru nie je nutný odvod dane na výstupe ?
§8 Zákon o dph
(3) Ak platiteľ dodá tovar na svoju osobnú spotrebu, dodá tovar na osobnú spotrebu svojich zamestnancov, dodá tovar bezodplatne alebo dodá tovar na ďalší iný účel ako na podnikanie a ak pri kúpe alebo vytvorení tohto tovaru vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítateľná, považuje sa takéto dodanie tovaru za dodanie tovaru za protihodnotu. Bezodplatné dodanie tovaru na obchodné účely, ak jeho hodnota nepresiahne 16, 60 eura bez dane za jeden kus, a bezodplatné dodanie obchodných vzoriek sa nepovažuje za dodanie tovaru za protihodnotu.
veronikasad
19.10.12,13:43
§8 Zákon o dph
(3) Ak platiteľ dodá tovar na svoju osobnú spotrebu, dodá tovar na osobnú spotrebu svojich zamestnancov, dodá tovar bezodplatne alebo dodá tovar na ďalší iný účel ako na podnikanie a ak pri kúpe alebo vytvorení tohto tovaru vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítateľná, považuje sa takéto dodanie tovaru za dodanie tovaru za protihodnotu. Bezodplatné dodanie tovaru na obchodné účely, ak jeho hodnota nepresiahne 16, 60 eura bez dane za jeden kus, a bezodplatné dodanie obchodných vzoriek sa nepovažuje za dodanie tovaru za protihodnotu.
Majka, ide aj v prípade stravovania o bezodplatné dodanie tovaru ?
Tweety
19.10.12,13:44
Majka, ide aj v prípade stravovania o bezodplatné dodanie tovaru ?
ÁNo, ide.
§ 2
Predmet dane


(1) Predmetom dane je
a) dodanie tovaru za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou, ktorá koná v postavení zdaniteľnej osoby,
b) poskytnutie služby (ďalej len dodanie služby ) za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou, ktorá koná v postavení zdaniteľnej osoby,
c) nadobudnutie tovaru za protihodnotu v tuzemsku z iného členského štátu Európskej únie (ďalej len členský štát ),
d) dovoz tovaru do tuzemska.


§ 22
Základ dane pri dodaní
tovaru a služby

(1) Základom dane pri dodaní tovaru alebo služby je všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú dodávateľ prijal alebo má prijať od príjemcu plnenia alebo inej osoby za dodanie tovaru alebo služby, zníženú o daň. Do základu dane sa zahŕňa aj dotácia alebo príspevok, ktorýdodávateľ prijal alebo má prijať k cene tovaru alebo služby.
Lila
19.10.12,13:45
to by znamenalo, že ak kupime obedy od platitela DPH, tak obedy predáme našim zamesnancom aj s DPH a DPH odvedieme?
Tweety
19.10.12,13:45
to by znamenalo, že ak kupime obedy od platitela DPH, tak obedy predáme našim zamesnancom aj s DPH a DPH odvedieme?
ÁNo.
Lila
19.10.12,15:04
a teda ked kupime od neplatcu, tak DPH neodvadzame?
Rozalka
20.10.12,16:57
Ja som tohto názoru:
- stravné kupóny (ceniny) - bez DPH
- stravovanie poskytnuté neplatiteľom DPH - daňová povinnosť z prijatej ceny od stravníka, hodnota prijatá od zamestnanca je už cena s daňou, ak zamestnanec za podanú stravu neplatí nič, nevzniká povinnosť odvodu dane
- stravovanie poskytnuté platiteľom DPH - na vstupe nárok na odpočítanie, na výstupe je hodnota prijatá od zamestnanca cenou s daňou (spätne počítame DPH), ak zamestnanec stravu dostane zdarma, na vstupe nie je nárok na odpočítanie
azla
21.10.12,08:16
Mám opačný prípad - prosím tiež o radu. Živnostník - platitel DPH - nakupuje obedy pre zamestnancov od platitela DPH. (uplatňuje si odpočet DPH na vstupe). Cena obeda vrátane DPH je 3,79€. VOZD je 55 % z ceny 3,80€, alebo zo skutočnej ceny obeda bez DPH ?
Tvorba SF je nízka, zamestnanci nedoplácajú za obed nič, rozdiel je VNZD u živnostníka.
Treba odviesť DPH na výstupe z ceny obeda, ktorá je VNZD u živnostníka ?

Ak je cena obeda s Dph 3,79 = 3,16 + 0,63 Dph.
Dph si na vstupe odpočítaš a riešiš čiastku 3,16.

Podľa zákonníka práce zamestnancovi preplatíš MIN 55% (čiže minimálne 1,74), podľa zákona o dani z príjmov maximálne do výšky 55% zo stravného pri pracovnej ceste trvaní 6-12 hod.
Od 1.9.2012 je to z hodnoty 4.-€. - čiže MAX 2,20 €.
Ak už neriešiš SF, tak , celý rozdiel medzi 3,16 a čiastkou ktorú daš do nakládov (napr. 3,16 minus 2,20=0,96) je základom na odvod DPH.
0,96+0,19= 1,15 - túto sumu Ti zaplatí zamestnanec a firma odvedie Dph 0,19.
veronikasad
21.10.12,08:16
Ak je cena obeda s Dph 3,79 = 3,16 + 0,63 Dph.
Dph si na vstupe odpočítaš a riešiš čiastku 3,16.

Podľa zákonníka práce zamestnancovi preplatíš MIN 55% (čiže minimálne 1,74), podľa zákona o dani z príjmov maximálne do výšky 55% zo stravného pri pracovnej ceste trvaní 6-12 hod.
Od 1.9.2012 je to z hodnoty 4.-€. - čiže MAX 2,20 €.
Ak už neriešiš SF, tak , celý rozdiel medzi 3,16 a čiastkou ktorú daš do nakládov (napr. 3,16 minus 2,20=0,96) je základom na odvod DPH.
0,96+0,19= 1,15 - túto sumu Ti zaplatí zamestnanec a firma odvedie Dph 0,19.
Anka, ďakujem. To čo píšeš rozumiem. Ale zamestnávatel nepožaduje od zamestnanca žiadnu platbu za obedy.
Ide o JU - VOZD živnostníka je 55 % z 4,00€, zbytok je nedaňový výdavok zamestnávatela.

Čo v takomto prípade s DPH na výstupe, resp. má živnostník vôbec nárok na odpočet DPH na vstupe ?
azla
21.10.12,08:19
Na výstupe musí čiastku, ktorú ma požadovať od zamestnanca a nepožaduje - dodaniť, odviesť Dph.
veronikasad
21.10.12,08:23
Na výstupe musí čiastku, ktorú ma požadovať od zamestnanca a nepožaduje - dodaniť, odviesť Dph.
Rozalka má trošku iný názor, stretla som sa aj s tretím - odvod DPH na výstupe z plnej sumy (bez príspevku zamestnávatela). Už som z toho domotaná.
Stefan2005
21.10.12,08:38
onoho času DRSR odpovedalo takto (v r. 2007, prosím preverte aktuálnosť):

"Otázka:
Považuje sa bezodplatné dodanie stravovania za dodanie služby za protihodnotu v zmysle § 9 ods.3 zákona o DPH a má platiteľ dane právo na odpočítanie dane zo stravovacích služieb, ktoré nakupuje od inej osoby, platiteľa alebo neplatiteľa dane a poskytuje ich svojim zamestnancom bezodplatne?

Odpoveď:
Podľa § 9 ods.3 zákona o DPH sa za dodanie služby za protihodnotu považuje bezodplatné dodanie služby na osobnú spotrebu platiteľa dane alebo jeho zamestnancov alebo na ďalší iný účel ako na podnikanie platiteľa dane. Platiteľ dane obstaráva stravovacie služby od iných osôb, ale nežiada za tieto služby úhradu od zamestnancov, to znamená, že ho nemožno považovať za dodávateľa stravovacích služieb v zmysle § 9 ods.4 zákona o DPH, pretože služby neobstaráva na účet iných osôb a potom sa postup podľa § 9 ods.3 zákona o DPH v uvedenom prípade na platiteľa dane nevzťahuje.
Ak platiteľ dane, v súvislosti s vyššie uvedeným, nakupuje stravovacie služby od platiteľov dane, nemá v zmysle § 49 až 51 zákona o DPH právo na odpočítanie dane."
Stefan2005
21.10.12,08:59
... ale v prípade vlastného stravovacieho zariadenia (t.j. nenakupovania stravovacích služieb):

"Platiteľ dane prevádzkuje reštauráciu, svojim zamestnancom poskytuje obedy bezplatne. Na účely DPH uskutočňuje dodanie služby, z ktorého je povinný odviesť daň. Daň odvedie zo základu, ktorý tvoria všetky náklady (priame i režijné) súvisiace s poskytnutím stravy zamestnancom, ako: potraviny spotrebované pri príprave obedov, spotrebovaná energia, plyn, voda, mesačný odpis strojov a zariadení stravovacieho zariadenia, interné náklady (spotreba čistiacich prostriedkov), externé náklady (prepravné, údržba), mzdy pracovníkov stravovacieho zariadenia."

resp. v prípade stravovacích poukážok:

"Daňová povinnosť vzniká platiteľovi – zamestnávateľovi, v súvislosti s províziou za sprostredkovanie stravovacích poukážok len vtedy, ak zaplatenie provízie, resp. jej časť požaduje od zamestnancov. Základom dane je potom protihodnota, ktorú od zamestnancov požaduje, znížená o DPH."

http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TPrintWithHeader.ascx&MID=227&phContent=~/EDL/ShowArticlePrint.ascx&ArticleId=15707

výklad z r. 2008...
veronikasad
21.10.12,09:01
... ale v prípade vlastného stravovacieho zariadenia (t.j. nenakupovania stravovacích služieb):

"Platiteľ dane prevádzkuje reštauráciu, svojim zamestnancom poskytuje obedy bezplatne. Na účely DPH uskutočňuje dodanie služby, z ktorého je povinný odviesť daň. Daň odvedie zo základu, ktorý tvoria všetky náklady (priame i režijné) súvisiace s poskytnutím stravy zamestnancom, ako: potraviny spotrebované pri príprave obedov, spotrebovaná energia, plyn, voda, mesačný odpis strojov a zariadení stravovacieho zariadenia, interné náklady (spotreba čistiacich prostriedkov), externé náklady (prepravné, údržba), mzdy pracovníkov stravovacieho zariadenia."

resp. v prípade stravovacích poukážok:

"Daňová povinnosť vzniká platiteľovi – zamestnávateľovi, v súvislosti s províziou za sprostredkovanie stravovacích poukážok len vtedy, ak zaplatenie provízie, resp. jej časť požaduje od zamestnancov. Základom dane je potom protihodnota, ktorú od zamestnancov požaduje, znížená o DPH."

http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TPrintWithHeader.ascx&MID=227&phContent=~/EDL/ShowArticlePrint.ascx&ArticleId=15707

výklad z r. 2008...
Štefan, v prípade môjho klienta neide o vlastné stravovacie zariadenie. Ide o stravovanie v reštaurácii u platitela DPH. S dodávatelom stravy je uzatvorená zmluva, faktúruje odber stravy mesačne.
marjankaj
21.10.12,09:29
Štefan, v prípade môjho klienta neide o vlastné stravovacie zariadenie. Ide o stravovanie v reštaurácii u platitela DPH. S dodávatelom stravy je uzatvorená zmluva, faktúruje odber stravy mesačne.
Veronika, ja by som sa priklonil k tomu čo píše Štefan. Ide o stravovacie služby.

§9/4.
(4) Ak zdaniteľná osoba vo svojom mene pre inú osobu obstará dodanie služby, platí, že táto zdaniteľná osoba službu sama prijala a sama dodala.
veronikasad
21.10.12,09:31
Veronika, ja by som sa priklonil k tomu čo píše Štefan. Ide o stravovacie služby.
v príspevku č. 17 ?
marjankaj
21.10.12,09:43
v príspevku č. 17 ?
Áno.
Ale stravovanie a sociálny fond k tomu nie je moja parketa.
Aljok
21.10.12,12:49
onoho času DRSR odpovedalo takto (v r. 2007, prosím preverte aktuálnosť):

"Otázka:
Považuje sa bezodplatné dodanie stravovania za dodanie služby za protihodnotu v zmysle § 9 ods.3 zákona o DPH a má platiteľ dane právo na odpočítanie dane zo stravovacích služieb, ktoré nakupuje od inej osoby, platiteľa alebo neplatiteľa dane a poskytuje ich svojim zamestnancom bezodplatne?

Odpoveď:
Podľa § 9 ods.3 zákona o DPH sa za dodanie služby za protihodnotu považuje bezodplatné dodanie služby na osobnú spotrebu platiteľa dane alebo jeho zamestnancov alebo na ďalší iný účel ako na podnikanie platiteľa dane. Platiteľ dane obstaráva stravovacie služby od iných osôb, ale nežiada za tieto služby úhradu od zamestnancov, to znamená, že ho nemožno považovať za dodávateľa stravovacích služieb v zmysle § 9 ods.4 zákona o DPH, pretože služby neobstaráva na účet iných osôb a potom sa postup podľa § 9 ods.3 zákona o DPH v uvedenom prípade na platiteľa dane nevzťahuje.
Ak platiteľ dane, v súvislosti s vyššie uvedeným, nakupuje stravovacie služby od platiteľov dane, nemá v zmysle § 49 až 51 zákona o DPH právo na odpočítanie dane."

Našla som aktualizované z júla 2012 :

3/ Bezodplatné poskytnutie stravovacích služieb

Zamestnávateľ, platiteľ DPH poskytuje pre svojich zamestnancov bezodplatné stravovanie a strava sa nakupuje od reštaurácie, ktorá je platiteľom dane. Zamestnávateľ si účtuje časť stravy do nákladov a zvyšok je hradený zo sociálneho fondu. Zamestnávateľ nepožaduje od svojho zamestnanca žiadnu úhradu. Považuje sa bezodplatné poskytnutie stravovacích služieb svojim zamestnancom za dodanie služby za protihodnotu, a ak áno, má zamestnávateľ nárok na odpočítanie dane?

Pri poskytovaní stravovacích služieb je potrebné rozlišovať, či zamestnávateľ - platiteľ dane tieto služby poskytuje svojim zamestnancom: ·
odplatne alebo ·
bezodplatne.

Podľa § 9 ods. 3 zákona o DPH sa za dodanie služby za protihodnotu považuje bezodplatné dodanie služby iné ako v odseku 2 na osobnú spotrebu platiteľa dane alebo jeho zamestnancov alebo na ďalší iný účel ako na podnikanie platiteľa dane. Podľa znenia § 9 ods. 4 zákona o DPH platného od 1.1.2010 ak zdaniteľná osoba vo svojom mene pre inú osobu obstará dodanie služby, platí, že táto zdaniteľná osoba službu sama prijala a sama dodala. Podľa citovaného ustanovenia sa posúdia aj prípady, keď obstarávateľ nepožaduje úhradu za obstaranú službu.

Ak zamestnávateľ obstaráva vo svojom mene v prospech zamestnancov stravovacie služby, zamestnávateľ má nárok na odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 zákona o DPH a následne uplatní § 9 ods. 4 v spojení s § 9 ods. 3 zákona o DPH z dôvodu, že uvedené služby poskytol bezodplatne a pri kúpe týchto služieb zamestnávateľ uplatnil odpočítanie dane. Základom dane je podľa § 22 ods. 5 zákona o DPH suma predstavujúca náklady na obstaranú službu. Ak by zamestnávateľ neodpočítal daň z obstarania stravovacích služieb pre svojich zamestnancov, je možné akceptovať neuplatnenie § 9 ods. 4 v spojení s § 9 ods. 3 zákona o DPH.
veronikasad
21.10.12,14:47
Mám opačný prípad - prosím tiež o radu. Živnostník - platitel DPH - nakupuje obedy pre zamestnancov od platitela DPH. (uplatňuje si odpočet DPH na vstupe). Cena obeda vrátane DPH je 3,79€. VOZD je 55 % z ceny 3,80€, alebo zo skutočnej ceny obeda bez DPH ?
Tvorba SF je nízka, zamestnanci nedoplácajú za obed nič, rozdiel je VNZD u živnostníka.

Treba odviesť DPH na výstupe z ceny obeda, ktorá je VNZD u živnostníka ?
Vrátim sa k pôvodnej otázke. Mám tomu rozumieť v zmysle nariadenia ktoré priložila Aljok, že ak zamestnávatel od zamestnanca nepožaduje žiadnu náhradu, odvedie DPH na výstupe zo sumy 3,16€/obed ? ´0,63€/obed ?
Tweety
21.10.12,14:52
Vrátim sa k pôvodnej otázke. Mám tomu rozumieť v zmysle nariadenia ktoré priložila Aljok, že ak zamestnávatel od zamestnanca nepožaduje žiadnu náhradu, odvedie DPH na výstupe zo sumy 3,16€/obed ? ´0,63€/obed ?
ÁNo, mal by odviezť dph z ceny jedla, alebo potom je tu druhá možnosť, neuplatniť nárok na odpočet a potom už nemusí nič odvádzať.
azla
21.10.12,15:54
A ešte som našla tretiu možnosť.

Zamestnavateľ bude požadovať od zamestnanca úhradu napr. 0,06 €. (už nepôjde o bezodplatné plnenie)
Z prijatej sumy odvedie daň 0,01 €.

Čiže podnikateľ kúpi obed pre zamestnanca za 3,16 + 0,63.
0,63 - odpočíta Dph

3,16 - potrebuje rozkalkulovať.

0,05 - uhradí zamestnanec
3,11 - zúčtuje do nákladov firmy,
.........z toho: 2,20 - daňové uznaný náklad
....................0,91 -daňovo neuznaný náklad

http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TPrintWithHeader.ascx&phContent=~/EDL/ShowArticlePrint.ascx&ArticleId=15725
Stefan2005
21.10.12,16:39
A ešte som našla tretiu možnosť - Zamestnavateľ bude požadovať od zamestnanca úhradu napr. 0,06 €. (už nepôjde o bezodplatné plnenie) Z prijatej sumy odvedie daň 0,01 €....



Našla som aktualizované z júla 2012 :

Pri poskytovaní stravovacích služieb je potrebné rozlišovať, či zamestnávateľ - platiteľ dane tieto služby poskytuje svojim zamestnancom: ·
odplatne alebo bezodplatne
....

... áno, spomínaná tretia možnosť je čiastočne odplatne, teda medzi odplatne a bezodplatne.

Obávam sa však, že do tejto možnosti správca dane sa môže obuť - môže totiž požadovať dodaniť rozdiel do výšky odplatného plnenia, ktoré bolo "odpustené"; vychádzam z toho, že v prípade plnení osobám blízkym, zamestnancom,... základom dane je cena obvyklá (teda nie znížená) - to znamená, že cena plná, ktorú by mal hradiť zamestnanec. Teda buď úplne odplatne, alebo úplne bezodplatne.
Ale toto je len môj názor, nebránim nikomu použiť túto variantu. Osobne v tom vidím problém...
azla
21.10.12,17:01
Už iba uvažujem.
Ak firma zúčtuje časť do nakladov, časť prispeje zo SF a zvyšok predpiše na úhradu zamestnancovi, tak základom dane je cena, ktorú platí zamestnanec znížená o daň.

Ak firma zúčtuje časť do nákladov, časť prispeje zo SF - ide o bezodplatné dodanie, zdaní sa všetko.

Ak firma zúčtuje časť do nákladov, veľkú časť prispeje zo SF a zvyšok predpiše zamestnancovi napr. 0,5 € - tu už bude všetko v poriadku ?
Príspevok zo SF môže byť ľubovoľný.

Pri stravnom sa ťažko určí cena obvyklá. V každej firme to môže byť inač.
azla
21.10.12,17:15
Ešte niečo k uvedenej problematike.
vybrám z metodického pokynu DRSR k DPH platnej od 1.1.2010


- ak platiteľ dane poskytuje závodné stravovanie, či už vo vlastnom závodnom zariadení alebo prostredníctvom inej osoby svojim zamestnancom za protihodnotu. Pri určení základu dane platiteľ dane (zamestnávateľ) postupuje tak, ako do 31.12.2009. Základ dane určí podľa § 22 ods. 1 zákona o DPH. Zamestnávateľ v zmysle Zákonníka práce je povinný zabezpečovať zamestnancom stravovanie. Z § 152 ods. 3 Zákonníka práce vyplýva, akou výškou prispieva sám zamestnávateľ na stravovanie. Teda cena požadovaná od zamestnancov za stravovanie je nižšia ako trhová hodnota z dôvodu, že tak stanovuje zákon. V kontexte rozsudku Európskeho súdneho dvora C-412/03 Hotel Scandic Gasabäck AB, základom dane pri dodaní tovaru alebo poskytnutí služieb uskutočnených za úhradu je protihodnota skutočne prijatá za týmto účelom zdaniteľnou osobou. Náklady, ktoré znáša samotný platiteľ dane (zamestnávateľ) v súvislosti s dodávkou jedál pre svojich zamestnancov nemôže tvoriť súčasť základu dane stravovacích služieb zamestnancov.


.... preto sa mi "nepáči", že ak zamestnavateľ hradí časť z nákladov a druhú časť zo SF - tak nevidím dôvod to považovať za bezodplatné plnenie, lebo zákon mi dovoľuje prispievať z nákladov aj zo sociálneho fondu.
Aljok
21.10.12,17:30
ÁNo, mal by odviezť dph z ceny jedla, alebo potom je tu druhá možnosť, neuplatniť nárok na odpočet a potom už nemusí nič odvádzať.

Prečo z ceny jedla, keď bezodplatne dodal iba časť z ceny jedla?
Podľa mňa by mal odviesť DPH iba z ceny bezodplatne dodanej služby, t.j. iba z 0,96€.
(3,16€ = cena obeda bez DPH mínus max. možný daňovo uznaný náklad zam-ľa = 2,20 €)


§ 22
(5) Pri dodaní tovaru podľa § 8 ods. 3 je základom dane cena, za ktorú bol tovar nadobudnutý vrátane nákladov súvisiacich s nadobudnutím, a ak bol tovar vytvorený vlastnou činnosťou, základom dane sú náklady na vytvorenie tovaru vlastnou činnosťou; pri dodaní tovaru, ktorý je podľa osobitného predpisu 26) odpisovaným majetkom, je základom dane zostatková cena majetku zistená podľa osobitného predpisu. 30) Pri dodaní služby podľa § 9 ods. 2 a 3 sú základom dane náklady na službu.

A nákladmi na stravovanie, ktoré dodá zam-teľ bezodplatne je vlastne náhrada od zam-ca, ktorú od neho nevyžaduje.
Mýlim sa?
veronikasad
21.10.12,17:36
Aljok, prečo z 0,63€ ? Suma 0,63€ je suma DPH na vstupe ...
Aljok
21.10.12,17:42
Prepáč, opravujem 0,96 €.
Rozalka
21.10.12,18:12
Prečo z ceny jedla, keď bezodplatne dodal iba časť z ceny jedla?
Podľa mňa by mal odviesť DPH iba z ceny bezodplatne dodanej služby, t.j. iba z 0,96€.
(3,16€ = cena obeda bez DPH mínus max. možný daňovo uznaný náklad zam-ľa = 2,20 €)


§ 22
(5) Pri dodaní tovaru podľa § 8 ods. 3 je základom dane cena, za ktorú bol tovar nadobudnutý vrátane nákladov súvisiacich s nadobudnutím, a ak bol tovar vytvorený vlastnou činnosťou, základom dane sú náklady na vytvorenie tovaru vlastnou činnosťou; pri dodaní tovaru, ktorý je podľa osobitného predpisu 26) odpisovaným majetkom, je základom dane zostatková cena majetku zistená podľa osobitného predpisu. 30) Pri dodaní služby podľa § 9 ods. 2 a 3 sú základom dane náklady na službu.

A nákladmi na stravovanie, ktoré dodá zam-teľ bezodplatne je vlastne náhrada od zam-ca, ktorú od neho nevyžaduje.
Mýlim sa?
Podľa mňa je treba odviesť celú uplatnenú DPH - nákladom je to, za čo to kúpil (Zákon o DPH nerieši to, čo je v Zákone o dani z príjmov alebo Zákone o účtovníctve a Postupoch účtovania).
marjankaj
21.10.12,18:20
Podľa mňa je treba odviesť celú uplatnenú DPH - nákladom je to, za čo to kúpil (Zákon o DPH nerieši to, čo je v Zákone o dani z príjmov alebo Zákone o účtovníctve a Postupoch účtovania).
Tiež sa mi zdalo divné, aby si uplatnil odpočet a potom neodviedol nijakú DPH.
marjankaj
21.10.12,18:54
A nákladmi na stravovanie, ktoré dodá zam-teľ bezodplatne je vlastne náhrada od zam-ca, ktorú od neho nevyžaduje.
Mýlim sa?
To asi nebude náklad, ale výnos(príjem)
Aljok
22.10.12,05:26
To asi nebude náklad, ale výnos(príjem)

Prečítaj si § 22/5.
Stefan2005
22.10.12,06:41
Podľa mňa je treba odviesť celú uplatnenú DPH - nákladom je to, za čo to kúpil (Zákon o DPH nerieši to, čo je v Zákone o dani z príjmov alebo Zákone o účtovníctve a Postupoch účtovania).

... aj ja takto chápem výklad KFCO:


Našla som aktualizované z júla 2012:
3/ Bezodplatné poskytnutie stravovacích služieb
.... Základom dane je podľa § 22 ods. 5 zákona o DPH suma predstavujúca náklady na obstaranú službu. Ak by zamestnávateľ neodpočítal daň z obstarania stravovacích služieb pre svojich zamestnancov, je možné akceptovať neuplatnenie § 9 ods. 4 v spojení s § 9 ods. 3 zákona o DPH...

teda ak si odrátam 100%, odviesť musím 100%; dopad je "0".
Ak si na vstupe neodrátam nič, nič ani neodvádzam; dopad je takisto "0".

Preto sú prípustné (podľa KCFO) oba spôsoby - teda uplatnenie odpočtu DPH, i jeho neuplatnenie - lebo dopad je (a logicky i mal by byť) nulový.
Stefan2005
22.10.12,06:57
...vybrám z metodického pokynu DRSR k DPH platnej od 1.1.2010

"...- ak platiteľ dane poskytuje závodné stravovanie, či už vo vlastnom závodnom zariadení alebo prostredníctvom inej osoby svojim zamestnancom za protihodnotu. Pri určení základu dane platiteľ dane (zamestnávateľ) postupuje tak, ako do 31.12.2009. Základ dane určí podľa § 22 ods. 1 zákona o DPH....

výklad v PP ročník 2009, 8-9:

"Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty, postupuje pri výpočte a odvode DPH v súlade so zákonom č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov, ktorý v § 22 ods. 1 ustanovuje, že základom dane pri dodaní tovaru alebo služby je všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú dodávateľ prijal alebo má prijať od príjemcu plnenia alebo inej osoby za dodanie tovaru alebo služby, zníženú o daň. V zmysle tohto ustanovenia základom dane pri poskytovaní stravovania zamestnávateľom je len protihodnota, ktorú zamestnávateľ prijal od svojho zamestnanca, t. j. základom dane je hodnota, ktorú platí zamestnanec, do základu dane sa nezahŕňa príspevok zamestnávateľa ani príspevok zo sociálneho fondu. Zamestnávateľ ako platiteľ dane je pri vzniku daňovej povinnosti povinný vyhotoviť doklad s náležitosťami faktúry v zmysle § 71 ods. 2 zákona o DPH."

https://www.pp.sk/WebPMPP/main/ArchivArticleShow.aspx?ArtID=30678&print=1
Lila
22.10.12,19:29
no ako je to keď ja ako plátca DPH kúpim od neplátcu DPH stravovacie služby pre svojich zamestnancov? Na vstupe si nemám čo uplatniť, kedže kupujem od neplatiteľa DPH, ale čo s výstupom? Máme odvieť DPH na výstupe ?
azla
22.10.12,19:54
Áno.
Základom je hodnota, ktorú platí zamestnanec, znížená o Dph.
Lila
25.10.12,09:07
Restauracia- neplatca DPH vystavi fa za obedy pre nasich zamestancov, ktorí sa chodia stravovat do danej restauracie

Ako postupuje platca DPH ?

fa na 1 obed 2,60 € ....55% naklad 1,43 €
....45% zamestanec plati 1,10 €
prisp. zo SF 0,07 €


Mne to pripada tak, ze musime zvysit cenu strl. listka pre zamestananca o DPH t.j. k sume 1,10 x 0,20 /0,22€/ spolu cena
obeda pre zamestanca by bola 1,32 €. A DPH dviest. Prosim o radu, vopred dakujem
azla
26.10.12,06:17
Dobre tomu rozumieš.
Základom dane je cena, ktorú platí zamestnanec, znížená o daň.

Zamestnanec zaplatí (nie 45%, ale 45% mínus SF) - t.j. 1,10 € + Dph 0,22 €= 1,32 €.
Lila
07.11.12,18:40
ďakujem, je to aj môj názor, ibaže náš externý účtovník ma stále presviedča, že žiadnu daň platiť nebudeme, lebo sme si žiadnu na vstupe neuplatnili (keďže sme to kúpili od neplátcu)
Rozalka
08.11.12,07:03
ďakujem, je to aj môj názor, ibaže náš externý účtovník ma stále presviedča, že žiadnu daň platiť nebudeme, lebo sme si žiadnu na vstupe neuplatnili (keďže sme to kúpili od neplátcu)
Neviem, čím sa zaoberáte - ak predajom tovaru, podľa vášho externého účtovníka (podľa jeho logiky) sa tovar nakúpený od neplatiteľa predá tiež bez DPH?
mondes
08.11.12,08:07
Dobrý deň prosím Vás, čítam tu Vaše príspevky a som na pochybách, tak si to chcem overiť. Ak mám každodenné bločky z reštaurácie, kde chodí SZČO na obedy, tak do daňových výdavkov si dávam celú sumu na bločku aj s DPH? (samozrejme do výšky 4.- Eur). Mám - nemám nárok na odpočet DPH? Ďakujem pekne.
Tweety
08.11.12,08:09
Dobrý deň prosím Vás, čítam tu Vaše príspevky a som na pochybách, tak si to chcem overiť. Ak mám každodenné bločky z reštaurácie, kde chodí SZČO na obedy, tak do daňových výdavkov si dávam celú sumu na bločku aj s DPH? (samozrejme do výšky 4.- Eur). Mám - nemám nárok na odpočet DPH? Ďakujem pekne.
Nárok na odpočet dph nemá.
mondes
08.11.12,08:31
Ďakujem a robím dobre, že dávam do N cenu s DPH?
veronikasad
08.11.12,08:32
Ďakujem a robím dobre, že dávam do N cenu s DPH?
v akej hodnote je cena obeda ?
mondes
08.11.12,08:38
v akej hodnote je cena obeda ?

No je to rôzne. Napr. 2,90 , 3,45 , niekedy aj 5,50 (tu však dávam max. 4,- Eur)
veronikasad
08.11.12,08:40
No je to rôzne. Napr. 2,90 , 3,45 , niekedy aj 5,50 (tu však dávam max. 4,- Eur)
Do VOZD zahrnieš cenu obeda, vrátane DPH. Ak je nižšia ako 4€, v plnej výške. ak je vyššia, max. 4.00€/deň.
greguska
04.06.13,20:39
Zdravím vás, potrebovala by som si ujasniť, či tomu rozumiem správne... Firma sa rozhodla zabezpečovať stravovanie prostredníctvom donášky (neplatca DPH) - cena obeda je 5 €.
Zamestnanci budú jedlo dostávať bezplatne - to znamená, že neriešim žiadnu DPH ?
Do nákladov dám 2,20 € (55 % zo 4 €), zo SF 0,80 €, a 2 € ako nedaňový náklad, môže to tak byť ?
miska31
09.07.13,10:09
Dobrý deň. Čítala som už veľa o tejto téme, prosím Vás pekne vyjadrite sa mi k tomuto, či je to správne: Stravu pre zamestnancov zabezpečujeme tak, že od reštaurácie(platca DPH) nakupujeme obedy, nosíme ich na prevádzku a oni nám potom pošlú fa napr za mesiac jún: 70ks obedov v sume 2,- DPH 0,40 a spolu 2,40. Môžem dať do VOZD 55% zo 4€ teda 2,20€ a tých 0,20€ dám ako príspevok zo sociálneho fondu? Ako sa účtuje v jú tvorba SF? Ako PPD - tvorba a tých 0,20 za každý obed dám ako VPD? A SZČO ktorý tiež pracuje v prevádzke dám do VOZD celých 2,40€ za každý obed? Alebo 4€ na deň? Z FA za obedy neuplatním DPH, však? Neuplatním ani na vstupe ani na výstupe,kedže zamestnanci nič neplatia (2,20 VOZD a 0,20 zo soc fondu)? Prosím poraďte ako to účtovať. Ďakujem veľmi pekne.
miska31
09.07.13,11:01
Odpovie mi niekto prosím, za chvíľu je DPH...