noroso
19.10.12,17:07
Dobry den
mam prijem ako zamestanec a popritom ako SZCO (obcasne prijmy).
Moj pripad sa tyka roku 2009 za ktory mi teraz danovy urad vyrubil penale za nezaplatene preddavky na DZP za 1-3 stvrtrok 2010 a 1 stvrtrok 2011.
Pre prijmy zo zamestania (§5) nevyplyva povinnost platenia preddavkov z mojej strany, kedze su zrazane zamestanvatelom.
Prijmy zo SZCO(§6) zakladaju povinnost platit preddavky pri danovej povinnosti viac ako 1659,70 EUR, za rok 2009 som takuto dan nedosiahol.
Na zaklade toho by som preddavky v dalsom obdobi neplatil, ale..
ALE: Vyhral som auto a zaplatil som riadne dan z prijmu v danovom priznani za rok 2009.
Dan bola vyssia ako 1659,70 EUR, prijem spada pod §8, pism. i).

Otazka je: Zahrna sa jednorazova vyhra do danovej povinnosti za predchadzajuce obdobie a ovplyvnuje teda hranicu z ktorej sa urcuje platenie preddavkov? Islo o jednorazovu vyhru, cize moznost opakovaneho prijmu v buducom obdobi nenastane.
Ma pravo danovy urad vyrubit penale?
Na zaklade coho sa mozem voci tomu odvolat?
Musim vsetky dovody spisat priamo do odvolania, alebo sa daju doplnit aj neskor a ide skor o to podat ho vcas?

Dakujem Vam za rady, zostava mi uz len par dni na podanie odvolania, rodina mi v dobrom umysle prevzala doporucene listy, bol som odcestovany..
noroso
22.10.12,10:46
Pri prechadzani zakona ma napadli este dve veci:
1. ak by som nebol SZCO a podal by som danove priznanie typ A kde by som priznal vyhru, mal by som platit na dalsi rok preddavky?
2. detail koli odvolaniu: moze danovy urad adresovat rozhodnutie mne ako SZCO s uvedenim ICO a DIC? Pouzili moje meno a priezvisko, nie nazov SZCO ako v zivnostenskom registri. Je to teda mix FO a FO-SZCO. Je to ako keby mi adresovali rozhodnutie ako SZCO, pritom ja som auto vyhral ako FO. Je taketo rozhodnutie vobec pravne platne?
Mila123
22.10.12,10:51
1/A-čko nemôžeš podať, nemáš kam zapísať výhru....
2/ netuším ako si sa registroval na DU, či si si nevykonal neskôr zmenu na ŽR a nenahlásil si si ju na DU.....odvolanie , podľa môjho názoru bude platné podané......
idem Ti pozrieť či aj § 8 sa počíta do výpočtu preddavku na daň z príjmov FO.....
Mila123
22.10.12,10:56
podľa § 34 ZDP si mal povinnosť platiť preddavky na daň z príjmu ak tvoja daň. povinnosť bola vyššia ako 1659,70€,
uveď konkrétne čísla, resp. čiastkové základy dane podľa §5, 6 a 8

a potom platí aj § 34 ods. 9 a 10

(9) Preddavky na daň podľa predchádzajúcich odsekov neplatí daňovník, ktorý poberal v predchádzajúcom zdaňovacom období len príjmy uvedené v § 7 alebo § 8, alebo z ktorých sa daň vyberá podľa § 43 alebo príjmy zo závislej činnosti, ktoré sú zdaňované podľa § 35, pričom môže ísť aj o kombináciu takýchto príjmov.

(10) Daňovník, ktorého základ dane tvorí súčet čiastkových základov dane a jedným z nich je aj čiastkový základ dane z príjmov zo závislej činnosti, neplatí preddavky na daň, ak tento čiastkový základ dane tvorí viac ako 50 % z celkového základu dane. Ak čiastkový základ dane z príjmov zo závislej činnosti tvorí 50 % a menej, preddavky na daň sa platia v polovičnej výške.