danushka
19.10.12,17:57
Milí poraďáci,
dostala som domácu úlohu od syna. Chce si založiť SRO, ktorej nosnou činnosťou budú elektroinštalačné práce. Prelúskala som živnostenský zákon, ale neviem, kam takúto činnosť zaradiť. Je mi jasné, že voľná živnosť to nie je.
Ukončil SPŠ elektrotechnickú a je vyučený elektrotechnik, doplnil si certifikát o odbornej spôsobilosti § 21 vyhl. MPSVR SR 508/2009 Z.z., uvažuje ešte o doplnení § 22.
Pred maturou sa zamestnal v nemenovanej spoločnosti ako elektroinštalatér, kde je zároveň aj IT technikom, správcom siete. V tejto spoločnosti pracuje na dohodu takmer 2 roky, neviem, či táto informácia môže mať vplyv na dobu praxe, ak by sa prípadne požadovala.

Moje otázky sú nasledovné:
- môže so svojim vzdelaním ako PO vykonávať rozvody NN a VN do 1000 V, montáž rozvádzačov, montáž koncových el. zariadení, montáž kamerových a zabezpečovacích zariadení, tvoriť web stránky, môže robiť určité druhy stavebných prác a aké?

Prípadne mi doporučte, aké činnosti by mohol so svojim vzdelaním a momentálnou odbornou spôsobilosťou vykonávať.
Resp. o čo ešte doplniť odbornú spôsobilosť, aby v tejto sfére mohol pôsobiť?
avalik
19.10.12,17:01
danushka, pozri remeselne zivnosti http://www.minv.sk/?zivnostenske-podnikanie ... inspiracia mozu byt aj zivnosti synovho terajsieho zamestnavatela
zalobaba
19.10.12,17:34
Hľadaj v zozname, kde sú uvedené remeselné a viazané živnosti. Okrem toho zober synov Výučný list (nie maturitné vysvedčenie, lebo ak by predložil na ŽR to, tak budú požadovať aj prax v odbore, ale pri predložení VL, prax nepožadujú) a ak má vydané nejaké osvedčenie Technickou inšpekciou príp. inou akreditovanou spoločnosťou, tak aj tieto doklady a na základe všetkých týchto dokladov by ti mali vedieť na ŽR poradiť. Ak niektoré práce vykonával na základe Osvedčenia z TI, bude potrebné tieto Osvedčenia vydať na PO (novozaloženú SRO) a takéto Osvedčenie predložiť iba OR (nejedná sa o predmety podnikania patriace pod živnostenský zákon), OR na ich základe zapíše predmet podnikania, ktorý zodpovedá presne tomu, čo je uvedené na Osvedčení. Toto je opäť lepšie prekonzultovať na TI (za vydanie osvedčení na PO sa samozrejme platí).
2weird2die
19.10.12,17:40
Niečo podobné máme v rodine, otec je elektroinštalatér od 1983, kedy mu bol udelený výučný list v učebnom odbore Elektromechanik so zameraním na stroje a zariadenia. Samozrejme, dnes to už má iné označenie, viď zoznam remeselných živností. Okrem toho má Osvedčenie v súlade s §16 124/2006, resp. Oprávnenie podľa §15 124/2006 a absolvoval preskúšanie v zmysle vyhlášky 356/2007, čím preukazuje spôsobilosť elektrotechnikov podľa §23 508/2009 Z.z.

Druhý prípad je môj brat, ten nevyštudoval na elektrotechnickej ale na gymnáziu, nemá výučný list ani žiadne osvedčenie, preto môže vykonávať len elektroinštalačné práce v rozsahu bezpečného napätia, teda do 50V - siete, zabezpečovačky, audio a pod.
misoft
19.10.12,17:48
NN a VN stredoškolák môže - ako energetik, rozvodné siete NN a VN. Na to by mu stačila certifikácia podľa §21.
Na bezpečnostné potrebuje §22.
A 1Dara v príspevku priložila linky, pozrieť a podľa toho živnosť.
A k stavebným prácam:
skupina 113: Stavebníctvo - remeselná živnosť 19: Murárstvo (vhodné pri elektro pre vkladanie el. vedení do steny)
Elektroinštalačné práce nespadajú pod viazanú živnosť. Skôr voľná živnosť:

14.10 Výroba elektromotorov, rozvádzačov, káblov
a batérií

14.12 Výroba komunikačných zariadení,
spotrebnej elektroniky, počítačov a
kancelárskych strojov

15.8 Vývoj, výroba zabezpečovacích systémov
alebo poplachových systémov a zariadení
umožňujúcich sledovanie pohybu a konania
osoby v chránenom objekte, na chránenom
mieste alebo v ich okolí


16 VÝROBA ELEKTRINY A PLYNU
Poznámka: Podnikanie v energetike a v tepelnej energetike nie je živnosťou
zalobaba
19.10.12,17:53
elektroinštalačné práce nie sú predmetmi, ktoré uvádzaš, to je všetko iba "výroba".....
danushka
19.10.12,18:09
Takže z remeselných živností vyberám:
SKUPINA 113 – Stavebníctvo
-Inštalácia a opravy chladiarenských zariadení
-Montáž, rekonštrukcia a údržba vyhradených technických zariadení

nič iné okolo ele tu nie je

Z viazaných živností -
202 – Výroba strojov a prístrojov všeobecná a pre určité hospodárske odvetvia


1.

Opravy, odborné prehliadky a odborné skúšky vyhradených technických zariadení

- oprávnenie na činnosť alebo
- osvedčenie na vykonávanie činnosti


§ 15 ods. 1 a 9 zákona č. 124/2006 Z. z. o
bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov



...inak nič iné okolo ele tam nevidím

Z voľných živností -
31.27 Projektovanie, inštalovanie, oprava a revízie
elektrickej požiarnej signalizácie

18.3 Dokončovacie stavebné práce pri realizácii
exteriérov a interiérov
Pozn.: v rámci živnostenského oprávnenia nie je možné vykonávať jednotlivé
remeselné živnosti.
18.3.1 Maliarske, natieračské, sklenárske a tapetovacie práce
18.3.2 Betonárske práce
18.3.3 Kladenie potrubí, optických káblov, hadíc a spojok31
18.3.4 Vysekávanie drážok pre inštalačné rozvody
18.3.5 Vykonávanie protikoróznych nástrekov
18.3.6 Kladenie zámkovej dlažby
18.3.7 Úprava a príprava povrchov podláh pred kladením podlahových krytín
18.3.8 Kladenie dlážkových krytín suchou cestou a lepením
18.3.9 Brúsenie drevených podlahových krytín
18.3.10
Obkladanie stien z hotových umelohmotných a drevených profilov, vrátanie
obkladov z prírodného alebo umelého kameňa – suchým spôsobom
18.3.11 Montáž kozubových a komínových systémov z hotových komponentov
18.3.12
Vykonávanie tenkostenných omietok stierkovaním
18.3.13 Montáž ľahko prestaviteľných priečok a závesných podhľadov
18.3.14 Montáž sadrokartonových dosiek
18.3.15 Výmena a osadzovanie okien, osadzovanie parapetov do pôvodných rozmerov
18.3.16 Montáž markíz, roliet, žalúzií, protislnečných fólií
18.3.17 Montáž okenného a dverového tesnenia
18.3.18 Osádzanie odkvapov a lapačov snehu z hotových komponentov
18.3.19 Služby stavebnými mechanizmami, pracovnými strojmi a zariadeniami
18.3.20 Čistenie krytín, čistenie odkvapov, vymazávanie strešných korýtok
18.3.21 Osadzovanie mechanických častí vzduchotechnických a klimatizačných zariadení bez
zásahu do elektrických častí
18.3.22 Montáž mechanických častí solárnych zariadení (bez zásahu do elektrických častí
a do regulácie zariadení)



Klasickú elektrikárčinu tu však neviem nájsť...
2weird2die
19.10.12,18:09
podľa mojich informácií musí elektrotechnik podľa §21 vykonávať svoju činnosť pod dohľadom samostatného elektrotechnika (§22), elektrotechnika na riadenie činnosti (§23) alebo revízneho technika (§24). v tom zákone som o tom nenašiel zmienku, lepšie by bolo keby sa k tomu vyjadrí niekto fundovanejší.

*** najlepšie by ti aj tak mali vedieť odpovedať na JKM
**** v prípade, že osoba chce mať remeselnú živnosť, na ktorú nemá oprávnenie, mohla by si ju zapísať do predmetov podnikania, ak by mala osobu oprávnenú vykonávať tento predmet, pri prvozápise sa zaviazať zmluvou o budúcej zmluve?
220870
19.10.12,18:24
V elektrikarskych veciach sa nevyznám.Aj samotný elektrikári nadávajú majú to zložité a neustále sa to mení. Je v tom chaos a neporiadok.
danushka
19.10.12,18:25
zalobaba (http://www.porada.sk/member.php?u=58773) 26 Minutes Ago #24073 elektroinštalačné práce nie sú predmetmi, ktoré uvádzaš, to je všetko iba "výroba".....




Myslím, že Misoft odpovedal tou výrobou na moju požiadavku, napriek tomu, že sa jedná o voľnú živnosť, šuchlo sa to okolo ele... :) A túto jeho snahu oceňujem a ďakujem mu za ňu.

Prípadne mi doporučte, aké činnosti by mohol so svojim vzdelaním a momentálnou odbornou spôsobilosťou vykonávať.
danushka
19.10.12,18:27
V elektrikarskych veciach sa nevyznám.Aj samotný elektrikári nadávajú majú to zložité a neustále sa to mení. Je v tom chaos a neporiadok.
Ďakujem Tonko, že si sa pristavil v téme. Požiadala som Ťa cez ss či nevieš poradiť, nejako som sa viac poozývala chlapom, je to viac Vaša parketa. :)
danushka
19.10.12,18:30
*** najlepšie by ti aj tak mali vedieť odpovedať na JKM


Môžem sa opýtať, čo znamená JKM?
2weird2die
19.10.12,18:37
Jednotné kontaktné miesto, živnostenský úrad
danushka
19.10.12,18:49
ďakujem :))))))))))))
Xanti
19.10.12,19:18
Aj ja to tak poznám ako si napísal.
Xanti
19.10.12,19:20
Danushka,
kedže mi chýbajú dákesi moduly či čo nemám to nainštalované, a ja to neviem... no vyhľadaj medzi remeselnými živnosťami túto...

"Montáž, rekonštrukcia a údržba vyhradených technických elektrických zariadení"

Už neviem pod akým číslom sa nachádza. Ale určite nájdeš. :D
Obsahové náplne remeselných živností (1,4 MB) (http://www.minv.sk/?zivnostenske-podnikanie&subor=39260)
srska
19.10.12,19:21
Môžem sa opýtať, čo znamená JKM?jednotné kontaktné miesto
danushka
19.10.12,19:34
A viete Vy o tom, že ste úžasní?http://profile.ak.fbcdn.net/hprofile-ak-prn1/71099_282617539950_2317799_n.jpg

Idem sa pustiť do čítania. Dostala som rady aj v téme, aj mimo nej a mám čo robiť. Ďakujem aj za linky cez ss.
Ak začne syn pracovať na vybavovaní tejto činnosti, popíšem postup, lebo sa zdá, že to nie je tak celkom jednotuché.
srska
19.10.12,19:41
A viete Vy o tom, že ste úžasní?http://profile.ak.fbcdn.net/hprofile-ak-prn1/71099_282617539950_2317799_n.jpg

Idem sa pustiť do čítania. Dostala som rady aj v téme, aj mimo nej a mám čo robiť. Ďakujem aj za linky cez ss.
Ak začne syn pracovať na vybavovaní tejto činnosti, popíšem postup, lebo sa zdá, že to nie je tak celkom jednotuché.to nie je. ani pred 20 rokmi nebolo. elektrina je vážna vec. aj dlhoroční borci občas skončili čierni na 6kv rozvádzači alebo v rozvodni
220870
19.10.12,19:45
Danushka nedá sa vám poslať súkromná správa ,máte to zablokované.:)
danushka
19.10.12,20:02
už to idem odblokovať priateľstvom :)
zalobaba
19.10.12,20:12
A viete Vy o tom, že ste úžasní?http://profile.ak.fbcdn.net/hprofile-ak-prn1/71099_282617539950_2317799_n.jpg

Idem sa pustiť do čítania. Dostala som rady aj v téme, aj mimo nej a mám čo robiť. Ďakujem aj za linky cez ss.
Ak začne syn pracovať na vybavovaní tejto činnosti, popíšem postup, lebo sa zdá, že to nie je tak celkom jednotuché.


...nie je to zložité tak, ako to vyzerá. Prečítaj si môj prvý príspevok v tejto tvojej téme. nedá sa ti jednoznačne odpovedať, čo všetko môže syn vykonávať, nakoľko sme nevideli jeho výučný list a nevieme, akých osvedčení je držiteľom. On najlepšie by mal vedieť, aký rozsah prác na základe týchto osvedčení môže vykonávať. Osvedčenia, ktoré má vydané ako fyzická osoba, bude potrebné opäť vydať, ale už na PO (novovznikajúcu SRO).
danushka
19.10.12,20:21
Napísala som na začiatku témy, že je
Ukončil SPŠ elektrotechnickú a je vyučený elektrotechnik, doplnil si certifikát o odbornej spôsobilosti § 21 vyhl. MPSVR SR 508/2009 Z.z.

V štrvtom ročníku sa špecializoval na telekomunikačné technológie. Synovi som zaslala link témy a poviem mu, nech si založí nick na Porade a pokračuje v téme. Myslím, že ako laik neviem dostatočne položiť kvalifikovanú otázku a aká otázka, taká odpoveď.
V každom prípade ďakujem a téma bude ešte pokračovať. Určite tieto informácie pomôžu niekomu imému. :)
danushka
20.10.12,05:33
o oprávnenej zodp. osobe vieme, ale syn chce zodpovedať sám a ak bude treba, doplní si osvedčenia, ktoré chýbajú
misoft
20.10.12,15:55
To máš pravdu - trafil si fázu!
misoft
20.10.12,16:02
Už neviem pod akým číslom sa nachádza. Ale určite nájdeš. :D
Obsahové náplne remeselných živností (1,4 MB) (http://www.minv.sk/?zivnostenske-podnikanie&subor=39260)
No našiel som tam toto:

26.
Inštalácia a opravy
chladiarenských
zariadení
zahŕňa:
Inštalácia, opravy, revízie a skúšky
chladiacich a mraziacich zariadení
(chladničiek, mrazničiek, chladiacich
skríň, chladiaceho nábytku,
distribučných chladiacich zariadení
/skrine, vitríny, boxy/), výčapných
stolov, chladiacich dopravných
zariadení, doskových zmrazovačov.
Údržba chladiacich systémov podľa
dokumentácie výrobcov. Montáž,
servis, technické prehliadky a oprava
klimatizačných zariadení (aj
autoklimatizácii) a súvisiace
stavebno technické práce.
Elektrotechnika –kód 26
2683 2 – elektromechanik
3697 4 – mechanik –
elektrotechnik
2683 2 15 –elektromechanik –
úžitková technika


28.
Montáž, rekonštrukcia
a údržba vyhradených
technických zariadení
zahŕňa:
Činnosti spojené s montážou,
rekonštrukciou a údržbou
Strojárstvo a ostatná
kovospracujúca výrobaII –kód 24
Stavebníctvo, geodézia
a kartografia –kód 36
Elektrotechnika –kód 26
-v oblasti elektrických vyhradených
zariadení:
2683 2 –elektromechanik
28
elektrických, plynových, tlakových
a zdvíhacích vyhradených zariadení
uvedených v skupinách A a B podľa
prílohy č. 1 vyhlášky MPSaR
č. 508/2009Z.z., ktorou sa
ustanovujú podrobnosti na zaistenie
bezpečnosti a ochrany zdravia pri
práci s technickými zariadeniami
tlakovými, zdvíhacími, elektrickými a
plynovými a ktorou sa ustanovujú
technické zariadenia, ktoré sa
považujú za vyhradené technické
zariadenia
2466 2 –mechanik opravár
charakteristika odborov:
Vzdelávanie a odborná príprava je
zameraná na získanie vedomostí
a zručnosti pre prácu s elektrickými
zariadeniami, kde absolvent môže
využívať štandardné elektrické
a elektronické meracie prístroje
a diagnostickú techniku. Zamerané je
na silnoprúdovú, automatizačnú,
telekomunikačnú, oznamovaciu,
zabezpečovaciu a úžitkovú techniku.
-oblasti plynových vyhradených
zariadení: