VRUBE02
20.10.12,13:41
Zdravím,
prosím vás, môžem mať zaúčtované obaly od Topvaru v nákladoch? Nezdá sa mi to a slečna mi tvrdí, že obaly účtuje vždy do nákladov aj nákup aj vratku obalov.
Ďakujem
Enyma
20.10.12,12:42
Ja učtujem v JU - obaly - učtujem na tovare / pivo učtujem ako tovar, tak aj fľaše učtujem ako tovar /, vrátené obaly na tovare mínusom.
a_je_to
20.10.12,13:16
Zdravím,
prosím vás, môžem mať zaúčtované obaly od Topvaru v nákladoch? Nezdá sa mi to a slečna mi tvrdí, že obaly účtuje vždy do nákladov aj nákup aj vratku obalov.
Ďakujem

Vratné obaly nie sú nakúpeným tovarom, ale požičaným predmetom oproti zálohe. Musia sa vykazovať oddelene aj pri predaji cez ERP, aj voči daňovej evidencii DPH. Nakupujú a predávajú sa bez DPH. Zákon o DPH v § 22 hovorí o nich :
(3) Do základu dane podľa odseku 1 sa nezahŕňajú výdavky platené v mene a na účet kupujúceho alebo zákazníka, ktoré dodávateľ požaduje od kupujúceho alebo zákazníka (ďalej len prechodné položky ). Pri dodaní tovaru v zálohovaných obaloch sa do základu dane podľa odseku 1 nezahŕňa záloha na zálohované obaly, ktoré sú dodané spolu s tovarom.
Ak nejde o platiteľa DPH, tak by som slečnu "nechal žiť" ale od zajtra ... bude účtovať inak. U platiteľa je to v rozpore so zákonom, ale ... dejú sa aj horšie veci.
Enyma
03.11.12,07:45
Obaly učtujem v kolonke 0% DPH - priečinok tovar. Inak, kde by ste to zaučtovali v JU ?
kn-alka
03.11.12,08:09
Obaly učtujem v kolonke 0% DPH - priečinok tovar. Inak, kde by ste to zaučtovali v JU ?

Aj ja účtujem v JU s 0% DPH do tovaru. Vrátenie obalov zasa mínusovou hodnotou.
Však nie všetky zálohové flaše za pivo sa vrátia späť, len niektoré, a tie, ktoré podnikateľ "zakúpil navyše", tie si nemôže dať do nákladov?
Enyma
03.11.12,08:18
JU :Ako materiál sa účtujú suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok, ktorého ocenenie sa rovná 1 700 € alebo je nižšie, s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok, ktorý nebol zaradený do dlhodobého hmotného majetku.

Fľaše učtujem do tovaru, nakoľko učtujem aj pivo do tovaru.