Mickya
23.02.06,09:00
Zdravím Vás všetkých,
nemám stále úplne jasno v jednej veci, mohli by ste mi, prosím, poradiť?
V obchodných podmienkach máme stanovené, že pri platbe zo zahraničia poplatky banky znáša zákazník.
Vystavili sme zákazníkovi zálohovú faktúru v hodnote 700 Sk.
Zákazník uhradil síce 700 Sk, ale z toho si banka strhla 250 Sk poplatky a bolo nám na účet pripísaných len 450 Sk.
Zákazníka sme teda upozornili, nech uhradí aj zvyšok. Takže uhradil aj tých 250 Sk.
Idem vystaviť faktúru a neviem teraz na akú sumu mám vystaviť faktúru, či na sumu 700 Sk alebo na sumu 950 Sk a tých 250 Sk dať do réžie.
Poradíte mi prosím?
Ďakujem
Dada
23.02.06,08:11
Nám bežne banka sťahuje poplatkok vo výške 120,- Sk, hoci odberateľ uhradil celú čiastku ako mal napríklad 1.000,- Sk. Príjem úhrady naúčtujem v plnej výške, poplatok zaúčtujem ako výdavkok a ten rozdiel prakticky na účte máš.
Mickya
23.02.06,08:16
Nám bežne banka sťahuje poplatkok vo výške 120,- Sk, hoci odberateľ uhradil celú čiastku ako mal napríklad 1.000,- Sk. Príjem úhrady naúčtujem v plnej výške, poplatok zaúčtujem ako výdavkok a ten rozdiel prakticky na účte máš.

Vďaka za promptnú odpoveď.
Peniaze niekedy takto vyžadujeme takýmto doplatením, pretože v niektorých prípadoch by to pre nás znamenalo väčšie náklady ako samotný príjem.
No ale aj tak, zdá sa mi to nespravodlivé, že DPH vlastne odvediem zo sumy 950 Sk...
Ešte raz vďaka.
Dada
23.02.06,08:19
Vďaka za promptnú odpoveď.
Peniaze niekedy takto vyžadujeme takýmto doplatením, pretože v niektorých prípadoch by to pre nás znamenalo väčšie náklady ako samotný príjem.
No ale aj tak, zdá sa mi to nespravodlivé, že DPH vlastne odvediem zo sumy 950 Sk...
Ešte raz vďaka.

Nemali ste žiadať doplatok.
Tweety
23.02.06,08:21
Vďaka za promptnú odpoveď.
Peniaze niekedy takto vyžadujeme takýmto doplatením, pretože v niektorých prípadoch by to pre nás znamenalo väčšie náklady ako samotný príjem.
No ale aj tak, zdá sa mi to nespravodlivé, že DPH vlastne odvediem zo sumy 950 Sk...
Ešte raz vďaka.
Nepochopila si asi odpoveď, Tvoja faktúra pre zákazníka bude stále na tých 700.-, to čo zaplatil naviac( strhla banka), to sú jeho poplatky.:cool:
Mickya
23.02.06,08:22
Nemali ste žiadať doplatok.
Vysvetli to šéfovi...
Mickya
23.02.06,08:24
Nepochopila si asi odpoveď, Tvoja faktúra pre zákazníka bude stále na tých 700.-, to čo zaplatil naviac( strhla banka), to sú jeho poplatky.:cool:
Tak som fakt nepochopila. Stále mám vystaviť faktúru na 700 Sk? Hoci mám na mojom kreditnom avíze uvedené:
SKK 700 POPL, 250 SKK kód
Dada
23.02.06,08:26
Vysvetli to šéfovi...

Veď na avíze, alebo na výpise by ste mali mať, že odberateľ vám skutočne poslal 700,- Sk, ale z toho, že si banka už stiahla poplatok 250,- Sk. Tu nie je o čom špekulovať.
Mickya
23.02.06,08:28
Veď na avíze, alebo na výpise by ste mali mať, že odberateľ vám skutočne poslal 700,- Sk, ale z toho, že si banka už stiahla poplatok 250,- Sk. Tu nie je o čom špekulovať.
Áno, ale to kredit. avízo príde až po týždni a šéf sa riadi tým, čo vidí v internet bankingu - a tam to vidieť nie je...
Mickya
23.02.06,08:32
Nepochopila si asi odpoveď, Tvoja faktúra pre zákazníka bude stále na tých 700.-, to čo zaplatil naviac( strhla banka), to sú jeho poplatky.:cool:
Tweety, prepáč, ale nie je mi to úplne jasné, keďže sa riadim § 19 ods. 4 zákona o DPH, v ktorom je písané, že DPH treba odviesť z prijatej platby. Čiže ja keď prijmem od zákazníka v tomto prípade 950 Sk, tak by som mala faktúru vystaviť v hodnote 950 Sk a nie 700 Sk... Alebo sa mýlim? Vďaka
Dada
23.02.06,08:34
Áno, ale to kredit. avízo príde až po týždni a šéf sa riadi tým, čo vidí v internet bankingu - a tam to vidieť nie je...

Ale avízo je avízo.
Dada
23.02.06,08:35
Tweety, prepáč, ale nie je mi to úplne jasné, keďže sa riadim § 19 ods. 4 zákona o DPH, v ktorom je písané, že DPH treba odviesť z prijatej platby. Čiže ja keď prijmem od zákazníka v tomto prípade 950 Sk, tak by som mala faktúru vystaviť v hodnote 950 Sk a nie 700 Sk... Alebo sa mýlim? Vďaka

Ten tvoj odberateľ je platca DPH?
Mickya
23.02.06,08:36
Ten tvoj odberateľ je platca DPH?
Nie, je to len fyzická osoba
Zita5
23.02.06,08:59
Zdravím Vás všetkých,
nemám stále úplne jasno v jednej veci, mohli by ste mi, prosím, poradiť?
V obchodných podmienkach máme stanovené, že pri platbe zo zahraničia poplatky banky znáša zákazník.
Vystavili sme zákazníkovi zálohovú faktúru v hodnote 700 Sk.
Zákazník uhradil síce 700 Sk, ale z toho si banka strhla 250 Sk poplatky a bolo nám na účet pripísaných len 450 Sk.
Zákazníka sme teda upozornili, nech uhradí aj zvyšok. Takže uhradil aj tých 250 Sk.
Idem vystaviť faktúru a neviem teraz na akú sumu mám vystaviť faktúru, či na sumu 700 Sk alebo na sumu 950 Sk a tých 250 Sk dať do réžie.
Poradíte mi prosím?
Ďakujem

Pri úhrade spravil zákazník chybu , v podaní úhrady mal poznamenať , že bankové poplatky idú na ťarchu platiteľa , tým pádom Ty by si dostala svojich 700 ,- a on by mal 250 ,- poplatok za bankový prevod .

Keďže teraz je to tak ako píšeš , tak faktúru musíš vystaviť na 950 Sk s tým , že 950 ,- dáš do POZD a 250,- zaúčtuješ bankový poplatok .
Tweety
23.02.06,09:04
Koľko Vám prišlo na účet od zákazníka? Ak 700.-, tak 700.-. Ak 950.- tak 950.-
Akosi sa nevieme dohodnuť.
Mickya
23.02.06,09:09
Koľko Vám prišlo na účet od zákazníka? Ak 700.-, tak 700.-. Ak 950.- tak 950.-
Akosi sa nevieme dohodnuť.
Na účet nám bolo pripísaných +700 Sk - tak sa mi to zobrazuje na internete - nie je tam žiadna bližšia špecifikácia.
Výpis z účtu ešte nemám.
Ten rozpis (+950 Sk, -250 Sk ) je uvedený len na kreditnom avíze (v tvare ako som už uviedla vyššie)
Dada
23.02.06,09:11
Na účet nám bolo pripísaných +700 Sk - tak sa mi to zobrazuje na internete - nie je tam žiadna bližšia špecifikácia.
Výpis z účtu ešte nemám.
Ten rozpis (+950 Sk, -250 Sk ) je uvedený len na kreditnom avíze (v tvare ako som už uviedla vyššie)

No tak teraz už ani ja nechápem. Tak najprv vám prišlo 700,- z ktorých odrátala banka 250,- a potom ste pýtali oberateľa doplatiť 250,- Sk. Tak si to aspoň vo svojej otázke sformulovala. Tak by ste mali mať prijatú zálohu vo výške 950,- a poplatok vo výške 250,- Sk. A DPH odviesť z 950,-.
Teda ak tá otázka nebola myslená nejako ináč.
Zita5
23.02.06,09:14
Na účet nám bolo pripísaných +700 Sk - tak sa mi to zobrazuje na internete - nie je tam žiadna bližšia špecifikácia.
Výpis z účtu ešte nemám.
Ten rozpis (+950 Sk, -250 Sk ) je uvedený len na kreditnom avíze (v tvare ako som už uviedla vyššie)


Mickya , ja som tiež napísala príspevok - odpoveď podľa toho čo si uvádzala v zadaní , kde píšeš že zákazník Vám uhradil aj 250 Sk. Tak ako .;)
Mickya
23.02.06,09:31
Mickya , ja som tiež napísala príspevok - odpoveď podľa toho čo si uvádzala v zadaní , kde píšeš že zákazník Vám uhradil aj 250 Sk. Tak ako .;)
Zitka, je to vlastne tak, že zákazník spravil chybu a neznášal poplatky len sám tak, ako mal.
Takže, budem sa to snažiť napísať zrozumiteľnejšie:
dňa 8.2.2006 nám zákazník uhradil zálohovú faktúru (pri tejto prvej platbe sme poplatky banky znášali aj my) na internete sa mi zobrazila suma, že bolo uhradených +450 Sk (čiže len rozdiel banka uviedla - nerozpísala túto sumu na +700 Sk a -250 Sk). Vtedy sme zalarmovali zákazníka, nech uhradí aj zbytok a tak poslal ďalšiu platbu= 250 Sk (už pri tejto platbe sme neznášali poplatky vôbec).
Ale, prišlo nám kreditné avízo po týždni k obom platbám a až tu bolo vidieť, že zákazník uhradil prvýkrát celých 700 Sk, ale banka nám 250 Sk strhla, čiže nám pri prvej platbe bolo na účet pripísaných len 450 Sk.
A druhé kredit. avízo - tam bolo uvedené +250 Sk
Dúfam, že je to teraz zrozumiteľnejšie napísané...
VĎaka Vám všetkým za ochotu.
Zita5
23.02.06,09:42
Pri úhrade spravil zákazník chybu , v podaní úhrady mal poznamenať , že bankové poplatky idú na ťarchu platiteľa , tým pádom Ty by si dostala svojich 700 ,- a on by mal 250 ,- poplatok za bankový prevod .

Keďže teraz je to tak ako píšeš , tak faktúru musíš vystaviť na 950 Sk s tým , že 950 ,- dáš do POZD a 250,- zaúčtuješ bankový poplatok .


Takže po prečítaní vyššie uvedeného , postupovala by som znova takto , ako som písala v mojom citovanom .


P.S. Možno že keď posiela tých 250 Sk sa už zbadal , že bankové poplatky idú vo Váš neprospech , tak úhradu zrealizoval správne a preto Vám už z nej druhý krát nestiahli poplatok , ale to zaplatil odberateľ /platiteľ .
Mickya
23.02.06,09:47
!!! VĎAKA VŠETKÝM !!!
*Fénix
16.11.07,14:22
Zaujala ma Vaša téma,pretože práve účtujem výpis, kde mi bolo podľa predchádzajúceho avíza pripísaných cca 5000,-Sk.
Žiadne poplatky, resp napísané:
Provízia za prevod: 0,00
Ostatné poplatky : 0,00
Transakcia sa uskutočnila vo Vysokohorskej banke ./:)TB/

Takže odpovede boli správne,záleží od druhej strany,či znáša poplatky ona,alebo ich "Hodí" na Teba.

Mickya, myslím,že si menila info počas odpovedí.:)