lammer
21.10.12,15:56
Dobry den,
potreboval by som poradit.

Prislo mi upovedomenie o zacati exekucie kvoli nedoplatku na ZP.
Telefonoval som exekutorovi aby som sa presnejsie informoval co treba presne uhradit.
Jednalo sa o sumu 157 Eur do 14 dni od prevzatia upovedomenia.

Upovedomenie napisane dna 8.10.2012
Prevzal som ho dna 17.10.2012
Telefonoval s exekutorom dna 18.10.2012

Dna 19.10.2012 mi bolo z uctu strhnutych 230 Eur + 16 Eur poplatok za exekuciu (zrejme banke)

Myslim ze exekutor konal neopravnene pretoze lehota 14dni na zaplatenie pohladavky neuplynula ani len od napisania upovedomenia nie to este od prevzatia mojou osobou.
Dalej je podla mna neopravnena aj suma ktora bola strhnuta...suma zrejme sedi po prekroceni 14 dnovej lehoty na uhradenie pohladavky.

Myslim spravne? Bola exekucia neopravnena?
Chcel by som sa stazovat a ziadat vratenie rozdielu sumy + poplatku za exekuciu.

Dakujem za pomoc.
draik
21.10.12,16:02
Ste si istý, že suma 230 e bola skutočne strhnutá z Vášho účtu a prevedená na účet exekútora resp. ZP? Nie je tá suma len blokovaná? Pochybujem, že by exe chcel takou jednoduchou chybou prísť o pečiatku.
lammer
21.10.12,16:30
Podla internet bankingu to bola transakcia. Je tam aj v prospech akeho uctu.

Pondelok tam budem volat...len som sa chcel predbezne informovat na ton hlasu a ci mam spomenut exekucnu komoru !!
lammer
21.10.12,16:37
Podla internet bankingu to bola transakcia. Je tam aj v prospech akeho uctu. Pondelok tam budem volat...len som sa chcel predbezne informovat na ton hlasu a ci mam spomenut exekucnu komoru !!
pepsikova
21.10.12,17:13
...ešte predtým, ako exekútor oznámi povinnému exekučný titul, zistí, v ktorej banke má povinný účet a či sú na ňom prostriedky na zaplatenie dlhov..takže je možné, že keď si dostal oznámenie o exekúcii, už bola banka oboznámená s tým, že má z tvojho účtu vyplatiť požiadavku exekútora...teda, výšku dlhu, plus trovy konania a náklady exekúcie...je to najjednoduchší a najrýchlejší spôsob vykonania exekúcie...
po vyplatení požiadavky je exekútor povinný ukončiť exekučné konanie voči povinnému,(tebe) a oznámiť to písomne..tam sa uvádza aj výška dlhu, suma trov a všetkých nákladov konania..
lammer
21.10.12,17:29
No hej ale jednalo sa o sumu 157 Eur ktora mala byt uhradena do 14 dni tam boli vsetky poplatky exukutorovi aj pohladavka.
misoft
21.10.12,17:59
No v prípade - ak tie peniaze boli naozaj prevedené na účet exekútora (teda nie sú bankou na príkaz exekútora blokované) - exekútor porušil hrubým spôsobom §47 Zákona 233/1995 Z.z o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti (Exekučný poriadok) a o zmene a doplnení ďalších zákonov

Upovedomenie o začatí exekúcie
§ 47


(1) Exekútor poverený vykonaním exekúcie

a) upovedomí povinného i oprávneného o začatí exekúcie, prípadne o spôsobe jej vykonania a o predbežných trovách exekúcie; povinného vyzve, aby uspokojil pohľadávku oprávneného alebo aby do 14 dní od doručenia upovedomenia o začatí exekúcie vzniesol námietky podľa § 50, (tu si často exekútori tento odsek vykladajú po svojom - nie doručenia, ale vyhotovenia)
b) zakáže povinnému, aby odo dňa doručenia upovedomenia o začatí exekúcie nakladal so svojím majetkom, ktorý podľa ustanovení tohto zákona podlieha exekúcii.

(2) Exekútor upovedomí povinného o začatí exekúcie a o spôsobe jej vykonania pred vydaním exekučného príkazu.

(3) Ak povinný uhradí pohľadávku po začatí exekučného konania skôr, ako mu uplynie lehota na podanie námietok, má exekútor nárok na náhradu trov konania vo výške ustanovenej osobitným predpisom 4f) v rovnakom rozsahu ako v prípade upustenia od vykonania exekúcie.
a v tom prípade sa treba okamžite obrátiť s podnetom na prešetrenie postupu exekútora na SKE (Slovenská Komora Exekútorov) http://www.ske.sk/ , pretože každá exekúcia musí postupovať podľa ich poriadku a nie je možné, aby si exekútor upravoval lehoty a termíny, ako sa zapáči.
hubatá
21.10.12,18:18
Neuspeje na komore. Žijú z poplatkov exekútorov a preto ti odpovedia tak aby to ani ako sťažnosť nemuselo byť evidované.
lammer
21.10.12,18:24
Inak a keby som porusil tu podmienku nakladania z uctom? Zaplatil som nejaky ucet, ale tak stale tam bol dostatocny zoztatok na tu pohladavku. A aj tak to nic nemeni na veci co sa tyka vysky pohladavky nie? Aj tak by som to zaplatil do 14dni...
lammer
21.10.12,18:24
Inak a keby som porusil tu podmienku nakladania z uctom? Zaplatil som nejaky ucet, ale tak stale tam bol dostatocny zoztatok na tu pohladavku. A aj tak to nic nemeni na veci co sa tyka vysky pohladavky nie? Aj tak by som to zaplatil do 14dni...
pepsikova
21.10.12,18:33
...ak je ten exekútor v blízkosti tvojho bydliska, zájdi osobne..nie každý je zhovorný a hneď ti vysvetlí, čo chceš počuť...je možné, že suma 157€ bol dlh, ktorý si mal zaplatiť do 14 dní..a on hneď preventívne blokol v banke aj všetky pohladávky k tomu...samovoľne...a to sa nesmie..preto je osobná návšteva lepšia aho telefon...

...čo sa týka sťažnosti na komoru exekútorov, majú divné postupy..sťažnosť poslať poštou, popritom majú uvedený emailový kontakt..prílohy neotvárajú ale hneď upozornia, že všetko je treba poslať poštou...v dobe elektronickej komunikácie, keď málokto píše rukou nechápem, prečo nepreberú-a to naozaj-emailovú komunikáciu...
..a písomná trvá, no, nekonečne dlho píšu odpoveď..a poväčšine v neprospech sťažovateľa...
lammer
21.10.12,19:37
Na toto by som potreboval odpoved. Dakujem.
draik
21.10.12,19:55
...ešte predtým, ako exekútor oznámi povinnému exekučný titul, zistí, v ktorej banke má povinný účet a či sú na ňom prostriedky na zaplatenie dlhov..takže je možné, že keď si dostal oznámenie o exekúcii, už bola banka oboznámená s tým, že má z tvojho účtu vyplatiť požiadavku exekútora...teda, výšku dlhu, plus trovy konania a náklady exekúcie...je to najjednoduchší a najrýchlejší spôsob vykonania exekúcie...
po vyplatení požiadavky je exekútor povinný ukončiť exekučné konanie voči povinnému,(tebe) a oznámiť to písomne..tam sa uvádza aj výška dlhu, suma trov a všetkých nákladov konania..

Exekútor nemôže vydať príkaz na vykonanie exekúcie, kým neuplynula lehota na podanie námietok (14 dní od doručenia upovedomenia povinnému) resp. dovtedy, kým neboli podané námietky zamietnuté. Banka najskôr dostane príkaz na začatie exekúcie, na základe čoho blokuje peniaze na účte povinného. K reálnemu strhnutiu peňazí dochádza až na základe druhého spomínaného príkazu.
Najistejšie bude, keď povinný nahliadne do spisu exekútora. Keďže exekútor je štátom splnomocnenou osobou, môže si povinný vymáhať škodu na základe príslušného zákona od min. spravodlivosti.
Predpokladám, že opatrovník nebol zadávateľovi ustanovený.
lammer
22.10.12,16:15
Takze pre oboznamenie aj ostatnych ktori to tu budu citat. Tak peniaze nakoniec z uctu naozaj odisli ALE na vinkulovany ucet. V internet bankingu to vyzera ako obycajna transakcia a tak isto mi to najprv povedali aj v banke az potom ked sa na to lepsie pozrela zistila ze to je vlastne vinkulovany ucet. Cize exekutor vlastne peniaze z uctu stiahol...neboli len zadrzane ale presunute na vinkulovany ucet...cize vsetko je tym padom v poriadku. Co je tiez pekna blbost ale nebol tym poruseny exekucny poriadok, kedze exekutor peniaze nemal priamo na svojom ucte...

A tato sranda vas bude stat 16,50 Euro pre banku za ten exekucny prevod na vinkulovany ucet.

A samozrejme po zaplateni pohladavky sa vam peniaze opat presunu na vas ucet...
draik
22.10.12,16:39
Ten vinkulovaný účet zriadil exe nie banka? Vedenie účtu s uvalenou exekúciou banky spoplatňujú vyššou sadzbou bežne.
lammer
22.10.12,17:45
Zrejme exe ked banka najprv ani nevedela ze sa jedna o taky ucet a vsetko bolo pod jeho menom...
lammer
25.10.12,16:06
Takze je to takto! Ucet vytvorila banka s mojim menom na prikaz exe. Tento ucet ostava otvoreny a nie je spoplatnovane jeho vedenie. je vyuzivany na ucely vymahania pohladavok a podobne. Prisiel mi o tom list priamo z banky :)