marijko
22.10.12,08:53
Dami, pani.
Posta ma zaujimavy produkt - Elektrnicky podari harok (EPH), mne osobne vyhovuje kvoli tomu ze je jednoduche naimportovat do systemu zasielky vratane udajov, pridem na postu, postarka len nalepi ciarove kody, ja vyplatim a idem domov - uspora casu aj 50 percent. Do mailu pride Elektronicky podaci harok v PDF kde je zaznacene kto kedy prevzal na poste EPH vratane podacich cisel a taktiez digitalne podpisame XMLko. Ked vytlacim PDFko a pricvaknem k VPD, je toto pre daniarov akceptovatelny doklad? Lebo to PDF nema na sebe ziadnu peciatku ani nic je tam uvedene len ze kto na poste zasielku prevzal (meno pracovnika) a kedy, a tiez uvedena hodnota ktoru som na poste zaplatil a nejaky postarsky ciarovy kod ... . Viac info tu: http://eph.posta.sk/
Dakujem za odpoved.
rsx
07.01.13,15:04
Prosím nikto nevie odpovedať?!?
Ďakujem.
calimero1
07.01.13,20:47
Mne tetušky na pošte povedali, že si mám vytlačiť to PDF-ko a to vraj slúži ako daňový doklad. No iný doklad pošta k tomu nedáva, tak by to malo daňovákom stačiť.
GaborM
11.01.13,14:17
Podľa Help-desk našej pošty je daňovým dokladom priložený súbor XML, ktorý príde zabalený ako zip spolu s príslušným pdf. Tento XML súbor je podpísaný el. podpisom. Tento si má človek odložiť a v prípade daňovej kontroly predložiť.
Na otázku, čo mám teda priložiť k zaúčtovaniu výdaja hotovosti, mi bolo oznámené, že si mám vytlačiť to pdf. To ale nie je daňovým dokladom.
A som z toho krokodíl, pre XML súbor nie je žiadna rozumná aplikácia, ktorá by na základe neho vytlačila doklad.
Taktiež je zaujímavé, že napr. v pdf doporučenej zásielky mám pri spôsobe úhrady uvedené "H - výplatný stroj" a v pdf balíku zase "H - denník výplatného". To "H" akože hovorí o tom, že to bolo zaplatené v hotovosti?
Je toto v poriadku?
marijko
11.01.13,19:44
Na poste si vypytaj potvrdenie o podani EPH, napise ti nan ze sa jednalo o podaj EPH (moze napisat aj cislo EPH) a vypise ti sumu kolko si zaplatil v hotovosti, opeciatkuje + podpise, vytlacis PDFko, pricvaknes k nemu vydavkovy doklad + opeciatkovane potvrdenie a mas to, v podstate by malo stacit to opeciatkovane potvrdenie ale takto je to aspon pre mna prehladnejsie.
GaborM
12.01.13,07:17
Na poste si vypytaj potvrdenie o podani EPH, napise ti nan ze sa jednalo o podaj EPH (moze napisat aj cislo EPH) a vypise ti sumu kolko si zaplatil v hotovosti, opeciatkuje + podpise, vytlacis PDFko, pricvaknes k nemu vydavkovy doklad + opeciatkovane potvrdenie a mas to, v podstate by malo stacit to opeciatkovane potvrdenie ale takto je to aspon pre mna prehladnejsie.

O toto som sa snažil, ale evidentne čo pošta to iné pravidlá. Štandardné potvrdenie o úhrade (taký malý cca A6-kový cetlík papiera) mi odmietli vydať s tým, že mi predsa príde potvrdenie do mail-u. Jediné čo môžu, keď som netrpezlivý, lebo potvrdenia začínajú chodiť až po 19:00, tak mi vytlačia to pdf, čo mi príde večer za poplatok 30 centov. Toto odmietam.
A som na začiatku, pdf čo mi príde nie je daňovým dokladom a z XML, ktoré daňovým dokladom je (a je originálom v elektronickej podobe), si neviem urobiť relevantnú kópiu.

Kocúrkovo hodné Slovenskej pošty :(
franco24
12.01.13,07:43
Na nasej hlavnej poste v SNV do mna hustili asi pol roka, aby som pouzival EPH no mal som predpisane seky pouzival som teda tie,od 1.1 som presiel na EPH tak ako som tam dosiel ako by som mal nejaku chorobu co teraz on ma harok, hovorim ved ste ma to pytali pol roka, nevedeli co stym maju robit. Zobral som baliky a siel som na inu postu. Tam nebol ziadny problem po zaplateni ma este teta upozornila, ze ako doklad mi musi dat potvrdenie o zaplatenie takze to je potrebne. Pevne nervy Franco
marijko
12.01.13,08:50
O toto som sa snažil, ale evidentne čo pošta to iné pravidlá. Štandardné potvrdenie o úhrade (taký malý cca A6-kový cetlík papiera) mi odmietli vydať s tým, že mi predsa príde potvrdenie do mail-u. Jediné čo môžu, keď som netrpezlivý, lebo potvrdenia začínajú chodiť až po 19:00, tak mi vytlačia to pdf, čo mi príde večer za poplatok 30 centov. Toto odmietam.
A som na začiatku, pdf čo mi príde nie je daňovým dokladom a z XML, ktoré daňovým dokladom je (a je originálom v elektronickej podobe), si neviem urobiť relevantnú kópiu.

Kocúrkovo hodné Slovenskej pošty :(

U nas zacali davat potvrdenky sami, ze vraj to mali na skoleni a na infolinke posty mi potvrdila ze na poziadanie su povinni dat potvrdenie, tak sa im povyhrazaj alebo zmen postu a bude to OK.
marijko
12.01.13,08:55
BTW ... ako keby bol problem digitalne podpisat aj to PDFko ... vsak vsade inde to funguje len na poste nie ...
calimero1
13.01.13,09:37
Tak to je skvele, mne povedali, ze danovy doklad je PDF-ko, tak som to PDF-ko tlacil a prikladal k VPD. XML ma ani nenapadlo nejakym sposobom archivovat. Bolo to v mesiacoch september-oktober, potom som presiel na uhradu formou zalohoveho prevodu. Stare emaily uz mam samozrejme zmazane, tak co mam teraz robit?
GaborM
13.01.13,11:22
Tak to je skvele, mne povedali, ze danovy doklad je PDF-ko, tak som to PDF-ko tlacil a prikladal k VPD. XML ma ani nenapadlo nejakym sposobom archivovat. Bolo to v mesiacoch september-oktober, potom som presiel na uhradu formou zalohoveho prevodu. Stare emaily uz mam samozrejme zmazane, tak co mam teraz robit?

No poteš. Avšak keďže je to XML daňovým dokladom aj u pošty a taktiež podlieha určitým archivačným dobám, tak by som na základe čísiel EPH požiadal o ich spätné zaslanie (vlastne kópie súborov).
marijko
13.01.13,11:53
No poteš. Avšak keďže je to XML daňovým dokladom aj u pošty a taktiež podlieha určitým archivačným dobám, tak by som na základe čísiel EPH požiadal o ich spätné zaslanie (vlastne kópie súborov).

Vedia ti to preposlat cez zakaznicke centrum, len im nadiktujes cisla EPHcok, len neviem aku dlhu dobu to archivuju v takom formate ze ti to dokazu preposlat, mne to preposielali do 2 mesiacov a este to tam mali a tusim to bolo aj spoplatnene ale uz si nepamatam ...
atech
14.01.13,19:36
Tiez podavam zasielky cez EPH a veduci posty ma upozornil nato, ze k EPH musi byt potvrdenka z posty.
Nestaci len vytlacit PDF
franco24
18.01.13,20:55
dnes som volal na infolinku posty dal som sa prepojit na eph a pytal som si ich nadriadenu pytal som sa konkretne na danove doklady a akceptacie. Povedali mi ze to xml, je elektronicky podpisane vraj a nieje potrebne dalsie doklady vraj to staci. Uz som teraz z toho jelen....
avalik
18.01.13,21:24
takze ja dam poste balik, zaplatim napr. v hotovosti ... a nemam v ruke nic? ani peniaze ani balik ani potvrdenie o podani?

co ked postar nenaskenuje balik a necha si aj peniaze aj balik? ako ja dokazem, ze som balik poslala?
freddy87
18.01.13,21:28
Máš potvrdenie o zaplatení, ktoré ti vydá, pokiaľ platíš v hotovosti a do niekoľkých hodín, možno aj desiatok minút ti príde potvrdenie do mailu o odoslaní zásielok.
avalik
18.01.13,21:41
Máš potvrdenie o zaplatení, ktoré ti vydá, pokiaľ platíš v hotovosti a do niekoľkých hodín, možno aj desiatok minút ti príde potvrdenie do mailu o odoslaní zásielok.

no ale mne tetuska vravela, ze ziadne potvrdenie neda :)



... ale nasla som v postovych podmienkach

7.1.3. Potvrdenie o podaní zásielok prostredníctvom ePodacieho hárka
Na základe ústnej žiadosti SP pre odosielateľa zabezpečí:
a) Opakované zaslanie elektronickej potvrdenky (e-potvrdenky) – SP zašle odosielateľovi na e-mailovú adresu uvedenú v ePodacom hárku e-potvrdenku, ktorá je podpísaná zaručeným elektronickým podpisom a obsahuje skutočný súpis podaných zásielok
b) Tlač e-potvrdenky – SP zabezpečí konverziu e-potvrdenky do písomnej podoby a jej potvrdenie.
O službu je možné požiadať na pošte, na ktorej bol realizovaný podaj zásielok prostredníctvom ePodacieho hárka.
Pri podaní žiadosti uvedie odosielateľ minimálne tieto údaje: číslo ePodacieho hárka a dátum podania zásielok. Odosielateľ môže zásielku identifikovať aj prostredníctvom ďalších údajov.
Potvrdenie o podaní zásielok prostredníctvom ePodacieho hárka SP vyhotoví maximálne do 6 mesiacov odo dňa podania zásielok.


15.8. Odosielateľ môže pri podaji zásielok využívať aj ePodací hárok, za splnenia podmienok stanovených v Technických parametroch – ePodací hárok, ktoré sú k dispozícii na www.posta.sk a na Zákazníckom servise SP. Údaje v ePodacom hárku je možné dodatočne meniť len na základe dohody medzi odosielateľom a SP.

15.10. V prípade použitia ePodacieho hárka v zmysle bodu 15. 8. týchto poštových podmienok potvrdí SP prijatie zásielky elektronickou potvrdenkou (e-potvrdenkou) podpísanou zaručeným elektronickým podpisom. Po zaslaní e-potvrdenky už nie je možná dodatočná zmena údajov o zásielkach.



z uvedeneho mam za to, ze automaticky papier do ruky nedostanem, ale vzdy si ho musim vypytat
camozzi
18.01.13,21:53
Na pošte nikdy nebolo podanie potvrdenky o zaplatení samozrejmosťou a vždy ju bolo potrebné pýtať (ak by iný podnikateľ nedal doklad o zaplatení, dostal by "motivačnú" pokutu).
Ja som to robieval tak:
Vypísal a odoslal som do systému EPH. Hneď mi na mail prišlo potvrdenie o prijatí EPH, ktoré som vytlačil a zobral so zásielkami na poštu.
Po spracovaní zásielok som od pracovníka/čky pýtal opečiatkovanie potvrdenia o prijatí EPH a zároveň aj doklad o zaplatení, na ktorom bolo číslo EPH. Ak bolo EPH-ačiek viac, tak na každé extra potvrdenie. Bez toho som sa od okienka ani nepohol.
Po uzávierke na pošte mi prišlo na mail potvrdenie o podaní zásielok. To som vytlačil a spojil s potvrdenými dokladmi z pošty. To celé šlo do účtovníctva. Iné doklady totiž od pošty neuvidíte.
Smithi
19.01.13,07:04
Toto zaujima aj mna a kolegu...Kolega zatial na EPH nepresiel podava denne do 5balikov tiez ho s tym stale otravuju...Ale zatial asi ani neprejde pokial si tam nespravia poriadok a nebudu ktomu davat potrebne doklady do uctovnictva...Uz ste vsetci presli na to EPH alebo klasicky vypisujete?
franco24
19.01.13,08:03
Balik 2 kg vychadza s dobierkou na 4,5 eur, co je nenormalne vela treba to tam este odniest maju stym chaos. Tento tyzden som poziadal dvoch kurierov o vypracovanie cenovej ponuky na cca 50 balikov mesacne mam cenu 3,30 eur mesacne dovidenia posta. Odporucam kazdemu.
atech
19.01.13,10:04
Podavam baliky cez Slov. postu a tiez som rozmyslal nad tym, ze prejdem ku kurierom.
Mesacne podam 200-300 balikov. Ktore kurierske spolocnosti by si mi odporucil aj z hladiska
cenoveho a aj z hladiska spolahlivosti?
Dáša_
19.01.13,10:52
Podavam baliky cez Slov. postu a tiez som rozmyslal nad tym, ze prejdem ku kurierom.
Mesacne podam 200-300 balikov. Ktore kurierske spolocnosti by si mi odporucil aj z hladiska
cenoveho a aj z hladiska spolahlivosti?

pti takomto počte balíkov myslím že dostaneš všade dobrú cenu.

Ja mám dpd a jediny problem zatiaľ je v tom, že musím mať telefónne číslo zákazníka. Peniaze došli na účet zhruba za 6 dní, t.j. posielala som v utorok a v pondelko nasledujúci tyždeň som už mala na účte aj s variabilnými symbolmi, každú sumu osobitne, žiadna suma spolu a ku tomu zoznam. Zákazníci môžu kuriérovi doma platiť aj kartou.
Porovnať to ale s inými nedokážem. A aby som nezabudla, musím aspoň orientačne udávať rozmery balíka a váhu.
SW na objednávanie prepravy a tlačenie štítkov mi príde celkom uživateľsky OK.
camozzi
19.01.13,11:19
pti takomto počte balíkov myslím že dostaneš všade dobrú cenu.

Ja mám dpd a jediny problem zatiaľ je v tom, že musím mať telefónne číslo zákazníka. Peniaze došli na účet zhruba za 6 dní, t.j. posielala som v utorok a v pondelko nasledujúci tyždeň som už mala na účte aj s variabilnými symbolmi, každú sumu osobitne, žiadna suma spolu a ku tomu zoznam. Zákazníci môžu kuriérovi doma platiť aj kartou.
Porovnať to ale s inými nedokážem. A aby som nezabudla, musím aspoň orientačne udávať rozmery balíka a váhu.
SW na objednávanie prepravy a tlačenie štítkov mi príde celkom uživateľsky OK.
Aj pošta teraz rozpočítava dobierkové sumy a pripisuje ich jednotlivo. Problém je ale že to trvá neskutočne dlho (naposledy to boli dobré dva týždne). Problém vidím v tom, že ty v EPH zadáš číslo účtu a variabilný symbol, lenže pošta si aj tak urobí po svojom a namiesto tvojho VS tam dá svoj a tvoj pôvodný VS dá do špecifického symbolu. Pokiaľ viem, tak vyhľadávanie platieb v internet bankingu podľa ŠS nie je možné. Treba pracne dohľadávať platby podľa dátumov.
V DPD fungujem cez dpdportal.sk. Tam je možné si preddefinovať rozmery zásielky. Ak posielaš v ich expres pakoch do 3 kg, tak tie majú jednotné rozmery tuším 45 x 40 x hrúbka. Ak posielaš niečo väčšie, tak sa to dá pri vytváraní štítku dodatočne editovať.
Dáša_
19.01.13,12:20
Aj pošta teraz rozpočítava dobierkové sumy a pripisuje ich jednotlivo. Problém je ale že to trvá neskutočne dlho (naposledy to boli dobré dva týždne). Problém vidím v tom, že ty v EPH zadáš číslo účtu a variabilný symbol, lenže pošta si aj tak urobí po svojom a namiesto tvojho VS tam dá svoj a tvoj pôvodný VS dá do špecifického symbolu. Pokiaľ viem, tak vyhľadávanie platieb v internet bankingu podľa ŠS nie je možné. Treba pracne dohľadávať platby podľa dátumov.
V DPD fungujem cez dpdportal.sk. Tam je možné si preddefinovať rozmery zásielky. Ak posielaš v ich expres pakoch do 3 kg, tak tie majú jednotné rozmery tuším 45 x 40 x hrúbka. Ak posielaš niečo väčšie, tak sa to dá pri vytváraní štítku dodatočne editovať.

no, môj problém je, že mám zásielky od 0,5 do zhruba 18 kg. Takže nie som schopná zadať to dopredu. Ale až tak veľmi mi to zatiaľ neprekáža, resp. je to maličký problém v porovnaní s tým, čo sme získali. Minimálne voľné večery :) Na poštu sme totiž vždy chodili na poslednú chvíľu, keď bývalo menej ľudí, t.j. o pol šiestej. Naviac, nemusíme denne drať auto na krátke trasy, platiť pri pošte parkovné. Rýchlejšie otočené peniaze.
Na poštu sme chodili takto od roku 2006. Dokonca sa teraz už aj zaujímali, kde sme :)

Inak, pre začínajúce obchody, ktoré zatiaľ nemajú veľa balíkov je pošta asi zrejme stále najvýhodnejšia. Teda, pokiaľ nepredávajú hlavne drahší tovar, kde poštovné nehrá až takú úlohu. Lebo je rozdiel, či objednám za 150 € a postovné 5€ alebo 15€ a postovné rovnako 5€
calimero1
19.01.13,13:46
Ahojte,
momentálne posielam balíky cez poštu a GLS. Mám v pláne zasielanie balíkov robiť už len cez kuriéra. GLS mi však prestáva vyhovovať z dvoch dôvodov:

1. poistenie balíkov mám automaticky len do 330 EUR, vyššie poistenie je dosť drahé a byrokraticky náročné (momentálne posielam zásielky s vyššou hodnotou cez EMS)

2. Poplatky za dobierku sa mi zdajú vysoké:
0-100 € poplatok 1 € bez DPH
100-200 € poplatok 1,33 € bez DPH
200-265 € poplatok 1,66 € bez DPH
265-531 € poplatok 1,99 € bez DPH
531-830 € poplatok 4,98 € bez DPH
830-2655 € poplatok 1% z vybranej hodnoty

Napíšte prosím, ako to máte vy, aby som sa vedel zorientovať, hlavne čo sa týka poistenia a poplatkov za dobierky.

Vďaka
freddy87
19.01.13,16:44
UPS - poistenie do tuším, že 2500 € v cene prepravy, dobierka u mňa 0,80 € (predávam tovar v hodnote vždy max 120 €), takže mám túto sumu dohodnutú do 200 €, inak sa určite dá dohodnúť dobrá suma aj pri vyšších cenách.
Dáša_
19.01.13,18:20
dpd - poistenie nie je specialne dojednane, prepravca zodpoveda do sumy 2500€.

suma dobierky do 340€ - 0,8€ bez DPH, do 680 - 1 €
GaborM
21.01.13,18:39
Používam EPH asi dva týždne, pre mňa trošku rozporov plná služba. Z nejakého záhadného dôvodu musia pri klasickom podacom lístku (doporučený dopis) pošťáčki nahadzovať adresy zásielky (min. adresáta). Preto je ich snaha presunúť toto všetko na EPH, kde im príde pripravený zákazník, ktorý ak nechce dlho čakať, má už aj vytlačené adresné štítky s číslami zásielok. Čo za to dostane zákazník?
Sťaženú situáciu pri dokladovaní vynaložených nákladov. Podotýkam, že za tú tlač e-podacieho hárku, ktorý nie je daňovým dokladom (podľa vyjadrení zákazníckeho servisu ním je elektronicky podpísané XML, z ktorého si ale neurobíte relevantnú kópiu do účtovníctva) chceli po mne 0,3 EUR.
Ďalej dostane zvýšené náklady s tlačou adresných štítkov a potvrdzovacích papierov EPH (ktoré majú pdf-ko v rozmere cca 210x350 mm v krajine kde vládne A4 - 210 x 297 mm). Máte predstavu čo Vás stojí vytlačená A4?
Ideme k zľavám. Keď sa pozrieme do cenníka, tak zistíme, že zľava je 10 centov na dobierkovom príplatku a balíkoch 1. a 2. triedy. Na doporučených listoch ani ťuk! A to za poštu urobíte pri podaní 90% práce.
atech
21.01.13,19:10
Tie EPH sa Slov.poste fakt vydarili. Doteraz som si urobil baliky, hodil do auta, odviezol na postu
zaplatil a bolo vybavene. Teraz urobim baliky a este predtym kym ich odveziem na postu, tak si musim
sadnut k PC aspon na hodinu kym vytvorim EPH.
Neviem co za experta robilo soft pre tie EPH, ale podavam baliky, male baliky ako doporucene listy,
baliky nad 10 kg ako Expres kurier a namiesto toho aby bola moznost v EPH oznacit o aku zasielku sa jedna, tak
musim vytvorit 3 EPH - kazdy samostatne. Vypisovat 3x odosielatela, nehovorim uz o tom ze cislo uctu
sa vypisuje zakazdym ku kazdej zasielke.
Mam taky pocit, ze si posta s tymi EPH a zvysenymi sadzbami postovneho odozenie tych poslednych par
zakaznikov ku kurierom. Ja buden asi jeden z nich...
calimero1
22.01.13,07:25
Ja využívam excelovské súbory, ktoré sa dajú stiahnuť na stránke pošty. Odosielateľa, aj č.ú. mám už preddefinované, každý deň v súbore mením len adresátov. Potom súbor naexportujem cez stránku pošty, vytlačím adresné štítky a je to.
GaborM
22.01.13,13:04
Ja využívam excelovské súbory, ktoré sa dajú stiahnuť na stránke pošty. Odosielateľa, aj č.ú. mám už preddefinované, každý deň v súbore mením len adresátov. Potom súbor naexportujem cez stránku pošty, vytlačím adresné štítky a je to.

Poznám tieto excel tabuľky, ale ... Proti gustu žiaden dišputát, ale 20 rokov od začatia masovejšieho nástupu PC existujú aj sympatickejšie formy rýchleho vypĺňania potrebných údajov. S prepáčením, ale tú tabuľku robil štandardný úradnícky hrochot.
Stále musíte vyplniť niekoľko políčok tabuľky, ja viem, bez toho to nejde, ale dostanem sa k tomu ďalej. Buď vypísať, alebo robiť niekoľko krát Ctrl+C a Ctrl+V.
Pritom Excel má silné programátorské možnosti, kde by sa adresa zadala jedným Ctrl+C a Ctrl+V, doplnilo sa pár ďalších údajov pri dobierke, poistení a zmáčklo jedno tlačidlo, ktoré by túto tabuľku vyplnilo v pozadí za Vás a keď máte takto nahodené, tak zmáčknete druhé tlačidlo a vygeneruje príslušné počty xml podľa počtu typov zásielok, keď už na tom tá pošta tak trvá. Keďže už majú naprogramovanú tvorbu XML na stránkach, doprogramovanie toho Exel súboru je otázka dvoch-troch dní. Ak by ste mali takúto možnosť, neprerobili ste si adresy v databáze (načastejšie v poznámke) na požadované poradie pre ten jeden Ctrl+C a Ctrl+V? Ja áno.
franco24
23.01.13,18:30
ma niekto nejake aktualne informacie ohladne dokladov potrebnych k EPh? Staci mi do uctovnictva vytlacit len subor ktory mi pride v pdf? Je to dostacujuce pre danovakov? Kazdy rozprava inaksie som z toho uz jelen. Dakujem :)))
calimero1
23.01.13,19:36
ma niekto nejake aktualne informacie ohladne dokladov potrebnych k EPh? Staci mi do uctovnictva vytlacit len subor ktory mi pride v pdf? Je to dostacujuce pre danovakov? Kazdy rozprava inaksie som z toho uz jelen. Dakujem :)))

Pre istotu si archivuj aj ten xml súbor.
erpanet
28.01.13,18:59
Dobrý deň,
mohol by mi prosím niekto napísať, či je teda potrebné mať k e-podaciemu hárku pripojenú aj orazenú potvrdenku z pošty? U nás na pošte ma na to upozornila pracovníčka a vždy mi ju dáva, no v inom nemenovanom meste mi ju nechcú dať, vraj stačí potvrdenka.
Čítala som túto tému, ale stále nie som si istá... predsa len e-podací hárok nemá nikde pečiatku a podpis (hoci zaručený je v zip formáte)... ak je potrebné pýtať si potvrdenku, máte k tomu nejaké usmernenie, poprípade § , aby som sa mohla na to odvolať v prípade, že mi opäť pracovníčka nebude chcieť dať potvrdenku?

...inak keď sa tak logicky nad tým zamýšlam, tak prídem tam, nadiktujem jej len číselko, zaplatím, odídem preč... a kde mám tu istotu, že mi večer príde potvrdenka mailom, že som to zaplatila? logicky mi z toho vyplýva, že nejaký ten doklad mi do ruky musí dať, alebo sa mýlim?

Ďakujem za odpoveď.
franco24
06.02.13,14:02
erpanet: to by aj mna zaujimalo nakolko. Nema niekto nejake aktualne informacie ohladne tychto dokladov ? Dakujem
erpanet
06.02.13,15:59
erpanet: to by aj mna zaujimalo nakolko. Nema niekto nejake aktualne informacie ohladne tychto dokladov ? Dakujem

ja som si to dala teda nakoniec zistiť u nás na pošte, kde mi doteraz pani tvrdila, že potvrdenky k EPH treba. nakoľko je veľmi milá, povedala, že sa na porade spýta, či je na to nejaká právna úprava, §, usmernenie alebo niečo... a výsledok, že teda oficiálne k tomu potvrdenky netreba! vraj doteraz nemali ani oni sami v tom jasno, preto pre istotu firmám vystavovali aj potvrdenky. takže zaručený elektronický podpis, ktorý chodí mailom je vraj postačujúci... toľko info od pracovníčky pošty.

v praxi si však neviem predstaviť, ako dám brigádnikovi tovar v hodnote 300€ napríklad, že na, choď na poštu s tým a vráti sa mi bez toho... kde mám záruku, kým mi do večera príde potvrdenka, že to tam on naozaj zaniesol??? alebo opačne, z pohľadu brigádnika...chudák, poctivo zanesie balíky na poštu, firme nepríde potvrdenka a obvinia ho, že si balíky nechal pre seba??? hold... zase raz diera v službách slovenskej pošty............
franco24
06.02.13,18:46
Holt je to smutne, vypisujeme za nich uz chcu aby sme aj vazili pytal som sa minule na poste ci jej to robi problem vypisat ze jej zdvihnem ruku ak je vela pisania pripadne predpisem na podpis :) No ne couz. Podpisal som zmluvu s kurierom a mam pokoj a aj som usetril.
GaborM
07.02.13,12:23
Riešim to s poštou poctivou starou cestou, listami. Na prvý mi prišla odpoveď, citujem:

"Po podaji zásielok na pošte obdržíte na Vašu e-mailovú adresu Potvrdenie o prijatí zásielok podpísané elektronickým podpisom (elektronickú potvrdenku). V zmysle Zákona o účtovníctve slúži elektronická potvrdenka ako účtovný doklad".

To je v poriadku, pokiaľ nezistíte, že tým súborom je to XML a nepozriete si Zákon o účtovníctve napr. taký §31, ods 5. Podľa môjho názoru nás pošta núti porušovať zákon. To je predmetom môjho ďalšieho listu, čo som im zaslal, na to zatiaľ nemám od nich odpoveď.
Taktiež, keď som oslovil tvorcov SW, ktorý používam na účtovníctvo, s0 žiadosťou o implementáciu importu XML, dostal som odpoveď:

"Do uctovnictva sa to nemoze naimportovat, lebo subor xml nie je oficalne danovy doklad."

Podľa mňa ešte bude sranda.
franco24
07.02.13,16:15
Este ma napadla jedna vec oslovit rovno danovy urad s touto otazkou ohladne akceptacie.
GaborM
07.02.13,20:30
Este ma napadla jedna vec oslovit rovno danovy urad s touto otazkou ohladne akceptacie.

Mám v pláne, podľa toho čo mi pošle ako odpoveď pošta.
GaborM
12.02.13,14:03
Včera sa udial malý posun a dnes som to aj vyskúšal. Po poriadku. Včera mi telefonoval nejaký pán z riaditeľstva Slovenskej pošty, ako reakcia na môj posledný list. Že či platím za EPH v hotovosti a na ktorej pošte. Dostal info a ja prísľub, že pošta bude "usmernená", lebo keď platím v hotovosti sú povinný vydať mi doklad o zaplatení hneď na pošte.
Namietal som, že "usmernenie" mojej pošty je málo, že tento problém nemám iba ja. Bolo mi prisľubené, že to budú riešiť.
Požadoval som odpoveď aj písomne - na tú samozrejme ešte čakám.
A pýtal som na už spracované EPH od začiatku roka, na ktoré nemám doklad pre účtovníctvo. Mal som si spísať čísla podaných EPH a ísť na svoju poštu.

Tak som dnes bol na pošte, prvá zmena, po podaji EPH sa ma spýtali, či chcem potvrdenie, áno samozrejme a dostal som ho (stále nechápem prečo to nemôžu robiť automaticky).
Taktiež mi pripravili potvrdenia na moje EPH spätne od začiatku roka, zadarmo.
GaborM
14.02.13,11:23
Dnes mi prišla aj písomná odpoveď zo Slovenskej pošty, tak Vám to snáď pomôže.

http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=125070&d=1360844282
jardikk
25.09.13,11:06
Mne prišla táto odpoveď zo zakaznickeho servisu SP:
"Dobry den pan ...,

do 1.7.2013 Vam bolo potvrdenie o zaplateni zasielane v PDF subore. Je to platny doklad o zaplateni. O tom, ako a v akej podobe ma vyzerat uctovny zaznam ( ich suhrn tvori uctovnu dokumentaciu uctovnej jednotky ), hovori § 31 Zakona o uctovnictve. V zmysle jeho znenia je mozne jeho uchovanie v elektronickej podobe a nemusi elektronicke potvrdenky tlacit. Ak sa ich vsak tlacit rozhodnete, je povinnost archivovat aj elektronicku formu potvrdenky v zmysle archivacneho poriadku, aby bolo mozne odkontrolovat zhodu tlacenej pisomnej formy s jej elektronickou formou.


Od 01. 07. 2013 zabezpecuje Slovenska posta potvrdenie prijatia zasielok podanych cez elektronicky podaci harok potvrdenkou v pdf. formate podpisanou elektronickym podpisom. Tato potvrdenka je pouzivatelom aplikacie ePodaci harok zasielana priamo na konto zakazníka, ktore si vytvoril registraciou vo web aplikacii ePodaci harok.
Podpisovanie potvrdenia o podaji zasielok (e-potvrdenky) elektronickym podpisom je v zmysle Zakona c. 215/2002 Z. z. o elektronickom podpise a o zmene a doplneni niektorych zakonov a tato forma je schvalena aj Postovym regulacnym uradom.
Dokladovanie do uctovnictva sa nemeni."

Takže ak to správne chápem tak tie lístky o platbe od p. za okienkom netreba.
Letko
20.09.14,17:01
Ako je to teraz, treba potvrdenky z posty alebo nie? Co staci dat do uctovnictva?