val.c
22.10.12,09:13
Dobrý deň,

prosím o pomoc ohľadom predaja ručných prác, ako je výroba drevených krabičiek+ich dekorovanie a výroba pletených vecí.
Som na rodičovskej dovolenke a venujem sa dekorovaniu rôznych drevených predmetov, rôznymi technikami. Chcela by som ich začať predávať, aby som si privyrobila. Keďže nechcem porušovať zákon, chcela by som vedieť, či si musím založiť živnosť a odvádzať odvody do sociálnej a zdravot.poisťovne. Môj príjem bude pravdepodobne iba príležitostný, t.j. 1-3 predaje mesačne (niekdy môžno ani jeden predaj počas mesiaca) a vyrobené predmety budem ponúkať iba cez známych alebo prostredníctvom bazáru.
Navyše ešte prenajímam byt a mám teda vlastné DIČ.

Moja mama, ktorá je na starobnom dôchodku by si tak isto chcela trošku pomôcť príležitostným predajom ručných prác (pletené odevy a výroba krabičiek) a preto sa chcem spýtať, čo je potrebné v jej prípade odvádzať poisťovniam a či si musí založiť živnosť, ak bude ponúkať svoje výrobky podobným spôsobom ako ja.

A ešte otázka ohľadom príležitostného príjmu....čo sa pod tým presne rozumie? Je ohraničený aj sumou získanou z predaja?


Ďakujem

Marcela
vankusik29
22.10.12,12:58
val.c ja by som ti oporucila navstivit stranku www.sashe.sk kde sa mozes zaregistrovat ako predajca. Podmienky si ale prestuduj na tej stranke a uvidis ci ti budu vyhovovat alebo nie.
val.c
22.10.12,13:48
túto stránku poznám, lenže oni neriešia tieto otázky....
Jedna vec je zaregistrovať sa tam a niečo predať a druhá odvádzať a platiť to, čo je potrebné.
Prevádzkovateľom stránky sa platí iba 12% percent z predaného....ale ostatné sa už nestarajú, to je povinnosť každého predajcu, aby sa už o to postaral.
....preto tu hľadám radu....
momula
23.10.12,08:03
Aj mňa by to zaujimalo ako sa to da poriešiť keďže na sashe , handmade -tam to nie je uvedene .
stormcatcher
23.10.12,08:08
Dobrý deň,

prosím o pomoc ohľadom predaja ručných prác, ako je výroba drevených krabičiek+ich dekorovanie a výroba pletených vecí.
Som na rodičovskej dovolenke a venujem sa dekorovaniu rôznych drevených predmetov, rôznymi technikami. Chcela by som ich začať predávať, aby som si privyrobila. Keďže nechcem porušovať zákon, chcela by som vedieť, či si musím založiť živnosť a odvádzať odvody do sociálnej a zdravot.poisťovne. Môj príjem bude pravdepodobne iba príležitostný, t.j. 1-3 predaje mesačne (niekdy môžno ani jeden predaj počas mesiaca) a vyrobené predmety budem ponúkať iba cez známych alebo prostredníctvom bazáru.
Navyše ešte prenajímam byt a mám teda vlastné DIČ.

Moja mama, ktorá je na starobnom dôchodku by si tak isto chcela trošku pomôcť príležitostným predajom ručných prác (pletené odevy a výroba krabičiek) a preto sa chcem spýtať, čo je potrebné v jej prípade odvádzať poisťovniam a či si musí založiť živnosť, ak bude ponúkať svoje výrobky podobným spôsobom ako ja.

A ešte otázka ohľadom príležitostného príjmu....čo sa pod tým presne rozumie? Je ohraničený aj sumou získanou z predaja?


Ďakujem

Marcela

...za 2-3 kusy mesačne by som sa neunúval ani slovo napísať.
kopretinka
23.10.12,08:12
...za 2-3 kusy mesačne by som sa neunúval ani slovo napísať.
ale keď príde daňová kontrola na sashe tak potom bude neskoro riešiť......všetci,čo tam "podnikajú" bez papierov,tak je to černota....či predá 1kus za mesiac alebo denne...
kopretinka
23.10.12,08:12
túto stránku poznám, lenže oni neriešia tieto otázky....
Jedna vec je zaregistrovať sa tam a niečo predať a druhá odvádzať a platiť to, čo je potrebné.
Prevádzkovateľom stránky sa platí iba 12% percent z predaného....ale ostatné sa už nestarajú, to je povinnosť každého predajcu, aby sa už o to postaral.
....preto tu hľadám radu....
doporučujem sa opýtať na daňovom riaditeľstve v BB.
stormcatcher
23.10.12,08:18
ale keď príde daňová kontrola na sashe tak potom bude neskoro riešiť......všetci,čo tam "podnikajú" bez papierov,tak je to černota....či predá 1kus za mesiac alebo denne...

...skôr som myslel volný predaj, alebo na zákazku.
kopretinka
23.10.12,08:54
...skôr som myslel volný predaj, alebo na zákazku.
a na to nepotrebuje živnosť?:eek:
martin09
23.10.12,14:30
Na to podľa mňa nepotrebuješ živnosť. Viem, že niekedy to bolo tak, že do zisku 10 000 korún ročne si živnosť nepotrebovala. No to bolo už dávno a v dnešnej dobe plnej zmien človek nikdy nevie.
blavaciko
23.10.12,20:01
urcite potrebuje zivnost, splna to vsetky znaky
veronikasad
23.10.12,20:20
Na to podľa mňa nepotrebuješ živnosť. Viem, že niekedy to bolo tak, že do zisku 10 000 korún ročne si živnosť nepotrebovala. No to bolo už dávno a v dnešnej dobe plnej zmien človek nikdy nevie.
Daj (ako právnik) odkaz na zákon, kedy to platilo ako píšeš ...
val.c
25.10.12,05:35
ĎAkujem za odpovede :) Kiežby tu bol niekto z daňového alebo živnostenského úradu, aby som tam nemusela behať s dcérkou, lebo dostať sa do niektorých budov s kočíkom je nad ľudské sily :( Tak snáď sa niekto ešte ozve....
kopretinka
25.10.12,05:59
ĎAkujem za odpovede :) Kiežby tu bol niekto z daňového alebo živnostenského úradu, aby som tam nemusela behať s dcérkou, lebo dostať sa do niektorých budov s kočíkom je nad ľudské sily :( Tak snáď sa niekto ešte ozve....
je zbytočné,aby si niekam chodila.Svoju otázku smeruj písomne na Daňové riaditeľstvo v BB.To,čo Ti nejaká teta v kancelárii povie,nemusí byť pravda,je to treba mať na papieri aj s odvolaním sa na konkrétny paragraf.
Katy a R
27.10.12,10:18
Daj (ako právnik) odkaz na zákon, kedy to platilo ako píšeš ...
veronika, zrejme myslel zák 366/99 §10 odst 1a, 2a ...;):)
pre zadávateľku - naozaj teraz rýchlo odpovedajú na dotaz .. podľa mňa je asi dôležité, že ako sa to zadefinuje - či je to pravidelná činnosť:confused:
.. je veru veľa takých szčo, ktorí sú aj niekoľko mesiacov bez príjmu - a odvody platiť musia:mee: