jiva
22.10.12,14:51
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, ak zamestnávateľ zamestnáva na dohodu o pracovnej činnosti, viem , že takýto pracovný vzťah nezakladá na nároku na stravné lístky, ale ak ide o zamestnanca, ktorý dochádza za prácou 2x týždenne a odpracuje po 5 hod./denne a zamestnávateľ by v dohode o PČ sa dohodol s týmto zamestnancom, že mu bude vyplácať diety , môžem takto uplatnené diety (v rámci časového pásma od 5-12hod.,čiže t.č. v sume 4.-€ ) uplatňovať v daňových výdavkoch?
ďakujem vopred za radu. Ešte info, že ide o zamestnávateľa, ktorý je FO a účtuje v jednoduchom účtovníctve.
Paula
22.10.12,12:55
zo stránky www.drsr.sk

otázka:

Som zamestnávateľ. Uzná mi daňový úrad príspevok na stravovanie zamestnancom do daňových výdavkov, ak je stravovanie poskytnuté za dovolenku? Ďalej, kto môže byť podľa § 152 ods. 7 písm. c) Zákonníka práce, ktorým zamestnávateľ poskytne stravovanie? Môžu to byť aj rodinní príslušníci zamestnancov, dôchodcovia pracujúci na dohody a podobne?

odpoveď:

Príspevky na stravovanie zamestnancov sú podľa zákona o dani z príjmov uznané za daňové výdavky len v tom prípade, ak ide o výdavky v súlade so Zákonníkom práce (§ 152). To znamená, že tieto príspevky pre zamestnancov počas dovolenky, sviatku, pracovnej neschopnosti, príspevky pre osoby vykonávajúce práce na základe niektorých z dohôd, ak ich výkon bude presahovať 4 hodiny; pre dôchodcov, ktorí bezprostredne pred odchodom do dôchodku pracovali u zamestnávateľa, sú u zamestnávateľa považované za daňový výdavok podľa zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov v prípade, ak boli prerokované so zástupcami zamestnancov.
Tweety
22.10.12,12:56
Dochádzka za prácou a z práce nie je PC, preto tu podľa ZP nepatria diéty-stravné.
jiva
24.10.12,08:18
Dúfam, že správne rozumiem odpovedi zo stránky www.drsr.sk, že zamestnanec na dohodu o PČ ak odpracuje nad 4 hod. má nárok na stravný lístok, ktorý je uznaný i za daňový výdaj samozrejme v rozsahu zákona .V tom prípade nemusím vyplácať diéty ( Tweety mi tiež odpovedala, že vlastne dochádzka z práce a do práce nie je pracovná cesta, preto vlastne diéty nepatria).Ešte otázočka, netreba nejakým spôsobom upraviť v tomto smere i dohodu o PČ? Moc ďakujem
Paula
24.10.12,09:20
Možno sa mýlim, ale tá podmienka prerokovania akoby sa týkala iba dôchodcov, nakoľko sa nachádza za bodkočiarkou.
katka 23
24.10.12,11:02
Dúfam, že správne rozumiem odpovedi zo stránky www.drsr.sk (http://www.drsr.sk), že zamestnanec na dohodu o PČ ak odpracuje nad 4 hod. má nárok na stravný lístok, ktorý je uznaný i za daňový výdaj samozrejme v rozsahu zákona .Za predpokladu, že upraví tieto podmienky po prerokovaní so zástupcami zamestnancov V tom prípade nemusím vyplácať diéty ( Tweety mi tiež odpovedala, že vlastne dochádzka z práce a do práce nie je pracovná cesta, preto vlastne diéty nepatria).Ešte otázočka, netreba nejakým spôsobom upraviť v tomto smere i dohodu o PČ? Moc ďakujem
§ 152
Stravovanie zamestnancov
Na začiatok (http://www.porada.sk/t199399-zakonnik-prace-od-01-01-2012-do-31-12-2012-a.html#hore)

(1) Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti. Túto povinnosť nemá voči zamestnancom vyslaným na pracovnú cestu, s výnimkou zamestnancov vyslaných na pracovnú cestu, ktorí na svojom pravidelnom pracovisku odpracovali viac ako štyri hodiny. Povinnosť zamestnávateľa ustanovená v prvej vete sa nevzťahuje na zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme v zahraničí.

(2) Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä poskytovaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby. Nárok na poskytnutie stravy má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla.

(3) Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 v sume najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok podľa osobitného predpisu.

(4) Pri zabezpečovaní stravovania zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, sa cenou jedla rozumie hodnota stravovacej poukážky. Hodnota stravovacej poukážky musí predstavovať najmenej 75 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu.

(5) Pri zabezpečovaní stravovania zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby prostredníctvom stravovacích poukážok, je výška poplatku za sprostredkované stravovacie služby maximálne 3 % z hodnoty sumy uvedenej na stravovacej poukážke.

(6) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi finančný príspevok v sume uvedenej v odseku 3, len ak povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť zamestnancom stravovanie vylučujú podmienky výkonu práce na pracovisku alebo ak zamestnávateľ nemôže zabezpečiť stravovanie podľa odseku 2, alebo ak zamestnanec na základe lekárskeho potvrdenia od špecializovaného lekára zo zdravotných dôvodov nemôže využiť žiadny zo spôsobov stravovania zamestnancov zabezpečených zamestnávateľom.

(7) Zamestnávateľ poskytne finančný príspevok na stravovanie podľa odseku 6 aj zamestnancovi pri výkone domáckej práce alebo telepráce, ak mu nezabezpečí stravovanie podľa odseku 2 alebo ak by stravovanie podľa odseku 2 bolo v rozpore s povahou vykonávanej domáckej práce alebo telepráce.

(8) Zamestnávateľ môže po prerokovaní so zástupcami zamestnancov
a) upraviť podmienky, za ktorých bude zamestnancom poskytovať stravovanie počas dovolenky, prekážok v práci, alebo inej ospravedlnenej neprítomnosti zamestnanca v práci,
b) umožniť stravovať sa zamestnancom, ktorí pracujú mimo rámca rozvrhu pracovných zmien za rovnakých podmienok ako ostatným zamestnancom,
c) rozšíriť okruh fyzických osôb, ktorým zabezpečí stravovanie, a ktorým bude prispievať na stravovanie podľa odseku 3.
jiva
25.10.12,09:47
Prepáčte, ale mi zástupcov zamestnancov nemáme, ide len o jednú dohodu o PČ. Totižto som bola na školení, kde bolo oznámené, že zamestnanci na dohody nemajú nárok na stravné lístky. Z odpovedi z portálu drsr mi vyplýva, že príspevok na stravovanie je daňovým výdavkom a teraz po prečítaní príspevku, je nárok na stravovanie len ak máme zástupcov zamestnancov(teda ak rozšírime okruh fyzických osôb i na dohodárov napr.). Nie som si istá, resp. vysvetlite mi prosím Vás či môžem prerokovanie so zástupcami zamestnancov nahradiť dohodou, napr. formou dodatku k dohode o PČ v ktorej priamo zamestnávateľ so zamestnancom dohodne pracovný čas a následne ak tento pracovný čas prekročí denne 4 hod. môžu sa dohodnúť na povinnosti zabezpečovať zamestnávateľom pre zamestnanca stravný lístok? Dúfam, že som to moc neskomplikovala. Moc Vám vopred ďakujem.
Tweety
25.10.12,09:50
Prepáčte, ale mi zástupcov zamestnancov nemáme, ide len o jednú dohodu o PČ. Totižto som bola na školení, kde bolo oznámené, že zamestnanci na dohody nemajú nárok na stravné lístky. Z odpovedi z portálu drsr mi vyplýva, že príspevok na stravovanie je daňovým výdavkom a teraz po prečítaní príspevku, je nárok na stravovanie len ak máme zástupcov zamestnancov(teda ak rozšírime okruh fyzických osôb i na dohodárov napr.). Nie som si istá, resp. vysvetlite mi prosím Vás či môžem prerokovanie so zástupcami zamestnancov nahradiť dohodou, napr. formou dodatku k dohode o PČ v ktorej priamo zamestnávateľ so zamestnancom dohodne pracovný čas a následne ak tento pracovný čas prekročí denne 4 hod. môžu sa dohodnúť na povinnosti zabezpečovať zamestnávateľom pre zamestnanca stravný lístok? Dúfam, že som to moc neskomplikovala.
Nie nemôžeš to nahradiť dodatkom. ZP jasne hovorí o zástupcoch zamestnancov, alebo KZ. Ak SL poskytne aj napriek tomu, že to nebude v súlade so ZP, náklad bude nedaňový. Vám vopred ďakujem.
V texte.