jued
23.02.06,11:07
Chcela by som sa sa opýtať, živnostník v roku 2004 viedol účtovníctvo a uplatňoval si skutočné výdavky, na konci roka mu nezostali žiadne zásoby, pohľadávky ani záväzky. Môže si živnostník v roku 2005 , nakoľko skoro vôbec nemal výdavky uplatniť paušálne výdavky 25%. Bolo treba túto zmenu zahlásiť na Daňový úrad , alebo len stačí uviesť v daňovom priznaní?
A ešte som sa nedávno dočítala, že živnostníci sa do marca musia rozhodnúť či si budú uplatňovať paušálne výdavky vo výške 40% za rok 2006. Treba to dopredu zahlásiť , alebo ako to je?
evina
23.02.06,10:21
Chcela by som sa sa opýtať, živnostník v roku 2004 viedol účtovníctvo a uplatňoval si skutočné výdavky, na konci roka mu nezostali žiadne zásoby, pohľadávky ani záväzky. Môže si živnostník v roku 2005 , nakoľko skoro vôbec nemal výdavky uplatniť paušálne výdavky 25%. Bolo treba túto zmenu zahlásiť na Daňový úrad , alebo len stačí uviesť v daňovom priznaní?
A ešte som sa nedávno dočítala, že živnostníci sa do marca musia rozhodnúť či si budú uplatňovať paušálne výdavky vo výške 40% za rok 2006. Treba to dopredu zahlásiť , alebo ako to je?
Môže si uplaniť v roku 2005 paušálne výdavky a nemusel nič hlásiť na DÚ. Uvedie to v DP.
Neviem o tom nič, že niektorý predpis prikazuje rozhodnutie o uplatňovaní paušálnych výdavkov do marca a o nahlasovaní na DÚ. Možno to bolo myslené s prihliadnutím na problémy prechodu z JÚ na paušál, viď bližšie priložený nick :
http://www.porada.sk/t19323-paualne-vydavky.html
Johanka
23.02.06,10:23
Môže si uplatniť výdavky také, aké mu viac vyhovujú. Rozhodnutie do konca marca nepriamo vyplýva zo zákona kvôli povinnosti úpravy základu dane pri zmene spôsobu uplatňovania výdavkov. Keď to budeš vedieť do termínu podania DP, tak sa v budúcnosti vyhneš podaniu dodatočného DP. Ale zákonná povinnosť to nie je , ani sa spôsob uplatňovania výdavkov nikam dopredu nenahlasuje. Možno až po voľbách:D .
jued
23.02.06,10:38
Veľmi pekne Vám ďakujem , už som si myslela , že som niečo prehliadla.