Prachaela
22.10.12,15:36
Dobry deň.

objednala som si na slovenskom portali aukro.sk teniskya vopred som za ne zaplatila prevodom na slovenský účet. V popise tovaru bolo napisane, že sa posiela zo zahranicia ale nebola napísaná presná krajina. Asi po mesiaci mi prišiel list, že tenisky(z Číny) boli zadržané v Bratislave (ja som z Nitry) na colnom úrade/poste z dovodu vyrubenia cla pripadne dane. Kedze som bola z toho vsetkeho zmatena a nevedela som co mam vlastne urobit tak som zavolala na cislo ktore som mala napisane v tom liste- Colny urad- a chcela som sa poradit co spravit. Tam mi jeden nie velmi mily mlady pan vysvetlil ze clo by som zrejme platit nemusela kedze mám tovar v hodnote 17,49eur + 9,90 poštovné (neviem presne od akej sumy sa clo platí), ale musela by som zaplatiť daň čo je 19% z hodnoty (neviem či sa tam zahŕňa aj poštovné. To by tiež nebol problém a kludne by som to zaplatila ale...teraz prichádza JADRO PROBLÉMU:

Ten pan na colnom urade mi povedal ze aj ked predlozim vsetky dokumenty o zaplateni a hodnote tovaru a zaplatim clo, ze ja tovar este nedostanem, ale kedže ide o tovar z Číny tak oni ešte budú posudzovať či sú tie tenisky pravé a ak sa preukáže že pravé NIE sú tak ja som povinná hradiť všetky trovy konania +pokutu za dovoz falošného tovaru do krajiny čo môže vyjsť až do 1000 eur.

Chcem sa spýtať: je toto vôbec možné? možem byť považovaná JA-študentka,ktorá ani nemá vlastné príjmy a objednala si jeden pár tenisiek z internetu- považovaná za dovozcu falošného tovaru do krajiny? Ako vôbec môžem ja dopredu zistiť či tie tenisky pravé sú alebo nie? čo mi radíte,zásielku si neprebrať a nechať prepadnúť skoro 30 eur alebo riskovať pokutu, ktorú naozaj nemám z čoho zaplatiť? V prilohe prikladam listky,ktory mi prisiel z colneho uradu.

Za akúkoľvek radu vopred ďakujem.