EkoMax
22.10.12,17:20
Chcela by som sa opýtať, preberám účtovníctvo od inej "účtovníčky", a zistila som, že firma mala automobil na leasing. Hoci je firma mesačným platcom, táto účtovníčka uplatnila odpočet len v januári a v apríli, hoci splátkový kalendár ako riadny daňový doklad v účtovníctve priložený je. Môžem teraz v septembri uplatniť odpočet na neuplatené splátky, alebo musím podať dodatočné daňové priznania za jednotlivé mesiace ?
Tweety
22.10.12,15:29
Chcela by som sa opýtať, preberám účtovníctvo od inej "účtovníčky", a zistila som, že firma mala automobil na leasing. Hoci je firma mesačným platcom, táto účtovníčka uplatnila odpočet len v januári a v apríli, hoci splátkový kalendár ako riadny daňový doklad v účtovníctve priložený je. Môžem teraz v septembri uplatniť odpočet na neuplatené splátky, alebo musím podať dodatočné daňové priznania za jednotlivé mesiace ?
Nemusíš podávať DDP, jednoducho nárok na odpočet uplatníš teraz. Samozrejme ak sa jedná o tento rok ,môžeš tak urobiť do konca roka.
EkoMax
22.10.12,15:48
Ešte mám otázku, je podmienkou uplatnenia DPH nahlásenie automobilu na DÚ a zaplatenie dane z mototových vozidiel ? Konateľ mi tvrdí, že ak si neuplatňuje žiadne iné náklady len leasing, tak vraj nemusí a DPH si môže uplatniť. Podľa mňa je nahlásenie a zaplatenie dane z motorových vozidiel podmienkou na uplatenie nákladov a teda aj leasingu.
Tweety
22.10.12,16:13
Ešte mám otázku, je podmienkou uplatnenia DPH nahlásenie automobilu na DÚ a zaplatenie dane z mototových vozidiel ? Konateľ mi tvrdí, že ak si neuplatňuje žiadne iné náklady len leasing, tak vraj nemusí a DPH si môže uplatniť. Podľa mňa je nahlásenie a zaplatenie dane z motorových vozidiel podmienkou na uplatenie nákladov a teda aj leasingu.
Mýli sa, pretože ak MV používa na podnikanie, má povinnosť prihlásiť MV k dani z MV. Ale prihlásenie k dani nemá priamy súvis na uplatnenie resp. neuplatnenie nákladov na uvedené MV. Tiež je tvoj názor nie celkom správny.
Tweety
22.10.12,16:47
Ešte mám otázku, je podmienkou uplatnenia DPH nahlásenie automobilu na DÚ a zaplatenie dane z mototových vozidiel ? Konateľ mi tvrdí, že ak si neuplatňuje žiadne iné náklady len leasing, tak vraj nemusí a DPH si môže uplatniť. Podľa mňa je nahlásenie a zaplatenie dane z motorových vozidiel podmienkou na uplatenie nákladov a teda aj leasingu.
Už nemáš otázku alebo niečo iné?
EkoMax
22.10.12,16:55
Ešte mám, práve som zistila, že ide o prevzatý leasing automobilu N1. Pôvodná leasingová zmluva je z 3.12.2009. 1.9.2011 tento lesing prezali na túto s.r.o. Auto zrejme na DÚ nenahlásili. Majú nárok na odpočet DPH ? Zmluva z leasingovej spoločnosti je od prvej splátky z 3.12.2009.
Tweety
22.10.12,17:05
Myslíš za roky dozadu alebo?
EkoMax
22.10.12,17:14
Vôbec neviem ako to riešiť, ja som sa s nimi dohodla, že prevezmem a spracujem účtovníctvo od začiatku tohto roku, ešte musím zistiť, ako účtovali leasing v minulých rokoch. Nemala by leasingová spoločnosť vystaviť pre prevode leasingu splátkový kalendár od dátumu ako bol leasing prevzatý ? Ja mám dva rovnaké leasingové kalendáre, len firmy sú rozdielne. Ešte som nemala prevatie leasingu, takže neviem ako postupovať. Logicky mi vychádza, že by do nákladov mala vstupovať len cena od dátumu prezatia leasingu, ale ani ten neviem, takže budem musieť najprv zistiť údaje v leasingovej spoločnosti.