Tatiana
23.02.06,10:21
Česká firma - platba DPH uhradila preddavok slovenskej firme - platca DPH za službu, ktorá bude vykonaná v apríli 2006. Má sa vyhotoviť doklad - faktúra k prijatému preddavku k DPH? Ďakujem za odpoveď.
hasprova
23.02.06,13:31
Ja si myslím, že áno - daňová povinnosť vzniká dňom prijatia platby a vystaviť daňový doklad musis do 15 dní.
EXPE
23.02.06,13:42
Na školení nám hovorili, že táto povinnosť platí len pre platby prijaté od tuzemských osôb. Ja som tiež dostala platbu z ČR a neurobila som daňový doklad. Ja naopak posielam zálohové platby do Nemecka alebo Talianska a tiež mi neposielajú žiadne daňové doklady.
KEJKA
23.02.06,16:52
Česká firma - platba DPH uhradila preddavok slovenskej firme - platca DPH za službu, ktorá bude vykonaná v apríli 2006. Má sa vyhotoviť doklad - faktúra k prijatému preddavku k DPH? Ďakujem za odpoveď. Doklad faktúru musí vystaviť firma, ktorej vzniká daňová povinnosť. Ak ste prijali platbu, ale fakturovať budete bez DPH, logicky nemusíte vystaviť faktúru.
ešte doplním, ak by ste aj do ČR mali povinnosť vystaviť faktúru s DPH (v zmysle zákona o DPH), tak potom ju musíte vystaviť a odviesť DPH na základe prijatej platby. Napr. ak ide o službu neplatiteľovi v ČR.
Tatiana
23.02.06,19:11
Doklad faktúru musí vystaviť firma, ktorej vzniká daňová povinnosť. Ak ste prijali platbu, ale fakturovať budete bez DPH, logicky nemusíte vystaviť faktúru.
ešte doplním, ak by ste aj do ČR mali povinnosť vystaviť faktúru s DPH (v zmysle zákona o DPH), tak potom ju musíte vystaviť a odviesť DPH na základe prijatej platby. Napr. ak ide o službu neplatiteľovi v ČR.
Ďakujem za odpovede. Ale aj tak som z toho blbá. Fa vystavím až potom keď bude vykonaná služba? Napr. apríl - máj?
Tweety
23.02.06,20:04
Ďakujem za odpovede. Ale aj tak som z toho blbá. Fa vystavím až potom keď bude vykonaná služba? Napr. apríl - máj?
Povinnosť fakturovať budeš mať do 15 dní od dodania služby.:cool: ;)
montecristo
24.02.06,05:53
Ďakujem za odpovede. Ale aj tak som z toho blbá. Fa vystavím až potom keď bude vykonaná služba? Napr. apríl - máj?

Pri službách je dôležité vedieť či predmetná služba bude predmetom zdanenia podľa slovenských predpisov, dodávateľa musí zaujímať miesto dodania služby ako aj to pre koho je služba určená - t.j. či odberateľ má pridelené identifikačné číslo pre daň v niektorom členskom štáte a pod ktorým z týchto pridelených čísel uskutočňuje tento obchod (nakoľko takýchto čísel môže mať pridelených viac). Ak služba bude predmetom dane z pridanej hodnoty podľa slovenského zákona o dph, dodávateľ je povinný uvedenú prijatú platbu zdaniť, nakoľko aj fakturácia služby bude musieť byť zdanená. Ak samotná služba nebude predmetom dane podľa slovenského zákona, nemôže vzniknúť ani daňová povinnosť z takejto prijatej platby.

V prípade ak bude potrebné zdaniť už prijatú platbu, dodávateľ je povinný vystaviť daňový doklad do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti, t.j. od prijatia platby. Ak služba nebude predmetom dane podľa slovenských predpisov, daňový doklad dodávateľ vystaví až po uskutočnení služby.
ALBO
24.02.06,08:47
Česká firma - platba DPH uhradila preddavok slovenskej firme - platca DPH za službu, ktorá bude vykonaná v apríli 2006. Má sa vyhotoviť doklad - faktúra k prijatému preddavku k DPH? Ďakujem za odpoveď.

Ano je povinnosť vyhotoviť doklad aj za prijatú platbu vopred zo zahraničia §73/1 , ak vznikne zákazníkovi platiť daň.
Na doklade uvediete dátum aj úhrady.
Rovnako je dôležité aby doklady chodili zo zahraničia aj k nám za vopred zaplatenú zálohu. Vedeli by sme, kedy daň máme odviesť a nemuseli by sme tam vyvolávať , kedy platbu prijali.
Tatiana
24.02.06,09:47
Ano je povinnosť vyhotoviť doklad aj za prijatú platbu vopred zo zahraničia §73/1 , ak vznikne zákazníkovi platiť daň.
Na doklade uvediete dátum aj úhrady.
Rovnako je dôležité aby doklady chodili zo zahraničia aj k nám za vopred zaplatenú zálohu. Vedeli by sme, kedy daň máme odviesť a nemuseli by sme tam vyvolávať , kedy platbu prijali.
Takže mám vyhotoviť predsa daňový doklad k prijatej platbe ?
Zuzka
24.02.06,09:53
Iné Ti nezostáva, musíš, zákon Ti tú povinnosť určil.
montecristo Ti to presne citoval.

"... prípade ak bude potrebné zdaniť už prijatú platbu, dodávateľ je povinný vystaviť daňový doklad do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti, t.j. od prijatia platby. Ak služba nebude predmetom dane podľa slovenských predpisov, daňový doklad dodávateľ vystaví až po uskutočnení služby."
Peterka
24.02.06,11:00
Tu vzniká problém, že keď je platba -preddavok aj služba dodaná v tom istom mesiaci (§ 73 Faktúra pri dodaní služby do iného členského štátu), je potom potrebné vyhotoviť faktúru aj na platbu a aj na službu, lebo povinnosť nevyhovoiť dve faktúry je len v § 71-Faktúra pri dodaní tovaru a služby. Aké máte skúsenosti ?
ALBO
24.02.06,12:37
Ak služba nebude predmetom dane podľa slovenských predpisov, daňový doklad dodávateľ vystaví až po uskutočnení služby."[/quote]
oprava: vyfarbila som to modrým, to je z príspevkuvyššie, nejako sa mi to neprebralo v tom rámčeku.

Toto vyššie napísané neplatí, vy sa musíte riadiť podľa predpisov iných štátov.

§ 73 hovorí, že treba vystaviiť doklad, ak povinnosť odviesť daň má zákazník. Nie ak nie je predmetom podľa slovenských predpisov.
Lebo napr. : slovenská Firma stavia v česku. Nie je predmetom dane podľa slovenských predpisov lebo miesto dodania je česko. No a vy musíte vyhotoviť doklad pre platiteľa čecha, pretože DP naňho prechádza. Je ešte možné , že oni nemajú povinnosť odviesť daň zo zálohy, ale tak hlboko predsa nebudete študovať cudzie zákony.
Takže mu doklad zo zálohy vystavíte.
Ak budeťe stavať dom v česku FO, vtedy nemusíte, pretože on tú daň nemá povinnosť odvádzať. Vy budete mať povinnosť odviesť daň po svojej registrácii v česku.
ALBO
24.02.06,12:56
Tu vzniká problém, že keď je platba -preddavok aj služba dodaná v tom istom mesiaci (§ 73 Faktúra pri dodaní služby do iného členského štátu), je potom potrebné vyhotoviť faktúru aj na platbu a aj na službu, lebo povinnosť nevyhovoiť dve faktúry je len v § 71-Faktúra pri dodaní tovaru a služby. Aké máte skúsenosti ?

Podľa mňa § 71 sa nedá aplikovať na zahraničné dodania, lebo vy ste platbu neprijali, a tiež preto, že DP pri dodaní služby zo zahraničia je deň vystavenia.
Napr. vy robíte službu do česka. príjmete platbu vopred 15. 1 (50%)., službu ste dodali 31,1., faktúru by ste vystavili 3,2. žiadate doplatiť.
Čo by ste robili na strane čecha, ak vychádzame z doho, že má rovnaký zákon ako my.
Vy podľa vášho návrhu by ste mu vystavili 1 faktúru s dátumom dodania 31,1 a dátumom vystavenia napr. 3,2, na 100%
On by teda odviedol daň vo februári.
Ale správne má odviesť 50% v januári z prijatej platby -z tej odvádzam, aj keď mi žiadny doklad nepošle (musím si zistiť kedy mu to bolo pripísané) , no a druhú polovicu už y dodanej služby =deň vystavenia=február.
Takže ja by som vystavovala dve.
KEJKA
24.02.06,20:39
Česká firma - platba DPH uhradila preddavok slovenskej firme - platca DPH za službu, ktorá bude vykonaná v apríli 2006. Má sa vyhotoviť doklad - faktúra k prijatému preddavku k DPH? Ďakujem za odpoveď. vyskytli sa tu dohady, ja doplním :
faktúru vystavuje platiteľ, ak mu vzniká daňová povinnosť. Ty teda nevystavíš faktúru na základe platby, ak svoje plnenie v súlade s naším zákonom o DPH budeš fakturovať oprávnene bez DPH. T.j. daňová povinnosť sa prenáša na odberateľa. On túto povinnosť pozná. Aby vedel odviesť DPH, musí poznať dátum svojej daňovej povinnosti. Toto sa má podľa Ing. Jablonkovej riešiť oznámením o prijatej platbe. Ale aj bez toho si on svoju povinnosť dokáže plniť, ved má vlastný doklad - bankový výpis o poukázaní preddavku.
Vianocka
24.02.06,23:17
Ja mam podobny problem. Ponikatel identifikovany pre DPH v SR uhradil preddavok na dodavku plastovych okien (teda ide o tovar) dodavatelovi z Ceskej republiky, ktory je identifikovany pre DPH v ČR. Tato uhrada sa realizovala prostrednictvom ceskej firmy AKCENTA CZ (tiez platitel DPH v ČR).
Otazky:
- musi slovensky platitel uskutocnit samozdanenie z uhradenej zalohy?
- ak ano, kurz z ktoreho dna pouzije? Z toho dna, ktorym mu odisla platba, co uvidi na svojom bankovom vypise alebo musi zistovat datum, kedy peniaze nabehli na ucet ceskeho dodavatela. Ak plati toto, ako sa to dozvie? Musi si to overovat u ceskeho dodavatela?
Alebo sa pytam uplne nezmysly? Naozaj neviem, poradte, prosim. Dakujem.
Vianocka
25.02.06,07:29
Prosiiiim, prosiiiim, nemate s tym niekto skusenosti? Ozvite sa niekto!!!! DPH-cka je uz v pondelok. Dakujem
Zita5
25.02.06,08:11
Česká firma - platba DPH uhradila preddavok slovenskej firme - platca DPH za službu, ktorá bude vykonaná v apríli 2006. Má sa vyhotoviť doklad - faktúra k prijatému preddavku k DPH? Ďakujem za odpoveď.

Poznámka : Tento zaplatený preddavok Ti vstupuje do dani z príjmu v nadväznosti na ustanovenie § 17 odst.12 písm.b zákona , až roku 2006 , pretože vtedy bude splnená dodávka tovaru , služby alebo iného plnenia . .

V roku 2005 tento preddavok bude nezdaniteľným príjmom .
KEJKA
25.02.06,08:29
Ja mam podobny problem. Ponikatel identifikovany pre DPH v SR uhradil preddavok na dodavku plastovych okien (teda ide o tovar) dodavatelovi z Ceskej republiky, ktory je identifikovany pre DPH v ČR. Tato uhrada sa realizovala prostrednictvom ceskej firmy AKCENTA CZ (tiez platitel DPH v ČR).
Otazky:
- musi slovensky platitel uskutocnit samozdanenie z uhradenej zalohy?
- ak ano, kurz z ktoreho dna pouzije? Z toho dna, ktorym mu odisla platba, co uvidi na svojom bankovom vypise alebo musi zistovat datum, kedy peniaze nabehli na ucet ceskeho dodavatela. Ak plati toto, ako sa to dozvie? Musi si to overovat u ceskeho dodavatela?
Alebo sa pytam uplne nezmysly? Naozaj neviem, poradte, prosim. Dakujem.
samozdanenie uhradenej zálohy sa netýka záloh za tovar.
Vianocka
25.02.06,08:41
Lida, ani si nevies predstavit, ako nesmierne ma potesila tvoja odpoved. Chcela by som ti dat bodik, ale neviem ako a kedy sa to robi. Porad, a ja to napravim. Nerozumiem ani tomu, kedy je niektory clen junior member, to som bola ja doteraz a zrazu som member, dalej je tam poradak, atd. Su niekde na to uvedene nejake kriteria? Je mi jasne, ze tato moja pripomienka je mimo temu, snad mi bude odpustene.
Este raz, diky, diky, diky za tvoj cas....:o
Zita5
25.02.06,08:56
Lida, ani si nevies predstavit, ako nesmierne ma potesila tvoja odpoved. Chcela by som ti dat bodik, ale neviem ako a kedy sa to robi. Porad, a ja to napravim. Nerozumiem ani tomu, kedy je niektory clen junior member, to som bola ja doteraz a zrazu som member, dalej je tam poradak, atd. Su niekde na to uvedene nejake kriteria? Je mi jasne, ze tato moja pripomienka je mimo temu, snad mi bude odpustene.
Este raz, diky, diky, diky za tvoj cas....:o

Vianocka ak chceš Lidu odmeniť bodíkom , tak stlač "oceňujem " / je to vedľa SÚHLASÍM /a môžeš tam napísať aj text.
ucetni_fantozzi
25.02.06,09:25
samozdanenie uhradenej zálohy sa netýka záloh za tovar.

no ja by som si tymto nebol taky isty, rozhodne treba preverit, ci nejde o dodanie okien spolu s instalaciou (ako sa to spravidla robi), potom by islo o pripad §69 ods. 2 a nie nadobudnutie tovaru v EU (§11)...
ak ide cisto len o vyrobu a dodanie okien, ktore prijimatel trebars niekomu inemu preda a namotnuje, tak je to OK a zdanuje sa az pri dodani, podla §11...
KEJKA
25.02.06,09:30
Lida, ani si nevies predstavit, ako nesmierne ma potesila tvoja odpoved. Chcela by som ti dat bodik, ale neviem ako a kedy sa to robi. Porad, a ja to napravim. Nerozumiem ani tomu, kedy je niektory clen junior member, to som bola ja doteraz a zrazu som member, dalej je tam poradak, atd. Su niekde na to uvedene nejake kriteria? Je mi jasne, ze tato moja pripomienka je mimo temu, snad mi bude odpustene.
Este raz, diky, diky, diky za tvoj cas....:o
v´daka za úmysel oceniť ma, aj Zitke za radu ako na to.
členenie na junior, ... atp. sa odvíja od počtu príspevkov. To ber športovo, lebo nie je príspevok ako príspevok, nazbierajú sa ani nevieš ako. Ale je to počet reakcií na iné príspevky a podľa toho počtu ak prekročíš 500, 1000, 2000 ap. tak sa dostaneš k inému zaradeniu. Pod menom máš informácie, tie si prečítaj.
KEJKA
25.02.06,09:32
no ja by som si tymto nebol taky isty, rozhodne treba preverit, ci nejde o dodanie okien spolu s instalaciou (ako sa to spravidla robi), potom by islo o pripad §69 ods. 2 a nie nadobudnutie tovaru v EU (§11)...
ak ide cisto len o vyrobu a dodanie okien, ktore prijimatel trebars niekomu inemu preda a namotnuje, tak je to OK a zdanuje sa az pri dodani, podla §11...
súhlasím s pripomienkou, ale v otázke sa jasne uviedlo, že ide o dodanie tovaru, tak som to nechcela komplikovať variantnými možnosťami.
ucetni_fantozzi
25.02.06,09:36
súhlasím s pripomienkou, ale v otázke sa jasne uviedlo, že ide o dodanie tovaru, tak som to nechcela komplikovať variantnými možnosťami.

jasne, len by som Vianocke odporucal, aby checkla, ci ich nahodou nebudu aj montovat... vychadzam z toho, ze kedze sa na to pyta, asi okna pre nich nebudu bezny obchodny artikel, ale dali si ich robit na svoju potrebu a tam je montaz dost pravdepodobna...
ak by bolo najhorsie, mozu sa predsa s dodavatelom dohodnut, ze okna dodaju "proforma" bez montaze... :D
Vianocka
25.02.06,10:49
Ste velmi mili, dakujem za doplnujuce informacie aj "ucetnimu" a doplnam svoju poznamku:
tie okna su zasadny obchodny artikel, preto ich dodanie chapem ako dodanie tovaru.Montaz uskututocnuje prave tento slovensky podnikatel, ktory ich z Ceska nakupuje (montaz okien je jeho zivnostou).
Tak dufam, ze je to takto v poriadku a DPH sa vysporiada pri vyuctovacej fakture z ČR.
A este k poznamke od "LIDA" (a patri aj ostatnym poradakom) - mate moj obdiv, ze si viete najst tolko casu a energie a podelit sa so svojimi vzacnymi informaciami. Budem sa snazit aj ja v ramci svojich vedomosti niekomu "zachranit nervy". Dik
KEJKA
25.02.06,14:13
Ste velmi mili, dakujem za doplnujuce informacie aj "ucetnimu" a doplnam svoju poznamku:
tie okna su zasadny obchodny artikel, preto ich dodanie chapem ako dodanie tovaru.Montaz uskututocnuje prave tento slovensky podnikatel, ktory ich z Ceska nakupuje (montaz okien je jeho zivnostou).
Tak dufam, ze je to takto v poriadku a DPH sa vysporiada pri vyuctovacej fakture z ČR.
A este k poznamke od "LIDA" (a patri aj ostatnym poradakom) - mate moj obdiv, ze si viete najst tolko casu a energie a podelit sa so svojimi vzacnymi informaciami. Budem sa snazit aj ja v ramci svojich vedomosti niekomu "zachranit nervy". Dik

Dakujem aj v mene ostatných:) mimotemy