Martin Chalupa
22.10.12,17:38
Dobrý deň,

chcel by som poprosiť o radu niekoho kto s tím má skúsenosť. Pracujem asi 3 roky v Rakúsku. Prvé dva roky na živnosť a teraz asi 14 mesiacov na zmluvu. Ale firma končí. Dostal som výpoveď na dohodu s kladnými referenciami.
:)
Teraz by ma ale zaujímalo či mám nárok na podporu alebo sociálne dávky.? Trvalí pobyt mám stále na Slovensku ale prechodní mám v rakúsku po celú dobu zdržovania sa tu. Všetko som si doteraz poctivo platil a na úrade práce som v Rakúsku evidovaný nebol.
Ak mám nárok na podporu poradili by ste mi aj na čo si mám dávať pozor.? :confused:
Ďakujem za každú radu a prajem pekný večer.

s pozdravom Martin
arizona
22.10.12,16:08
Martin Chalupa
22.10.12,16:36
Ďakujem za odpoveď, ale myslené je to o podporu v Rakúsku a s tím že v Rakúsku aj ďalej zostanem. Nie o podporu na Sk. ;)
sanny237
22.10.12,17:19
Musíš mať odrobených 52 týždňov za posledné dva roky a trvalý pobyt v Rakúsku, aby si dostal podporu, sociálne dávky neviem...
Martin Chalupa
22.10.12,17:36
Odrobené toľko mám. Ale trvalí pobyt mám iba na Slovensku. V Rakúsku som bol prihlásený na adrese ako prechodný pobyt. Bude to naozaj problém? :mee:
ivka70
22.10.12,17:53
Podla mna nemusis mat TP v Rakusku, podla pravidiel EU, ktore zjednocovali narok na davky v nezamestnanosti od maja 2010, by si mal o podporu ziadat v Rakusku. skor na Slovensku by si ju nemal dostat, ak nemas na SK vazby (vlastnu rodinu, nehnutelnost a pod.)
felix1
22.10.12,17:55
,,Všetko som si doteraz poctivo platil a na úrade práce som v Rakúsku evidovaný nebol. ,,


A preco si nebol evidovany v Rakusku??? Bol si evidovany ( a hlavne PLATIL SI ) na Slovensku ?
Martin Chalupa
22.10.12,18:01
Zatiaľ ďakujem za všetky odpovede. Ale stále žiadna istá odpoveď či dostanem :)
Ospravedlňujem sa, asi som to zle napísal. V Rakúsku som nebol evidovaný ešte na úrade práce. Preto neviem či dostanem. Inak som bol evidovaný poctivo všade aj keď som bol živnostník. Áno platil som a aj môj zamestnávateľ keď som bol potom normálne na zmluvu platil. Na Slovensku vôbec nič. Iba daňové priznanie raz za rok a to je všetko..


,,Všetko som si doteraz poctivo platil a na úrade práce som v Rakúsku evidovaný nebol. ,,


A preco si nebol evidovany v Rakusku??? Bol si evidovany ( a hlavne PLATIL SI ) na Slovensku ?
arizona
22.10.12,21:37
Ďakujem za odpoveď, ale myslené je to o podporu v Rakúsku a s tím že v Rakúsku aj ďalej zostanem. Nie o podporu na Sk. ;)
No, vdaka za odobratie bodu,ale zial, nemam vestecku gulu,aby som vedela citat myslienky,auhadla, na co si myslel, ked si to nenapisal. :rolleyes:

takze :
- nárok na dávku v nezamestnanosti v Rakúsku vzniká pri odpracovaní viac ako 52 týždňov za posledné 2 roky a v prípade preukázania trvalého bydliska v Rakúsku (Meldebestätigung)
arizona
23.10.12,08:46
Podla mna nemusis mat TP v Rakusku, podla pravidiel EU, ktore zjednocovali narok na davky v nezamestnanosti od maja 2010, by si mal o podporu ziadat v Rakusku. skor na Slovensku by si ju nemal dostat, ak nemas na SK vazby (vlastnu rodinu, nehnutelnost a pod.)
Ak zamestannec nema TP v Rakusku , tak si musi platit dobrovolne pripoistenie,pre pripad nezamestnanosti, aby mal neskor narok na podporu v AT
Martin Chalupa
23.10.12,08:55
tak teraz neviem komu mám veriť
:confused: žiadne dobrovolné pripoistenie som si neplatil.. tak asi mám problém :eek:
ivka70
26.10.12,17:53
osky
30.10.12,14:24
arizona ma pravdu,aöe nemusis to riesit takto-mozeszajst do hociktorej pobocky AMS-urad prace a tam ti vysvetlia a aj zvazia ci ano a ci nie.ale bez trvaleho to asi vazne nepojde.
ja som koli podobnym veciam prihlasila mamu uz na trvaly v rakusku .