Danielka1982
22.10.12,19:31
Dcéra chodí od septembra na tanečný krúžok.Rada tancuje.Chodila na krúžok aj pred dvomi rokmi ale k inej učiteľke a tá ju chválila,že má talent,čo bolo vidieť aj na súťaži kde skončila na 4.mieste.No po dvoch rokoch pauzy sa znova prihlásila na tanečný no je iná učiteľka.Tá povedala mojej 12 ročnej dcére(potvrdili mi to aj jej spolužiačky):,,Valika,nehnevaj sa ale musím ťa vyhodiť,nemáš žiadny talent,tancuješ ako medveď" Zajtra sa chystám do školy za ňou no bojím sa,že vybuchnem a poviem jej svoje,je mladšia odo mňa o 4 roky a keď niekto uráža moje deti som schopná to vrátiť aj s úrokami aj keď viem,že by som nemala.Veď tanečný krúžok je na to aby sa tam naučili tancovať.Je síce pravda,že dcéra za tie dva roky čo nechodila na tanečný vyrástla na 169cm ale to neznamená,že ju učiteľka takto môže ponížiť a pred 13 žiakmi.
bubkoch
22.10.12,17:46
lol, dalsi premuderly rodic co si mysli ze ma doma genia a neda naň dopustit ... :cool:
ponizila ... urazila ... trochu prisilne slova nemyslis ? hm, nemyslis ...
ivka70
22.10.12,17:50
Keby hned tancovala ako medved, tak ju nema co vyhadzovat.
Kruzok nie je vyberovy predmet, kruzok je zaujmova cinnost, tam si nevybera deti podla talentu.
To by som jej vytkla, a upozornila ju na netaktne spravanie ...
lujza.j
22.10.12,17:51
lol, dalsi premuderly rodic co si mysli ze ma doma genia a neda naň dopustit ... :cool:
ponizila ... urazila ... trochu prisilne slova nemyslis ? hm, nemyslis ...
mimotemy potom utvrdia deti v to aké sú šikovné sa prihlásia do rôznych druhov TV súťaží, a ked ich tam pod čiernu zem zotrú tak je zle nedobre.... poprípade na smiech celej SR
nikolia
22.10.12,17:57
nejde o to či je génius alebo nie ale o správanie učiteľky..slušne ale dôrazne, dôrazne, by som jej vysvetlila že jej správanie bolo vysoko netaktné, keby just tancovala ako medveď, nemá právo to takto podať, duša 12 ročnej pubertiačky to môže vziať veľmi vážne, a môže celý život sa ta tým zaoberať...aj takáto blbosť môže vyvolať rôzne komplexy, anorexie a pod...nezabudla by som dodať, že ak to bude mať nejaký dopad, vyvodím z toho dôsledky...a každopádne by som dcéru prehlásila inde na krúžok ak je to možné:)
Danielka1982
22.10.12,17:58
Nemyslím,že som premudrely rodič ani nemám doma génia ale jej tanečné výsledky z pred dvoch rokov značia niečo iné ako tvrdí táto nová učiteľka.Jednoznačne to nemala takto riešiť pred všetkými žiakmi...Ostali z toho následky ako to,že dcére sa teraz vysmieva polovica školy.Dcére nevadí to,že nemôže chodiť na tanečný ale to,že sa jej vysmievajú v škole.Ak si učiteľka myslí,že je dcéra nemotorná tak jej to mala vysvetliť v súkromí.Bubkoch asi nemáš deti,keď to nevieš pochopiť...Ja som tu žiadala o radu a nie o názory tvojho typu.
Nella_2
22.10.12,18:00
Dcéra chodí od septembra na tanečný krúžok.Rada tancuje.Chodila na krúžok aj pred dvomi rokmi ale k inej učiteľke a tá ju chválila,že má talent,čo bolo vidieť aj na súťaži kde skončila na 4.mieste.No po dvoch rokoch pauzy sa znova prihlásila na tanečný no je iná učiteľka.Tá povedala mojej 12 ročnej dcére(potvrdili mi to aj jej spolužiačky):,,Valika,nehnevaj sa ale musím ťa vyhodiť,nemáš žiadny talent,tancuješ ako medveď" Zajtra sa chystám do školy za ňou no bojím sa,že vybuchnem a poviem jej svoje,je mladšia odo mňa o 4 roky a keď niekto uráža moje deti som schopná to vrátiť aj s úrokami aj keď viem,že by som nemala.Veď tanečný krúžok je na to aby sa tam naučili tancovať.Je síce pravda,že dcéra za tie dva roky čo nechodila na tanečný vyrástla na 169cm ale to neznamená,že ju učiteľka takto môže ponížiť a pred 13 žiakmi.
Určite jej to nemala takto povedať a ešte k tomu pred žiakmi. A vôbec ju nemá čo vyhadzovať, keď ide "len" o krúžok. Mala sa radšej stretnúť s Tebou ako matkou a porozprávať sa o tom.
Ak s ňou budeš hovoriť, tak opatrne. Lebo vieš ako to chodí, môže si na Tvoju dcéru zasadnúť, alebo sa pridajú aj ďalšie jej kolegyne (do kuchyne zborovne nevidíš...).
MarcoM
22.10.12,18:02
bubkoch (http://www.porada.sk/member.php?u=191548): to ako keby tvoje dieťa malo problémy na matematiku, podľa teba to oprávňuje pedagóga povedať pred celou triedou.... "Jáááj Jožko/Ferko/Lucka ty si ale hlúpy z tej matematiky." A poslala ho naspäť si sadnúť s tým, že ho následne už ignorovala. Ak by Ti to nevadilo si divný, ak hej tak si podľa Tvojej logiky rodič mudrlant, ktorý si myslí, že má dieťa génia.
lujza.j
22.10.12,18:03
bubkoch (http://www.porada.sk/member.php?u=191548): to ako keby tvoje dieťa malo problémy na matematiku, podľa teba to oprávňuje pedagóga povedať pred celou triedou.... "Jáááj Jožko/Ferko/Lucka ty si ale hlúpy z tej matematiky." A poslala ho naspäť si sadnúť s tým, že ho následne už ignorovala. Ak by Ti to nevadilo si divný, ak hej tak si podľa Tvojej logiky rodič mudrlant, ktorý si myslí, že má dieťa génia.
prepáč, ale matematika je niečo iné ako tanečný krúžok....
tictac7
22.10.12,18:08
...talent z pred dvoch rokov, s ktorým sa nič nerobilo - vyprchal.....

môj vlastný príklad - na krúžku na ZŠ - odozvy aké zvláštne dieťa, talentované - prihlásila som sa do "Slniečka" - profesionálny dirigent - už som bola úplný priemer ako pár desiatok ďalších detí, čo tam chodilo.... Po nejakej dobe som už do Slniečka nemohla chodiť (nemal ma tam kto vodiť a vzhľadom na dopravnú situáciu som sama nemohla -podchod ešte len stavali). Keď podchod dokončili, išla som znova na konkurz (nebral sa ohľad na to, že už som voľakedy chodila) - a neprešla som. Dirigent ma zvozil pod čiernu zem a bolo vymaľované. Skončila som v speváckom krúžku v škole a spievam si v sprche a s prachovkou a s vysávačom v ruke :-)
pepsikova
22.10.12,18:08
...tvoja dcéra sa nemá za čo hanbiť a ak sa jej posmieva polovica školy(mimochodom, to tolko ich chodí na tanečný?), tak vždy môže nahlas povedať, že ona už niečo v tanci dokázala, kdežto iní sa ani nepokúsili!..tak nech sa smejú potom,keď prejdú tým, čím prešla ona pred dvomi rokmi!..lebo decká sa vysmievajú vždy len zo závisti, že niekto má niečo, čo oni nie, čo nedokážu, nevedia..
..a čo sa týka učiteľky, ju nerieš osobne, ak si prudšia povaha..má predsa nadriadených...môžeš podať sťažnosť za neprimerané chovanie voči dcére(( ak by to šlo do krajnosti,aj trestné oznámenie za poškodenie dobrého mena tvojej dcéry môžeš podať)..a konieckoncov, ty jej tiež môžeš urobiť meno tým, že si dcéru od nej zobrala, lebo je nemehlo...je to nejaká špičková umelkyňa, či čo?....reči sa šíria veľmi rýchlo!...
bubkoch
22.10.12,18:09
tak ja som nikde neobhajoval ucitelku, urcite vhodnejsie riesenie bolo povedat ziacke medzi 4 ocami ze sa na tanecnu nehodi ...
narazal som na to ze co teraz ako rodic chysta, ako nejaku vojnu, co chce teraz ona pourazat ucitelku, alebo ju zalovat, stazovat sa po uradoch alebo co ? vdaka takym premudrelym rodicom aby sa ucitel bal cokolvek ziakovi povedat a tie rozmaznane decka, co poznaju len svoje prava ale nie povinnosti, maju hned zo vsetkeho traumu ... tak sa jej niektori smeju, no a co ? vzdy to tak na skolach bolo, a tí rozumnejsi sa nad to dokazali povzniest, ked im to rodic vedel vysvetlit
Melnick
22.10.12,18:13
Môj názor : NIKTO nemá právo ponižovať iného, všetci sme jedineční a treba v každom hľadať to výnimočné, to dobré a rozvíjať to menej dobré.
Jedna neuvážená veta, môže dieťa poznamenať na celý život. Ale o tom by sa dali písať knihy...............:)
bubkoch
22.10.12,18:14
ten druhy odsek, to bol len vtip, ze ? to hadam nemozes mysliet vazne ...
Nella_2
22.10.12,18:19
Tak či tak, či už má dcéra talent na tancovanie alebo nie, nebolo to od učiteľky citlivé jej to takto dať najavo. Chápem, že chce s deťmi chodiť na súťaže a preto si vyberá tých nadanejších. To je podobné, ako keby ste prihlásili hudobný antitalent na klavír - bolo by to trápenie pre dieťa aj pre učiteľku (aj keby si to rodič vydupal a tie hodiny by dieťaťu platil). Tak načo sa vnucovať? Možno dcéra fakt nemá už také koordinované pohyby ako pred 2 rokmi, keď píšeš, že sa vytiahla. V tomto období je určite na všetko, čo sa týka jej "telesnej schránky" citlivá. Treba jej to rozumne vysvetliť, že to možno nemá zmysel alebo že nájdete nejaký iný vhodný krúžok (možno sa hodí na iný druh tancov - napr. hip-hop) trebárs nie na škole ale niekde v meste.
S učiteľkou by som sa porozprávala už len z toho dôvodu, aby vedela, čo spôsobila. Možno si to ani neuvedomuje (neviem, či má deti). Prípadne by som zašla najprv za triednou učiteľkou.
Nella_2
22.10.12,18:22
prepáč, ale matematika je niečo iné ako tanečný krúžok....
Je, ale princíp je rovnaký. Zhadzovať dieťa za jeho nedostatky (za ktoré niekedy ani nemôže) je neprofesionálne.
avalik
22.10.12,18:22
ako je to teraz s kruzkami? robia sa nejake vstupne testy, su urcene kriteria? - ak nie, tak pani ucitelka nech uci - a na konci roka ukaze vysledok svojej prace
dalsia vec - kruzky su zadarmo alebo ich rodic plati? - ak plati rodic (alebo stat - vzdelavaci poukaz ci co to teraz je) tak plati to iste - pani ucitelka nech uci a ukaze vysledky svojej prace

toto by som si v klude s pani ucitelkou vydiskutovala, dcera ak by mala zaujem, by do kruzku nadalej chodila ... v pripade dalsich "poznamok" pani ucitelky, by som to uz riesila s jej nadriadenym
MarcoM
22.10.12,18:27
prepáč, ale matematika je niečo iné ako tanečný krúžok....

Prečo? Môžem to zameniť za chémiu/fyziku/biológiu/informatiku? Nič to nemení na tom, že pedagóg sa takto správať nemá. Pche a aj toto chce mať vyšší plat. Smiešne.
ivuliatko
22.10.12,18:55
Súhlasím, správanie p. učiteľky bolo naozaj nevhodné.
Ale nemala by si ísť do školy už vopred rozzúrená a v bojovej nálade, lebo ak treba vyriešiť akýkoľvek problém, je to vždy na škodu veci. Skús jej pokojne vysvetliť, že by si rada poznala dôvody a zákulisie celého incidentu, lebo dcéra je nešťastná, deti sa jej smejú a ona to ťažko znáša, a že si myslíš, že p. učiteľka nemala povedať svoj názor takým spôsobom a ešte aj pred deťmi atď.
lujza.j
22.10.12,19:02
Prečo? Môžem to zameniť za chémiu/fyziku/biológiu/informatiku? Nič to nemení na tom, že pedagóg sa takto správať nemá. Pche a aj toto chce mať vyšší plat. Smiešne.
OK..nemá, ale zas netreba byť zbytočne precitlivelý......nebudem zbytočne decku mastiť ego ked na niečo nemá.......aj ked je to moje decko...
možná pravda sa priamo do očí ťažko počúva....
avalik
22.10.12,19:12
OK..nemá, ale zas netreba byť zbytočne precitlivelý......nebudem zbytočne decku mastiť ego ked na niečo nemá.......aj ked je to moje decko...
možná pravda sa priamo do očí ťažko počúva....

luji, ja tiez nie som za zbytocne mastenie ega, moje decko chodilo na kruzky na ktore chcelo - plavanie, hudobka, keramika, gitara ... (kde chcela) ... ale vyhadzovat decko z kruzku (v oktobri), ze nema talent? ... a naco je tam pani ucitelka? ... ved kruzky su na ucelne vyplnenie volneho casu ... ci aby sa pani ucitelka vytesovala len z talentovanych deti? ... a ostatni co? sediet doma?
Melnick
22.10.12,19:14
Prečo? Môžem to zameniť za chémiu/fyziku/biológiu/informatiku? Nič to nemení na tom, že pedagóg sa takto správať nemá. Pche a aj toto chce mať vyšší plat. Smiešne.

Ale toto "Pche" našťastie nereprezentuje všetkých učiteľov.
arizona
22.10.12,20:15
To uz aj zo zaujmovych kruzkov sa vyhadzuje?:eek:
Nepises, ci je to nejaky kruzok v skole,alebo nejaka specialna tanecna skupina,...to je dost velky rozdiel. V tom druhom pripade si asi ucitelka ma pravo vyberat.
Aj ked suhlasim, ze svoj nazor povedala dost "nepedagogicky" a necitlivo vzhladom k veku dietata. Mohla to riesit radsej tak, ze by si zavolala rodicov a porozpravala sa s nimi.

Ak si presvedcena o dcerinom talente, tak to skuste na inom mieste, uvidis, ci mala ucitelka pravdu,alebo nie.
Dcere vysvetli, ze zivot ide dalej, nech sa tym netrapi. Vies kolko znamych a ozaj dobrych hercov ci spevakov vyrazili z talentovych skusok, lebo vraj nemaju talent? ;) A napriek tomu sa preslavili...
Indeed
22.10.12,21:19
Je, ale princíp je rovnaký. Zhadzovať dieťa za jeho nedostatky (za ktoré niekedy ani nemôže) je neprofesionálne.

Ja si myslím,že NEPROFESIONÁLNÉ je nasilu lichotiť a zakrývať krutú pravdu...
Nella_2
23.10.12,04:24
Ja si myslím,že NEPROFESIONÁLNÉ je nasilu lichotiť a zakrývať krutú pravdu...
Ale aj tá krutá pravda sa dá povedať citlivo a bez urážky. :)
heja3
23.10.12,04:45
Súhlasím s tým, že učiteľka to nemala urobiť pred deťmi, ale medzi 4 očami. Ale ako rodič, vieš iste, že dcéra chcela chodiť na ten krúžok? Lebo ak bola na krúžku znudená (čo pubertiaci vedia - aj prevracajú oči ak im niekto niečo hovorí), tak to už mohlo učiteľku po čase dožrať. Toto jej povedala na prvej hodine?
A prepáč, ty máš dieťa zaškatuľkované na veku 10 rokov a chceš, aby tak ostala?
To nevieš, že v puberte deti veľmi narastú a to, že je to rýchle znamená, že sa musia ešte "zžiť" s novým veľkým (hormónami nadopovaným) telom? Takže to, že pred dvoma rokmi ako 10 ročná mala úspech neznamená, že v 12 rokoch bude ten talent mať....nezakladaj si na tom. Ak si ešte aj napísala, že sa vytiahla na 169cm, tak to mohlo byť z hľadiska jej tela dramatické. Vtedy sú sama ruka-sama noha a koordinácia veľakrát na nule... (Ja som sa v puberte veľakrát potkýnala...takže medveď v mojom prípade bol na mieste, aj keď som bola dlhá a nie široká) Ako matka by si ju mala pripravovať na takéto situácie - dieťa ti dospieva, a vo svete nebude mať na ružiach ustlané, a ty stále pri nej nebudeš a nebudeš môcť žehliť veci, ktoré by sa jej mohli citovo dotýkať.
lubko6394
23.10.12,05:02
OK..nemá, ale zas netreba byť zbytočne precitlivelý......nebudem zbytočne decku mastiť ego ked na niečo nemá.......aj ked je to moje decko...
možná pravda sa priamo do očí ťažko počúva....

No a ešte by som doplnil. Je veľmi pravdepodobné, že vzhľadom na pubertu naozaj môže byť v tomto veku rozhodená a naozaj ako medveď tancuje a chvíľu ešte bude. Bolo by snáď lepšie ak by ju tam nechala a na konci roka jej dovolila pred celou školou na akadémii predviesť medvedí tanec ?
To by potom bola vinná učiteľka, že učí medvedí tanec ?
horinka
23.10.12,05:19
Každý rodič by chcel mať to najšikovnejšie dieťa, ale v mnohých prípadoch vyžaduje od dieťaťa viac než je schopné vydať a deti potom zvyknú robiť blbosti. Dieťa by mal rodič pripraviť na život. Teraz máš možnosť, pomôcť dieťaťu zvládnuť aj nepríjemnú situáciu v živote. Popracovať na budovaní sebavedomia dcéry. Nebude predsa hádzať flintu do žita z jedného neúspechu, alebo necitlivého prístupu učiteľky. To ešte v živote zažije viackrát, na to treba deti pripraviť. To z čoho by sa mohli deti vysmievať, alebo vysmievajú, treba dieťa učiť od malička, aby to vedelo využiť ako jeho prednosť. Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že som u syna budovala týmto spôsobom sebavedomie, až dorástlo do takých rozmerov, že som ho musela doslova zrážať k zemi. Poučil sa, až si nabil hlavu, aj taký je život.
pepsikova
23.10.12,05:37
http://www.porada.sk/images/misc/unknown.gif

bubkoch (http://www.porada.sk/member.php?u=191548) 11 Hours Ago #24301 ten druhy odsek, to bol len vtip, ze ? to hadam nemozes mysliet vazne .

citujem sa:..a čo sa týka učiteľky, ju nerieš osobne, ak si prudšia povaha..má predsa nadriadených...môžeš podať sťažnosť za neprimerané chovanie voči dcére(( ak by to šlo do krajnosti,aj trestné oznámenie za poškodenie dobrého mena tvojej dcéry môžeš podať)..a konieckoncov, ty jej tiež môžeš urobiť meno tým, že si dcéru od nej zobrala, lebo je nemehlo...je to nejaká špičková umelkyňa, či čo?....reči sa šíria veľmi rýchlo!...

...a vysvetlím:...asi tak, že je jednoduché v prvom návale zlosti na učiteľku nakričať a aj to TO môže podať-v zlosti, že si niekto dovolil uraziť jej dieťa..taká najedovaná matka v snahe presvedčiť svoje dieťa dokáže všeličo!!...preto som napísala, aby učiteľku neriešila osobne, ak je prudšia povaha..
..matky sú všelijaké..my nevieme, či dieťa po tie dva roky cvičilo tanec a naozaj malo dobré pohyby a len učiteľke sa nepáčilo-a čo sa vlastne učiteľke nepáčilo, veď je to dobrovolný krúžok...ale pokiaľ je učiteľka tanca len učiteľka, ktorá sa tancu tiež v mladosti venovala v krúžku, určite nemá právo kohokolvek kritizovať...a ak je to špičková umelkyňa-tanečníčka, ktorá ten krúžok dlhodobo vedie k úspechu a nejakej reprezentácii, určite si vyberie deti, ktoré majú nejaký potenciál a ak vidí, že toto dieťa je ťarbavé, nuž ho pošle domov-čo by teda tiež nemala, hlavne nie takto verejne, , ale urobí to, lebo potrebuje dobré výsledky...
..je treba vedieť aj podstatu veci, nie iba vidieť najedovanú matku,ktorá nevie, čo s problémom...
Ferdosondo
23.10.12,05:45
Ber to tak, že ju táto situácia pripravila do života. Svet je v podstate krutý a v živote ju takéto a podobné situácie čakajú tisíckrát. Je len na nej, aby sa cez toto dokázala preniesť.
Danielka podľa mňa robíš presný opak, čo by si mala robiť. V dcére stupňuješ pocit krivdy a tým zvyšuješ jej citlivosť na vysmievanie sa od detí. Deti to bude baviť dovtedy, dokedy budú vidieť, že to Tvojej dcére vadí.
ewita888
23.10.12,11:11
Prečo tu píšete, že mojká a ľutuje dcéru?? Odkiaľ to viete? Možno robí pravý opak.. Veď ona sa len pýta, že či je normálne, aby takto postupovala učiteľka.. Pred dcérou môže predsa reagovať úplne inak, ako píše tu.. Je jej to určite ľúto, že jej dcéru takto necitlivo učiteľka zhodila ...
danushka
23.10.12,11:40
Dobrý psychológ pedagóg s kombináciou ctižiadostivé dieťa = možné prekvapenie. :)

Spomänula som si na svojeho syna. Vždy chcel hrať na husle. A veru aj hral. Na jednom poschodí sme bývali so susedmi, ktorí mali rovnako starého syna a naši chlapci chodili spolu do triedy.
Vtedy malý susedko sa rozhodol, že chce hrať na husle ako ten náš. Takmer denne sme počúvali raz z jednej a raz z druhej detskej izby husličky. U nás to šlo ako pomasielku, u susedov škrípalo. A škrípalo dovtedy, kým neprichádzali čisté tóny. Susedko bol ctižiadostivý a vytrvalý. Keď už môj syn behal za loptou von, susedko ešte husličky pokúšal. A potom prišiel raz koncert, kde obaja v oblečíkoch s motýlikmi hrali nejakú vianočnú koledu. Zahrali to obaja krásne a bez jedinej chybičky. A nám mamičkám vyhŕkli slzičky od dojatia. Môžem povedať, že mali báječného pedagóga. Dnes sú už chlapci dospelí. Jeden sa venuje elektrotechnike a druhý športuje a dosiahol celosvetovo uznávané výsledky, husle zapadli u nás prachom.

Zdá sa mi zvláštne, že v dnešnej dobe pedagóg tak necitlivo reaguje. V súčasnosti, keď deti zväšča sedia na zadkoch pri PC a čerstvý vzduch im nič nehovorí. Treba sa tešiť z chcenia každého dieťaťa robiť niečo mimo školy a motivovovať ho, chváliť a podporiť. Keď jedno očko privrieme nad nešikovnosťou, tým druhým môžme stále vidieť iné kvality.

Toť môj názor na vec. A rodič rozumný svoj názor pedagógovi vždy povie tak, aby sa nedorozumenie neťahalo ďalej. Teda ak má šťastie na pedagóga a nie niekoho, čo pracuje s deťmi omylom.
ewita888
23.10.12,11:47
veľmi výstižné..
danushka
23.10.12,12:01
Ja si myslím,že NEPROFESIONÁLNÉ je nasilu lichotiť a zakrývať krutú pravdu...
Človek sa celý život učí spoznávať dušu dieťaťa. Najskôr malého, potom predškolského, školského, tínedžerskeho a potom dušu dieťaťa dospelú.
Stále sa to učím a ten variabilný život mi neraz ukázal, že slová, ktoré raz čovek vyriekne, sa už späť vziať nedajú. A nedajú sa vziať spät ani prvotné pocity druhej strany. ;)
avalik
23.10.12,12:15
svata pravda ... 1000 uzitocnych :)
horinka
24.10.12,04:40
Človek sa celý život učí spoznávať dušu dieťaťa. Najskôr malého, potom predškolského, školského, tínedžerskeho a potom dušu dieťaťa dospelú.
Stále sa to učím a ten variabilný život mi neraz ukázal, že slová, ktoré raz čovek vyriekne, sa už späť vziať nedajú. A nedajú sa vziať spät ani prvotné pocity druhej strany. ;)
Veď práve preto, že čo sa raz stalo sa neodstane, by mal rodič reagovať tak, aby dieťaťu svojim správaním ešte viac neublížil. Dieťa by nemal rodič ľutovať, lebo sa bude cítiť menejcenné, bude mať nízke sebavedomie a deti sa mu budú vysmievať ešte viac. Ja by som deti kde ich nechcú necpala nasilu. Treba pamätať, že tam kde niečo skončí, zase niekde inde niečo iné začína a možno aj lepšie.
GabiZ
24.10.12,05:32
Človek sa celý život učí spoznávať dušu dieťaťa. Najskôr malého, potom predškolského, školského, tínedžerskeho a potom dušu dieťaťa dospelú.
Stále sa to učím a ten variabilný život mi neraz ukázal, že slová, ktoré raz čovek vyriekne, sa už späť vziať nedajú. A nedajú sa vziať spät ani prvotné pocity druhej strany. ;)

Danushka prehovorila si mi z duše. A myslím, že nielen mne. Život ubehol tak rýchlo, že ani som sa nenazdala a dcéra je dospelá. Keď si spätne vezmem situácie, ktoré sme museli prekonávať, sama sa čudujem tomu, že sme ešte obe "normálne". V škole či už na základnej alebo strednej som sa stretla s mnohými pedagógmi a aj "pedagógmi". Neprikloním sa ani k jednej strane, pretože je to skutočne individuálne, ale obe strany to majú ťažké (rodičia i učitelia). Dnešná mládež a aj mnohé detičky (nie všetky samozrejme) už od útleho detstva sú naučené byť stredobodom pozornosti, sú hýčkané rodičmi, v škole sa predbiehajú tým, kto má novší model mobilu, PC a pod., ich pozornosť je venovaná inde akoby mala. Duševné hodnoty sú v zabudnutí a vidieť to aj na správaní medzi deťmi. Arogantnosť prevyšuje všetko ostatné a učiteľ len reaguje na danú situáciu. Na druhej strane sú aj takí učitelia, ktorí majú svoje problémy s ktorými sa nedokážu vysporiadať (či už osobné alebo pracovné) a "ventilujú" si ich na deťoch spôsobom, ktorý skutočne môže poškodiť ich pohľad na svet. Konanie učiteľky, ktoré popisuje zadávateľka je tiež neprofesionálne a zvlášť v prípade, keď sa jedná o záujmovú činnosť. Mám možnosť priamo v praxi vidieť, ako prebieha krúžková činnosť na školách. Je neskutočné, ako v niektorých záujmových krúžkoch dokážu učitelia zaujať dieťa a vidieť to potom na výtvoroch, ktoré majú vystavené v škole. Sú to neskutočne krásne veci. Nehovoriac o tých, ktorí zaujmú dieťa v umeleckých (či už hudobných, tanečných) krúžkoch. Fantázia učiteľa spolu s fantáziu dieťaťa dokážu vytvoriť neuveriteľnú krásu! Sú však aj krúžky, kde to nefunguje tak, akoby malo ale zase tu ide len o prístup učiteľa. Nebudem rozoberať finančnú situáciu v školstve, v každom z názorov či už verejnosti alebo z radov pedagógov je kus pravdy. Problém je v systéme a systém, ktorý u nás funguje pôsobí aj na ostatné sféry nevynímajúc školstvo veľmi negatívne. Možno aj preto sme dnes na deti veľmi citliví a v mnohých prípadoch až prehnane. Sama som tieto chyby robila, na druhej strane ak som zistila, že bolo môjmu dieťaťu ukrivdené, nikdy som to nenechala len tak. ALE!!! Vždy som najskôr zisťovala názor oboch strán. Nielen svojho dieťaťa, ale aj pedagóga. V niektorých prípadoch mal pravdu učiteľ a bolo potrebné dieťa usmerniť. Nikdy sa na vec netreba pozerať len z jedného pohľadu. Dnes často počúvam s otvorenými ústami, čo všetko mi moje dieťa povie vo vzťahu k minulosti, záležitosti ktoré som ja vnímala ako "dračica matka" ona vnímala úplne inak. Keď som išla do školy (a to nie kôli nej ale kôli pracovným záležitostiam), s vypleštenými očami pozerala na mňa, čo tam idem robiť! Jednoducho nechcela, aby som všetko riešila, boli veci, ktoré si chcela riešiť sama a to som akceptovala. Tiež som ju nabádala, aby sa učila, venovala sa tomu alebo tomu v dobrej viere, že jej to prinesie do života viac ako sedieť pri PC alebo neprítomne sedieť pri telke. Dnes som pochopila, že som ju vlastne nútila do niečoho, čo ona nechcela, alebo si predstavovala inak. Preto treba sa na veci pozerať naozaj objektívne, brať do úvahy to, čo chce samo dieťa, bojovať ak je mu ukrivdené, ale myslieť aj na to, že v živote sa s ním nikto babrať nebude, v reálnom živote nebude nikto brať ohľad na to, čo chce, bude sa musieť prispôsobiť podmienkam, ktoré si samé zvolí. A je našou úlohou pripraviť ich do života tak, aby využili všetky svoje schopnosti aby prežili a u tých, ktorí majú výnimočné schopnosti (či už jazykové, umelecké a pod.) vedeli ich premeniť na kvalitný život (aj keď nie u nás). Nemôžeme to čakať len od učiteľov. A ešte k zadávateľke....dieťaťa a aj vás sa dotkol spôsob, akým učiteľka reagovala, čo neschvaľujem, ale čo myslíte? Je vhodné ešte pridávať dieťaťu ďalšie starosti? Nebolo by lepšie porozprávať sa s ňou, čo ona chce, ak jej tento krúžok nevyhovuje kôli prístupu učiteľky a ona silou mocou chce tancovať, hľadať iné spôsoby prípadne tanečné útvary, kde ak je naozaj šikovná sa vypracuje? Sama som chodila do tanečného krúžku a bola som naozaj dobrá (aspoň podľa učiteľky). Chcela som neskôr tancovať v súbore ale nedostala som sa ani do jedného a problém nebol v tom, že som nevedela tancovať. Ale pre jeden krúžok som bola primladá a pre druhý pristará (napr. spoločenské tance sa učia deti od malička, aby sa vypracovali na úroveň, aká sa od nich vyžaduje). Pomôžte preto radšej dcére s výberom iného tanečného útvaru, ak veľmi chce tancovať a neriešte už učiteľku. Uvidíte, že časom vás to prejde, utíchnu aj ostatní v jej okolí ale hlavne nech sa sústredí na to, čo ju v živote čaká. Aj v živote (pokiaľ nebude sama sebe pánom) zažije ešte veľa sklamania, poníženia, ohovárania a inej ľudskej zloby a nebudete za ňu stále môcť bojovať. Musí sa naučiť prežiť to a ísť jednoducho ďalej. A verte mi, viem o čom hovorím, prežívame to i my a už to hraničí so šikanou ostatných spolužiačok ale paradoxne kôli dcérinej šikovnosti. Držím vám palce, aby vaše rozhodnutia boli správne!

....fúha, ale som sa rozpísala, prepáčte za taký siahodlhý príspevok!
buchač
24.10.12,05:46
Nemyslím,že som premudrely rodič ani nemám doma génia ale jej tanečné výsledky z pred dvoch rokov značia niečo iné ako tvrdí táto nová učiteľka.Jednoznačne to nemala takto riešiť pred všetkými žiakmi...Ostali z toho následky ako to,že dcére sa teraz vysmieva polovica školy.Dcére nevadí to,že nemôže chodiť na tanečný ale to,že sa jej vysmievajú v škole.Ak si učiteľka myslí,že je dcéra nemotorná tak jej to mala vysvetliť v súkromí.Bubkoch asi nemáš deti,keď to nevieš pochopiť...Ja som tu žiadala o radu a nie o názory tvojho typu.

...každé čudo tri dni trvá .....
Stanislav 1975
24.10.12,06:33
Môj názor : NIKTO nemá právo ponižovať iného, všetci sme jedineční a treba v každom hľadať to výnimočné, to dobré a rozvíjať to menej dobré.
Jedna neuvážená veta, môže dieťa poznamenať na celý život. Ale o tom by sa dali písať knihy...............:)

Majuš, máš tam síce kopu súhlasov, ale ja s tebou nesúhlasím a tí, čo s tebou súhlasili, tiež asi nepochopili o čo ide- tu nejde o poníženie, ale proste o to či niekto na niečo má alebo nemá- pozri sa- ja ked som mal 8 rokov tak som sa hlásil na flautu , niekoho zobrali a niekoho nie a aby neranili detské duše, tak im povedali nech skúsia o rok- iba mojmu otcovi povedali, váš syn hluchý ako demižon- na takéto krúžky ho radšej nikde nezapisujte
takže ak tvrdí, že tancuje ako medveď a je to pravda, tak to nieje žiadne poníženie-ja učitelku uznávam, že sa nebojí povedať pravdu rovno a priamo...
Helik3
24.10.12,07:11
som za aby bol nejaký triezvy-kritický pohlad na talent dieťaťa, ale táto mama sa odrazila od predošlých jej úspechov
Helik3
24.10.12,07:57
a keď si bola medveď, chcela si to počuť na plnú hubu pred spolužiakmi?
lubica2403
25.10.12,14:19
Môj názor je, že rodič tu reaguje PRÍLIŠ precitlivelo.
"Valika,nehnevaj sa ale musím ťa vyhodiť,nemáš žiadny talent,tancuješ ako medveď" - možno mohla učiteľka zvoliť iné slová,ale prirovnanie tancovať ako medveď sa mi vôbec nezdá nejako urážlivé. Zamyslite sa nad tým , čo všeličo poviete deťom doma. Aj učiteľ je len človek. A okrem toho - dôležité je aj to, akým tónom to učiteľ povedal.To je tiež dôležitý aspekt,lebo potom tá výpoveď môže vyznieť celkom ináč ako sa tu prezentuje.Mám kamarátku, čo učí spev - je to katastrofa, odkedy sa vyrojili všelijaké tie súťaže typu Superstar. Každý chce mať doma hviezdu a od učiteľa sa čaká, že urobí zázraky.

K tomu, že učiteľ je povinný zobrať na krúžok všetky deti - no, neviem... za krúžky sa neplatí a mnohí v nich vidia len možnosť, kam "odložiť" dieťa, kým ja som v práci. Učiteľ tiež nemôže mať na krúžku 30 detí, preto musí selektovať. Krúžok je podľa mňa na to, aby deti rozvíjali svoje záujmy a talenty, nie je to úschovňa detí. A treba deti usmerniť, ony sami nevedia ešte celkom posúdiť, čo je pre nich najvhodnejšie. Ako má učiteľ pracovať napr. na speváckom krúžku s deťmi, ktoré nemajú absolútne sluch? Načo je potom taký krúžok? Má ho lečn nejako "pretrpieť" so všetkými -aj "hluchými" deťmi,aby nebodaj neurazil ambiciózneho rodiča?
A niekto tu spomenul aj platy - spočítajte si, koľko zarobí učiteľ - ak má mesačne cca 500 eur, prerátajte si to na hodinu práce s deťmi . A porovnajte to s tým, koľko sa platí agentúram za stráženie detí. Učiteľ má niečo asi aj za krúžky - iste menej,ako tie opatrovateľské agentúry a to tam nesedí a nepustí deťom televíziu. Takže tie debaty o tom, či si učiteľ zaslúži viac alebo nezaslúži, by som radšej neotvárala.
tom_i
25.10.12,15:14
nepreháňajú to tí rodičia s tými detvákmi? Keby som za každým keď dcére niečo povedali mala utekať do škôlky, či doškoly potrebujem raz toľko dovolenky. učiteľka mohla zvoliť iné slová, ale - riešiť sa to malo hneď a nie keď sa zem 3x otočí to všadiaľ počúvame aké sú dnes deti vyspelejšie, samostatnejšie, a neviem aké naj - no prdlajz - dnes keby mohli odvezú ich rodičia autom až do triedy, urobia za nich úlohy, projekty - asi aj dýchajú. pre každého rodiča je to jeho dieľa naj, ale je to len pre neho a keď iekto vysloví pravdu hoc aj tvrdšie to decko sa otrká, len rodič s myslí že bude mať neviem aké stresy. keď si rodičia prestanú plniť sny cez deti budú aj deti šťastnejšie. pretože je ťažké byť slobodný v rodičovskej kazajke
buchač
25.10.12,16:39
Normálne sa čudujem tým poniektorým príspevkom ...
Aj taký sa našiel , že ......." ak by to šlo do krajnosti , aj trestné oznámenie za poškodenie dobrého mena tvojej dcéry môžeš podať "...
Tak taký názor vypotiť je už fakt chorá odvaha ...

Ide o to , že ...vidˇ zvýraznené a súvislosti ...


Dcéra chodí od septembra na tanečný krúžok.Rada tancuje.Chodila na krúžok aj pred dvomi rokmi ale k inej učiteľke a tá ju chválila,že má talent,čo bolo vidieť aj na súťaži kde skončila na 4.mieste.No po dvoch rokoch pauzy sa znova prihlásila na tanečný no je iná učiteľka.Tá povedala mojej 12 ročnej dcére(potvrdili mi to aj jej spolužiačky):,,Valika,nehnevaj sa ale musím ťa vyhodiť,nemáš žiadny talent,tancuješ ako medveď" Zajtra sa chystám do školy za ňou no bojím sa,že vybuchnem a poviem jej svoje,je mladšia odo mňa o 4 roky a keď niekto uráža moje deti som schopná to vrátiť aj s úrokami aj keď viem,že by som nemala.Veď tanečný krúžok je na to aby sa tam naučili tancovať.Je síce pravda,že dcéra za tie dva roky čo nechodila na tanečný vyrástla na 169cm ale to neznamená,že ju učiteľka takto môže ponížiť a pred 13 žiakmi.
Blbosť je to ...
Aby sa jeden naučil tancovať , na to je skôr " tanečná " ...teda tanečný kurz ... tam nepotrebuje talent , ale snahu o tie tanečné kroky - základy sa naučiť ...
Tanečný krúžok je o niečom inom predsa ... kór , keď sa bavíme o súťaživosti ....

Nuž a to pomíženie ???
Nik nevie , nik nebol pri tom " konflikte " ....decká nerátam ...
Ktož vie , ako to vôbec bolo ...síce veta mohla odznieť ( opak netvrdím ) ...

No nie je dôležité , čo bolo povedané .... ale ako to bolo povedané !!!
Zimama
25.10.12,17:33
...som si to tu prečítala... aj súhlasy dáke dala... ;):)

Ale hlavne toto ma terazky zaujíma - Danielka1982, bola si za tou paňou učiteľkou? Ako to dopadlo? Ako sa to ďalej vyvíja? ........ :confused:
kukučka
25.10.12,18:48
dcére sa teraz vysmieva polovica školy.

Toto je z môjho pohľadu dôležitá veta - obraz dnešných detí. Niekedy to boli jednotlivci, dnes?

Väčšina z nich sa k sebe správa hrozne, ponižujú sa navzájom, sú hrubí a vulgárni - aj dievčatá. Nielen kdesi za rohom, ale priamo na vyučovaní a nepomáha ani niekoľkonásobné napomenutie učiteľa. Skúste sa započúvať keď idú zo školy, zájdite pozrieť na diskotéku.
Áno ja viem, sú to ešte deti a veľmi potrebujú lásku svojich rodičov, teplo domova a pocit bezpečia.
Veľmi veľa detí to dnes nemá...
ivuliatko
25.10.12,18:53
a 99% z nich je verný obraz svojich rodičov...
Zimama
25.10.12,19:15
možno trochu mimotemy

To kukučka: ...no, tú polovicu považujem za mierne? - dosť? - príliš? nadsadenú... (dovolím si tvrdiť, že skôr polovica školy ani nevie o existencii nejakej Valiky... sorry)

To ivuliatko: súhlasím, ale zároveň dodávam - aj verný obraz svojich učiteľov.

Prečo si toto dovoľujem tvrdiť? Posúďte sami: Chodila som svojho času do jednej 7. triedy, pretože som mala "v riešení" nejakých problémových žiakov, tak som chcela na vlastné oči vidieť, ako fungujú na jednotlivých vyučovacích hodinách u jednotlivých vyučujúcich. Všetci vyučujúci svorne nadávali, aká je to slabá trieda, ... , aký neporiadok majú v triede - ALE: z cca 8 učiteľov, na hodinách ktorých som bola, 1 pani učiteľka povedala, ako sa jej nepáči učiť v triede, kde sú po zemi samé odpadky, a JEDNA JEDINÁ:eek: nezačala učiť dovtedy, kým žiaci v triede neupratali - ostatní v pohode tie odpadky prekračovali a potom v zborovni brýzgali na tieto deti jedna radosť...:cool: Sama to celkom nechápem, lebo si myslím, že ešte aj tí Rómovia na Luniku vyhadzujú odpadky von z okna a nebrodia sa nimi v izbách, tak celkom dobre nerozumiem tomu, ako - inak vcelku aj slušné deti - môžu nechať padnúť papierik z cukríka presne tam, kde si ho odbalia, ale nie je to náhodou aj preto, že títo spomínaní (a podobní) vyučujúci sa nimi o chvíľu pokojne brodiť budú, a zároveň ďalej budú nadávať na deti a na ich rodičov, namiesto toho, aby VŠETCI urobili to, čo tá ich jedna-jediná kolegyňa...??? :confused:
lubica2403
25.10.12,19:42
možno trochu mimotemy

To kukučka: ...no, tú polovicu považujem za mierne? - dosť? - príliš? nadsadenú... (dovolím si tvrdiť, že skôr polovica školy ani nevie o existencii nejakej Valiky... sorry)

To ivuliatko: súhlasím, ale zároveň dodávam - aj verný obraz svojich učiteľov.

Prečo si toto dovoľujem tvrdiť? Posúďte sami: Chodila som svojho času do jednej 7. triedy, pretože som mala "v riešení" nejakých problémových žiakov, tak som chcela na vlastné oči vidieť, ako fungujú na jednotlivých vyučovacích hodinách u jednotlivých vyučujúcich. Všetci vyučujúci svorne nadávali, aká je to slabá trieda, ... , aký neporiadok majú v triede - ALE: z cca 8 učiteľov, na hodinách ktorých som bola, 1 pani učiteľka povedala, ako sa jej nepáči učiť v triede, kde sú po zemi samé odpadky, a JEDNA JEDINÁ:eek: nezačala učiť dovtedy, kým žiaci v triede neupratali - ostatní v pohode tie odpadky prekračovali a potom v zborovni brýzgali na tieto deti jedna radosť...:cool: Sama to celkom nechápem, lebo si myslím, že ešte aj tí Rómovia na Luniku vyhadzujú odpadky von z okna a nebrodia sa nimi v izbách, tak celkom dobre nerozumiem tomu, ako - inak vcelku aj slušné deti - môžu nechať padnúť papierik z cukríka presne tam, kde si ho odbalia, ale nie je to náhodou aj preto, že títo spomínaní (a podobní) vyučujúci sa nimi o chvíľu pokojne brodiť budú, a zároveň ďalej budú nadávať na deti a na ich rodičov, namiesto toho, aby VŠETCI urobili to, čo tá ich jedna-jediná kolegyňa...??? :confused:


Len bohužiaľ často je to takto:

Učiteľ požiada, rozkáže... upratať tie odpadky a viete čoho sa dočká? Drzých poznámok, odvrávania, slovných útokov.... A že nezačne učiť, kým nebude poriadok? Veľmi lasne, s nadšením mu žiaci dajú najavo, že "super, aspoň máme voľnú hodinu" :-( A doma sú deti len podporované - samozrejme nebudeš po nikom zbierať odpadky, veď na to je tam platená upratovačka.

A potom sa nečudujem rezignácii učiteľov.

Takže si myslím, že všetko ide z rodiny,aj keď samozrejme potom aj učitelia a vlastne my všetci musíme prispieť svojou troškou do mlyna.
ivuliatko
25.10.12,19:42
možno trochu mimotemy

To kukučka: ...no, tú polovicu považujem za mierne? - dosť? - príliš? nadsadenú... (dovolím si tvrdiť, že skôr polovica školy ani nevie o existencii nejakej Valiky... sorry)

To ivuliatko: súhlasím, ale zároveň dodávam - aj verný obraz svojich učiteľov. - naopak, ja zas poznám veľa kolegýň, ktoré sa vo svojej triede narobia ako kone a keď je raz decko arogantné a nevychované, je to boj s veternými mlynmi...

Prečo si toto dovoľujem tvrdiť? Posúďte sami: Chodila som svojho času do jednej 7. triedy, pretože som mala "v riešení" nejakých problémových žiakov, tak som chcela na vlastné oči vidieť, ako fungujú na jednotlivých vyučovacích hodinách u jednotlivých vyučujúcich. Všetci vyučujúci svorne nadávali, aká je to slabá trieda, ... , aký neporiadok majú v triede - ALE: z cca 8 učiteľov, na hodinách ktorých som bola, 1 pani učiteľka povedala, ako sa jej nepáči učiť v triede, kde sú po zemi samé odpadky, a JEDNA JEDINÁ:eek: nezačala učiť dovtedy, kým žiaci v triede neupratali - ostatní v pohode tie odpadky prekračovali a potom v zborovni brýzgali na tieto deti jedna radosť...:cool: Sama to celkom nechápem, lebo si myslím, že ešte aj tí Rómovia na Luniku vyhadzujú odpadky von z okna a nebrodia sa nimi v izbách, tak celkom dobre nerozumiem tomu, ako - inak vcelku aj slušné deti - môžu nechať padnúť papierik z cukríka presne tam, kde si ho odbalia, ale nie je to náhodou aj preto, že títo spomínaní (a podobní) vyučujúci sa nimi o chvíľu pokojne brodiť budú, a zároveň ďalej budú nadávať na deti a na ich rodičov, namiesto toho, aby VŠETCI urobili to, čo tá ich jedna-jediná kolegyňa...??? :confused:

tiež mimotemy

ja ich naženiem upratať, ale stratený čas si nahradíme cez prestávku, lebo inak by robili bordel naschvál, aby zabili časť vyučovacej hodiny :D
vinníkov nevypátraš, ak tam nechceš trčať po vyučku 2 hodiny a vypočúvať po jednom (a to ešte nehovorím o tom, že nemáš právo nechať deti po škole, ak o tom rodičia neboli vopred preukázateľne informovaní napr. oznamom v žiackej knižke :rolleyes: - kam ten svet speje...)
Zimama
25.10.12,19:56
Je to všetko na dĺĺĺĺhú debatu:) a nechcem to sem zaťahovať... - ale videla som na vlastné oči učiteľov, ktorí deti slušne poprosili a deti im bez reptania vyhoveli, ani mne sa zatiaľ ani raz nestalo, že by mi žiak odvrkol a papier nezdvihol alebo stoličku neodložil - alebo - alebo - alebo..., a dnes i včera na školení sme o tom hodne debatovali s učiteľmi z rôznych škôl, a tak bezpečne viem, že sa TO DÁ - aj keď viem, že to nie je vôbec ľahké, chce to minimálne trpezlivosť a vytrvalosť a dôslednosť a aby všetci učitelia aspoň v základných veciach "ťahali za jeden povraz" - a ak to dokáže 1 učiteľ, alebo 2-3, a deti sú pritom stále tie isté, prečo to nedokážu aj ostatní? (Preto, že nie sú dostatočne zaplatení?) Nie, dievčatá, máte síce v mnohom pravdu resp. v mnohom s Vami súhlasím, ale nepresvedčili ste ma úplne... no je to naozaj na dlhú a inú debatu, takže sorry, že som to sem zatiahla... :)
lubica2403
25.10.12,20:03
V platoch to určite nie je :-)
Možno robí svoje aj to, že na škole neťahajú všetci učitelia za jeden povraz. Sú takí, ktorí od žiakov niečo žiadajú,ale aj takí, čo na všetko kašlú. A potom to má tá prvá skupina asi dosť ťažké .

Rozprávala som sa nedávno s našim p.farárom - ľudia si ho vážia, napriek tomu sám povedal, že mu pol roka trvalo, kým si nejako poradil s osmakmi. A to je podstatne vazenejsia osobnost ako ucitelia aj medzi rodicmi. Ucitelia to maju tazke a naozaj sa nedivim,ak niektori nemaju dost sily na boj a nakoniec rezignuju
Zimama
25.10.12,20:08
Súhlasím - ale ani pán farár, ani pán učiteľ, nie je automaticky vážená osobnosť len preto, lebo je "farár" alebo "učiteľ", ale preto, aký je to ČLOVEK :-)
Ferdosondo
26.10.12,03:51
...som si to tu prečítala... aj súhlasy dáke dala... ;):)

Ale hlavne toto ma terazky zaujíma - Danielka1982, bola si za tou paňou učiteľkou? Ako to dopadlo? Ako sa to ďalej vyvíja? ........ :confused:
Možno došlo k ruvačke a ozve sa nám až po skončení PN.
expeeert
26.10.12,06:14
Je to všetko na dĺĺĺĺhú debatu
:) a nechcem to sem zaťahovať... - ale videla som na vlastné oči učiteľov, ktorí deti slušne poprosili a deti im bez reptania vyhoveli, ani mne sa zatiaľ ani raz nestalo, že by mi žiak odvrkol a papier nezdvihol alebo stoličku neodložil - alebo - alebo - alebo..., a dnes i včera na školení sme o tom hodne debatovali s učiteľmi z rôznych škôl, a tak bezpečne viem, že sa TO DÁ - aj keď viem, že to nie je vôbec ľahké, chce to minimálne trpezlivosť a vytrvalosť a dôslednosť a aby všetci učitelia aspoň v základných veciach "ťahali za jeden povraz" - a ak to dokáže 1 učiteľ, alebo 2-3, a deti sú pritom stále tie isté, prečo to nedokážu aj ostatní? (Preto, že nie sú dostatočne zaplatení?) Nie, dievčatá, máte síce v mnohom pravdu resp. v mnohom s Vami súhlasím, ale nepresvedčili ste ma úplne... no je to naozaj na dlhú a inú debatu, takže sorry, že som to sem zatiahla... :)

S týmto len plne súhlasím - nie je to v platoch učiteľov.
Ako na základnej tak aj na strednej škole som mal učiteľov takých aj onakých - pri jednom ste mohli robiť počas hodiny čo ste chceli a pri druhom bol každý ticho, lebo sa ho bál. Väčšinou to fungovalo podľa toho akú mal učiteľ povesť - deti si veľmi dobre vedia podávať informácie. Na strednej sme mali profesora matiky, ktorého tak predchádzala povesť, že v triede by ste muchu počuli preletieť, také bolo ticho v triede. Cez prestávku pred hodinou každý sedel v lavici, ani nemukol. A to pritom ten profesor nikoho nebil ani nič, mal proste takú povesť a charizmu. Ale mal také ironické uštipačné poznámky (toto je nič proti tomu, čo sa rieši v tejto téme), že hneď každého študenta uzemnil a žiaden rodič nechodil protestovať, že urazil jeho decko. Pravda je že to bolo pred 15 rokmi... A sranda je že toho pána profesora si pamätá každý, pričom iným ani meno už nevieme - a nespomíname naňho v zlom :)

Môj osobný názor je že v dnešnej dobe sa rodičia chodia do školy sťažovať už takmer na všetko - dieťa by si pri tom malo zažiť aj tých blbých učiteľov, nech sa dokáže nad také veci neskôr povzniesť.
Lebo momentálne vyrastá generácia, ktorá veľmi dobbre pozná svoje práva ale nepozná svoje povinnosti a čo z nich neskôr bude si nechcem predstaviť - (viď aj cigánov ako sa chovajú, keď veľmi dobre poznajú svoje práva a na povinnosti kašlú).
Na každého platí metóda bič a cukor, ale v dnešnej dobe je ten "bič" veľmi potláčaný a učitelia majú zviazané ruky pri akomkoľvek trestaní previnilca (tým nemyslím hneď fyzické tresty).
Stanislav 1975
26.10.12,06:24
Toto je z môjho pohľadu dôležitá veta - obraz dnešných detí. Niekedy to boli jednotlivci, dnes?

Väčšina z nich sa k sebe správa hrozne, ponižujú sa navzájom, sú hrubí a vulgárni - aj dievčatá. Nielen kdesi za rohom, ale priamo na vyučovaní a nepomáha ani niekoľkonásobné napomenutie učiteľa. Skúste sa započúvať keď idú zo školy, zájdite pozrieť na diskotéku.
Áno ja viem, sú to ešte deti a veľmi potrebujú lásku svojich rodičov, teplo domova a pocit bezpečia.
Veľmi veľa detí to dnes nemá...

kukučka, nemyslím si, že by boli deti horšie dneska ako volakedy- všade sa nájdu aj dobrí aj zlí, či v roku 1945, v roku 1985 alebo v roku 2013- mne sa napríklad vysmievali, že som okuliarnik indický a tu som- neumrel som za to...

Ja vidím skor problém v postavení učiteľa- ešte naši otcovia mali pred učiteľmi rešpekt , lebo trstenica úradovala ( viď Obecná škola ), ja ešte ked som chodil do školy, ešte to bolo ako tak, že ešte nejaký rešpekt mali, ale už sa to pomaly rúcalo a teraz žiaci a rodičia nemajú rešpekt pred učiteľmi a to je chyba...
kukučka
26.10.12,08:11
Nemáš pravdu. To, čo si dovolí dnes väčšina, si niekedy nedovolili ani tí akože "najhorší". Máš smolu, pamätám si, ako to bolo pred polstoročím.
Aj v škole je to ako vo firme - či už sa jedná o poriadok, alebo disciplínu, ryba smrdí od hlavy.
Zimama
26.10.12,10:12
Vtipálek :-) ...alebo realista?
Zimama
26.10.12,10:32
kukučka, nemyslím si, že by boli deti horšie dneska ako volakedy- všade sa nájdu aj dobrí aj zlí, či v roku 1945, v roku 1985 alebo v roku 2013- mne sa napríklad vysmievali, že som okuliarnik indický a tu som- neumrel som za to...

Ja vidím skor problém v postavení učiteľa- ešte naši otcovia mali pred učiteľmi rešpekt , lebo trstenica úradovala ( viď Obecná škola ), ja ešte ked som chodil do školy, ešte to bolo ako tak, že ešte nejaký rešpekt mali, ale už sa to pomaly rúcalo a teraz žiaci a rodičia nemajú rešpekt pred učiteľmi a to je chyba...

Postavenie a rešpekt sa DÁ získať aj inak ako trstenicou - trstenicou to ide síce ľahšie a rýchlejšie, ale nie je to ono... ;):)

A samotné "postavenie" si kazia učitelia sami - resp. niektorí z nich, ale čo si mám ako rodič alebo hoci aj ako žiak myslieť o riaditeľke, ktorá zakáže učiteľovi, aby nechal spravodlivo prepadnúť žiaka, ktorý absolútne nezvládol učivo, a to len preto, že jeho otecko je "veľké zviera", a ostatní dostanú bez milosti pätorky? Alebo jednému žiakovi ospravedlnia hodiny aj po mesiaci, hoci podľa školského poriadku treba ospravedlnenie doniesť na druhý deň, lebo je to zase dieťa nejakého "otecka" alebo "mamičky", a iným to neospravedlnia? A ostatné deti to VIDIA a VEDIA!
Alebo - keď som pred x rokmi chcela pochváliť jednu pani učiteľku, lebo sa mi páčil jej prístup k deťom a práca na hodine, tak ma doslova pod stolom kopala do nohy (za tie roky sme sa už aj spriatelili, tak si to mohla dovoliť:---,ale nie preto som ju chcela pochváliť), len aby som preboha bola ticho, lebo ju ostatní kolegovia zožerú zaživa?
Podľa môjho názoru - učitelia nech si najprv urobia poriadok sami medzi sebou, aby tí, ktorí sú úspešní, to mohli aj verejne priznať a pred kolegami hrdo vystrieť chrbát, a nie sa skrývať v kútiku!
Lebo ryba niekedy smrdí aj od nôh (a v takýchto prípadoch určite) - alebo mi chcete povedať, že si počkáme, kým najprv naši politici budú "slušní ľudia", a AŽ POTOM začneme byť slušní aj my ostatní? :eek:
Nie, ďakujem, ja sa snažím byť "slušná" už teraz a nezaujíma ma, že mnohí ostatní nie sú a ani sa o to nesnažia...
kukučka
26.10.12,16:47
Prepáč, ale ak nemôžeš pochváliť učiteľa, tak je tam zlý riaditeľ. Dobrý riaditeľ chodí neustále na hospitácie a podľa toho hodnotí učiteľov.
U dobrého riaditeľa donášači a pochlebovači nemajú šancu.
buchač
26.10.12,17:45
Prepáč, ale ak nemôžeš pochváliť učiteľa, tak je tam zlý riaditeľ. Dobrý riaditeľ chodí neustále na hospitácie a podľa toho hodnotí učiteľov.
U dobrého riaditeľa donášači a pochlebovači nemajú šancu.

...zažil som éru jak z jedného českého filmu ...názov si momentálne nespomeniem ..

...nezabudnuteľná veta školníka ......" Já a pán řiditel jsme se dohodli "...

Mali sme takého na strednej ...
...pevnou rukou vládol .........akože školník ...:---
kukučka
27.10.12,14:20
Diskusný príspevok z úplne inej stránky a debaty spred dvoch rokov, myslím si, že som naň včera nenaďabila náhodou. Rada sa s Vami s ním podelím.

....
Deti musia byť vedené a vychovávané v duchu pravej lásky! No a najväčšou časťou pravej lásky je prísnosť.

Pravá láska nedbá na to, čo sa druhému páči, čo je mu príjemné a čo mu spôsobuje radosť, ale bude sa riadiť len podľa toho, čo mu prosieva. Nezáleží, či to druhému spraví radosť, alebo nie. To je pravá láska a služba.

A ak niekto nemôže dôjsť inak k rozpoznaniu správneho od nesprávneho, treba ho aj pokarhať! Tým mu preukážeme službu. Len pri tom musí vládnuť spravodlivosť a nie svojvoľnosť, lebo pravú lásku nemožno oddeliť od spravodlivosti.

Nemiestna ústupčivosť by totiž znamenala pestovanie chýb a ďalšie klesanie po šikmej ploche. Bolo by takéto niečo naozaj láskou?

Uplatňovanie spravodlivého princípu pravej lásky, ktorá je aj prísna a aj karhá ak je to nevyhnutné, tak práve tento princíp by sa mal stať základným kameňom na ceste k zdravému a správnemu formovaniu osobností detí a to nie len na našich školách, ale samozrejme v prvom rade a predovšetkým v rodinách.

Jednoduchý vzorec pre správnu výchovu detí a mládeže teda znie: Pravá láska + pravé hodnoty = pravý človek.

Z tohto vzorca však vyplýva, že ak rodičia, učitelia a vychovávatelia s deťmi nejednajú v pravej láske a sami nevedia, aké sú pravé hodnoty, tieto hodnoty nerešpektujú a deti k nim nevedú, potom je výsledok práve taký žalostný a biedny, aký nám ukazuje chovanie dnešnej mladej generácie.

Áno, je to tak, práve v chovaní deti a mládeže môžeme ako v zrkadle uvidieť svoju vlastnú tvár. Tvár nás rodičov, učiteľov a vychovávateľov, tvár celej našej spoločnosti, ktorá nežije v skutočnej, spravodlivej láske ľudí k ľuďom, nevie čo sú pravé hodnoty, ani o ne neusiluje. Ak sa to však nezmení, bude naša mládež čoraz horšia a nezvládnuteľnejšia, pretože ona je iba obrazom a zrkadlom nás samotných.

reakcia iného diskutujúceho:

Tak s tímhle nezbývá, než souhlasit. Patřím k lidem, kteří mají úctu k učitelům, kantorům a pedagogům obecně.
Mám je na stejné úrovni, jako faráře, doktora, zubaře, silničáře v chumelenici a nebo hajného. Jsou to lidi, s kterými se nepatří handrkovat a už vůbec polemizovat o jejich společenském prospěchu či vážnosti.
Moje první děcka doštudýrovaly a ty nové vozím do školky. Jednou, když jsem vedl kloučka do školky slyším křik. jakýsi člověk křičel na paní učitelku tak strašně sprostě před dětmi, až se mne to dotklo. řekl jsem pánovi, aby okamžitě přestane křičet sprostě a pro jistotu i mluvit, jináč ho okamžitě vyhodím z okna.
Chlap přestal, odešel a paní učitelka povídala se slzama v očích,, že to nebylo poprvé. hrůza mne jímá z toho, co si dovolí rodiče i žáci ke kantorskému stavu. Jsou to učitelé a mají učit. Vychovatelskou práci musí vykonat rodič či opatrovník. mám tedy ke všem kantorům velikou úctu a respekt. Sám, ač disponuju velmi asertivní povahou, nedovedu si představit sebe coby kantora. Musejí mít železné nervy a neuvěřitelnou vytrvalost, páč něco tvořit s matrjálem, co mají k dispozici je pěkný élent.
Jenže, děcka jsou naším odrazem ve vodní hladině, jsou to naše výtvory, nemůže za jejich chování nikdo jiný, než my sami. Každýmu, kdo držkuje na kantory bych nejraději jednu asertivně lisknul, páč až s tím kantoři švihnou, kdo nám ty naše spratky bude učit.......
Tata mi vždycky říkal, že i kdyby mi kantor na hlavu sral, já se musím u toho klanět a souhlasit.Po vyučování mu za to mám vypucovat boty a odnést kantorskou brašnu až k jeho baráku.....
michblah
27.10.12,20:19
lujza, podla toho co citam si asi nejaka stara bezdetna dievka, ale az raz tie deti budes mat, pochopis...
Tu nejde o precitlivelost rodica, ale o pristup pedagoga. Deti maju velmi citlivu povahu a ver, ze taketo odsudenie pred kolektivom moze mat na dieta negativny dopad. Dodnes nezabudnem na to, ako mi raz trener na volejbale pred spoluhrackami povedal, ked sme sa merali a vazili, ze by som mala zhodit. Mala som 12 rokov, merala som 170 cm a vazila 50 kg! Nikdy dovtedy som sa necitila tlsta, ani som nebola, ale bola som v zacinajucej puberte, zacala som sa sledovat, prestala som jest a problem bol na svete. Dlho, dlho som sa totho pocitu nemohla zbavit. Detska psychika je velmi citliva a to by mali nasi pedagogovia v prvom rade vediet !!!
marjankaj
27.10.12,21:52
lujza, podla toho co citam si asi nejaka stara bezdetna dievka, ale az raz tie deti budes mat, pochopis...
Tu nejde o precitlivelost rodica, ale o pristup pedagoga. Deti maju velmi citlivu povahu a ver, ze taketo odsudenie pred kolektivom moze mat na dieta negativny dopad. Dodnes nezabudnem na to, ako mi raz trener na volejbale pred spoluhrackami povedal, ked sme sa merali a vazili, ze by som mala zhodit. Mala som 12 rokov, merala som 170 cm a vazila 50 kg! Nikdy dovtedy som sa necitila tlsta, ani som nebola, ale bola som v zacinajucej puberte, zacala som sa sledovat, prestala som jest a problem bol na svete. Dlho, dlho som sa totho pocitu nemohla zbavit. Detska psychika je velmi citliva a to by mali nasi pedagogovia v prvom rade vediet !!!
Ty si ju teda odhadla. :rolleyes:
majkii
28.10.12,06:57
Dcéra chodí od septembra na tanečný krúžok.Rada tancuje.Chodila na krúžok aj pred dvomi rokmi ale k inej učiteľke a tá ju chválila,že má talent,čo bolo vidieť aj na súťaži kde skončila na 4.mieste.No po dvoch rokoch pauzy sa znova prihlásila na tanečný no je iná učiteľka.Tá povedala mojej 12 ročnej dcére(potvrdili mi to aj jej spolužiačky):,,Valika,nehnevaj sa ale musím ťa vyhodiť,nemáš žiadny talent,tancuješ ako medveď" Zajtra sa chystám do školy za ňou no bojím sa,že vybuchnem a poviem jej svoje,je mladšia odo mňa o 4 roky a keď niekto uráža moje deti som schopná to vrátiť aj s úrokami aj keď viem,že by som nemala.Veď tanečný krúžok je na to aby sa tam naučili tancovať.Je síce pravda,že dcéra za tie dva roky čo nechodila na tanečný vyrástla na 169cm ale to neznamená,že ju učiteľka takto môže ponížiť a pred 13 žiakmi.

Neviem, adolescenti vnímajú niektoré udalosti prehnane a takto to aj inerpretujú rodičom. Ja v tomto nevidím nič urážlivé ani ponižujúce len pomenovanie skutkového stavu. Možno tvoja dcéra naozaj netancuje dostatočne dobre na to, aby tancovala v súbore, kde sa vyžaduje určitá pohybová úroveň. Prijatie takejto pravdy je pre adolescenta ale aj pre rodiča, ktorý od dieťaťa má prehnané očakávania dosť ťažke. Príkladom je prehnané a zveličené vnímanie toho, že sa jej vysmieva polovica školy, čo samozrejme pravdou nebude. Rodič by mal vedieť vyhodnotiť, či ide o skreslený pohad dieťaťa a na základe toho by mal správne vyhodnotiť a konať uvážlivo.
alaya1
28.10.12,07:06
deti sa za hopcico vysmievali furt, aj ked som bola prvacka
korela
29.10.12,01:04
Neviem, adolescenti vnímajú niektoré udalosti prehnane a takto to aj inerpretujú rodičom. Ja v tomto nevidím nič urážlivé ani ponižujúce len pomenovanie skutkového stavu. Možno tvoja dcéra naozaj netancuje dostatočne dobre na to, aby tancovala v súbore, kde sa vyžaduje určitá pohybová úroveň. Prijatie takejto pravdy je pre adolescenta ale aj pre rodiča, ktorý od dieťaťa má prehnané očakávania dosť ťažke. Príkladom je prehnané a zveličené vnímanie toho, že sa jej vysmieva polovica školy, čo samozrejme pravdou nebude. Rodič by mal vedieť vyhodnotiť, či ide o skreslený pohad dieťaťa a na základe toho by mal správne vyhodnotiť a konať uvážlivo.
Deti vedia byť medzi sebou kruté, to sa všeobecne vie.
Čo sa týka známkového hodnotenia, všetci žiaci v triede vrátane skúšaného žiaka vedia, či bola známka podhodnotená alebo nadhodnotená. Tam panuje spravodlivosť.

Pedagóg má žiaka motivovať, v žiadnom prípade nikdy nezhadzovať. Tu sa nedá odvolávať na dnešnú dobu. Vytvárame si ju sami. Učiteľ a rodičia sú vzormi.
V tomto prípade, ak tá tebou zvýraznená veta odznela pred ostatnými spolužiakmi, bola vyslovená veľmi nešťastne. Svedčí o hrubej netaktnosti a absencii empatie. Taký človek by nemal v školstve ani pracovať.
Zimama
30.10.12,11:15
Deti vedia byť medzi sebou kruté, to sa všeobecne vie.
Čo sa týka známkového hodnotenia, všetci žiaci v triede vrátane skúšaného žiaka vedia, či bola známka podhodnotená alebo nadhodnotená. Tam panuje spravodlivosť.

Pedagóg má žiaka motivovať, v žiadnom prípade nikdy nezhadzovať. Tu sa nedá odvolávať na dnešnú dobu. Vytvárame si ju sami. Učiteľ a rodičia sú vzormi.
V tomto prípade, ak tá tebou zvýraznená veta odznela pred ostatnými spolužiakmi, bola vyslovená veľmi nešťastne. Svedčí o hrubej netaktnosti a absencii empatie. Taký človek by nemal v školstve ani pracovať.

mimotemy A po kom to tie deti majú? Koho zrkadlia? Kto ich učí / neučí prirodzene rešpektovať a akceptovať "inakosť" a rozmanitosť ľudí okolo nich...??? :confused:

Spravodlivosť? Tu naozaj nerozumiem, čo myslíš tou spravodlivosťou - to, že všetci vedia, že niekomu učiteľ prilepší, a niekomu naopak...??? :confused:

S týmto vcelku súhlasím. :)
erzet
30.10.12,12:04
Keby hned tancovala ako medved, tak ju nema co vyhadzovat.
Kruzok nie je vyberovy predmet, kruzok je zaujmova cinnost, tam si nevybera deti podla talentu.
To by som jej vytkla, a upozornila ju na netaktne spravanie ...

Baví ma spievať, chcem sa naučiť spievať, ale neviem spievať a prihlásim sa do speváckeho krúžku. Bude ma tam učiteľka trpieť, len pretože je to spevácky krúžok, nie výberový predmet a pretože sa chcem naučiť spievať aj keď nemám sluch?
Treba si odpovedať na otázku ktorá učiteľka bila objektívna.
expeeert
30.10.12,15:12
Baví ma spievať, chcem sa naučiť spievať, ale neviem spievať a prihlásim sa do speváckeho krúžku. Bude ma tam učiteľka trpieť, len pretože je to spevácky krúžok, nie výberový predmet a pretože sa chcem naučiť spievať aj keď nemám sluch?
Treba si odpovedať na otázku ktorá učiteľka bila objektívna.

Nuž učiteľka by mala "strpieť" to, že niekto niečo nevie - od toho tam predsa je, aby niečo učila, či nie? Ak by to každý vedel, načo by potom učitelia boli? Ešte som nevidel človeka, čo by vedel bez učenia čítať, písať, počítať...
Pokiaľ nemá niekto na niečo talent, tak ho akurát adekvátne tomu ohodnotí a prípadne nepustí do nejakých súťaží a pod., resp bude musieť omnoho viac trénovať ako ten čo talent má.
Čo sa týka vyhodenia, to myslím že by nemala robiť, hlavne pokiaľ dieťa samo má chuť tancovať.
Čo sa týka toho prirovnania, tam nevidím nejaký strašný problém, použila bežné prirovnanie, akurát mala doplniť, že bude musieť viacej trénovať a nie ju vyhodiť. (ako priznám sa mňa by kvôli tomu prirovnaniu teda nenapadlo chodiť do školy "čistiť" učiteľke žalúdok)
Ja stále tvrdím že najlepšou výchovnou metódou je "cukor a bič" - t.j. odmena ale aj potrestanie. Len ako som písal už predtým, v našom školstve sa akosi tlmí ten bič (hoci v minulosti zase skôr prevládal), a tým pádom tu vyrastajú deti, ktoré veľmi dobre poznajú svoje práva ale nepoznajú povinnosti (resp. ak aj poznajú, sú si vedomé toho, že sa im nič nestane, čo je ešte horší prípad)
korela
30.10.12,16:43
Nuž učiteľka by mala "strpieť" to, že niekto niečo nevie - od toho tam predsa je, aby niečo učila, či nie? Ak by to každý vedel, načo by potom učitelia boli? Ešte som nevidel človeka, čo by vedel bez učenia čítať, písať, počítať...
Pokiaľ nemá niekto na niečo talent, tak ho akurát adekvátne tomu ohodnotí a prípadne nepustí do nejakých súťaží a pod., resp bude musieť omnoho viac trénovať ako ten čo talent má.
Čo sa týka vyhodenia, to myslím že by nemala robiť, hlavne pokiaľ dieťa samo má chuť tancovať.
Čo sa týka toho prirovnania, tam nevidím nejaký strašný problém, použila bežné prirovnanie, akurát mala doplniť, že bude musieť viacej trénovať a nie ju vyhodiť. (ako priznám sa mňa by kvôli tomu prirovnaniu teda nenapadlo chodiť do školy "čistiť" učiteľke žalúdok)
Ja stále tvrdím že najlepšou výchovnou metódou je "cukor a bič" - t.j. odmena ale aj potrestanie. Len ako som písal už predtým, v našom školstve sa akosi tlmí ten bič (hoci v minulosti zase skôr prevládal), a tým pádom tu vyrastajú deti, ktoré veľmi dobre poznajú svoje práva ale nepoznajú povinnosti (resp. ak aj poznajú, sú si vedomé toho, že sa im nič nestane, čo je ešte horší prípad)
V čom bol problém nevziať dievča bokom, pozvať do kabinetu a medzi štyrmi očami jej vysvetliť situáciu?
Cez víkend ČT vysielala dokument o ľuďoch trpiacimi všetkými možnými formami dg s dyslexiou, dysgrafiou a iných dys ...
Títo ľudia si našli svoje miesto v spoločnosti, avšak všetci spomínali, akými tortúrami prešli v základných školách. A ako ich to poznačilo.
Boli to všetko vystavujúci úspešní výtvarníci, vekovo max. do 40 rokov. Mladí ľudia vyrastajúci v dobe poznatkov o týchto dg.
Prečo?
nika.sum
24.01.13,20:51
lol, dalsi premuderly rodic co si mysli ze ma doma genia a neda naň dopustit ... :cool:
ponizila ... urazila ... trochu prisilne slova nemyslis ? hm, nemyslis ...

toto je trosku divny komentar. Preboha ved nast-rocny reaguju dost citlivo na kritiku a este ked je to pred ostatnymi spoluziakmi. Ja teda nie som tanecny talent a raz ma cca v 13-tich suseda nahovorila na nejaky konkurz, vobec som netusila co ma caka a tak ma to zdeptalo, ze doteraz mam problem ked mam niekde tancovat...jednoducho si to ucitelka nemoze dovolit, aj keby dievca hned bolo tanecne drevo, co si nemyslim, ked uz raz ma v sebe talent, tak to s nou nemôze byt take zle....