jerrek
22.10.12,22:23
Dobrý večer,

pred nedávnom som začal riešiť otázku chladenia PC. Asi pred rokom som si zaobstaral výkonné komponenty a akosi som neriešil chladenie. V priebehu roka mi odišla doska aj grafická karta. Nemusí to byť tak, ale mám dôvodné podozrenie, že to môže byť práve nedostatočným chladením. Momentálne je situácia taká, že jediný chladič mám na CPU. Aj to len boxový. Uvažujem teda buď o výmene za lepší alebo o pridaní dvoch ventilátorov do skrine (jeden dopredu ako IN a druhy dozadu ako OUT). Ide o to, že finančne si môžem dovoliť len jednu z týchto možností (chcem totiž kvalitu ktorá je drahšia ako priemer). Prvá otázka teda je, čo je lepšie? Nechať boxový chladič a pridať 2 ventilátory do skrinky, alebo vymeniť priamo CPU fan? Čo sa týka skrinky, predbežne som si vybral modely NOCTUA NF-S12B FLX (http://www.alza.sk/noctua-nf-s12b-flx-d120550.htm) a NOCTUA NF-P14-FLX (http://www.alza.sk/noctua-nf-p14-flx-d147593.htm). Takže druhá otázka... ako to vidíte s pomerom cena/výkon. Viem, že Noctua je absolútna špička, ale nedá sa niečo veľmi podobné výkonom a tichosťou nájsť aj za lepšiu cenu?
Vlado40
22.10.12,20:30
newmi
22.10.12,20:49
a aky chladic mas na grafickej karte resp aku mas graficku kartu? Ja bezim uz 4 roky na pretaktovanom CPU a vsetko ide OK (ale chladic nemam stock). Napis aku mas zostavu, vratane znacky zdroja a skrinky a kde mas umiestneny PC (dobre by bolo aj foto vnutra skrinky). To ze pridas 2 ventilatory este nemusi znamenat, ze to dacomu pomoze ked budes mat nafigu airflow.
jerrek
22.10.12,21:18
MB MSI 880GMA-E45
AMD Phenom II x4 955 Black Edition @ 3,2Ghz, AM3
Sapphire Radeon HD 6850, 1GB GDDR5
2x 2GB Kingston DDR3 CL9 DIMM 1333Mhz
WD Caviar Black, SATA III, 7200RPM, 64MB cache, 750GB
Seasonic SS-400ET 80+, 12cm, 400W

Skrinka je starý plech, Mercury, obyčajné lacné železo. Počítač mám umiestnený v obytnej izbe, priemerná teplota je 24-25°C. Orientovaný prednou stranou do priestoru, sprava sa dotýka drevenej steny stola, zľava je voľný priestor, zozadu je stena - asi 20 cm priestor medzi skrinkou a stenou.
Foto v prílohe (chýba tam grafika, tá je momentálne na reklamácii)
sthruska
23.10.12,05:41
Ventilátorom na zadnej stene určite nič nepokazíš. Ja ho mám vždy a to nemám výkonné PC. Lepšie povedané nežhavím ho.
newmi
23.10.12,06:00
No skus si tie kable upratat a na cpu by som kupil kvalitnejsi chladic ked ho mas pretaktovany. Inak podobne ba este v horsich podmienkach prevadzkuje brat podobne PC vyse 2 rokov a nema ziadne problemy. A to ma v skrinke este 2 ventilatory, ktore su ale vypnute. Ale je pravda, ze cpu nema pretaktovany. No ale ked chces, jeden si mozes dat dozadu ale nejaky tichy ;-)
Martin Mocko
23.10.12,06:14
Ja osobne by som ti poradil nový CPU chladič...toto je úplne na nič, čo tam máš. A trošku uprac káble ako radí newmi...aj to vie dosť pomôcť. Mne sa nejlepšie osvedčili rúrkové chladiče:
http://www.agem.sk/produkt/arctic-freezer-13-15934297.html

a nejaký ventilátor dozadu alebo z boku, ktorý vyťahuje teplo nahromadené v krabici taktiež nie je na zahodenie...
jerrek
23.10.12,06:17
Ten PC sa momentálne nepoužíva, pretože nemá grafickú kartu. Bordel v kábloch je len preto, že som dával preč zdroj a dosku. Keď zajtra dojde grafika, tak tie káble budem krotiť eska páskami. Procesor pretaktovaný zatiaľ nie je. Otázka ale znela inak a bordel v kábloch s ňou rozhodne nesúvisel.

EDIT: Martin, ako hovorím, momentálne môžem len jedno z dvojice 2x case fan a CPU fan. Mám pocit (a to ma oprav ak to tak nie je), že viac pomôže, keď dostanem nejaký vzduch do skrinky, lebo teraz sa tam len hromadí teplý, studený sa neprivádza a teplý ostáva dnu, skrinka je prehriata a musím mať dole kryt aby vôbec nejaká tepelné výmena tam bola. Samotný CPU chladič na tom nie je tak zle ako by sa dalo čakať, pri zátaži nepresiahne teplota na CPU 62° a aj to je to číslo také vysoké len preto, že je zahriata komplet celá skrinka nehovoriac o komponentoch. Grafika má niekedy aj 85-90° a disky tak 45.
Martin Mocko
23.10.12,06:35
Podľa teploty, ktorú uvádzaš je na tom najhoršie grafika. Disky v pohode stíhajú ale musíš si uvedomiť, že najväčším tepelným výrobcom je jednoznačne CPU. Predstav si, že ten hliník na CPU funguje ako radiátor, ktorý ti vyvíja teplo v skrinke. Preto som ti odporučil väčší chladič...keď sa teplo rozvrhne po väčšej ploche, nebude ten hliník taký horúci a nebudeš mať také teplo v skrinke. Ja osobne mám na jednom desktope takú plastovú rúrku, ktorý odvádza teplo z CPU priamo von (nenašiel som lepší obrázo, ako to asi vyzerá na googli)

http://www.google.sk/imgres?start=190&um=1&hl=sk&sa=N&biw=1326&bih=606&tbm=isch&tbnid=HQ_V-ZmS7Ka8wM:&imgrefurl=http://pretaktovanie.zoznam.sk/viewtopic.php%3Ff%3D29%26t%3D50811%26start%3D15&docid=uIaQGIGBVzj_JM&itg=1&imgurl=http://www.pretaktovanie.sk/obr/casegaleria/dragonflame/BOCNICE.JPG&w=962&h=900&ei=5EaGUPzYAePx4QTk14GYCQ&zoom=1&iact=hc&dur=15&sig=110838283091125202462&page=9&tbnh=129&tbnw=139&ndsp=24&ved=1t:429,r:17,s:190,i:59&tx=96&ty=124&vpx=1034&vpy=243&hovh=217&hovw=232


A potom mi stačí iba jeden chladič zo zadu, ktorý berie teplo z grafiky a diskov...
jerrek
23.10.12,06:40
Jasné, CPU je radiátor, ale tak boxový chladič (kým ho vymením, čo je možno otázka mesiaca -dvoch) niečo ešte uchladí a keď case fany preženú 110m3 vzduchu za hodinu cez skrinku, tak neverím, že tam ostane nejaké teplo. Neviem, moja logika, ale môžem sa mýliť.
Martin Mocko
23.10.12,06:47
Ja som odchladil celý PC (dobrý CPU fan, disky, grafika a ešte aj externý chladič, ktorý vyťahuje teplo zo skrinky) a potom mi začal vadiť strašný zvuk...ako keď lietadlo štartuje, keď som to celé pustil. :) Preto som radšej prešiel na laptop s chladiacou podložkou. Ale ak to chceš používať na hry, tak určite lepšie ponechať dobre vychladený desktop....
jerrek
23.10.12,06:55
No myslím si, že tie Noctua ventilátory sú takmer nepočuteľné, takže myslím, že s hlukom problém nebude. 6-18 a 10-19 dB je podľa mňa veľmi veľmi tichý chladič. Ale teda ako nakoniec znie tvoja rada? Čo celkovo viac pomôže? 2 case fany alebo 1 CPU fan? Mne príde logickejšie, že tie 2 case fany budú lepšie, lebo budú priamo chladiť disky, aj grafiku a cpu chladič bude mať stále studený vzduch na chladenie vďaka prievanu v skrinke. A ono fakt ako hovorím, CPU fan kúpim tiež nový o nejaký čas, takže toto je len dočasné.
newmi
23.10.12,06:57
artic cooling na cpu ti bude ten vzduch vyfukovat, presne cez tie diery co mas zozadu skrinky PC ;-)
mecky
23.10.12,07:15
jerrek
23.10.12,07:23
Vďaka Mecky, vyzerajú dobre, asi by som z týchto dvoch šiel do toho Tranquilla. Ja som ale uvažoval cenovo o triedu vyššie a to http://www.alza.sk/noctua-nh-u9b-se2-d147597.htm. Myslíš, že by sa to prípadne cenovo/výkonnostne oplatilo? Mňa tam odrádza, že sa dá orientovať len jedným spôsobom a to hore/dole, kdežto ja som chcel dopredu/dozadu.
mecky
23.10.12,07:29
noctua je draha,
este stale si nenapisal (alebo som si nevsimol) co mas za pc, aku skrinku ci planujes pretaktovat cpu, na vecsinu obyc pc sa noctua neoplati
predbezne by som povedal ze kombinacia 2x 12cm Aimaxx na 7V a gelid bude stacit :)
Chobot
23.10.12,07:31
Dobrý večer,

pred nedávnom som začal riešiť otázku chladenia PC. Asi pred rokom som si zaobstaral výkonné komponenty a akosi som neriešil chladenie. V priebehu roka mi odišla doska aj grafická karta. Nemusí to byť tak, ale mám dôvodné podozrenie, že to môže byť práve nedostatočným chladením. Momentálne je situácia taká, že jediný chladič mám na CPU. Aj to len boxový. Uvažujem teda buď o výmene za lepší alebo o pridaní dvoch ventilátorov do skrine (jeden dopredu ako IN a druhy dozadu ako OUT). Ide o to, že finančne si môžem dovoliť len jednu z týchto možností (chcem totiž kvalitu ktorá je drahšia ako priemer). Prvá otázka teda je, čo je lepšie? Nechať boxový chladič a pridať 2 ventilátory do skrinky, alebo vymeniť priamo CPU fan? Čo sa týka skrinky, predbežne som si vybral modely NOCTUA NF-S12B FLX (http://www.alza.sk/noctua-nf-s12b-flx-d120550.htm) a NOCTUA NF-P14-FLX (http://www.alza.sk/noctua-nf-p14-flx-d147593.htm). Takže druhá otázka... ako to vidíte s pomerom cena/výkon. Viem, že Noctua je absolútna špička, ale nedá sa niečo veľmi podobné výkonom a tichosťou nájsť aj za lepšiu cenu?

Nemusíš kupovať nadštandardne drahé ventilátory, to je zbytočné. JA som nedávno menil skoro všetky chladiče v PC, aby bol tichší. Niečo som kúpil cez bazoš (chladič na CPU) a ostatné na www.tntrade.sk. Majú obrovský výber chladičov za prijateľné ceny.
jerrek
23.10.12,07:41
MB MSI 880GMA-E45
AMD Phenom II x4 955 Black Edition @ 3,2Ghz, AM3
Sapphire Radeon HD 6850, 1GB GDDR5
2x 2GB Kingston DDR3 CL9 DIMM 1333Mhz
WD Caviar Black, SATA III, 7200RPM, 64MB cache, 750GB
Seasonic SS-400ET 80+, 12cm, 400W

Skrinka je starý plech, Mercury, obyčajné lacné železo. Počítač mám umiestnený v obytnej izbe, priemerná teplota je 24-25°C. Orientovaný prednou stranou do priestoru, sprava sa dotýka drevenej steny stola, zľava je voľný priestor, zozadu je stena - asi 20 cm priestor medzi skrinkou a stenou.
Foto v prílohe (chýba tam grafika, tá je momentálne na reklamácii)

Tu som to celkom rozpísal. A čo sa týka pretaktovania, tak áno, chcem to pretaktovať na takú hranicu, čo vzduchove chladenie uchladí. Predsa len, je to Black Edition, takže si o to priamo žiada.
srska
23.10.12,07:42
ja som mal na p4 3ghz tento http://www.legitreviews.com/article/409/2/ 1500 ot/min šepot kvetín (mám odložený - je na predaj)
Dáša_
23.10.12,07:45
trochu mimotemy - chcem vam všetkym poďakovať za túto diskusiu. Mám 12 ročného syna a už rok nepočúvam o inom, iba o chladení PC, ventilátoroch, neustále upratuje káble, kupuje ventilátory,reklamuje, keď sú hlučné. Permanentne má v izbe niekoľko rozobratých PC. A ja som si stále myslela, že to sú iba jeho výmysly a hranie. A teraz prichádzam na to, že on to zjavne aj študuje a nerobí veci len tak, ale s nejakým cieľom.

S tým poďakovaním to myslím celkom vážne :), normálne začínam z toho mať celkom dobrý pocit. Až na tú detskú izbu....
mecky
23.10.12,07:56
Tu som to celkom rozpísal. A čo sa týka pretaktovania, tak áno, chcem to pretaktovať na takú hranicu, čo vzduchove chladenie uchladí. Predsa len, je to Black Edition, takže si o to priamo žiada.
hm, len aby si pri taktovani nenarazil na limit zdroja, tych 400W uz bude velmi na hrane
nenapisal si presny typ tej mercury, ale tam by som si dal pozor na to ake ventilatory mozes osadit, je dost mozne ze 12cm sa nevojdu
taktovanie zalezi aj od konkretneho kusu procesora a kolko voltov do neho budes musiet tlacit, okolo 3,8-4ghz by si sa mal dostat aj s gelidom, tazko ale odhadnut kam polezu teploty v zatazi,
jerrek
23.10.12,08:01
No na case je vpredu 14 cm a vzadu 12 pre vetraky a CPU... tam skôr sa bojím tej výšky u gelidu. 153 mm môže byť veľa, tažko sa to meria kým to nemôžem vyskúšať.
mecky
23.10.12,08:14
no taketo veci by som nemal radit, ale mozes objednat cez net a do 14dni vratit

ono sa to da aj priblizne zmerat, od dosky po bocnicu, ked ta skrinka zoberie 14cm vetrak tak by som skor tipol ze to asi vojde
pri U9 si asi mozes byt isty ze vojde, len ta cena.... za to mas gelid aj s 2x ventilatorom
newmi
23.10.12,12:32
hm, len aby si pri taktovani nenarazil na limit zdroja, tych 400W uz bude velmi na hrane

Nebude. Realnu spotrebu v burne s tou gpu moze mat max do 300W aj s pretocenym cpu. Schvalne, zozen si merac spotreby energie a uvidis ;-)
mecky
23.10.12,13:27
asi takto: zrat to bude okolo 300W, dalsie veci su uz individualne
konkretne to zalezi od toho ako sa mu podari cpu pretaktovat, ak to bude chciet vyssiu voltaz tak cpu sam moze zhltnut 150W, grafika ide v zatazi bez OC okolo 120W
netreba zabudat ani na dalsiu vec ze ten zdroj ma 2 12V vetvy, na ktorych mas zapojene aj dalsie veci, ak na jednej prekrocis odber tak ta to jednoducho vypne
seasonic je kvalitny zdroj, tam sa nieje treba bat nejako poskodenia, stabilne to nemusi byt, ani to nemusi zvladat dlhodobo

len tak na okraj: mam amd X3 435 2,9@3,5Ghz rozdiel medzi stock a OC je 70W, nemam zmeranu priamo vetvu kolko zerie ale kvalifikovany odhad je 125-135W pri oc v zatazi
newmi
23.10.12,18:13
na inom fore kam chodim je cca 20stranove vlakno, kde si uzivatelia uvadzaju spotrebu PC, merane je pomocou meracov spotreby energie, zostava podobna jeho mala 290W (a to tam je este 5x FAN)
Vlado40
23.10.12,19:46
no taketo veci by som nemal radit, ale mozes objednat cez net a do 14dni vratit


Nie je to náhodou iba 7 dní ?
mecky
23.10.12,21:09
Nie je to náhodou iba 7 dní ?
je, sorry, moja chyba. 7 pracovnych dni

newmi: ano tie hodnoty su realne, tie moje skor worst case scenario :)
inak pozrel som sa blizsie na zakladku v tej zostave, a treba povedat ze o zdroj sa asi ozaj bat netreba, nejake tvrdsie OC ta doska nedovoli (slabsie napajanie cpu)
jerrek
24.10.12,00:16
Takže... rozhodol som sa trochu zariskovať a včera som objednal teda ten Gelid a aj tie 2 ventilátory od Noctua. Takže snáď sa to všetko zmestí a nevyskytnú sa problémy. Týmto vám všetkým ďakujem za rady a názory a určite potom napíšem ako to chladenie zabralo v praxi. Aj s nejakým tým následným OC :)