lejka8
23.10.12,06:20
Zdravím, chcem sa opýtať ako by ste zaúčtovali Fa, ktorú som zaplatila a nahodila do programu - generovane vo WinIbeu. a potom prišla p., ktorá mi povedala že omylom vystavila vyššiu FA a že rozdiel mi vráti do pokladne. a dá mi storno a potom novu FA. Ale ja som jej povedala že jednoduhšie by mi bolo keby mi celú čiastku vrátila na účet a jej znova zaplatím tú novú. No lenže neviem urobiť storno faktúry vo WinIbeu...nestretol sa s tým niekto? Ja som chcela klasicky ako normálnu len z mínusovými položkami môže to tak byť???
A ešte jedná otázka ... musím aj mylnú platbu, ktorá mi došla na výdavkový účet zúčtovať s mestom -----príjem som zaúčtovala ako 222/379 a vrátenie 379/222 ????
Ďakujem ... som pomerne začiatočník...tak vďaka za radu.
moska
23.10.12,10:15
Zdravím,
ja by som pani poprosila, nech urobí na fa dobropis a potom vystaví novú fa, ktorá bude správna. Takto je to čisté. Nech vráti peniaze na účet, Ty si normálne všetko v pohode zúčtuješ - aj prvú faktúru, aj dobropis /to čo na pôvodnej fa, len mínusom alebo opačnými stranami/ a potom znova novú správnu faktúru.
Nerozumiem mylnej platbe s mestom. Tento zápis je + aj - čiže je to 01, tak by som s mestom nič nezúčtovávala. Nerozumiem prečo s mestom, neviem od koho je mylná platba.
lejka8
23.10.12,17:42
Tak som to aj urobila ... pretože pani prišla uhradila mi rozdiel do pokladne...no lenže to som si potom uvedomila že je blbosť tak som za ňou bola a ona mi vystavila ten dobropis - a potom novú faktúru čiže to sedí ako hovoríš. ale druhá vec bola taká posielala som hromadný príkaz na výplaty, lenže jedna naša dohodárka si zmenila medzitým číslo účtu. takže sa mi platba vrátila. takže som nevedela čo s tým. Bolo to 32 €. tak som myslela že to urobím takto:

dňa 11. 10. odišli z účtu výplaty, dňa 12. 10. prišla platba naspäť - tých 32 €, tak som ich nasledne poslala na správny účet.
- neriešila som že ide o výplaty lebo to by bolo komplikovanejšie. tak som to urobila tak že proste mi prišla na výdavkový účet nejaká platba 32 € a ja som ju poslala naspäť. neviem či sa chápeme ... ale ak máš lepšie riešenie tak ho rada uvítam.

Som v podstate nová... tak som vďačná za každú radu.
a to zúčtovanie z mestom ... som myslela tak, že keď príde na výdavkový účet nejaká platba...omylom... a ja ju vrátim...či tu musím dávať zúčtovací vzťah ???
moska
24.10.12,04:37
Tak fa máš vyriešenú.
Ohľadom platby, ktorá sa Ti vrátila z výplat. Vrátenú platbu zaúčtuješ ako príjem na účet 222/a záväzok 325
keď to odošleš tak zaúčtuješ opačným zápisom alebo mínusom.
Predpokladám že účtuješ školu alebo inú organizáciu zriadenú mestom.
Čo sa týka zúčtovania s mestom pri mylnej platbe nemusíš účtovať. Myslíš účtovanie transferu 354/691. Toto nie, keďže je to plus aj mínus.
lejka8
24.10.12,06:57
Super....ďakujem!! Moc moc krásne...neviem prečo som tam chcela dať 379. Ale dám na rady skúsenejších ...fakt dakujem moc a pracujem v CVČ zriadenom Mestom,.
moska
24.10.12,08:37
môže byť aj 379, podľa toho aký je to vzťah. Ale z tohoto si ťažkú hlavu nerobím. Len aby som to videla v účtovníctve, že mám nejaký záväzok. Ak by som ho náhodou zabudla uhradiť, tak aby bol hlavne naúčtovaný.
325-záväzky z obchodných vzťahov
379- iné záväzky
lejka8
24.10.12,10:39
Tak ďakujem veľmi krásne ...ale ešte keď už sa pýtam, tak pre kontrolu
1. Nedoplatok elektrika - 502 RK/321, 321/222, 354/691 - stačí takto normálne....?
2 nedoplatok zdrav. poisťovňa - 524/336, 336/222, 354/691 .......? Ďakujem:-)
- no sú to banality ale potrebujem sa radšej uistiť