miška06
23.10.12,06:46
Ahojte, rada by som sa opýtala ako je to s výhrou, kolegyňa vyhrala notebook za 400 Eur, je tam nejaký limit, keď sa nemusí platiť daň a odvody? Ďakujem
Alena Šimová
23.10.12,04:53
Ahojte, rada by som sa opýtala ako je to s výhrou, kolegyňa vyhrala notebook za 400 Eur, je tam nejaký limit, keď sa nemusí platiť daň a odvody? Ďakujem

podľa zákona o dani z príjmu, par. 9, odst. 2, písm. m sú od dane z príjmu oslobodené výhry neprevyšujúce 165,97 €, tým pádom sa nedáva daňové priznanie a neplatia sa ani odvody.
AlaNR
23.10.12,04:56
Výhru priznať musí, tak isto daň odviesť.
Neviem, ako je to s odvodmi do zdravotnej poisťovne, to ešte niekto hádam poradí...
veronikasad
23.10.12,05:04
Výhru priznať musí, tak isto daň odviesť.
Neviem, ako je to s odvodmi do zdravotnej poisťovne, to ešte niekto hádam poradí...
Ak by táto výhra bola jediný zdanitelný príjem - nepresiahla 1/2 NČZD - nie je povinná podať daňové priznanie.
V tom prípade ani neplatí zdr.poistenie (14 % z ceny výhry).

Inak výhry podliehajú odvodom do zdr.poisťovne - nedoplatok je poistenec povinný uhradiť na základe RZZP, ktoré urobí zdr.poisťovňa (z podkladov DP z DU).
AlaNR
23.10.12,05:06
dedukujem, že je asi zamestnaná, keď kolegyňa ;)

Zdravotné vychádza individuálne, alebo je tam nejaké percento? (aspoň približne..)
Alena Šimová
23.10.12,05:10
len mi nie je celkom jasné, akú sumu zdaní. Či celých 400 € alebo iba rozdiel 400-165,97
veronikasad
23.10.12,05:18
len mi nie je celkom jasné, akú sumu zdaní. Či celých 400 € alebo iba rozdiel 400-165,97
celú sumu.
veronikasad
23.10.12,05:19
dedukujem, že je asi zamestnaná, keď kolegyňa ;)

Zdravotné vychádza individuálne, alebo je tam nejaké percento? (aspoň približne..)
14 % z ceny výhry - je to príjem z § 8. Môže ale podať dodatočné DP DzP, kde si uplatní ako výdavok zaplatené poistné a časť zaplatenej dane jej DU vráti.
Alena Šimová
23.10.12,05:22
14 % z ceny výhry - je to príjem z % 8. Môže ale podať dodatočné DP DzP, kde si uplatní ako výdavok zaplatené poistné a časť zaplatenej dane jej DU vráti.

ako môže podať dodatočné daňové priznanie, keď napr. výhra je v roku 2012, v roku 2013 podá daňové priznanie, odvedie daň. Zdravotná poisťovňa jej urobí ročné zúčtovanie v roku 2013 a na základe tohto zaplatí zdravotné poistenie v roku 2013. Výdavok je predsa v roku 2013.
veronikasad
23.10.12,05:24
ako môže podať dodatočné daňové priznanie, keď napr. výhra je v roku 2012, v roku 2013 podá daňové priznanie, odvedie daň. Zdravotná poisťovňa jej urobí ročné zúčtovanie v roku 2013 a na základe tohto zaplatí zdravotné poistenie v roku 2013. Výdavok je predsa v roku 2013.
Odpovedala som všeobecne, neviem v ktorom roku bola výhra. Ak v roku 2012, dodatočné DP (ak sa nezmení zákon) bude podávať koncom roku 2013 - po zaplatení zdr.poistenia na základe RZZP za rok 2012.
miška06
23.10.12,05:26
takže stačí to uplatniť v daň. priznaní za rok 2012 a v RZZP tiež za rok 2012?
veronikasad
23.10.12,05:27
takže stačí to uplatniť v daň. priznaní za rok 2012 a v RZZP tiež za rok 2012?
Ak bola výhra v roku 2012, zahrnie ju do DP za rok 2012. RZZP urobí prísl. zdr.poisťovňa.
Alena Šimová
23.10.12,05:30
takže stačí to uplatniť v daň. priznaní za rok 2012 a v RZZP tiež za rok 2012?

Výhru musí priznať v riadnom daňovom priznaní za rok 2012, ale RZZP v tomto priznaní si určite nebude môcť uplatniť, pretože ročné zúčtovanie sa robí až po podaní daňového priznania. Mám klíentov, ktorým zdravotná poisťovňa urobila RZZP až v auguste.
veronikasad
23.10.12,05:33
Výhru musí priznať v riadnom daňovom priznaní za rok 2012, ale RZZP v tomto priznaní si určite nebude môcť uplatniť, pretože ročné zúčtovanie sa robí až po podaní daňového priznania. Mám klíentov, ktorým zdravotná poisťovňa urobila RZZP až v auguste.
Alenka, stanovisko FR SR (zatial len ústne,písomný pokyn som nevidela) je, že zníženie základu dane o zaplatené poistné z RZZP si daňovník môže uplatniť len formou dodatočného DP. Over si to na infolinke
Alena Šimová
23.10.12,05:37
Alenka, stanovisko FR SR (zatial len ústne,písomný pokyn som nevidela) je, že zníženie základu dane o zaplatené poistné z RZZP si daňovník môže uplatniť len formou dodatočného DP. Over si to na infolinke

Bolo mi jasné, že to nemôže urobiť v riadnom daňovom priznaní, ale že to môže ísť len cez dodatočné, to som nevedela. Vďaka za info.
miška06
23.10.12,06:01
výhra bola v tomto mesiaci 10/12, takže odvody nemusí platiť, len si to uplatní v ročnom zúčtovaní za r. 2012?
veronikasad
23.10.12,06:03
výhra bola v tomto mesiaci 10/12, takže odvody nemusí platiť, len si to uplatní v ročnom zúčtovaní za r. 2012?
Nemôže požiadať zamestnávatela o RZD, musí si sám do 31.3.2013 podať DP typu B. Príjem z výhry je príjmom podľa § 8. RZZP mu urobí prísl.zdr.poisťovňa v roku 2013.
veronikasad
23.10.12,06:12
lukmania5
09.11.12,12:53
Dobry den mam otazku, moja teta vyhrala teraz pred nedavnom v sutazi v telekomu cenu v hodnote 230eur, ale momentalne ma pozastavenu živnost nakolko je na materskej dovolenke, viete mi prosim poradit ako ma postupovat?. Či bude len musiet zaplatit na DU 20% s vyhry čo by malo byt 46eur a tam to konči ale dokonca dnes mi povedala že momentalne zanu odvadza štát dan nakolko ma pozastavenu živnost a je na materskej dovolenke, Dakujem za skoru odpoved vopred.
veronikasad
09.11.12,12:56
Dobry den mam otazku, moja teta vyhrala teraz pred nedavnom v sutazi v telekomu cenu v hodnote 230eur, ale momentalne ma pozastavenu živnost nakolko je na materskej dovolenke, viete mi prosim poradit ako ma postupovat?. Či bude len musiet zaplatit na DU 20% s vyhry čo by malo byt 46eur a tam to konči ale dokonca dnes mi povedala že momentalne zanu odvadza štát dan nakolko ma pozastavenu živnost a je na materskej dovolenke, Dakujem za skoru odpoved vopred.
Ak v roku 2012 nebude mať iný príjem, len z výhry, nie je povinná podať DP typu B.

Ak by mala príjem, ktorý spolu s výhrou presiahne 1/2 NČZD, DP podať musí a zaplatí 19 % z ceny výhry, lebo z výhry nie je možné uplatniť NČZD. Súčasne jej zo zdr.poisťovne príde nedoplatok na zdr.poistení (po vykonaní RZZP) v sume 14 % z výhry.

Na aké obdobie má pozastavenú živnosť ? Zostali jej neuhradené pohľadávky ? (nezaplatené faktúry) a nespotrebované zásoby zo živnosti ?
lukmania5
09.11.12,14:50
Dobry den, no pozistoval som a, nemá židny vedlajši príjem, živnost ma pozastavenu na 3 roky do februara 2013, a všetko ma poplatene žiadne dlžnosti, ospravedlnujem sa za otazky ale som čo sa tyka tychto veci korunovany lajik, takže nemusi si podavat DP čo sa tyka tej vyhry ?. Iba jej pride nedoplatot s poistovne 14%?. ak mi viete poradit kedy to cca chodi či to nieje na niake obdobie ako dane?. Dakujem!
marjankaj
09.11.12,14:57
Dobry den, no pozistoval som a, nemá židny vedlajši príjem, živnost ma pozastavenu na 3 roky do februara 2013, a všetko ma poplatene žiadne dlžnosti, ospravedlnujem sa za otazky ale som čo sa tyka tychto veci korunovany lajik, takže nemusi si podavat DP čo sa tyka tej vyhry ?. Iba jej pride nedoplatot s poistovne 14%?. ak mi viete poradit kedy to cca chodi či to nieje na niake obdobie ako dane?. Dakujem!
Veď ešte nie je koniec roka. Ešte by mohla vyhrať nejaké auto pod stromček. A potom sa zrejme nedoplatí:eek:
lukmania5
09.11.12,15:13
Som si viac než isty že nevyhra, citujem, " to bola posledna sutaž do ktorej som sa zapojila".:D
veronikasad
09.11.12,16:42
Dobry den, no pozistoval som a, nemá židny vedlajši príjem, živnost ma pozastavenu na 3 roky do februara 2013, a všetko ma poplatene žiadne dlžnosti, ospravedlnujem sa za otazky ale som čo sa tyka tychto veci korunovany lajik, takže nemusi si podavat DP čo sa tyka tej vyhry ?. Iba jej pride nedoplatot s poistovne 14%?. ak mi viete poradit kedy to cca chodi či to nieje na niake obdobie ako dane?. Dakujem!
Prečítaj si ešte raz predch.odpoveď. Ak žiadny iný príjem nemala, nemusí podať DP (pokiaľ ju nevyzve DU) a teda jej ani nevznikne nedoplatok na zdr.poistení.

Odkedy má pozastavenú živnosť ? Naozaj jej nezostali žiadne nezaplatené faktúry od odberateľov a zásoby tovaru na sklade ?
lukmania5
09.11.12,16:49
Ajoj, no pozastavenu ju ma od februara 2011, a do februara 2013, nie naozaj nema, pracovala totižto v obchode kde bolo nutne pracovat na živnost takže nemá mat jake dlžnosti, a nie nema žiadny prijem a ani predchadzajucich rokov nemala, myslene od kedy je na materskej dovolenke.

V poriadku takže všetko suhlasi stym že to DU si nemusi podavat pokial ju DU ktomu nevyzve. Prečo by ju mal teda na zaklade čoho by ju mal ?. Predpokladam že to ma niečo stym prijmom no naozaj nemala.

A tych 14% zdr.poistovni od čoho zavisi ak sa možem opytat, už mi je jasne že to nemusi zdanovat pokial nemala ten prijem no nerozumiem tej poistovni, od čoho zavisi tych 14%?. Dakujem-
veronikasad
09.11.12,16:53
Ajoj, no pozastavenu ju ma od februara 2010, a do februara 2013, nie naozaj nema, pracovala totižto v obchode kde bolo nutne pracovat na živnost takže nemá mat jake dlžnosti, a nie nema žiadny prijem a ani predchadzajucich rokov nemala, myslene od kedy je na materskej dovolenke.

V poriadku takže všetko suhlasi stym že to DU si nemusi podavat pokial ju DU ktomu nevyzve. Prečo by ju mal teda na zaklade čoho by ju mal ?. Predpokladam že to ma niečo stym prijmom no naozaj nemala.

A tych 14% zdr.poistovni od čoho zavisi ak sa možem opytat, už mi je jasne že to nemusi zdanovat pokial nemala ten prijem no nerozumiem tej poistovni, od čoho zavisi tych 14%?. Dakujem-
Príjem z výhry je príjmom podľa § 8. Ak vznikne povinnosť podať DP (čo nie je váš prípad), tento príjem podlieha odvodom do zdr.poisťovne. preto vzniká nedoplatok v ročnom zúčtovaní zdr.poistenia, ktoré robí ZP do konca septembra nasl.kal.roka (nedoplatok treba uhradiť do 45 dní od obdržania výsledku RZZP do ZP).
lukmania5
09.11.12,16:57
Rozumiem, velmi pekne DAKUJEM!!:)
marjankaj
10.11.12,09:43
Príjem z výhry je príjmom podľa § 8. Ak vznikne povinnosť podať DP (čo nie je váš prípad), tento príjem podlieha odvodom do zdr.poisťovne. preto vzniká nedoplatok v ročnom zúčtovaní zdr.poistenia, ktoré robí ZP do konca septembra nasl.kal.roka (nedoplatok treba uhradiť do 45 dní od obdržania výsledku RZZP do ZP).
Veronika, tak mi napadlo. Ak ho DU vyzve aby podal daňové priznanie, teda bude mať povinnosť podať daňové priznanie. Potom mu poisťovňa vypočíta nedoplatok z tej výhry? Či ako to je v tomto prípade?
veronikasad
10.11.12,09:48
Veronika, tak mi napadlo. Ak ho DU vyzve aby podal daňové priznanie, teda bude mať povinnosť podať daňové priznanie. Potom mu poisťovňa vypočíta nedoplatok z tej výhry? Či ako to je v tomto prípade?
Janko, písomne by som DU oznámila výšku príjmu s tým, že mi povinnosť podať DP nevznikla. Totižto, ak by bolo DP podané, nedoplatok na zdr.poistení po vykonaní RZZP by vznikol.
marjankaj
10.11.12,10:09
Janko, písomne by som DU oznámila výšku príjmu s tým, že mi povinnosť podať DP nevznikla. Totižto, ak by bolo DP podané, nedoplatok na zdr.poistení po vykonaní RZZP by vznikol.
No neviem. To by asi bolo treba predtým. Lebo ak ho DU vyzve, tak povinnosť vzniká.
Ktovie či to tak teraz nebudú všetkých vyzývať.:eek:
veronikasad
10.11.12,10:11
Možné to je ...