IvetaH
23.10.12,07:35
Dobrý deň,
rozmýšľam nad takou vecou, že klient mi dnes doniesol drobné nákupy za hotové za celých 9 mesiacov. Je to reštaurácia.
Bežne to robím tak, že každý mesiac si nahodím v xls a zaúčtujem jedným dokladom a súbor a bloky sú príloha.
Lenže teraz mám zaúčtovať celých 9 mesiacov jedným dokladom, alebo po mesiacoch? Mne sa pozdáva po mesiacoch, ale zas budem mať január v septembri účtovaný?
Ako to prosím robíte?
Ďakujem
KEJKA
23.10.12,05:48
rozhodni sa. nemám taký prípad, len ojedinele, takže som to dávala dokopy.
ale takto by som to tiež riešila po mesiacoch, ak za každý mesiac je viac dokladov.
IvetaH
23.10.12,06:07
No tých dokladov je požehnane, sú také centové a euríčkové nákupy a je ich aj niekoľko za deň. Vieš, len to ma pletie, že všetky doklady mám pekne podľa čísla zoradé a toto kde založím, do septembra - tu mi bude trčať dátum a ak to dám do príslušného mesiaca, bude mi trčať číslo dokladu.
Takto mi to rozhasil jeden chlap.
Dašena O.
23.10.12,06:09
Mňa by zaujímalo ako to je s DPH, keďže aj ja mám takých oneskorencov.
Tweety
23.10.12,06:12
Mňa by zaujímalo ako to je s DPH, keďže aj ja mám takých oneskorencov.
S dph je to takto: odpočet je možné posúnúť, ale dph na výstupe musí byť odvedená v mesiaci dodania.
Dašena O.
23.10.12,07:44
Z faktúr bežne posúvam DPH, pretože zaradím došlú faktúru až v období, keď mi ju donesú, ale z bločkov je to možné tiež? Ja tieto bločky už potom vyraďujem pre istotu. Ale ak je to možné, tak by som ich doúčtovala.
kn-alka
23.10.12,07:53
Z faktúr bežne posúvam DPH, pretože zaradím došlú faktúru až v období, keď mi ju donesú, ale z bločkov je to možné tiež? Ja tieto bločky už potom vyraďujem pre istotu. Ale ak je to možné, tak by som ich doúčtovala.

Aj z bločkov si môžeš uplatniť DPH do konca kal.roka v ktoromkoľvek období po dátume dodania na bločku.
babi2
23.10.12,07:58
Z faktúr bežne posúvam DPH, pretože zaradím došlú faktúru až v období, keď mi ju donesú, ale z bločkov je to možné tiež? Ja tieto bločky už potom vyraďujem pre istotu. Ale ak je to možné, tak by som ich doúčtovala.
Zákon o DPH
§ 51
Uplatnenie práva na odpočítanie dane

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.
Dašena O.
23.10.12,08:03
ĎAKUJEM
Tweety
23.10.12,08:20
Z faktúr bežne posúvam DPH, pretože zaradím došlú faktúru až v období, keď mi ju donesú, ale z bločkov je to možné tiež? Ja tieto bločky už potom vyraďujem pre istotu. Ale ak je to možné, tak by som ich doúčtovala.
Aj bloček z ERP je podľa Zákona faktúrou. Takže je možné naň uplatniť rovnaký postup.
bijou
23.10.12,08:27
Aj z bločkov si môžeš uplatniť DPH do konca kal.roka v ktoromkoľvek období po dátume dodania na bločku.

Určite? už dávno som čítala príspevky k takejto téme, a vyčítala som, že sa musí urobiť dodatočné daňové priznanie k DPH za to obdobie, do ktorého bločky spadajú. zákon hovorí o "platiteľovi", nie o účtovníčke. platiteľ tie bločky mal v tom období, keď boli vystavené. to, že ich doručil účtovníčke po trištvrte roku, je jeho chyba. Ak sa mýlim, opravte ma prosím, lebo ste ma týmito odpoveďami zmiatli.
Tweety
23.10.12,08:29
Určite? už dávno som čítala príspevky k takejto téme, a vyčítala som, že sa musí urobiť dodatočné daňové priznanie k DPH za to obdobie, do ktorého bločky spadajú. zákon hovorí o "platiteľovi", nie o účtovníčke. platiteľ tie bločky mal v tom období, keď boli vystavené. to, že ich doručil účtovníčke po trištvrte roku, je jeho chyba. Ak sa mýlim, opravte ma prosím, lebo ste ma týmito odpoveďami zmiatli.
Mýliš sa. Pozri §51.
blondy
23.10.12,08:30
Určite? už dávno som čítala príspevky k takejto téme, a vyčítala som, že sa musí urobiť dodatočné daňové priznanie k DPH za to obdobie, do ktorého bločky spadajú. zákon hovorí o "platiteľovi", nie o účtovníčke. platiteľ tie bločky mal v tom období, keď boli vystavené. to, že ich doručil účtovníčke po trištvrte roku, je jeho chyba. Ak sa mýlim, opravte ma prosím, lebo ste ma týmito odpoveďami zmiatli.
to si čítala naozaj dávno, treba si sledovať vždy aktuálny zákon, ktorí hovorí : § 51
Uplatnenie práva na odpočítanie dane

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d).
a
za zjednodušenú fa sa považuje aj doklad vyhotovený elektronickou registračnou pokladnicou podľa osobitného predpisu, ak cena tovaru alebo služby vrátane dane uhradená v hotovosti nie je viac ako 1 000 eur alebo uhradená inými platobnými prostriedkami nahrádzajúcimi hotovosť nie je viac ako 1 600 eur - tieto sumy platia od 1.1.2013, teraz je to do 1659,70 eur
bijou
23.10.12,08:36
o.k. dávno. odvtedy som taký prípad neriešila. díky za vysvetlenie. chápem: "najskôr..." a "najneskôr...".
Janiela
03.12.12,18:02
Prosím o radu:

Štvrťročný platiteľ DPH prijal faktúru od platiteľa DPH za službu - oprava motorového vozidla - uskutočnenú v septembri 2012.
Dodávateľ vystavil faktúru dňa 12.10. 2012 a ako deň daňovej povinnosti a deň dodania uviedol dátumy 30.9.2012.

Odberateľ od dodávateľa faktúru prijal a zaevidoval s dátumom 12.10.2012.

Moja otázka znie:
Odpočet DPH pre odberateľa bolo možné vykonať už v treťom štvrťroku 2012 alebo až vo štvrtom štvrťroku, kedy odberateľ faktúru aj reálne mal v rukách?.
Ja by som ju zúčtovala a odpočítala DPH až vo 4. štvrťroku, kedy odberateľ mal faktúru v rukách, no klient si želal v 3. štvrťroku odpočítať DPH.
Pamätám si zo školenia, že odpočet je možný až vtedy, ak máme aj faktúru - teda 12.10 - čo je 4. štvrťrok.

Opravte ma, ak som sa doteraz mýlila.
Ďakujem vám za odpoveď
Tweety
03.12.12,18:11
Prosím o radu:

Štvrťročný platiteľ DPH prijal faktúru od platiteľa DPH za službu - oprava motorového vozidla - uskutočnenú v septembri 2012.
Dodávateľ vystavil faktúru dňa 12.10. 2012 a ako deň daňovej povinnosti a deň dodania uviedol dátumy 30.9.2012.

Odberateľ od dodávateľa faktúru prijal a zaevidoval s dátumom 12.10.2012.

Moja otázka znie:
Odpočet DPH pre odberateľa bolo možné vykonať už v treťom štvrťroku 2012 alebo až vo štvrtom štvrťroku, kedy odberateľ faktúru aj reálne mal v rukách?.
Ja by som ju zúčtovala a odpočítala DPH až vo 4. štvrťroku, kedy odberateľ mal faktúru v rukách, no klient si želal v 3. štvrťroku odpočítať DPH.
Pamätám si zo školenia, že odpočet je možný až vtedy, ak máme aj faktúru - teda 12.10 - čo je 4. štvrťrok.

Opravte ma, ak som sa doteraz mýlila.
Ďakujem vám za odpoveď
Kedže faktúru obdržal 12.10., čo je v lehote na podanie dph za 3.Q, je možné uplatniť nárok na odpočet už v tomto kvartáli. Veď povinnosť vystaviť faktúru je do 15 dní od dátumu dodania, potom by nebolo možné uplatniť odpočet v 9. z faktúry, ktorej dodanie je napr. 30. 9. a je vystavená 14.10. a k dodáv. dôjde napr. 16.10..
Janiela
03.12.12,18:18
Kedže faktúru obdržal 12.10., čo je v lehote na podanie dph za 3.Q, je možné uplatniť nárok na odpočet už v tomto kvartáli. Veď povinnosť vystaviť faktúru je do 15 dní od dátumu dodania, potom by nebolo možné uplatniť odpočet v 9. z faktúry, ktorej dodanie je napr. 30. 9. a je vystavená 14.10. a k dodáv. dôjde napr. 16.10..

ďakujem za lopatistické a najmä rýchle vysvetlenie.
marjankaj
03.12.12,18:47
Kedže faktúru obdržal 12.10., čo je v lehote na podanie dph za 3.Q, je možné uplatniť nárok na odpočet už v tomto kvartáli. Veď povinnosť vystaviť faktúru je do 15 dní od dátumu dodania, potom by nebolo možné uplatniť odpočet v 9. z faktúry, ktorej dodanie je napr. 30. 9. a je vystavená 14.10. a k dodáv. dôjde napr. 16.10..
Ak Dátum dodania je 30.9.2012 a faktúru dostane až 1.11.2012, tak si môže uplatniť odpočet až za november 2012(mesačný platiteľ). Nemôže si ho uplatniť v októbri.:eek: Ako to budú dokazovať?

Faktúra s dátumom dodania 31.10.2012.
Teda ak budú mať faktúru 26.11.2012, tak si môžu ju môžu uplatniť v októbri.
Ak ju dostanú 30.11.2012, tak si ju môžu uplatniť v novembri.
A ak ju dostanú 1.12.2012, tak si ju uplatnia v decembri.
Mária Mojžišová
25.01.13,08:56
Sme plátcami DPH, JÚ. Ako je to s faktúrou ktorá bola doručená účtovníčke odberateľa služby dnes, ale dátum vystavenia a zdaniteľného plnenia je 31.12.2012. Účtovníčka ju nechce prevziať a preplatiť z dôvodu, že ju dostala od majiteľa firmy dnes a už má DPH odvedené aj daň.priznanie odovzdané za 4.Q.2012. List zaslaný doporučene s touto faktúrou sa nám vrátil včera s tým, že adresát si ju nevyzdvihol. Tak sme im túto faktúru doručili osobne dnes. My máme taktiež DPH za 4.Q.2012 zaplatené aj daň.priznanie odovzdané. Prosím poraďte ako to môžme vyriešiť...Ďakujem veľmi pekne.
Tweety
25.01.13,08:58
Sme plátcami DPH, JÚ. Ako je to s faktúrou ktorá bola doručená účtovníčke odberateľa služby dnes, ale dátum vystavenia a zdaniteľného plnenia je 31.12.2012. Účtovníčka ju nechce prevziať a preplatiť z dôvodu, že ju dostala od majiteľa firmy dnes a už má DPH odvedené aj daň.priznanie odovzdané za 4.Q.2012. List zaslaný doporučene s touto faktúrou sa nám vrátil včera s tým, že adresát si ju nevyzdvihol. Tak sme im túto faktúru doručili osobne dnes. My máme taktiež DPH za 4.Q.2012 zaplatené aj daň.priznanie odovzdané. Prosím poraďte ako to môžme vyriešiť...Ďakujem veľmi pekne.
Akosi sa v tom strácam. Ide o vami vyhotovenú faktúru? AK áno, musíte podať opravné dph(ešte dnes). Alebo DDP neskôr. A odberateľ? Ten si nárok môže uplatniť až vtedy, keď má faktúru.
Mária Mojžišová
25.01.13,09:01
Akosi sa v tom strácam. Ide o vami vyhotovenú faktúru? AK áno, musíte podať opravné dph(ešte dnes). A odberateľ? Ten si nárok môže uplatniť až vtedy, keď má faktúru.
Áno ide o nami vyhotovenú faktúru, odoslanú nami načas t.j. 3.1.2013 ale sa nám vrátila, oni ju neprevzali. Túto faktúru prevzali osobne od nás dnes.Ale chcú aby sme podali opravné DPH my. Ďakujem Majka
Tweety
25.01.13,09:03
Áno ide o nami vyhotovenú faktúru, odoslanú nami načas t.j. 3.1.2013 ale sa nám vrátila, oni ju neprevzali. Túto faktúru prevzali osobne od nás dnes.Ale chcú aby sme podali opravné DPH my. Ďakujem Majka
Takže ste ju zahrnuli do dph, áno? Ak tak, žiadne opravné nepodávate. Len nerozumiem tomu, prečo chcú, aby ste ho podávali, čo oni majú s vaším DP? Ak bola vystavená podľa zákona, je všetko OK. Oni si uplatnia dph tak, ako som písala.
Mária Mojžišová
25.01.13,09:03
Čo myslíš nemôžu podať opravné oni?
Mária Mojžišová
25.01.13,09:06
Takže ste ju zahrnuli do dph, áno? Ak tak, žiadne opravné nepodávate. Len nerozumiem tomu, prečo chcú, aby ste ho podávali, čo oni majú s vaším DP?
Ani ja tomu nerozumiem. Asi im ide o ten odpočet keď je dátum zdanit. plnenia 31.12.2012, no oni by chceli aby sme tú faktúru prepísali a dali januárový dátum
Tweety
25.01.13,09:07
Kedže fa dostali až v januári, nárok na odpočet majú až v januári
Tweety
25.01.13,09:07
Možno účtovnícčka u nich nepozná zákon o dph tak, ako by ho mala poznať.
Mária Mojžišová
25.01.13,09:16
Možno účtovníčka u nich nepozná zákon o dph tak, ako by ho mala poznať.

Ja si tiež myslím, predsa každý štvrťrok posielame im faktúru doporučene už pár rokov, faktúru neviem z akých dôvodov si nevyzdvihli na pošte, čo sa nikdy predtým nestalo, toto sme nemohli ani predvída. Tak včera keď sa nám vrátila ,doniesli sme im ju osobne, aj prevzatie máme od nich podpísané. Ale vraj účtovníčka mi bude telefonovať aby sme podalí buď opravné DPH alebo prepísali faktúru - dátumy.
Tweety
25.01.13,09:20
Ja si tiež myslím, predsa každý štvrťrok posielame im faktúru doporučene už pár rokov, faktúru neviem z akých dôvodov si nevyzdvihli na pošte, čo sa nikdy predtým nestalo, toto sme nemohli ani predvída. Tak včera keď sa nám vrátila ,doniesli sme im ju osobne, aj prevzatie máme od nich podpísané. Ale vraj účtovníčka mi bude telefonovať aby sme podalí buď opravné DPH alebo prepísali faktúru - dátumy.
Ona nemôže určovať, čo máte urobiť. Ak bolo dodanie minulý rok, nemôžete faktúru opraviť a zaúčtovať do januára. Dph musíte odviesť v mesiaci, v ktorom došlo k dodaniu.
Mária Mojžišová
25.01.13,09:26
Ďakujem veeeľmi pekne za vysvetlenie.
miro_l
22.02.13,07:10
Podnikateľ mi doručil "zabudnutú" faktúru (záväzok) za energie so vznikom daňovej povinnosti ku dňu 31.12.2012 vo februári 2013. Bol Q platca DPH.
Je povinný podať opravné DPH za 4 Q 2012, alebo sa môže rozhodnúť aj pre iné riešenie?
Ďakujem.
ede
25.02.13,13:54
mam podobne starosti....podnikatel mi prave dorucil blocky z ERP aj faktury s datumom dodania v 11 a 12/2012. do 31.12.2012 bol kvartalny platitel DPH,od 1.1.2013 je mesacny.. Mozem DPH z takychto bločkov a faktur uplatnit na odpocitanie v DP DPH za 1/2013,ktore prave spracuvam....a termin "hori" ....DAKUEM
ede
25.02.13,14:05
zabudla som tam dat otaznik...
naozaj som tu precitala uz vela prispevkov na tuto temu a napriek tomu nemam v tomto jasno.
Poradi niekto?
Dakujem
azla
25.02.13,15:46
mam podobne starosti....podnikatel mi prave dorucil blocky z ERP aj faktury s datumom dodania v 11 a 12/2012. do 31.12.2012 bol kvartalny platitel DPH,od 1.1.2013 je mesacny.. Mozem DPH z takychto bločkov a faktur uplatnit na odpocitanie v DP DPH za 1/2013,ktore prave spracuvam....a termin "hori" ....DAKUEM

Odpočet Dph z bločkov z ERP za rok 2012 - posledný termín bol u teba 4.Q.2012. Pri bločku je jasné, že dňom vytlačenia je k dispozícii.
Iná možnosť neexistuje. (alebo vzdať sa nároku a zaúčtovať do NN).

Pri faktúrach postupuješ podľa § 51, odst.1 a 2

Aby si si právo na odpočítanie dane z 11 a 12/2012 mohol uplatniť , musíš mať faktúru. Právo na odpočítanie dane ti vzniklo v 11/2012 a 12/2012, ale si si ho nemohol uplatniť lebo si nemal fa ani do termínu podania DP za 4.Q.2012 - môžeš si uplatniť právo na odpočítanie dane až v tom zdaňovacom období, v ktorom maš faktúru k dispozícii.

- ak budeš mať k dispozícii fa do 31.1.2013 - môže isť do DP 1/2013
- ak budeš mať k dispozícii fa až vo februári - pôjde do DP 2/2013

Vytlač si tento § 52 a pozorne pomaly preštuduj.
ede
25.02.13,15:54
Dakujem pekne....§ 51 ZDPH citam dnes x-ty krat.....aj x-prispevkov na Porade a odpoved som si jednoznacnu nevedela dat.
Lebo sa zamyslam, ci budem v pripade danovej kontroly musiet dokazat, kedy tie faktury skutocne do firmy prisli ? Ja som externy uctovnik, od firmy som ich dostala dnes, ale to asi nebude danovu kontrolu zaujimat :-)
anna81
04.09.14,07:12
Dobrý deň, dodávateľ, mesačný platca dph doručil faktúru s dátumom dodania 30.7.2014 dnes, 3.9.2014. My sme tiež mesačný platcovia a dph za júl už mám vyhotovené aj odovzdané.

Pri evidencii faktúry dám dátum zdaniteľného plnenia 3.9.2014? alebo to môžem dať ešte do augusta?

Vopred ďakujem.
kn-alka
04.09.14,08:29
pre anna81:

záleží len a len na tebe, ako si zaeviduješ došlú faktúru, ohľadne DPH máš nárok na odpočet kedykoľvek počas kalendárneho roka, takže nárok na uplatnenie odpočtu máš od 7-12/2014...... ak ju zaradíš do 8.mesiaca, DPH uplatníš v 8.mesiaci, ak do 9., tak v 9.-tom
anna81
04.09.14,08:32
ďakujem kn-alka, zaevidovala som ju do augusta :)