Zuzana B.
23.10.12,07:57
Dobrý deň,

riešime v práci problémy so zamestnancom na pozícii Správca budovy. Z mojej pozície som sa o problémoch od jeho priameho nadriadeného dozvedela až teraz kedy už nie je možné ho písomne upozorniť nakoľko prešlo od zistenia jeho pochybenia viac ako 2 mesiace.

Dnes bude bezpečnostný technik z externej zazmluvnenej spoločnosti kontrolovať stav revízií na budove, ktoré má podľa pracovnej zmluvy na starosti Správca budovy, aby boli všetky revízie urobené načas. Viem, že tieto povinnosti si nesplnil, ale počkám na oficiálnu odpoveď bezpečnostného technika.

Dám mu na základe skutočností upozorňujúci list za neuspokojivé plnenie prac. povinností. Ak do dvoch mesiacov zamestnávateľ zistí ďalšie neuspokojivé plnenie prac. poviností (napr. nesplnenie príkazu nadriadeného na výmenu protipožiarného čidla), tak je oprávnený zamestnávateľ mu dať výpoveď s výpovednou dobou ?

Resp. mohli by sme nezabezpečenie revízií na budove (mali byť vykonané skoro pred troma rokmi, do dnešného dňa nie sú urobené), v ktorej pracuje cca 300 zamestnancov, považovať za dôvod na okamžité skončenie PP?

Ďakujem pekne!
Tweety
23.10.12,06:09
§ 68
Okamžité skončenie pracovného pomeru
(1) Zamestnávateľ môže okamžite skončiť pracovný pomer výnimočne a to iba vtedy, ak zamestnanec

a) bol právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin,
b) porušil závažne pracovnú disciplínu.

(2) Zamestnávateľ môže podľa odseku 1 okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie dozvedel, najneskôr však do jedného roka odo dňa, keď tento dôvod vznikol. O začiatku a plynutí lehoty rovnako platia ustanovenia § 63 ods. 4 a 5.

Kedže ide o okamžité skončenie, VD tu nie je.


§ 63
Výpoveď daná zamestnávateľom

1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak

a) sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť,
b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia alebo o znížení stavu zamestnancov s cieľom zabezpečiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách,
c) zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva,

d) zamestnanec

1. nespĺňa predpoklady ustanovené právnymi predpismi na výkon dohodnutej práce,
2. prestal spĺňať požiadavky podľa § 42 ods. 2,
3. nespĺňa bez zavinenia zamestnávateľa požiadavky na riadny výkon dohodnutej práce určené osobitným predpisom alebo zamestnávateľom vo vnútornom predpise alebo
4. neuspokojivo plní pracovné úlohy a zamestnávateľ ho v posledných dvoch mesiacoch písomne vyzval na odstránenie nedostatkov a zamestnanec ich v primeranom čase neodstránil,

e) sú u zamestnanca dôvody, pre ktoré by s ním zamestnávateľ mohol okamžite skončiť pracovný pomer, alebo pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny; pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny možno dať zamestnancovi výpoveď, ak bol v posledných šiestich mesiacoch v súvislosti s porušením pracovnej disciplíny písomne upozornený na možnosť výpovede.
willma
23.10.12,06:20
v tomto prípade sa domnievam, že je to dôvod, pre neurobené revízie Vám hrozia v prípade kontroly z IP aj od hasičov vysoká pokuta.
Zuzana B.
23.10.12,06:47
Veď to, že aj ja sa domnievam, len keby som si tým bola stopercentne istá, keď už sa rozhodnem pre tento krok...
Zuzana B.
23.10.12,08:25
Tweety čítala som Zákonník práce. Teda aký je tvoj názor? Na okamžitú výpoveď to nie je, však? Ľahko sa "nájdu" dôvody neuspokojivo plnených prac. úloh, teda asi bude správne ho na to písomne upozorniť 2x, druhákrát ho upozorniť na možnosť výpovede a na tretíkrát mu dať výpoveď s výpovednou dobou.
Resp. bude správne, ak už v prvom liste ho upozorním na možnosť výpovede a na základe druhého listu mu dám výpoveď?
Prosím, potvrdte mi to. Ďakujem
Tweety
23.10.12,08:26
Tweety čítala som Zákonník práce. Teda aký je tvoj názor? Na okamžitú výpoveď to nie je, však? Ľahko sa "nájdu" dôvody neuspokojivo plnených prac. úloh, teda asi bude správne ho na to písomne upozorniť 2x, druhákrát ho upozorniť na možnosť výpovede a na tretíkrát mu dať výpoveď s výpovednou dobou.
Resp. bude správne, ak už v prvom liste ho upozorním na možnosť výpovede a na základe druhého listu mu dám výpoveď?
Prosím, potvrdte mi to. Ďakujem

Skôr sa prikláňam k výpovedi pre neplnenie úloh. Upozorniť na neplnenie úloh s pohrozením možnej výpovede, ak nedôjde k náprave, rovno už výpoveď.
Zuzana B.
23.10.12,10:27
A výpoveď na základe upozorňujúcich listov pre neplnenie úloh môže byť z rôznych dôvodov ? - napr. tie revízie a druhýkrát napr. zničený kotol z dôvodu nepripravenia kotla na zimnú prevádzku.
Tweety
23.10.12,10:30
A výpoveď na základe upozorňujúcich listov pre neplnenie úloh môže byť z rôznych dôvodov ? - napr. tie revízie a druhýkrát napr. zničený kotol z dôvodu nepripravenia kotla na zimnú prevádzku.
ÁNo, samozrejme, nemusí to byť ten istý dôvod. Pozri ešte raz §63 odst. 1, písm.d, bod.4.