Eva.Hajnikova
23.02.06,10:39
Prepáčte, ak už bola niekde táto téma, ale neviem sa ešte veľmi orientovať na Porade.
Zaujímalo by ma, či je povinnosť zamestnávateľa hlásiť práceneschopného zamestnanca do príslušnej zdravotnej poisťovne. Ak niekto máte v tom jasno, prosím, napíšte.
mysimis
23.02.06,09:41
Áno, hlási sa PN do ZP - na tlačive hromadné oznámenie o poistencoch.
Ingrid G.
23.02.06,10:13
Áno, hlási sa PN do ZP - na tlačive hromadné oznámenie o poistencoch.

Súhlasím. Doplním len, že termín na zaslanie tohto oznámenia je do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci v ktorom nastala zmena platiteľa poistného.
Eva.Hajnikova
23.02.06,10:34
Ale je tam podmienka, že musiť marodovať celý mesiac, alebo stačí, že maroduje alikvotnú časť mesiaca? Skrátka, hlásim každú marodku, bez ohľadu na dĺžku maródky?
SilviaS
23.02.06,10:35
Áno hlásiš všetky PN do príslušnej zdravotnej poisťovne.
Silvia:) :) :)

Ešte chcem doplniť,že to musíš hlásiť na Hromadnom oznámení a priložit kópiu marodky.
Maňaska
23.02.06,10:38
Ale je tam podmienka, že musiť marodovať celý mesiac, alebo stačí, že maroduje alikvotnú časť mesiaca? Skrátka, hlásim každú marodku, bez ohľadu na dĺžku maródky?
príklad:
1 - ak v priebehu januára išiel niekto na PN a aj skončil PN - najneskôr 28.2.2006 nahlásiš začiatok aj koniec nemoci.
2 - ak v priebehu januára niekomu začala PN, ale neskončila - najneskôr 28.2.2006 nahlásiš začiatok nemoci
3 - ak v priebehu januára niekomu skončila PN, začatá napr. v decembri 2005 - najneskôr 28.2.2006 nahlásiš koniec nemoci
Zita4
23.02.06,10:39
Ale je tam podmienka, že musiť marodovať celý mesiac, alebo stačí, že maroduje alikvotnú časť mesiaca? Skrátka, hlásim každú marodku, bez ohľadu na dĺžku maródky?
Nahlásiš od prvého dňa PN, t.j. aj poberanie náhrady mzdy. Niektoré zdravotné poisťovne to majú rozlíšené kódmi. Napríklad VšZP má kód 25 pre náhradu príjmu a kód 19 pre nemocenské. Niektoré to majú pod jedným kódom. Nájdeš to všetko (hlavne tlačivá) na webových stránkach jednotlivých poisťovní. ;)
Zita4
23.02.06,10:40
Áno hlásiš všetky PN do príslušnej zdravotnej poisťovne.
Silvia:) :) :)

Ešte chcem doplniť,že to musíš hlásiť na Hromadnom oznámení a priložit kópiu marodky.
Mne povedali na všetkých ZP, že kópiu PN-ky netreba prikladať.
ajobs
23.02.06,10:41
Áno hlásiš všetky PN do príslušnej zdravotnej poisťovne.
Silvia:) :) :)

Ešte chcem doplniť,že to musíš hlásiť na Hromadnom oznámení a priložit kópiu marodky.

No, to sa mi zatiaľ nestalo, aby ZP chcela kópiu maródky (teda II., alebo II.a dielu Potvrdenia o dočasnej pracovnej neschopnosti ). Nemajú to prečo vyžadovať.
SilviaS
23.02.06,10:44
Odomňa chceli kópie vo VŠZP v Košiciach takže teraz už viem,že to treba prikladať ku každému Hromadnému oznámeniu.
Silvia:) :) :)
Zita4
23.02.06,10:44
No, to sa mi zatiaľ nestalo, aby ZP chcela kópiu maródky (teda II., alebo II.a dielu Potvrdenia o dočasnej pracovnej neschopnosti ). Nemajú to prečo vyžadovať.
Chceli to ešte na začiatku tejto povinnosti, keď nemali určené kódy pre nemoc. Ešte niekedy v septembri som to raz predkladala s tou kópiou, ale hneď mi povedali, že to nebude potrebné.
SilviaS
23.02.06,10:47
Zita 4 chceli to odo mňa včera, lebo som bola chorá a volali mi ohľadom toho.
Takže tak:)
Ešte aj v Siderii v Košiciach pýtajú kópiu marodky.
ajobs
23.02.06,10:50
Zita 4 chceli to odo mňa včera, lebo som bola chorá a volali mi ohľadom toho.
Takže tak:)

Treba sa ich opýtať, na základe akého zákona to chcú (nech ho citujú v §§§ znení), pretože táto požiadavka je nad rámec zákona. Môžu si to predsa preveriť v SP.
SilviaS
23.02.06,10:54
Pravdu povediac neviem ani ja neviem načo to pýtajú,ale ja im to vždy pošlem s
Hromadným oznámením.Lebo mi potom volajú z poisťovní a ja nemám s tými ľudmi dobré skúsenosti.:) :)
mariana71
23.02.06,11:42
Ja na to hromadné vyhlásenie píšem kód 19, dátum začiatku PN a keď skončí PN, tak pošlem také isté tlačivo s kódom 19 a dátumom konca PN. Tak mi to povedali vo VšZP, tak to robím a mám s nimi pokoj.A kópiu maródky tiež neposielam.