slady
23.10.12,12:50
Prosím, vie mi niekto poradiť čo mám robiť v nasledovnom prípade: som živnostník a v minulom roku som robila jednorazovu zakazku pre jedného zahraničného klienta. Tento rok som robila dve. Problémom je, že som sa až teraz dozvedela, že pri praci pre zahraničných musím byť platcom DPH, čo ja nie som. Dá sa situácia nejak spätne riešiť? Do faktúry z minuleho roku som neuviedla ič dph keďže žiadne nemám a nik ho odo mňa ani nepýtal z tej firmy, preto som sa o tom dozvedela až teraz. Nechem mať problémy z nevedomosti, za tento rok by som si to možno mohla nechať vyfakturovať cez nejakého platcu, ale čo s tým minulým? Alebo mám ísť na daňové a zaplatiť DPH za rok 2011? alebo čo vlastne treba robiť aby som sa nedostala do rozporu so zákonom? Ďakujem vopred veľmi pekne za všetky odpovede.
tictac7
23.10.12,11:05
- zaregistrovať sa za platiteľa DPH z dôvodu poskytovania služieb do zahraničia podľa §7a
- podať DDP od roku 2011 od štvrťroku kedy si poskytla služby do zahraničia
- podať SV za štvrťroky, kedy si poskytla službu do zahraničia
- čakať na pokutu za neskoré podanie DPk DPH a SVkDPH
alebo
urobíš bod 1 a ostatné nie a ak budeš mať šťastie, tak na Teba neprídu....
Sarlotka
23.10.12,11:41
o ake sluzby islo?
slady
23.10.12,12:23
o ake sluzby islo?

preklad. teraz mi ktosi povedal ze staci na fakturu uviest ze nie som platcom dph, zeby sa to dalo tak?
slady
23.10.12,12:24
na tej z 2011 som mala napisane ze ic dph a pomlcku, akoze neexistuje, a zakaznik to odomna ani nepytal, tak preto som z toho zmetena...
evuš
23.10.12,12:32
- zaregistrovať sa za platiteľa DPH z dôvodu poskytovania služieb do zahraničia podľa §7a
- podať DDP od roku 2011 od štvrťroku kedy si poskytla služby do zahraničia
- podať SV za štvrťroky, kedy si poskytla službu do zahraničia
- čakať na pokutu za neskoré podanie DPk DPH a SVkDPH
alebo
urobíš bod 1 a ostatné nie a ak budeš mať šťastie, tak na Teba neprídu....

..ak nie je platca DPH musí podávať i DP k DPH, nestačí štvrťročné SV ???
tictac7
23.10.12,12:44
..ak nie je platca DPH musí podávať i DP k DPH, nestačí štvrťročné SV ???

nie, je inou osobou registrovanou pre daň a je povinná podávať DP. Ak nevznikli vdanom období žiadna daňová povinnosť, toto vyznačí na DP. Viď poučenie:


Osoba, ktorá je registrovaná pre daň podľa § 7a zákona

, t. j. zdaniteľná osoba,ktorá nie je platiteľom dane, je povinná podať daňové priznanie do 25 dní po skončeníkalendárneho mesiaca, v ktorom jej vznikla povinnosť platiť daň pri službe dodanejzahraničnou osobou z iného členského štátu alebo z tretieho štátu a aj pri nadobudnutí tovaruz iného členského štátu, ak celková hodnota nadobudnutého tovaru bez dane dosiahne sumupodľa § 7 ods. 1 zákona, a v tej istej lehote zaplatiť daň. Rovnako táto osoba postupuje, ak sarozhodne zdaňovať nadobudnutie tovaru v zmysle § 11 ods. 7 zákona pred dosiahnutímhodnoty podľa § 7 ods. 1 zákona.Poznámka: Osoba registrovaná pre daň podľa § 7 a § 7a zákona nemá postavenie platiteľa
dane (má len postavenie osoby registrovanej pre daň a nemá nárok na odpočítanie dane).

áno, stačí SV, keď dodá službu...... (blbý deň - neviem, čo píšem...)
slady
23.10.12,13:01
okej, niečo som si o tom počítala a som približne v obraze, len neviem koľko je pokuta za oneskorenu registraciu ako platca dph a z toho vyplyvajuce zalezitosti. a este mi nejde do hlavy ako je mozne, ze zakaznik odomna nepytal ic dph, nepotrebuje ho aj on na svoje danove ucely?
tictac7
23.10.12,13:34
...zákazník mohol byť tak isto neznalý zákona, ako Ty....
Nella_2
23.10.12,13:35
Tie služby si dodávala do štátu v EÚ?
Nella_2
23.10.12,13:38
nie, je inou osobou registrovanou pre daň a je povinná podávať DP. Ak nevznikli vdanom období žiadna daňová povinnosť, toto vyznačí na DP. Viď poučenie:


Osoba, ktorá je registrovaná pre daň podľa § 7a zákona

, t. j. zdaniteľná osoba,ktorá nie je platiteľom dane, je povinná podať daňové priznanie do 25 dní po skončeníkalendárneho mesiaca, v ktorom jej vznikla povinnosť platiť daň pri službe dodanejzahraničnou osobou z iného členského štátu alebo z tretieho štátu a aj pri nadobudnutí tovaruz iného členského štátu, ak celková hodnota nadobudnutého tovaru bez dane dosiahne sumupodľa § 7 ods. 1 zákona, a v tej istej lehote zaplatiť daň. Rovnako táto osoba postupuje, ak sarozhodne zdaňovať nadobudnutie tovaru v zmysle § 11 ods. 7 zákona pred dosiahnutímhodnoty podľa § 7 ods. 1 zákona.Poznámka: Osoba registrovaná pre daň podľa § 7 a § 7a zákona nemá postavenie platiteľa
dane (má len postavenie osoby registrovanej pre daň a nemá nárok na odpočítanie dane).
Podľa mňa v tomto prípade, ak dodávala tie služby do štátov v EÚ, osobou povinnou platiť daň je príjemca služby, nie ona.
slady
23.10.12,13:48
Tie služby si dodávala do štátu v EÚ?

ano, štáty eu. prva firma nic odomna nepytala a druha chcela napisat, ze nie som platcom dph a potom ma upozornili, ze pravdepodobne by som nim mala byt.
Nella_2
23.10.12,13:58
ano, štáty eu. prva firma nic odomna nepytala a druha chcela napisat, ze nie som platcom dph a potom ma upozornili, ze pravdepodobne by som nim mala byt.
Nemusíš sa stať platcom DPH (ak si nepresiahla stanovený ročný obrat pre DPH), ale musíš sa zaregistrovať podľa par. 7a. Následne budeš podávať súhrnné výkazy (elektronicky), ak v danom štvrťroku dodáš nejakú službu do zahraničia. Ak nie, SV nepodávaš.
Na toto všetko sa ale musíš najskôr zaregistrovať na DÚ, budeš mať pridelené IČ DPH (ale nebudeš platiteľom), na faktúre do štátov EÚ budeš toto číslo uvádzať + formulku, že osobou povinnou platiť daň je príjemca služby.
slady
23.10.12,14:06
Nemusíš sa stať platcom DPH (ak si nepresiahla stanovený ročný obrat pre DPH), ale musíš sa zaregistrovať podľa par. 7a. Následne budeš podávať súhrnné výkazy (elektronicky), ak v danom štvrťroku dodáš nejakú službu do zahraničia. Ak nie, SV nepodávaš.
Na toto všetko sa ale musíš najskôr zaregistrovať na DÚ, budeš mať pridelené IČ DPH (ale nebudeš platiteľom), na faktúre do štátov EÚ budeš toto číslo uvádzať + formulku, že osobou povinnou platiť daň je príjemca služby.

haleluja! ale aj tak budu asi pindat kvoli neskorek registracii co?
slady
23.10.12,14:07
obrat som isto nepresiahla, boli to len take prdy prilezitostne za par evrasov.
Nella_2
23.10.12,14:07
haleluja! ale aj tak budu asi pindat kvoli neskorek registracii co?
no, pokuta ťa asi neminie... neviem, ako by sa jej dalo uniknúť

tí zákazníci boli platiteľmi DPH?
tictac7
23.10.12,14:08
opravené - podáva len SV
Nella_2
23.10.12,14:19
Ináč tu je celkom prehľadne spracovaná táto problematika (aj so sankciami za nepodanie SV):

http://www.pp.sk/7982/Povinnosti-osob-registrovanych-podla--7a-zakona-o-DPH_DUPP40270.aspx
slady
23.10.12,14:25
Ináč tu je celkom prehľadne spracovaná táto problematika (aj so sankciami za nepodanie SV):

http://www.pp.sk/7982/Povinnosti-osob-registrovanych-podla--7a-zakona-o-DPH_DUPP40270.aspx

Ďakujem, ten jeden v 2011 ano, a tato druha agentura este neviem, musim sa ich spytat...
Nella_2
23.10.12,14:50
OK
Nella_2
28.10.12,12:06
Ďakujem, ten jeden v 2011 ano, a tato druha agentura este neviem, musim sa ich spytat...

Môžeš si to overiť aj tu:
http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/vieshome.do