nikula
23.10.12,13:23
Chcem sa opýtať, či môže jedna FO- nepodnikateľ faktúrovať nájom sama sebe ako FO-živnostníkovi. Je to netradičné, ale nedá sa dať priestory na IČO.
Skúste poradiť?
Tweety
23.10.12,11:25
Nie, nedá sa to.
nikula
23.10.12,11:32
Osoba popri poberaní opatrovateľského príspevku asi tiež nemôže, aby nestratila nárok.
nikula
24.10.12,07:05
Ako by sa inak dali dať náklady za budovu do nákladov, aspoň niečo? Budova písaná na súkromnú osobu.
Postupuje sa tam ako pri automobile písaného na súkromnú osobu? Keby bolo obchodným majetkom tam sa dá dať všetko do nákladov.
nikula
24.10.12,12:04
???
veronikasad
24.10.12,12:16
Ako by sa inak dali dať náklady za budovu do nákladov, aspoň niečo? Budova písaná na súkromnú osobu.
Postupuje sa tam ako pri automobile písaného na súkromnú osobu? Keby bolo obchodným majetkom tam sa dá dať všetko do nákladov.
Uve´d predmet podnikania a na aký účel sa bude budova využívať (bude slúžiť aj na bývanie živnostníka?). Pýtaš sa na zaradenie odpisov do VOZD, alebo prevádzkových nákladov ?
nikula
29.10.12,07:41
V danej budove má byť obchod - potraviny. Budova bola zakúpená prostredníctvom hypotéky na súkromnú osobu. V tejto budove sa bývať nebude. Chcela by som nejaké prevádzkové náklady dostať do JU. Prosím o radu.
susan 111979
29.10.12,10:25
Keby si živnostník a nepodnikateľ uzavreli Zmluvu o prenájme, tak to šlo,,,nie?
veronikasad
29.10.12,10:42
Keby si živnostník a nepodnikateľ uzavreli Zmluvu o prenájme, tak to šlo,,,nie?
ak je to tá istá osoba - nešlo.
susan 111979
29.10.12,12:38
chcem sa ešte spýtať, keby napr. majiteľom budovy boli manželia, jeden z manželov tam podniká, mohla by byť nájomná zmluva iba na toho druhého nepodnikateľa??
nikula
02.11.12,10:22
Ak bude daná budova písaná na súkromnú osobu, môžu sa dať do nákladov výdavky týkajúce sa prerábky budovy (t.j. výmena okien, podlaha, maľovanie a pod.). V budove bude čisto iba obchod. Ako by to bolo s elektrinou a plynom? Môžu sa tieto výdavky uviesť do účtovníctva???
nikula
06.11.12,13:06
Poradí niekto???
Katarina
06.11.12,13:21
Ak vložíte budovu do majetku firmy, môžete si uplatniť všetky režijné náklady, náklady súvisiace s prestavbou a takisto odpisy.
nikula
06.11.12,13:28
Ale budova sa nedá previesť na firmu, nakoľko budova je financovaná cez hypotéku na súkromnú osobu.
Katarina
06.11.12,13:39
Ja v tom nevidím problém. Máte kúpno predajnú zmluvu v ktorej je uvedená obstarávacia cena budovy. Majiteľ napíše prehlásenie, že budovu daným dňom vkladá v tejto cene do obchodného majetku. Na základe tohto prehlásenia otvoríte kartu DHM a budovu zaradíte.
seven2
06.11.12,13:52
Podľa mňa je to to isté,ako keď podnikám vo svojom dome a na podnikanie využívam len časť..to si môžem dať do nákladov.
A vždy treba súhlas prenajímateľa...
susan 111979
07.11.12,06:51
Podľa mňa je to to isté,ako keď podnikám vo svojom dome a na podnikanie využívam len časť..to si môžem dať do nákladov.
A vždy treba súhlas prenajímateľa...

toto isté platí aj v prípade ak sa jedná o tú istú osobu - budovu mám na rodné číslo, chcem v nej obchod?
seven2
07.11.12,13:00
Predpokladám,že sa jedná o časť budovy,nie celej..tú časť,ktorá sa bude využívať ako obchod,je možné si dať do nákladov.To znamená,že napr.platím za celú budovu 100 eur,tak si odrátam alikvotnú časť,ktorá sa týka obchodu.Vyčlenia sa priestory na podnikanie.Ale úplne najlepšie je volať na DÚ Banská Bystrica alebo im mailom poslať otázku a ich odpoveď je platná.S tým sa možno preukázať pri prípadnej kontrole.Tak isto sme riešili prípad,kedy podnikateľ užíval priestory,kde aj býval.Vyčleniť si časť priestorov a všetky výdavky s tou časťou sú výdavky na podnikanie.Podotýkam,že stále sa jedná o JÚ.
susan 111979
08.11.12,05:56
jedná sa o celú budovu, v budove bude iba obchod. A nebudem ju musieť na katastri vložiť na IČO, aby som si mohla uplatňovať veker náklady (režijné náklady+odpisy)?
nikula
08.11.12,09:09
To by aj mňa zaujímalo. Čiže stačí len prehlásenie osoby, že vkladá budovu do obchodného majetku v OC. Takže sa môže budova aj odpisovať? To by bolo super. A potom si môže dať aj všetky náklady do JÚ. Isto je to tak?
kubkokubko
05.12.12,22:32
Dobry den, chcela by som vas poprosit o radu a nazory, ci uvazujem spravne. Manzel je SZCO, uctuje JU, je platca DPH, zaobera sa stavebnymi pracami. Nehnutelnost, v ktorej ma trvaly pobyt ma aj sidlo firmy. V katastri som ako vlastnik zapisana ja, jeho manzelka, lebo som ju ziskala pred manzelstvom. Od noveho roka ma moznost prenajimat nasu garaz ako sklad jednej firme. Ako by to bolo mozne urobit. Moze spravit so mnou ako sukromnou osobou zmluvu o prenajme a ja sa musim zaregistrovat na DU, ze? V tomto pripade by boli jeho VOZD len najom, ak by si chcel namontovat alarm tak by to nebol VOZD, lebo nie je to majetok firmy, resp mohla by som mu to zaratat nejako do ceny najmu. Ak by chcel garaz dostat do majetku firmy tak by som mohla dom prepisat na nas oboch, tak by sa stal vlastnikom garaze a mohol by ju vlozit do majetku firmy, ze? V tomto pripade by to bol osobny vklad podnikatela VNOZD ale ostatne vydavky alarm, oprava atd by boli VOZD. Odpisovat by sa mohla ak by mala ocenenie v cene nehnutelneho investicneho majetku a ako ju ocenit? Dakujem za vase nazory a cas.
batorek
13.12.12,07:12
Dobrý deň.
Chcem sa spýtať kúpil som nehnuteľnosť za 1 euro vlastne od starých rodičov ktorú využívali na podnikanie celú. Ja v tom ďalej pokračujem ale na liste vlastníctva je vedené ako rodinný dom. Jedine je budova vyčlenená z byt. fondu. Je potrebné aby bola budova ako na podnikalské účely???? aby som to mohol dať do firmy a v akej cele za čo swom to kúpil. Vlastne odpisy z 1 eura nebudú.
Prosím poraďte.
Mila123
13.12.12,07:36
Dobrý deň.
Chcem sa spýtať kúpil som nehnuteľnosť za 1 euro vlastne od starých rodičov ktorú využívali na podnikanie celú. Ja v tom ďalej pokračujem ale na liste vlastníctva je vedené ako rodinný dom. Jedine je budova vyčlenená z byt. fondu. Je potrebné aby bola budova ako na podnikalské účely???? aby som to mohol dať do firmy a v akej cele za čo swom to kúpil. Vlastne odpisy z 1 eura nebudú.
Prosím poraďte.

poprosím adresu, pretože ak nehnuteľnosť má cenu 1 €a dokonca sa dá stále prenajímať i ja by som si ju kúpil a nebola by som jediná.....
batorek
13.12.12,07:45
Neviem prečo to takto bolo riešené mohlo to byť aj darovacou zmluvou určite ale tm sa jedná o dcéru a vnuka. Mňa len to zaujíma že keď je to ako rodinný dom na katastrim či to treba dať prepísať na budovu pre podnikať.účely aby sa tom mohlo dať do vlastníctva firmy.
kubkokubko
10.01.13,09:00
Dobry den, chcela by som vas poprosit o radu a nazory, ci uvazujem spravne. Manzel je SZCO, uctuje JU, je platca DPH, zaobera sa stavebnymi pracami. Nehnutelnost, v ktorej ma trvaly pobyt ma aj sidlo firmy. V katastri som ako vlastnik zapisana ja, jeho manzelka, lebo som ju ziskala pred manzelstvom. Od noveho roka ma moznost prenajimat nasu garaz ako sklad jednej firme. Ako by to bolo mozne urobit. Moze spravit so mnou ako sukromnou osobou zmluvu o prenajme a ja sa musim zaregistrovat na DU, ze? V tomto pripade by boli jeho VOZD len najom, ak by si chcel namontovat alarm tak by to nebol VOZD, lebo nie je to majetok firmy, resp mohla by som mu to zaratat nejako do ceny najmu. Ak by chcel garaz dostat do majetku firmy tak by som mohla dom prepisat na nas oboch, tak by sa stal vlastnikom garaze a mohol by ju vlozit do majetku firmy, ze? V tomto pripade by to bol osobny vklad podnikatela VNOZD ale ostatne vydavky alarm, oprava atd by boli VOZD. Odpisovat by sa mohla ak by mala ocenenie v cene nehnutelneho investicneho majetku a ako ju ocenit? Dakujem za vase nazory a cas.
Nikto neporadi? Dakujem
Natty
14.01.13,16:04
Ahojte,
určite sa to tu už toľkokrát omieľalo inde, ale potrebovala by som zaktualizovať, či je možné prenajať od nepodnikateľa garáž pre szčo na ičo s tým, že by bol nájom zaplatený jednorázovo na celý rok dopredu? Teda ide mi o to, či tento výdavok môžem bez obáv zarátať celý do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane? Malo by to byť aktuálne od 1.2.2013...
Ďakujem...:)
Natty
14.01.13,17:47
No tak niečo som predsa len našla v starších príspevkoch, takže dopĺňam, jedná sa o súkromné auto, ktoré ale bude v najbližších dňoch prepísané na firemné, čiže v čase uzatvorenia zmluvy už bude majetkom szčo. Stačí, ak bude v nájomnej zmluve ako účel nájmu garážovanie predmetného auta? Ak by niekto pripojil vzor takej nájomnej zmluvy, budem veľmi vďačná!
Ešte raz vďaka.
Natty
16.01.13,15:25
Ahojte,
určite sa to tu už toľkokrát omieľalo inde, ale potrebovala by som zaktualizovať, či je možné prenajať od nepodnikateľa garáž pre szčo na ičo s tým, že by bol nájom zaplatený jednorázovo na celý rok dopredu? Teda ide mi o to, či tento výdavok môžem bez obáv zarátať celý do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane? Malo by to byť aktuálne od 1.2.2013...
Ďakujem...:)


No tak niečo som predsa len našla v starších príspevkoch, takže dopĺňam, jedná sa o súkromné auto, ktoré ale bude v najbližších dňoch prepísané na firemné, čiže v čase uzatvorenia zmluvy už bude majetkom szčo. Stačí, ak bude v nájomnej zmluve ako účel nájmu garážovanie predmetného auta? Ak by niekto pripojil vzor takej nájomnej zmluvy, budem veľmi vďačná!
Ešte raz vďaka.

...posúvam dotaz a zároveň mám otázku, či do predmetnej nájomnej zmluvy sa uvádza aj konkrétne o aký typl vozidla ide a evidenčné číslo vozidla?...
veronikasad
16.01.13,15:39
Ahojte,
určite sa to tu už toľkokrát omieľalo inde, ale potrebovala by som zaktualizovať, či je možné prenajať od nepodnikateľa garáž pre szčo na ičo s tým, že by bol nájom zaplatený jednorázovo na celý rok dopredu? Teda ide mi o to, či tento výdavok môžem bez obáv zarátať celý do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane? Malo by to byť aktuálne od 1.2.2013...
Ďakujem...:)
Pozri § 19 odst. 4 ZoDzP

(4) Nájomné, odplaty (provízie) za sprostredkovanie, a to aj ak ide o sprostredkovanie na základe mandátnych zmlúv alebo podobných zmlúv, 91) uhrádzané fyzickej osobe sa zahrnú do daňových výdavkov v zdaňovacom období, v ktorom boli zaplatené. Zaplatené nájomné fyzickej osobe za príslušné zdaňovacie obdobie sa uzná najviac do výšky časovo rozlíšenej sumy prislúchajúcej na zdaňovacie obdobie.