patak
23.10.12,16:40
Ahojte...
Tak sa mi podarilo urobit chybu v minulom danovom priznani DPH.
Pri vyplnani som neoddelil hodnotu cca 400 euro do kolonky 29 podla paragrafu 55.
Teda suma a vsetko sedi.
Chcel som sa opytat:

1.Danovy urad ma pravo vyrubit pokutu za nespravne vyplnene dph v takomto pripade,teda nepriznal som si viac ani menej?
2.V pripade opravneho priznania (podla mna najlepsia volba pre pokoj na dusi) si neprivolam dan. kontrolu? ( na poctivcov sa ide hned a najlepsie :) )

Dakujem velmi pekne,
neviem co by som robil bez porady a profikov co tu pisu :) dakujem vam :)
patak
26.10.12,12:22
tak ako to je? dakujem
bea
26.10.12,12:34
Myslím si, že by si sa nemal báť pokuty a asi ani kontroly. Vychádzam z toho, že ja som už dva krát podávala dodatočné daňové priznanie (pozor, nie opravné, ako píšeš), keď sa mi nemenila výška DPH. V oboch prípadoch išlo o prijatú faktúru zo zahraničia - samozdanenie. Pokutu sme ani raz nedostali. Nemôžeš dostať pokutu za oneskorené podanie DP, lebo si ho podal načas. A tiež za oneskorenú úhradu, lebo ani to sa nestalo...
To je môj názor, neviem ho oprieť o nijaké §§§.
Aljok
26.10.12,16:05
patak, podaj dodatočné DP DPH. Kontroly sa báť nemusíš.
Inak ak ho nepodáš a prídu ti na to dostaneš pokutu.

Pozri Daňový poriadok :
§ 16
Opravné daňové priznanie
a dodatočné daňové priznanie

(3) Dodatočné daňové priznanie je daňový subjekt povinný podať aj vtedy, ak zistí, že
a) daň má byť vyššia, ako bola správcom dane vyrubená; rovnako daňový subjekt postupuje aj vtedy, ak zistí, že nadmerný odpočet má byť nižší alebo nárok na vrátenie dane nižší, ako bol správcom dane priznaný,
b) daňové priznanie k dani z pridanej hodnoty neobsahuje správne údaje týkajúce sa uskutočnených a prijatých zdaniteľných obchodov za príslušné zdaňovacie obdobie,
c) daňová strata je nižšia ako bola uvedená v daňovom priznaní.

§ 154
Správne delikty


(1) Správneho deliktu sa dopustí ten, kto
a) nepodá daňové priznanie v
1. ustanovenej lehote,
2. lehote určenej správcom dane vo výzve podľa § 15 ods. 1,
3. lehote určenej správcom dane vo výzve podľa § 15 ods. 2,
b) nesplní registračnú povinnosť v ustanovenej lehote,
c) nesplní oznamovaciu povinnosť v ustanovenej lehote,
d) nesplní povinnosť uloženú rozhodnutím správcu dane,
e) uvedie v daňovom priznaní alebo dodatočnom daňovom priznaní daň, ktorá je nižšia ako daň, ktorú mal v daňovom priznaní uviesť,
f) zaplatí podľa osobitných predpisov bez podania daňového priznania daň, ktorá je nižšia ako daň, ktorú mal skutočne zaplatiť,
g) uplatní si nárok podľa osobitných predpisov1) vo výške, ktorá je väčšia ako nárok, ktorý si mal právo uplatniť podľa osobitných predpisov,
h) zapríčiní svojím konaním podľa § 48 ods. 1 určenie dane podľa pomôcok,
i) uvedie v dodatočnom daňovom priznaní sumu, ktorá v porovnaní so sumou uvedenou v daňovom priznaní predstavuje
1. zvýšenie dane,
2. zníženie nadmerného odpočtu,
3. zníženie uplatneného vrátenia dane33) alebo
4. zníženie uplatneného nároku podľa osobitného predpisu, 92)
j) nesplní niektorú z povinností nepeňažnej povahy podľa tohto zákona alebo podľa osobitných predpisov, 1) pričom nejde o správny delikt podľa písmen a) až i).

§ 155
Pokuty


(1) Správca dane uloží pokutu
....
e) od 60 eur do 3 000 eur za správny delikt podľa § 154 ods. 1 písm. d) a j) .......
patak
29.10.12,14:07
dakujem vsetkym..
tak idem podat dodatocne priznanie...som sa pomylil, nie opravne,ale dodatocne :)
dokonca klient tam hodil aj nejaku fakturu k tak sa bude musiet este priznavat aj dan a pokuta ,bude vlastna danova povinnost :)

dakujem