watto
23.10.12,18:00
Ahojte,
potrebujem zistit ako to je presne s tým že keď som zamestnaný na TPP a chcem si založiť popri tom firmu. Ako sa platia odvody a čo všetko s tým súvisí. ďakujem
JUDr. Pavol Kollár
23.10.12,16:19
Ak ste zamestnanec a založíte si firmu (prdpokladám s.r.o.), to ešte nemá vplyv na platenie vašich odvodov. Ak si založíte firmu, tak ste len spoločník, ktorý môže poberať dividendy. Ak by ste bol v tej firme aj konateľ a/alebo zamestnanec, závisí to od mnohých faktorov. Ak by ste bol len konateľ, Vzťah medzi spoločnosťou a konateľom sa primerane riadi ustanoveniami o mandátnej zmluve. Za výkon funkcie konateľa nemusíte poberať žiadnu odmenu.
Vaša otázka je veľmi obšírna.
zalobaba
23.10.12,16:32
Ahojte,
potrebujem zistit ako to je presne s tým že keď som zamestnaný na TPP a chcem si založiť popri tom firmu. Ako sa platia odvody a čo všetko s tým súvisí. ďakujem

V prípade, ak sa vo svojej novozaloženej spoločnosti nezamestnáš, nevznikne odvodová povinnosť.
watto
23.10.12,16:33
Tak popíšem celú situáciu. Ako som písal pracujem na TPP a chcem si založiť sro ešte s jednou spoločníčkou. V tej sro by som pracoval ako zamestnanec a bol súčasne aj konateľ.
tictac7
23.10.12,17:44
Tak popíšem celú situáciu. Ako som písal pracujem na TPP a chcem si založiť sro ešte s jednou spoločníčkou. V tej sro by som pracoval ako zamestnanec a bol súčasne aj konateľ.

...tak do budúcna píš presne čo sa chceš opýtať....

Ak sa zamestnáš, platíš ako zamestnanec všetky odvody aj v z tohto príjmu (13,4% za zamestnanca, 35,2% za firmu a ako zamestnanec aj preddavky na daň)
Ako konateľ - závisí od toho, či budeš konateľ s príjmom za funkciu konateľa alebo nie. A ak budeš s príjmom, tak, či bude pravidelný alebo nepravidelný.....
peres
28.10.12,06:42
nechcem zakladať novú tému preto sa pridám, teraz som založil s.r.o a na základe mandátnej zmluvy som konateľ a nebudem poberať žiadnu odmenu ani iný príjem , podiel na zisku proste nič ale účtovníčka stále tvrdí, že si musím platiť preddavky na zdravotné poistenie ( teraz ma poslala sa spýtať na tento problém do ZP ale keď som čítal odpovede na stránke ZP tak to sú samé § a pripadá mi to tak že nechcú radiť ale aby človek platil) poprosím o odpoveď musím si platiť ZP alebo nie?(prípadne odkaz na túto tému) Ďakujem
Ice dive
28.10.12,06:59
nechcem zakladať novú tému preto sa pridám, teraz som založil s.r.o a na základe mandátnej zmluvy som konateľ a nebudem poberať žiadnu odmenu ani iný príjem , podiel na zisku proste nič ale účtovníčka stále tvrdí, že si musím platiť preddavky na zdravotné poistenie ( teraz ma poslala sa spýtať na tento problém do ZP ale keď som čítal odpovede na stránke ZP tak to sú samé § a pripadá mi to tak že nechcú radiť ale aby človek platil) poprosím o odpoveď musím si platiť ZP alebo nie?(prípadne odkaz na túto tému) Ďakujem

no pokiaľ za teba nie sú platené zdravotné odvody napr. z iného zamestnania tak sa do ZP musíš prihlásiť a platiť, či už ako samoplatca, alebo ako zamestnanec v tvojej sro...
Economic
28.10.12,07:29
nechcem zakladať novú tému preto sa pridám, teraz som založil s.r.o a na základe mandátnej zmluvy som konateľ a nebudem poberať žiadnu odmenu ani iný príjem , podiel na zisku proste nič ale účtovníčka stále tvrdí, že si musím platiť preddavky na zdravotné poistenie ( teraz ma poslala sa spýtať na tento problém do ZP ale keď som čítal odpovede na stránke ZP tak to sú samé § a pripadá mi to tak že nechcú radiť ale aby človek platil) poprosím o odpoveď musím si platiť ZP alebo nie?(prípadne odkaz na túto tému) Ďakujem

Kto za teba platí zdravotné a sociálne odvody ? Určite si zdravotné poistenie musíš platiť, hoci aj dobrovoľne, ak nie si zamestnaný. (ak si na úrade práce, platí to štát)
Ak si ako konateľ alebo spoločník nič nevyplácaš, tak niet z čoho platiť. Ak by si mal v tejto sro hoci aj nepravidelný príjem, to je už o inom.
Economic
28.10.12,07:33
Tak popíšem celú situáciu. Ako som písal pracujem na TPP a chcem si založiť sro ešte s jednou spoločníčkou. V tej sro by som pracoval ako zamestnanec a bol súčasne aj konateľ.

Čiže si zamestnaný v jednom hlavnom pracovnom pomere. Plánuješ si založiť SRO a chcieš tiež pracovať na hlavný pracovný pomer. To bude v praxi vypadať tak, že od 7.00 - 15.00 si v jednej práci a od 15.00 - 23.00 hod si v druhej práci ? :) . To je blbosť. TPP nechaj tak ako je a v novej SRO budeš mať odmenu na základe mandátnej zmluvy. Byť v spoločnosti konateľ - nevyplýva ti povinnosť byť v nej na TPP zamestnaný. Veľa ľudí toto obchádza a ty by si mal rád 2 pracovné pomery, hmm.

Ja mať niekde trvalý pracovný pomer, ozaj sa nezamestnávam...
peres
28.10.12,19:13
nie som nikde zamestnaný a ako konateľ si nič nevyplácam, účtovníčka mi povedala, že do sociálnej poisťovne nemusím nič platiť a do zdravotnej sa mám ísť opýtať
veronikasad
28.10.12,19:15
nie som nikde zamestnaný a ako konateľ si nič nevyplácam, účtovníčka mi povedala, že do sociálnej poisťovne nemusím nič platiť a do zdravotnej sa mám ísť opýtať
Ak nie si poistencom štátu (napr.študent, dôchodca a pod), v zdr.poisťovni sa musíš prihlásiť ako samoplatitel.
peres
28.10.12,20:15
a koľko budem platiť
Mila123
28.10.12,20:19
a koľko budem platiť

mesačne teraz nejakých cca 47€, po 01 01 2013 niečo nad 50€ mesačne.......
peres
28.10.12,21:16
to znamená , že keď o rok ZP urobí zúčtovanie a ja nebudem mať žiadny príjem tak budem mať preplatok?
Mila123
28.10.12,21:21
to znamená , že keď o rok ZP urobí zúčtovanie a ja nebudem mať žiadny príjem tak budem mať preplatok?
preplatok? ako nebuď smiešny, z čoho ti vznikne? z povinného , podotýkam minimálneho preddavku?
nie, nebudeš mať žiaden preplatok, dokonca ti ani ZP nebude musieť robiť RZZP....
si uvedom, že ZP je povinné poistenie, a ty sa prihlásiš ako dobrovoľne nezamestnaný......
pri súbehu DN a vyplatených dividend, tento preddavok vstupuje do RZZP ......
ewita888
28.10.12,21:22
to znamená , že keď o rok ZP urobí zúčtovanie a ja nebudem mať žiadny príjem tak budem mať preplatok?
nie, nebudeš mať preplatok..
peres
29.10.12,17:06
ďakujem za odpoveď a keď sa vrátim k sociálnej poistovne tak tam nemusím nič platiť?
Ice dive
29.10.12,20:07
ďakujem za odpoveď a keď sa vrátim k sociálnej poistovne tak tam nemusím nič platiť?

no nemusíš nič platiť, ale zas ani potom nič nečakaj ako napríklad dôchodok... a počítaj s tým, že toto obdobie sa ti do odpracovaných rokov nezapočíta...